Rynek pracy w Łodzi

Rynek pracy w Łodzi

18.06.2021

praca w łodzi

Czy po ukończeniu uczelni w Łodzi jest praca?

Jaki rynek jest, każdy widzi. Przede wszystkim, podzielony na branże. Wystarczy wejść na pierwszą lepszą stronę z ofertami pracy, by wyświetlić całą listę firm zatrudniających pracowników w poszczególnych sektorach rynku. Są to m.in. bankowość i finanse, branża medyczna, logistyka i transport, administracja publiczna, budownictwo czy IT. Jednak każdy większy region ma swoją specyfikę i w różny sposób rozwija się pod względem gospodarczym. Jak jest w Łodzi i województwie łódzkim?
W przyjętej w 2013 roku Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030 wyznaczono na terenie Łodzi i jej okolic obszary innowacyjnych i inteligentnych specjalizacji, które mają doprowadzić do powstania jednego z bardziej konkurencyjnych regionów biznesowych w kraju. Głównym celem RSI LORIS 2030 jest działanie mające za zadanie wspierać rozwój przedsiębiorczości, jednostek naukowo-badawczych oraz promowanie szeroko rozumianej innowacyjności we wszelkich obszarach aktywności gospodarczej. Strategie rozwoju regionu są przy tym wpisane w ogólnokrajowy program, zgodny m.in. z Długookresową Strategią Rozwoju Kraju oraz Strategią Innowacyjności i Efektywności Gospodarki „Dynamiczna Polska 2020”.
A jakie aktywności gospodarcze wysuwają się w Łodzi na pierwszy plan? Wśród tych wymienionych w LORIS 2030 znalazły się: nowoczesne włókiennictwo i moda, w tym wzornictwo, zaawansowane materiały budowlane, medycyna, farmacja, kosmetyki, energetyka, w tym odnawialne źródła energii, innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, informatyka i telekomunikacja. – Są to branże już działające prężnie w naszym regionie, ale i takie, które chcemy rozwijać na bazie potencjału prezentowanego przez nasze uczelnie wyższe, zwłaszcza Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Medyczny – wspomina Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Po upadku przemysłu włókienniczego miasto musiało poszukać nowej drogi rozwoju – dodaje Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi. – Postawiliśmy na przemysł elektrotechniczny, produkcję sprzętu AGD, usługi dla biznesu BPO, IT, logistykę, a także na oryginalne tradycje kulturalne i artystyczne – wylicza. 
Nie są to oczywiście jedyne sektory, w których można znaleźć zatrudnienie w Łodzi. Bardzo prężnie rozwija się również branża rozrywkowa, wystarczy spojrzeć na popularność takich miejsc jak OFF Piotrkowska, Manufaktura czy powstająca dopiero Sukcesja. Zatrudniają także firmy logistyczne i transportowe korzystające ze świetnej lokalizacji na „skrzyżowaniu autostrad”, gdzie w samym sercu Polski znajduje się Łódź. Również tutaj ciągną firmy międzynarodowe związane m.in. z obsługą klienta, Human Resources, bankowością i finansami. W Łodzi znalazło się także miejsce na badania i rozwój. Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny wraz z BioNanoParkiem i Łódzkim Inkubatorem Technologicznym to projekt, w którym odnajdą się ambitni i wykształceni ludzie wiążący swoje kariery np. z biotechnologią, farmacją, inżynierią, a także nowymi technologiami oraz projektowaniem i tworzeniem aplikacji mobilnych czy zaawansowanych gier komputerowych. Dostęp do laboratoriów, wykwalifikowana kadra i korzystne do badań naukowych warunki powodują, że już teraz Technopark może pochwalić się opieką nad firmami nagrodzonymi w takich konkursach jak chociażby Lider Nowoczesnych Technologii, Gazele Biznesu czy Krajowy Lider Innowacji. Więcej na ten temat przeczytasz zresztą w tej części informatora.
Wymienione wyżej branże są oczkiem w głowie władz miasta i łódzkich przedsiębiorców, dlatego szczególnie w nich warto szukać swojego miejsca za ziemi. Nie są to jednak jedyne miejsca, w których można znaleźć pracę w Łodzi. Na kolejnych stronach przyjrzymy się bliżej wybranym branżom oraz firmom, które w danych sektorach zatrudniają. Zobaczymy też, jakie zawody można wykonywać po konkretnych studiach lub z posiadanym doświadczeniem i jakie są w danych sektorach zarobki.
 
 
(ASZ)
 

Komentarze (0)