Uniwersytet w Bydgoszczy

Uniwersytet w Bydgoszczy

Uniwersytet w Bydgoszczy

11.12.2022

Uniwersytety w Bydgoszczy

UKW

Miasto zwane Wenecją Polski, kandydatom na studia oferuje naukę na dwóch uniwersytetach publicznych. Pierwszy z nich to Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, którego społeczność akademicka liczy około 15 tys. osób. A każdego roku edukację w murach uniwersytetu rozpoczyna ponad 13 tys. studentów.  Jest największą uczelnią w mieście i drugą w regionie kujawsko-pomorskim pod względem liczby profesorów,studentów i absolwentów, jak również liczby oferowanych kierunków studiów i form kształcenia.

Proces dydaktyczny realizowany jest na studiach licencjackich i inżynierskich (I stopnia), jednolitych magisterskich,  uzupełniających (II stopnia) oraz doktoranckich. Uniwersytet prowadzi również studia podyplomowe na kilkudziesięciu specjalnościach. Ofertę edukacyjną tworzy ok. 100 kierunków studiów i specjalności.

Co roku władze uczelni starają się ją poszerzać o zupełnie nowe, innowacyjne i niepowtarzalne kierunki i specjalności, dzięki którym na rynku pracy pojawiają się jedyni w branży specjaliści. Przykładem tego może być kierunek Humanistyka Drugiej Generacji. Łączy on zasoby i możliwości humanistyki, takie jak teksty, narracje, obrazy czy bazy danych z nowymi mediami oraz technologiami. Uniwersytet posiada dziewięć uprawnień nadawania stopnia naukowego doktora (literaturoznawstwo, językoznawstwo, pedagogika, psychologia, historia, nauka o polityce, dyrygentura, biologia, mechanika) oraz dwa uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego (pedagogika, historia).

Dzięki czemu najzdolniejsi studenci mogą związać się z uczelnią nie tylko na kilka lat, ale również na całe życie najpierw jako studenci, a następnie wykładowcy. Oprócz Wydziałów w skład Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wchodzą jednostki międzywydziałowe takie jak: Studium Języków Obcych, gdzie studenci mogą uczęszczać na zajęcia z języka angielskie, niemieckiego, francuskiego oraz rosyjskiego. Ponadto na kierunkach takich jak: historia, filologia polska, filozofia, ochrona dóbr kultury, studenci mają szansę poznania podstaw języka łacińskiego i greki. Wśród kierunków oferowanych na uniwersytecie znajdziemy też takie na których realizowany jest program nauki dwóch języków obcych nowożytnych. Zaliczamy do nich dziennikarstwo i komunikacja społeczna, psychologia, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo oraz stosunki międzynarodowe.

 

UTP

Kolejnym uniwersytetem publicznym na terenie Bydgoszczy jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Prowadzi ona studia na siedmiu wydziałach. Wszystkie wydziały Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego mają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a 3 spośród nich także do nadawania stopnia doktora habilitowanego z możliwością przeprowadzania postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora (Rolniczy, Mechaniczny, Hodowli i Biologii Zwierząt).

Specyfiką uczelni jest nacisk na realizację prac badawczych w zakresie techniki i przyrody we współpracy z uczelniami krajowymi i zagranicznymi. Uczelnia współpracuje z miejscowymi przedsiębiorstwami oraz jest udziałowcem Bydgoskiego Parku Przemysłowego. Każdego roku jest organizatorem kilkudziesięciu konferencji naukowych. Proces dydaktyczny realizowany jest na studiach inżynierskich, inżyniersko-magisterskich,magisterskich, podyplomowych i doktoranckich. Absolwentami uczelni są m.in. projektant stadionu olimpijskiego w Sydney mgr inż. Edmund Obiała oraz kryptolog prof. Józef Pieprzyk.

 

CM

W Bydgoszczy funkcjonuje również Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

 

 

Rekrutacja na studia na uniwersytet w Bydgoszczy

Podczas rekrutacji na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zazwyczaj pod uwagę brane są wyniki z matematyki, fizyki, biologii, chemii oraz geografii. Każdy kierunek ma indywidualnie określoną wagę każdego z przedmiotów maturalnych.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest uczelnią na której znajdziemy zarówno wydziały humanistyczne jak i przyrodnicze czy matematyczne. Podczas rekrutacja na te ostanie najwięcej punktów uzyskasz dzięki zdawaniu na maturze matematyki, fizyki i/lub informatyki. Przedmioty te zdawana na poziomie rozszerzonym zapewnią Ci więcej punktów niż w przypadku poziomu podstawowego. Rekrutacja na wydziały przyrodnicze opiera się na wynikach z biologii, chemii, fizyki oraz geografii. Wydziały humanistyczne wymagają zdawania historii, wiedzy o społeczeństwie, a także geografii i drugiego języka obcego.

 

 

Praca po studiach na uniwersytecie w Bydgoszczy

Aby płynnie i bezproblemowo przejść z rzeczywistości studenta do rzeczywistości pracownika, o swoje doświadczenie należy zadbać już na etapie studiów. Możliwe jest to dzięki praktykom i stażom oferowanym przez firmy na terenie miasta i regionu. W ofercie przedsiębiorstw znajdują się zarówno praktyki płatne, jak i bezpłatne.

Podczas kilkumiesięcznej współpracy będziesz odpowiedzialny za archiwizację danych, sporządzanie pism urzędowych, organizację spotkań mających na celu reklamę przedsiębiorstwa, wsparcie procesów rekrutacyjnych i kontakt z kandydatem. Dodatkowo praktyki pozwolą Ci na uczestnictwo w szkoleniach i projektach aktualnie realizowanych w organizacji. Podczas współpracy zajmować się będziesz również tworzeniem tekstów na strony internetowe firm, przygotowywaniem baz danych i baz informacyjnych. Otwarte na współpracę ze studentami są również portale internetowe i firmy zajmujące się projektowaniem gier, agencje interaktywne, biblioteki, centra informacji, placówki edukacyjne i turystyczne i każda firma, która chce zaistnieć w sieci.

Wśród cenionych pracodawców możemy wyróżnić: AVIVA Sp. z o.o. Aviva specjalizuje się w indywidualnych ubezpieczeniach na życie rozbudowanych o dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne i wypadkowe. Oferuje też fundusz emerytalny, produkty inwestycyjne i emerytalne, ubezpieczenia majątkowe dla firm i klientów indywidualnych (komunikacyjne, mieszkaniowe, podróżne), grupowe ubezpieczenia na życie i pracownicze programy emerytalne.

Kolejnym pracodawcą jest INOFAMA S.A., zajmująca się wykonywaniem wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych, maszyn dla rolnictwa a także dla ochrony środowiska oraz świadczeniem usług cynkowniczych. Studenci oraz absolwenci uniwersytetów w Bydgoszczy swoje siły i umiejętności mogą zmierzyć w POLMASS S.A. Firmie zajmującej się produkcją preparatów mlekozastępczych dla cieląt i innych zwierząt hodowlanych. Firma produkuje również dodatki mineralno-witaminowe dla bydła i trzody chlewnej, koncentraty dla bydła oraz dodatki probiotyczne do zakiszania pasz objętościowych. 

 

 

 

Komentarze (0)