Życie poza uczelnią

Życie poza uczelnią

Życie poza uczelnią

18.06.2021

Studia w Gdańsku - Czas wolny po studiach

Gdańsk – najbogatsze miasto szlacheckiej Rzeczypospolitej, symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, kolebka Solidarności, a obecnie kulturalne, naukowe i gospodarcze centrum północnej Polski. Tu nie można się nudzić!
 
 
Co warto zobaczyć?
Oglądanie zabytków większości kojarzy się z wycieczkami szkolnymi, podczas których przejęty przewodnik recytował z pamięci nikogo nieinteresujące daty i dziwnie brzmiące nazwiska. W Gdańsku jest jednak kilka miejsc, dla których warto przezwyciężyć wywodzącą się z dzieciństwa fobię. 
  • Europejskie Centrum Solidarności, Stocznia Gdańska – pobyt w mieście, w który narodziła się „Solidarność”, jest dobrą okazją do tego, żeby uzupełnić wiadomości, których nie zapamiętaliśmy z lekcji historii, bo akurat nam się przysnęło, i na własne oczy zobaczyć miejsce, w którym Lech Wałęsa skakał przez płot.
  • Żuraw – najbardziej „pocztówkowe” miejsce w Gdańsku. Wewnątrz tego XV-wiecznego dźwigu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy – dla miłośników technicznych ciekawostek pozycja obowiązkowa.
  • Główne Miasto – najbardziej reprezentatywna część Gdańska. Urokliwe, średniowiecze uliczki (Mariacka, Długa, Długi Targ), wokół których skupione są najważniejsze gdańskie zabytki: Ratusz, zachwycająca przepychem fasady Złota Kamienica, bogato zdobiona Złota Brama, reprezentacyjny Dwór Artusa, Dom Uphagena, Fontanna Neptuna. Na jednym spacerze się nie skończy!
  • Westerplatte, Wartownia nr 1  – symboliczne miejsce, w którym 1 września 1399 roku ropoczęła się II wojna światowa. Kawałek historii, który możesz zobaczyć na własne oczy.
  • Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port – pierwsza latarnia nad Morzem Bałtyckim używająca światła elektrycznego. Trzydzieści jeden metrów wysokości, sto czeternaście schodków – dla pięknych widoków chyba warto trochę się pomęczyć?
 
Co się dzieje w Gdańsku?
Co roku w Gdańsku odbywa się kilkadzięsiąt cyklicznych imprez – od przeglądów teatralnych po eventy street-artowe. Najstarszą i najgłośniejszą z nich jest bez wątpienia Gdański Jarmark św. Dominika – jedno z największych plenerowych wydarzeń handlowo-kulturalnych w Europie. Koncerty, uliczne parady, zawody sportowe, a przed wszystkim – ogromna ilość stoisk, na których znajdziesz praktycznie wszystko – od rzadkich numizmatów po przysmaki regionalnej kuchni. Raj dla zakupoholików! Z kolei osoby, które kochają taniec i muzykę, nie mogą przegapić imprezy Gdańsk Dźwiga Muzę. Jest to "jedyny w Polsce i drugi w Europie" festiwal w całości poświęcony kulturze tańca. W ramach wydarzenia odbywają się warsztaty ze światowej klasy instruktorami, zawody oraz koncerty.
Ciekawą propozycją jest również festiwal Streetwaves. Jak twierdzą sami organizatorzy, Streetwaves "to weekendowa akcja miejska, która (…) wyprowadzi działania artystyczne z klubów i galerii w przestrzeń gdańskich dzielnic". W programie wydarzenia znajdziesz koncerty, warsztaty, wystawy, zawody sportowe. Studenci, odczuwający potrzebę obcowania z kulturą wyższą, również nie będą rozczarowani. Co roku na terenie miasta odbywa się międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, poświęconego twórczości wybitnego brytyjskigo dramaturga.
Żaden meloman nie może odpuśić sobie Gdańskiego Lata Muzycznego - cyklu koncertów muzki poważnej, organowej i jazzowej. Na terenie Gdańska działa również Teatr Wybrzeże – jedno z najbardziej cenionych miejsc na teatralnej mapie Polski. Zobaczyć tam można zarówno współczesne dzieła polskich dramaturgów jak i światową klasykę. 
Jak widać - dzieje się!
 
Gdzie się bawić w Gdańsku?
Każda większa gdańska uczelnia poszczycić się może „swoim” klubem: Gdański Uniwersytet Medyczny bawi się klubie Medyk, Politechnika Gdańska w Akademickim Klubie PG Kwadratowa, a Uniwersytet Gdański w klubie Xkwadrat. Oczywiście podziały są czysto umowne. Ciekawym miejscem z pewnością jest Klub Żak, prowadzący szeroko pojętą działalność kulturalną – w tym miejscu organizowane są koncerty, wystawy, seanse kinowe, spektakle teatralne. 
Kusząco prezentuje się oferta koncertowa klubu Parlament – na żywo zobaczyć i usłyszeć można tam polskie i zagraniczne gwiazdy rocka, metalu, rapu czy muzyki elektronicznej. Studenci, poszukujący w Gdańsku miejsc ze specyficznym klimatem, zajrzeć powinni do mieszczącego się w sześćset letniej piwnicy Irish Pubu. Pasjonatom spokojnych rozmów przy dobrej kawie do gustu przypadnie, utrzymana w oldschoolowym klimacie, kawiarnia Retro, mieszczącej się na gdańskiej Starówce. 
Dobrym sposobem na odstresowanie się po męczącej sesji jest wizyta w Gdańskim ZOO. Wbrew pozorom obserwowanie gibbonów, fok i pingwinów potrafi sprawić radość również nieco starszym dzieciom, nawet tym, które rozpoczęły już studia. W okresie wiosenno-letnim oczywistym miejscem, w którym można spędzać czas po wykładach, są gdańskie plaże. Słońce, piasek i zimny Bałtyk!
 
 
 
 

Komentarze (0)