Studia muzyczne Poznań

Studia muzyczne Poznań

studia muzyczne poznań

Studia muzyczne Poznań

Muzyka gra w sercach Poznaniaków od dawien dawna, bowiem to w 1920 roku powołano pierwszą placówkę muzyczną, kształcącą profesjonalistów - pianistów, klarnecistów, wokalistów. Przez lata kształt uczelni zmieniał się. W 2006 roku udało się Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego dokończyć budowę Auli Novej, dzięki której rozgorzało życie artystyczne środowiska muzycznego związanego z uczelnią, jak i odbiorców z Poznania i z okolic. Od 2006 roku wykładowcy i studenci nieustannie animują wolny czas mieszkańców miasta, zapewniając im liczne doznania koncertowe na światowym poziomie. Uczelnia muzyczna w Poznaniu daje możliwości kształcenia umiejętności, szlifowania osobowości muzyka, a także licznych kompetencji społecznych. Zawód muzyka jest niezwykle trudny - kwestia pracy jest wręcz drażliwa, zarobki można powiedzieć, że słabe. A powołanie nie tak łatwo jest uciszyć. Akademia Muzyczna w Poznaniu dokłada wszelkich starań, by edukować nie tylko studentów, pretendentów do tytułów maestro, ale i odbiorców muzyki - bowiem klucz do sukcesu zawodowych muzyków jest ściśle powiązany z wykształconą grupą odbiorców, którzy muzyki koncertowej po prostu potrzebują i pragną. Akademia Muzyczna owe pragnienia i potrzeby kształtuje, dlatego studentom kierunków muzycznych jest w Poznaniu nieco przyjemniej i nieco łatwiej. Sprawdźcie, w jakich kierunkach możecie się wyspecjalizować w tej nietypowej i pięknej Akademii Muzycznej w Poznaniu!

Uczelnie i kierunki muzyczne w Poznaniu

W Poznaniu studia muzyczne realizowane są na jednej państwowej uczelni - na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, a kierunki, jakie możecie tu realizować to:

 • kompozycja - studia I i II stopnia, specjalizacja: muzyka filmowa (II st.), teoria muzyki (I i II st.)
 • rytmika - studia I i II stopnia
 • dyrygentura symfoniczna - studia I stopnia
 • dyrygentura symfoniczna i operowa - studia II stopnia,
 • publicystyka muzyczna (również dla osób bez przygotowania muzycznego) - studia I stopnia,
 • kompozycja elektroakustyczna (również dla osób bez przygotowania muzycznego) - studia I stopnia
 • wokalistyka: śpiew solowy - studia I i II stopnia,
 • dyrygentura chóralna - studia I i II stopnia,
 • dyrygentura orkiestr dętych - studia II stopnia,
 • edukacja muzyczna - studia I i II stopnia,
 • muzyka kościelna - studia I i II stopnia,
 • instrumentalistyka - studia I i II stopnia, gra na instrumencie: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, harfa, gitara, a także - lutnictwo artystyczne
 • gra na instrumencie - studia I i II stopnia, specjalności: fortepian, klawesyn, organy, perkusja,
 • gra na instrumencie w zakresie muzyki jazzowej i estradowej - studia I i II stopnia, specjalności: kompozycja i aranżacja w zakresie muzyki jazzowej i estradowej, wokalistyka w zakresie muzyki jazzowej i estradowej

Rekrutacja na studia muzyczne w Poznaniu

Tu Was możemy zadziwić - na studia muzyczne nie obowiązuje konkurs świadectw, jest w tej kwestii nieco trudniej, bowiem aby dostać się na studia artystyczne należy wykazać się licznymi predyspozycjami i umiejętnościami, które będziecie szlifować na studiach. Studia muzyczne przeznaczone są dla osób, które już wiedzą jak postępować z danym instrumentem, mają Was poprowadzić w rozwoju duchowym, twórczym, szlifować umiejętności manualne, a także kompetencje towarzyskie niezbędne w środowisku muzycznym. Dlatego większość egzaminów wstępnych przypomina swego rodzaju przesłuchania - podczas który komisja rekrutacyjna opiniuje umiejętności kandydata. Oprócz sprawności technicznej sprawdzana jest wiedza i podejście danej osoby do muzyki. Rekruterzy starają się wyłonić tych, którzy bez muzyki nie potrafią żyć, i którzy mają talent niezbędny do wykonywania zawodu profesjonalnego muzyka.

 

Praca po studiach muzycznych

Muzykom nie jest lekko w życiu zawodowym. Pracują podobnie jak sportowcy - całe życie trenują, szlifują umiejętności, dbają o swój talent, by stale poddawać się ocenom innych, brać udział w konkursach czy w przesłuchaniach na stanowiska pracy, a tej dla zawodowców nie ma znów tak dużo. Filharmonie rzadko kiedy szukają nowych muzyków, podobnie jak teatry czy opery. Jednak nie jest to niemożliwe, by dostać stałą pracę w tego typu miejscu. Bardzo duża część absolwentów z uprawnieniami pedagogicznymi znajduje zatrudnienie w szkołach muzycznych, państwowych, jak i prywatnych ogniskach edukacyjnych. Część osób pracuje w roli nauczycieli pozaszkolnych, edukując na prywatnych lekcjach dzieci, jak i dorosłych. Zdolni i pomysłowi absolwenci zaczepiają się w różnego rodzaju zespołach, czy tworzą nowe, niektórzy osiągają na tym polu ogromne sukcesy. Inni tworzą zespoły użytkowe, np. zespoły do wynajęcia na przyjęcia, imprezy, grające w małych klubach muzycznych. Część absolwentów może także pokusić się o ścieżkę filmowej kariery i pracować nad dźwiękiem w filmach - komponować muzykę, jak i udźwiękawiać poszczególne fragmenty filmu. Dźwiękowców wciąż jest bardzo mało w Polsce, są oni rozchwytywani. Sytuacja dla muzyków nie jest lekka, ale nie jest też tragiczna, tak więc nie przekreślajcie od razu możliwości kształcenia się w dziedzinie, którą kochacie. Jak ktoś ma zapał, talent i dobre chęci to w każdej dziedzinie sobie poradzi, a jeśli dodać do tego miłość, do tego, co się robi, to już tylko same sukcesy czekają na takie osoby! 

 

Olga HuckoTEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)