Co zobaczyć w Częstochowie?

Co zobaczyć w Częstochowie?

Co zobaczyć w Częstochowie?

Oto lista miejsc, które musisz zobaczyć, studiując w Częstochowie! 

Klasztor na Jasnej Górze  – zespół klasztorny zakonu paulinów położony na wzgórzu Jasna Góra. Jest to jedeno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w naszym kraju oraz niezwykle popularny cel pielgrzymek. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przez katolików uznawany za cudowny. Na trwałe w pamięci historycznej zapisała się bohaterska obrona klasztoru w czasie potopu szwedzkiego, która utrwalona została (i również nieco podkolorowana) przez Henryk Sienkiewicza w powieści Potop. 
Wieża Jasnogórska – najwyższy punkt Jasnej Góry i jedna z najwyższych wież kościelnych w Polsce. Wielokrotnie odbudowywana po licznych pożarach. Obecnie mierzy 106 metrów, jest dostępna dla turystów, a wejść na nią można po 516 schodach. Pomiędzy pierwszą a drugą kondygnacją znajduje się zegar, wyposażony w 36 dzwonów.
Muzeum Zapałek – mieści się w XIX wiecznej, ciągle funkcjonującej fabryce zapałek. Był to pierwszy tego typu zakład, działający na ziemiach polskich. W muzeum możemy zobaczyć m.in. sprawną zabytkową linię technologiczną. Co ciekawe jest to jedyne muzeum produkcji zapałek w Europie. 
Park Miniatur Sakralnych Złota Góra – zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu. W parku zobaczyć można modele najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych świątyń. Wśród obiektów znalazły się m.in.: Ostra Brama w Wilnie, Lourdes, Świątynia Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Altotting czy La Salette.
Stary Rynek – centralny punkt Starej Częstochowy. W średniowieczu łączyły się tu ważne szlaki handlowe. Przy rynku mieści się wiele ciekawych budowli m.in. dawna karczma z XVII w., w której gościł król Jan III Sobieski czy XVII-wieczny dom z zachowanymi piwnicami.
 
 

Komentarze (0)