Scenopisarstwo

Scenopisarstwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
    Miejscowość
      Status uczelni
        Typ uczelni
          Więcej filtrów
          Poziom studiów
            Forma studiów
              Czas trwania

                Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

                Scenopisarstwo - kierunek studiów

                Można powiedzieć, że storytelling, czyli opowiadanie historii, to fundament naszej egzystencji – na wymianie słów, myśli, obrazów i doświadczeń zbudowane są losy społeczeństw, grupa zawsze gromadzi się wokół wspólnych opowieści, jak przy ognisku, przy którym rolę gawędziarza co jakiś czas przejmuje ktoś inny. Opowieścią jest dzieło literackie, sekwencja obrazów wiszących na ścianie galerii lub pojedyncze zdjęcie, a także film, który wyjątkowo mocno utożsamiamy z medium przekazującym światu jakąś opowieść. Źródło tej opowieści – jej pierwotny kształt, ścieżki, którymi mogłaby pójść i te, które ostatecznie wybiera, styl narracji, emocje towarzyszące poznawaniu bohaterów i zdarzeń, w które się wikłają – napełniane jest tym, co kryje w sobie umysł scenarzysty. Studia na kierunku scenopisarstwo pozwalają uwolnić własne historie osobom, które czują, że ich pisanie może spotkać się w połowie drogi ze środkami wyrazu wykorzystywanymi przez produkcje spod znaku Dziesiątej Muzy. Scenopisarstwo to okazja, by popracować nad odnalezieniem i oszlifowaniem własnej pisarskiej tożsamości i połączyć ją ze specyficznym i fascynującym językiem filmu, by za jego pomocą tworzyć niezapomniane historie przeznaczone na srebrny ekran, składające się na budowanie własnego stylu, własnej scenopisarskiej marki, bez której żaden, nawet najdoskonalszy reżyser, nie ruszyłby z miejsca.

                Dla kogo ten kierunek

                Jeśli jesteś sprawnym władcą słowa a opowiadane przez ciebie historie zawsze znajdują grono zaangażowanych odbiorców, piszesz i myślisz obrazami i potrafisz wyobrazić sobie ewolucję własnego tekstu, podporządkować go wymogom filmu i wyposażyć w wachlarz pozaliterackich środków wyrazu, świat kina jest dla Ciebie środowiskiem naturalnym, chętnie analizujesz filmy pod kątem ich struktury i chcesz zdobyć wykształcenie, które pomoże Ci zbliżyć się do rozumienia poszczególnych etapów produkcji filmowej, studia na kierunku scenopisarstwo mogą okazać się tym, czego szukasz.

                 

                Program studiów i przedmioty

                Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Poza tajnikami zajęcia, które w przyszłości stanie się Twoim zawodem, poznasz specyfikę pracy najważniejszych osób w ekipie filmowej – reżysera, operatora, dźwiękowca, aktora. Dzięki temu Twoje scenariusze zawsze będą odpowiadały na potrzeby wszystkich członków zespołu pracujących nad efektem końcowym – filmem realizującym podstawowe założenia twórcze reżysera, wpisującym się w wyzwania aktorskie obsady, zadowalającym inwestorów i producentów. Orientacja w kanonie kultury i znajomość dorobku znakomitych poprzedników, znacznie ułatwi Ci poszukiwanie własnej scenopisarskiej drogi i pozwoli uniknąć wtórności – zapoznasz się więc z historią filmu, historią sztuki i literaturą powszechną. Przyjrzysz się ponadto najnowszym zjawiskom kształtującym współczesną literaturę polską. Opanujesz podstawy sztuki operatorskiej, dowiesz się jak powinien wyglądać scenariusz filmowy i napiszesz wiele scenopisarskich wprawek podczas licznych zajęć praktycznych – od etiud po serial telewizyjny. Nauczysz się interpretować teksty dramatyczne, tworzyć scenariusze dla adaptacji i filmów pełnometrażowych, rozumieć dramaturgię filmu fabularnego i podporządkowywać jej własne projekty twórcze. Dowiesz się jak zbudować przekonującą postać, stworzyć dynamiczne dialogi zajmująco opowiadać – gdyż sztuka opowiadania to materia wymagająca otwartych głów, świeżych pomysłów i wiedzy o możliwościach i ograniczeniach scenopisarskiego rzemiosła.

                 

                Praca po studiach

                Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku scenopisarstwo? Absolwenci tego kierunku to osoby profesjonalnie przygotowane do pracy w filmie i telewizji, świadome złożoności procesu powstawania produkcji filmowej, serialu, czy programu, obdarzone szczególnymi kompetencjami scenopisarskimi i na taki zawód decydujące się pod studiach. Z powodzeniem odnajdziesz się także w roli pracownika agencji reklamowych i marketingowych, poszukujących kreatywnych kandydatów do tworzenia wciągających kampanii dla klientów zewnętrznych. Możesz ponadto związać swoją karierę z instytucjami kultury, które wspierają rozwój sztuki filmowej, podjąć współpracę z nieustannie rozwijającą się branżą gamingową (jako osoba tworząca scenariusze do gier komputerowych), zdecydować się na pracę w charakterze redaktora prasowego, radiowego lub telewizyjnego lub pracownika wydawnictwa, dzieląc się z odbiorcami wiedzą merytoryczną z zakresu szeroko rozumianej kultury, także współczesnej.

                Jakie przedmioty zdawać na maturze?

                Proces rekrutacji na studia I stopnia na kierunku scenopisarstwo składa się z 2 etapów: I ETAP – złożenie teczki kandydata zawierającej życiorys artystyczny (informację o wszelkiego rodzaju aktywności twórczej kandydata), krótką jednostronicową deklarację intencji kandydata nt. „Dlaczego chcę być scenarzystą?”, pomysł na film fabularny (5-cio stronicowy zapis pomysłu na film uzupełniony dwoma scenami dialogowymi z udziałem głównego bohatera), inne teksty literackie (razem nie więcej niż 10 stron); II ETAP – składa się z dwóch następujących po sobie części: 1. kilku różnych, pisemnych testów dramaturgicznych (np. pomysłu na film, pomysłu na postać, sceny dialogowej) 2. rozmowy kwalifikacyjnej, której głównym tematem jest obrona przedstawionych pomysłów na filmy. 

                Scenopisarstwo - zasady rekrutacji

                • Terminy rekrutacji

                • Czas trwania

                • Przedmioty maturalne

                • Limity

                • Progi

                Wiedza, którą zdobędziesz, studiując scenopisarstwo?

                Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

                • specyfiki pracy najważniejszych osób zaangażowanych w produkcję filmową – reżysera, operatora, dźwiękowca, aktora 
                • literatury powszechnej
                • kanonu kultury i dorobku twórców związanych z klasyką sztuki filmowej
                • historii filmu i historii sztuki
                • trendów we współczesnej literaturze polskiej
                • muzyki filmowej i praktycznej umiejętności tworzenia ścieżek dźwiękowych
                • podstaw sztuki operatorskiej
                • struktury i sposobów tworzenia scenariuszy z uwzględnieniem różnorodnych form filmowych – etiud, seriali telewizyjnych, adaptacji, filmów pełnometrażowych
                • analizy i interpretacji tekstów dramatycznych
                • budowania postaci i tworzenia dialogów
                • sztuki opowiadania
                • podstaw pracy z aktorem

                Jak wyglądają studia na kierunku scenopisarstwo?

                 

                1. Typ i tryb studiów

                Kierunek scenopisarstwo jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

                Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych.

                 

                2. Program studiów i przedmioty

                Osoby, które aplikują na kierunek scenopisarstwo będą miały szansę zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk artystycznych, literaturoznawczych oraz kulturoznawczych. Ponadto dowiesz się więcej na temat historii sztuki, teatru i filmu. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiąanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

                • Historia filmu
                • Interpretacja tekstu dramatycznego
                • Podstawy narracji filmowej
                • Podstawy scenariusza filmowego

                 

                3. Nabywane umiejętności

                Jako student powyższego kierunku artystycznego, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim rowiniesz swój warsztat twórczy i nauczysz się pisania scenariusza filmowego oraz telewizyjnego. Ponadto poznasz techniki wykorzystywane w reżyserii i sztuce operatorskiej. Program nauczania zakłada także realizacje lektoratu z języka angielskiego, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

                Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

                Studia pierwszego stopnia na kierunku scenopisarstwo będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

                Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku scenopisarstwo?

                Absolwent kierunku scenopisarstwo znajdzie zatrudnienie w/jako:

                • scenarzysta filmowy i/lub telewizyjny
                • asystent reżysera
                • samodzielny twórca filmowy, reżyser
                • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
                • autor scenariuszy w branży gier komputerowych
                • instytucjach kultury wspierających rozwój sztuki filmowej
                • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
                • wydawnictwach

                Zobacz inne kierunki artystyczne

                Filtrowanie
                Województwo
                  Poziom studiów

                  Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

                  Filtrowanie
                  Województwo
                    Poziom studiów

                    Miasta, które oferują studia na kierunku Scenopisarstwo

                    Teraz najważniejsze

                    matura 2024

                    zmiany na maturze 2024

                    arkusze maturalne

                    wyniki matur 2023

                    rekrutacja na studia

                    studia

                    kierunki studiów

                    studia podyplomowe

                     

                    Ciekawe

                     


                    gdzie studiować

                     

                     

                    Nadchodzące wydarzenia

                    • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJoTuW7B5bFkcRCmmIk7KFjxI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6ee41-ue-krakow-studia.jpg Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
                    • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
                    • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
                    • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
                    • ul. Kopernika 26, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=akademia%20ignatianum https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0b0ba-akademia-ignatianum.jpg Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
                    • Ogólnopolski Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9b9a6-politechnika-gdanska.jpg Politechnika Gdańska

                    Komentarze (0)