Wiodące branże w Krakowie

Wiodące branże w Krakowie

Wiodące branże w Krakowie

18.06.2021

Branże, które najszybciej rozwijają się w Krakowie

To właśnie województwo małopolskie uznawane jest za jedno z najprzyjaźniejszych województw jeśli chodzi o rozwój biznesu w Polsce. W ubiegłym roku biznes małopolski zdobył tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. To istotne o tyle, że po raz pierwszy w historii tytuł ten został przyznany województwu polskiemu, a trafia do tylko trzech regionów w Europie, które wykażą się najciekawszymi i możliwymi do zrealizowania planami wspierania lokalnej przedsiębiorczości.

 

W przypadku Krakowa jest to szczególnie ważne ponieważ samo to miasto wytwarza ok. 40% całego PKB województwa małopolskiego. Dotyczy to szczególnie branż związanych z przetwórstwem przemysłowym, nowymi technologiami, metalurgią, opieką zdrowotną, edukacją i szkoleniami. Ale czy to właśnie te branże uznawane są za najszybciej rozwijające się? I tak i nie. Poniżej prezentujemy zestawienie „branż przyszłości”.
 

BRANŻA KREATYWNA I KULTURALNA

Branża kreatywna i kulturalna jest prawdopodobnie najszerszą branżą na rynku. Za przynależące do tego działu zostały uznane firmy, które zajmują się tworzeniem, dystrybucją i sprzedażą gier komputerowych (czyli to właściwie IT i nowe technologie), produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych, a także zarządzanie stronami internetowymi i portalami (znowu IT) oraz prowadzenie agencji reklamowych.

Perspektywa rozwoju właśnie tej branży jest bardzo atrakcyjna dla Krakowa będącego zagłębiem nie tylko historycznie artystycznym, ale przede wszystkim przyciągającym młodych i ambitnych ludzi z wyższym wykształceniem. Jak już wspominaliśmy, branża kreatywna/kulturalna charakteryzuje się rozproszeniem oraz – co równie ważne – przewagą małych i średnich przedsiębiorstw, bardzo często powiązanych ze sobą na zasadzie wzajemnych relacji w tworzeniu projektów wymagających wielu „podzespołów”. Dodatkowo, Kraków kojarzony jest jako ośrodek kulturalny i ważne centrum kulturalne w całej Europie. Tutaj organizowane są liczne festiwale i wydarzenia często o randze międzynarodowej. Wystarczy wymienić choćby takie działania jak Krakowski Festiwal Filmowy, Międzynarodowe Triennale Grafiki, Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Sacrum Profanum czy Europejski Festiwal Gier.

 

B+R

Podobna pod względem działań kreatywnych choć związana z zupełnie innymi działaniami jest branża B+R. Tutaj ciekawym przykładem jest bezpośrednio połączona z branżą kreatywną branża gier komputerowych, która w fenomenalny sposób pokazuje jak można połączyć działania biznesowe, naukę i rozwój. Efektem tej współpracy są prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Akademii Górniczo-Hutniczej specjalności z zakresu produkcji i projektowania gier komputerowych, w których finansowanie i rozwój włączyło się wiele przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw. Jest to działanie unikalne w skali całego kraju.

B+R rozwija się również dzięki inicjatywom oddolnym i powstawaniu klastrów, łączących naukę, biznes i administrację publiczną. Zinstytucjonalizowanie działań nie tylko zabezpiecza ale też przekonuje przedsiębiorców do działania w tej branży. Przykładem może być współpraca Centrum Technicznego w Krakowie oraz firmy Delphi, zajmującej się dostawą nowoczesnych rozwiązań elektronicznych i technologii systemowych oraz rozwojem motoryzacji i pochłaniaczy par paliw.

 

IT

Wspomniane wyżej IT zasługuje na swoją osobną zakładkę. Dzieje się tak nie tylko ze względu na rozwój gier komputerowych i gier wideo, ale również dzięki przemysłowi filmowemu, używanemu właśnie w tworzeniu gier. W Krakowie znajduje się kilka studiów o międzynarodowym zasięgu. Są to chociażby Future Reality Games, Bloober Team, Drago Entertainment, Reality Pump, Tate Interactive, Artifex Mundi, Teyon i Nimbi Studios. Od 2013 roku działa w Krakowie również CD Projekt RED, największy twórca gier wideo w Polsce, w tym i kultowego „Wiedźmina”. IT to również klaster Europejskie Centrum Gier, który ma za zadanie ułatwiać współpracę i przenoszenie rozwiązań między przedsiębiorcami działającymi na globalnym rynku gier wideo a krakowskimi uczelniami.

A jacy specjaliści poszukiwani są w tej branży? Osoby zajmujące się wsparciem technicznym, zdalnym zarządzaniem infrastrukturą, integracją i utrzymaniem systemów, monitoringiem infrastruktury oraz administrowaniem baz danych. IT to nie tylko dział informatyczny i kreatywny, także w bankowości coraz częściej potrzebni są wykwalifikowani informatycy. Dodatkowo poszukiwani są specjaliści w takich zawodach, jak: Software Development Manager, SEO Analyst, Kierownik projektów, Web Developer, Business Analyst, Programista, Fronted Developer czy Tester e-commerce.

 

PRZEMYSŁ I BUDOWNICTWO

Kraków i województwo małopolskie to także branża przemysłowa. Często wyróżniana w rankingach, jest po handlu najczęstszym polem działalności firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwijają się firmy o wąskich specjalizacjach, często tworzące produkty zaawansowane technologicznie. Inne świadczą zaawansowane usługi. Są to między innymi firmy zajmujące się nawozami azotowymi, specjalistycznymi narzędziami czy maszynami przemysłowymi. Równie prężnie rozwijają się przedsiębiorstwa związane z budownictwem, usługami deweloperskimi i budowlanymi. Zatrudnienia można szukać w najbliższych latach również przy dużych inwestycjach biurowych i handlowych. 

Anna Szumacher

Komentarze (0)