Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym – studia podyplomowe

Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym – studia podyplomowe

Zarządzanie jakością i bezppieczeństwem w przemyśle spożywczym - studia podyplomowe - kierunek studiów

Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym – studia podyplomowe - kierunek studiów

Posiadasz tytuł licencjata, magistra lub inżyniera? Zawodowo jesteś związany z problematyką jakości żywności i chciałbyś uzupełnić wiedzę o najnowsze osiągnięcia nauki? A może właśnie zastanawiasz się nad zmianą stanowiska pracy? Jeśli tak to z pomocą przychodzą Ci studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym. Zatem koniecznie przeczytaj poniższy opis, jeśli jesteś ciekaw jakie możliwości czekają na Ciebie!

Studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym trwają dwa semestry. W ramach programu przewidziano zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Jakich zagadnień możesz się spodziewać? Na zajęciach zostaną przedstawione techniki stosowane przy prowadzeniu analizy jakości produktów spożywczych oraz w procesie przetwórstwa. Oprócz tego zapoznasz się z tematyką zdrowego odżywiania się, istniejących standardów oceny jakości żywienia oraz obowiązującego prawa w przemyśle spożywczym. Co jeszcze posiada w swojej ofercie ten kierunek studiów? Uczęszczając na zajęcia nauczysz się podejmować odpowiednie działania w sytuacji kryzysu, a wykrywanie nieprawidłowości w procesie dokonywania analizy jakości nie będzie stanowić dla Ciebie żadnych trudności!

Zastanawiasz się nad zmianą pracy i jesteś ciekaw gdzie będziesz mógł pracować po ukończeniu studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym? Jako absolwent możesz znaleźć zatrudnienie w placówkach zajmujących się analizowaniem i kontrolowaniem jakości produktów spożywczych. Oprócz tego nie powinieneś mieć trudności z podjęciem pracy w zakładach przemysłu spożywczego. Zatem jeśli chciałbyś coś zmienić, czy to w zakresie posiadanej wiedzy czy zajmowanego stanowiska pracy, to zdecydowanie powinieneś rozważyć podjęcie studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym!

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • dysponowania wiadomościami dotyczącymi procesu przetwórstwa spożywczego
  • samodzielnego przeprowadzania analizy i oceniania jakości produktów spożywczych
  • znajomości prawa z zakresu produkcji żywności
  • znajomości obowiązujących standardów bezpieczeństwa produktów spożywczych
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym

Absolwent kierunku Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przemyśle spożywczym znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik stacji sanitarno – epidemiologicznych
  • pracownik przedsiębiorstw z sektora przemysłu spożywczego
  • pracownik placówek kontrolujących żywność
  • pracownik laboratoriów diagnostycznych

 

STUDIA PODYPLOMOWE

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ I BEZPIECZEŃSTWEM W PRZEMYŚLE SPOŻYWCZYM – STUDIA PODYPLOMOWE

Komentarze (0)