filologia germańska studia


<  Kierunki studiów

Filologia germańska studia - kierunek studiów

Jak ważna jest znajomość języka naszych najbliższych zachodnich sąsiadów, choćby w ujęciu biznesu i handlu międzynarodowego, nie trzeba nikomu mówić. Wiele dzieł literatury, naukowych, historycznych powstało dzięki autorom z Niemiec i aby przeczytać je bez pośrednictwa tłumaczy, najlepszym sposobem jest nauczenie się języka niemieckiego. Jeśli więc wiążesz swoją przyszłość z językiem i kulturą Niemiec – studia na kierunku filologia germańska stoją przed Tobą otworem! Nawet jeśli wcześniej nie uczyłeś się tego języka, ponieważ możesz zacząć od podstaw.

Jako student germanistyki będziesz uczył się nie tylko fonetyki, gramatyki praktycznej, opisowej, historycznej oraz kontrastywnej, czytania, pisania oraz rozumienia tekstów w języku niemieckim, ale i języka specjalistycznego – języka biznesu oraz gry słów.

Będziesz wyposażony również w podstawową wiedzę literaturoznawczą kraju, jej historię, nurty oraz kulturę regionu. Poznasz również historię Niemiec i ich tradycję.
Polska stwarza niezwykłe możliwości pracy dla osób, które ukończyły germanistykę. Dużo firm niemieckich ma swoje filie w Polsce, język ten nauczany jest w szkołach o wszystkich poziomach: od szkół podstawowych po uczelnie wyższe. Z racji polskiej polityki zagranicznej jest wysokie zapotrzebowanie na tłumaczy z języka niemieckiego na język polski. Jak widzisz, opcji do wyboru jest naprawdę dużo, a to nie wszystkie, ponieważ kierunek oferuje wiele specjalizacji jak np. językoznawstwo komputerowe, niemiecki prawniczo-ekonomiczny i finansowy, w naukach technicznych, redakcja multimediów lingwistycznych, stosunki europejskie itp.

 


Wiedza, którą zdobędziesz, studiując filologię germańską


Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • lingwistyki stosowanej
 • praktycznej znajomości języka niemieckiego z wykorzystaniem w wielu profesjach
 • znajomość historii i kultury Niemiec
 • podstawowa wiedza literaturoznawcza
 • translatoryka

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku filologia germańska


Absolwent kierunku filologia germańska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • placówkach dyplomatycznych
 • przedstawiciel handlowy
 • nauczyciel języka niemieckiego
 • wydawnictwach
 • biurach tłumaczeń
 • pracownik instytucji kulturalnych

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na filologię germańską, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturialne: język niemiecki, filozofia, historia, język angielski, język łaciński i kultura antyczna, język polski.

 

 

autor Joanna Wojciechowska

 

 

Komentarze (0)


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE