Reżyseria filmowa i telewizyjna

Reżyseria filmowa i telewizyjna

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
    Typ uczelni
      Więcej filtrów
      Poziom studiów
        Forma studiów
          Czas trwania

            Uczelnie, gdzie reżyseria filmowa i telewizyjna jako specjalność / ścieżka kształcenia

            Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

            Reżyseria stopień: (I)  (II)  (Jednolite), czas trwania: 3 lata • 2 lata • 5 lat
            forma: stacjonarne

            Specjalności na kierunku reżyseria

            Reżyseria filmowa i telewizyjna - kierunek studiów

            Gdyby zabrać mu wyjątkową wrażliwość na obraz, pewnie mógłby zostać pisarzem – w końcu jest opowiadaczem, a umiejętność wciągającego prowadzenia historii wymienia się jako jedną z żelaznych kompetencji przydatnych w tym zawodzie. Kiedy w ferworze opowiadania znajdzie miejsce na rozwinięcie aktorskich skrzydeł wybranej przez siebie obsady, zdoła nadać znaczenie formie – zdjęciom, montażowi, oprawie muzycznej a swoim dziełem wyznaczy nowe ścieżki w dziedzinie kinematografii, możemy mówić o artyście, który każdy film oznacza pieczęcią swojego stylu, rozpoznawalnego i docenianego przez odbiorców. W czasach, które usuwają w cień rolę tego „filmowego dyrygenta”, dając pierwszeństwo producentom, opłacalności oraz aktorskiej samowolce, zdobycie reżyserskiego wykształcenia staje się nie tylko realizacją planów o opowiadaniu historii poprzez film, ale także pewnego rodzaju misją, która ma na celu ponowne oświetlenie postaci reżysera jasnym snopem światła, przypomnienie o tym, jak dużo zależy od osoby, która ma coś do powiedzenia o otaczającym nas świecie a robi to w piękny i wciągający sposób.

            Dla kogo ten kierunek

            Jeśli świat kina zawsze był dla Ciebie przestrzenią godną nieustannej poznawczej eksploracji, szczególnie zaś interesuje Cię opowiadanie historii za pomocą narzędzi filmowych, uważasz, że odnalazłbyś się w branży medialnej, a zawodową przygodę z telewizją wpisałeś na listę swoich marzeń już w dzieciństwie, jesteś kreatywny i chcesz dzielić się ze światem swoją wrażliwością oraz opinią na temat ludzi i zdarzeń, lubisz pracować z ludźmi i to wspólnie z nimi chciałbyś tworzyć niezapomniane obrazy, odpowiadając za kierowanie złożonym zespołem artystycznych indywidualności, studia na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna z pewnością okażą się tym, czego szukasz.

             

            Program studiów i przedmioty

            Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Dzieło filmowe stanie się dla Ciebie przestrzenią twórczej eksploracji i przyjrzysz się mu z wielu różnych perspektyw: opanujesz podstawy montażu filmowego, dowiesz się czym jest narracja filmowa i jak nad nią pracować, odkryjesz czym różni się praca reżysera przy tworzeniu filmu dokumentalnego od tej, którą należy włożyć w powstanie produkcji fabularnej. Zostaniesz przygotowany do pracy z aktorem, poznasz tajniki sztuki operatorskiej oraz technologii dźwięku, dowiesz się jak przygotować scenografię spełniającą wymagania dzieła lub widowiska, dobrać kostiumy, dekorować wnętrze na potrzeby konkretnych ujęć i scen. W Twojej pracy bardzo ważną rolę odegra erudycja i rozeznanie w różnorodnych kontekstach kulturalnych, przejdziesz więc kurs filozofii, historii filmu, historii sztuki, literatury powszechnej oraz najnowszych trendów i kierunków rozwoju w polskiej literaturze współczesnej. To właśnie w zasobach dzieł klasyków oraz twórców najnowszej kultury będziesz w stanie znaleźć wiele inspiracji i umieścić swoją przyszłą praktykę twórczą w tradycji artystycznej. Opanujesz także podstawy promocji, reklamy i komunikacji obowiązujących w branży filmowej, zbliżysz się do świata teatru dzięki zajęciom z propedeutyki dramatu oraz teatralnym improwizacjom a praktyczne umiejętności związane z produkcją filmów uzupełnisz o znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

             

            Praca po studiach

            Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna? To kierunek, który w kompleksowy sposób przygotuje Cię do pracy reżysera filmowego. Dzięki wielu praktycznym zajęciom oraz programowi nauczania nastawionemu na szczegółowe zaznajomienie studenta z tajnikami produkcji filmu (na każdym jego etapie), absolwenci reżyserii filmowej i telewizyjnej bardzo szybko odnajdują swoją reżyserską ścieżkę i rozpoczynają pracę na konto artystycznej dojrzałości i rozpoznawalnego stylu – często już w trakcie studiów. Z powodzeniem sprawdzisz się także jako pracownik branży reklamowej, reżyser teatralny lub scenarzysta/adaptator wspierający swoimi umiejętnościami przemysł rozrywkowy. Absolwenci reżyserii filmowej i telewizyjnej bardzo często decydują się również na pracę w instytucjach kultury wspierających rozwój sztuki filmowej, wybierają karierę menedżerów kultury, producentów filmowych, piastują stanowiska kierownicze w teatrach lub wiążą swoje zawodowe losy ze studiami produkcji filmowej/telewizyjnej oraz instytucjami samorządowymi i państwowymi, które działają na rzecz rozwoju sztuki filmowej – w Polsce i za granicą.

            Jakie przedmioty zdawać na maturze?

            Proces rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna składa się z 4 etapów. Egzamin wstępny, czteroetapowy: etap I - preselekcja teczek kandydatów, etap II - rozmowy z kandydatami dopuszczonymi do II etapu, etap III - zadania praktyczne, dokumentalne i fabularne, dla kandydatów dopuszczonych do III etapu, etap IV - rozmowa końcowa z kandydatami dopuszczonymi do IV etapu.

            Reżyseria filmowa i telewizyjna - zasady rekrutacji

            • Terminy rekrutacji

            • Czas trwania

            • Przedmioty maturalne

            • Limity

            • Progi

            Wiedza, którą zdobędziesz, studiując reżyserię filmową i telewizyjną?

            Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

            • podstaw pracy z aktorem
            • podstaw montażu filmowego
            • podstaw narracji filmowej
            • reżyserii filmu fabularnego i dokumentalnego
            • muzyki filmowej, struktury ścieżki dźwiękowej oraz podstaw technologii dźwięku
            • scenografii filmowej, dobierania kostiumów i dekorowania wnętrz na potrzeby konkretnych ujęć i scen
            • podstaw scenopisarstwa
            • podstaw filozofii
            • historii filmu
            • historii sztuki 
            • tajników sztuki operatorskiej
            • literatury powszechnej oraz współczesnych trendów i kierunków rozwoju literatury polskiej
            • podstaw promocji, reklamy i komunikacji właściwych dla branży filmowej
            • znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie
            • propedeutyki dramatu oraz improwizacji teatralnych

            Jak wyglądają studia na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna?

             

            1. Typ i tryb studiów

            Kierunek reżyseria filmowa i telewizyjna jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

            Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych oraz technicznych.

             

            2. Program studiów i przedmioty

            Jako student kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć i wykładów o tematyce związanej z naukami technicznymi oraz artystycznymi, w tym ze sztuką filmową, fotografią czy muzyką. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

            • Podstawy technologii dźwięku
            • Historia filmu polskiego
            • Podstawy narracji filmowej
            • Struktura ścieżki dźwiękowej

             

            3. Nabywane umiejętności

            W czasie studiów na powyższym kierunku artystycznym, oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcisz także cenne umiejętności praktyczne. Przede wszystkim poznasz zaawansowane techniki reżyserii filmu fabularnego, telewizyjnego oraz dokumentalnego. Studenci rozwiną także zdolności operatorskie oraz scenopisarskie. Ważnym elementem kształcenia będzie doskonalenie kompetencji miękkich, takich jak umiejętność pracy zespołowej czy komunikacji, które z powodzeniem wykorzystasz podczas pracy na planie filmowym.

            Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

            Studia jednolite na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna będą trwały pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł magistra.

            Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna?

            Absolwent kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna znajdzie zatrudnienie w/jako:

            • reżyser filmowy i telewizyjny
            • asystent reżysera lub drugi reżyser
            • reżyser teatralny
            • branży reklamowej i marketingowej
            • przemyśle rozrywkowym
            • scenarzysta
            • adaptator
            • instytucjach kultury wspierających rozwój sztuki filmowej
            • menadżer kultury
            • producent filmowy
            • dyrektor teatru
            • pracownik studiów filmowych lub telewizyjnych
            • pracownik instytucji samorządowych i państwowych zaangażowanych w rozwój i promowanie sztuki filmowej

            Zobacz inne kierunki artystyczne

            Filtrowanie
            Województwo
            Poziom studiów

            Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

            Filtrowanie
            Województwo
            Poziom studiów

            Miasta, które oferują studia na kierunku Reżyseria filmowa i telewizyjna

            Teraz najważniejsze

            matura 2024

            zmiany na maturze 2024

            arkusze maturalne

            wyniki matur 2023

            rekrutacja na studia

            studia

            kierunki studiów

            studia podyplomowe

             

            Ciekawe

             


            gdzie studiować

             

             

            Nadchodzące wydarzenia

            • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
            • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
            • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
            • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
            • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
            • ul. Kazimierza Górskiego 1, Gdańsk Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku

            Komentarze (0)