Praca po studiach w Poznaniu

Praca po studiach w Poznaniu

Praca po studiach w Poznaniu

18.06.2021

Praca po studiach w Poznaniu

Poznań jest bardzo ważnym ośrodkiem biznesowym w naszym kraju. Znajdziemy w nim ponad 100 tysięcy podmiotów gospodarczych. Ma największą w Polsce liczbę firm z udziałem kapitału zagranicznego. Strategia pozyskiwania inwestorów jest nastawiona zarówno na nowych, jak i już istniejących na rynku, w branżach wytwarzających wysoką wartość dodaną oraz generowanie zapotrzebowania na wykształconych pracowników w gospodarce opartej na tej wiedzy. Dodatkowo, od lat, poziom bezrobocia w Poznaniu jest najniższy na tle innych miast. Zdecydowanie są to odpowiednie powody, żeby swoją przyszłość wiązać właśnie z tym miastem. Poniżej postaramy się przeanalizować jakie branże rozwijają się najlepiej, i co za tym idzie, dadzą nam największe możliwości względem zatrudnienia po ukończeniu studiów.

 

IT

Jakie korzyści oferuje pracownikom branża IT? Zdecydowanie są to duże zarobki już na starcie i nieustające możliwości rozwoju. Rynek branży IT rozwija się w bardzo szybkim tempie i w wielu kierunkach, więc na pewno nie należy się martwić o brak stanowisk do pracy. Potwierdza to również Barometr Zawodów, pokazując, że na informatyków jest ciągły deficyt, także w województwie wielkopolskim. W Poznaniu jest masa inwestorów zagranicznych, specjalizujących się w branży, takich jak Mentor Graphics, Cognifide, Egnyte; czy też naszych rodzimych jak BCC Sp. z o.o., Netguru; co między innymi  tłumaczy tak duże zainteresowanie wykwalifikowanymi pracownikami. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że najważniejsze dla informatyka jest doświadczenie, które nieustannie trzeba zwiększać. Właśnie dlatego praca w IT jest dla osób sumiennych, nastawionych na ciągłe udoskonalanie się i ćwiczenie.

 

FINANSE

Nieustające zainteresowanie branżą finansową możemy tłumaczyć przede wszystkim tym, że dziedziny jej pojmowania są niezwykle rozległe. Obejmują nie tylko bankowość i księgowość, ale też audyt czy consulting. Jest to kolejny obszar, który wymaga od nas zdobywania cennego doświadczenia. Na szczęście, liczba ofert praktyk i staży w Poznaniu jest bardzo duża. Umiejętności pracy w zawodzie możemy zdobyć w takich firmach jak Fresh Logistics Polska Sp. z o.o., Smart MBC, John Deere Polska Sp. z o.o. czy Bank Zachodni WBK S.A.. Pracy również nie brakuje ze względu na wielu inwestorów z branży, którzy swoje biura otwierają właśnie w Poznaniu. Znajdziemy wśród nich takie firmy jak DFDS, który posiada w mieście swoje centrum usług finansowo-księgowych. Podobnie z Duni, Mars, Owens Illinois czy IKEA.

 

LOGISTYKA

Logistyka jest stosunkowo nową branżą w Polsce, ale zdecydowanie należy do tych najprężniej się rozwijających. Co ma na to największy wpływ? Przede wszystkim niezbyt wysokie koszty pracy, stabilne prawo i wielu dostępnych pracowników. Logistyka odgrywa także kluczową rolę w innych sektorach gospodarki, takich jak rolnictwo czy produkcja. Ilość inwestorów branży logistycznej w Poznaniu jest niezwykle duża co ułatwi nam w przyszłości znalezienie pracy. Swoje centrum logistyczne w Poznaniu ma, na przykład Amazon - amerykański gigant handlowy, prowadzący największy sklep internetowy na świecie. Zatrudnienie znajdziemy także w firmie Arvato Services - lidera na rynku kompleksowych usług outsourcingowych. Zdobycie doświadczenia zdecydowanie nie będzie problemem, bo w Poznaniu liczba możliwości podjęcia stażu jest naprawdę duża. Firmy, które oferują nam możliwość sprawdzenia się w zawodzie, to na przykład Nivea Polska Sp. z o.o., Raben Transport Sp. z o.o. czy Volkswagen Sp. z o.o.

 

FARMACEUTYKA

Farmaceutyka jest działem gospodarki, który opiera się między innymi na badaniach nowych leków, dopuszczaniem ich do produkcji, a następnie do sprzedaży czy też kontrolowaniem ich jakości. Ogólnie rzecz ujmując, farmaceutyka zajmuje się lekami na każdym poziomie ich powstawania - od projektowania, przez produkcję, do dystrybucji. W Poznaniu swoją siedzibę ma wiele firm farmaceutycznych, więc znalezienie stażu, dającego nam cenne doświadczenie, nie powinno być problemem. Również możliwości przyszłego zatrudnienia są dość duże. Takie firmy jak GlaxoSmithKline czy Farmacol SA, mają swoją siedzibę w Poznaniu i wciąż poszukują nowych pracowników.

Oprócz powyższych branż, w Poznaniu, zawodami deficytowymi są również te medyczne. Barometr zawodów pokazuje, że w Wielkopolsce brakuje pielęgniarek i położnych. Z kolei, osoby, które ukończyły filologię nie będą miały problemu ze znalezieniem zatrudnienia jako lektorzy czy nauczyciele języków obcych, bo cały czas jest na nich duży popyt. Absolwenci zarządzania nie będą mieli trudności z podjęciem pracy w sektorze zarządzania zasobami ludzkimi. Zdobycie cennego doświadczenia w tej branży, również nie będzie dla nich problemem, bo lokalne firmy cały czas poszukują praktykantów i stażystów.

Podsumowując, wybierając studia, warto przeanalizować nie tylko to w czym najlepiej się sprawdzimy, ale również to jak duże zapotrzebowanie jest na wykształcenie w zawodzie, który nas interesuje oraz to jak prężnie rozwija się dana dziedzina. 

 

Karolina Stępień

 

Komentarze (0)