Studia w Warszawie - to musisz zobaczyć

Studia w Warszawie - to musisz zobaczyć

Studia w Warszawie - to musisz zobaczyć

18.06.2021

Studia w Warszawie, czyli czego nie możesz przegapić!

Wszyscy o nich słyszeli, ale jeżeli planujesz zamieszkać na studia w Warszawie, to musisz je zobaczyć.  Bo to prawdziwy wstyd nie znać takich zabytków.

 

Stare miasto

Włóczenie się po uliczkach Starego i nowego Miasta to nie tylko sposób na poprawienie swojej kondycji — to sposób na cudowne spędzenie czasu! Spacer po zaułkach, uliczkach i skwerkach, to prawdziwa ucieczka od wielkomiejskiego gwaru. Historyczne centrum miasta jest jednocześnie jego wizytówką, zarówno kulturalną jak i architektoniczną. W czasie II wojny światowej zostało w 90% zniszczone (ocalone zostały tylko dwa budynki) a po 1945 r. zaczęła się modernizacja warszawskiego Starego Miasta. W jej wyniku ruinom przywrócono dawną świetność a istniejące obecnie budynki zostały zrekonstruowane w duchu XVII i XVIII wieku. To tutaj znajdują się najważniejsze obiekty  dawnego miasta: Zamek Królewski, kolumna Zygmunta III Wazy, rynek Starego i Nowego Miasta, pomnik warszawskiej syrenki, muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. A oprócz pojawiających się także w kulturze masowej wizytówek miasta są także inne piękne i bardziej „niszowe”: 

 

Łazienki Królewskie

Miejsce silnie związane ze stolicą Polski, pojawia się na praktycznie wszystkich pocztówkach i zdjęciach znanej nam Warszawy. Ten przepiękny zespół pałacowo-ogrodowy jest dla Warszawiaków kultowym miejscem na spacer i miejscem wydarzeń kulturalnych, sportowych, rozrywkowych… Kompleks został założony w XVII wieku dla Stanisława Augusta Poniatowskiego, obejmuje ponad 70 ha parku i obiekty zabytkowe:

  • Pałac na wyspie – jest najważniejszym zabytkiem w łazienkach Królewskich. Zbudowany na życzenie Stanisława Augusta, później był własnością księcia Józefa Poniatowskiego, w 20-leciu międzywojennym należał do Państwowych Zbiorów Sztuki aż do II wojny światowej, podczas której pałac został podpalony a zniszczeniu uległa jego najstarsza część.
  • Podchorążówka  — czyli była szkoła podchorążych, która odegrała istotne znaczenie w Powstaniu Listopadowym.
  • Stara Pomarańczarnia —w budynku tym były przechowywane drzewka pomarańczowe wystawiane do ogrodu w lecie.

A oprócz tego zwiedzić można inne ciekawe zabytki: Pałac Myślewicki, klasycystyczny Biały Domek, Teatr na Wyspie czy Palmiarnię.

 

Pałac Kultury i Nauki

Czyli „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wzniesiony w latach 1952-1955, jest najwyższym budynkiem w Polsce. Pałac jest ciekawy pod względem architektonicznym: jego projektant, chcąc nadać polskości zabytkowi wymyślonemu w duchu socrealizmu objechał różne polskie miasta (m. in. Kraków, Chełmo, Zamość)i zgromadził informacje na temat charakterystycznych rozwiązań architektonicznych w naszym kraju. Pomysł na budynek był zainspirowany moskiewskimi drapaczami chmur.Dziś Pałac Kultury i Nauki wzbudza wiele skrajnych emocji: niektórzy uważają go za symbol rosyjskiej dominacji nad Polską, inni zauważają, że Pałac pełni teraz wiele pożytecznych funkcji (w jego wnętrzu znajduje się wiele instytucji użytku publicznego). Nie ulega wątpliwości, że budynek stał się najbardziej rozpoznawalnych na świecie zabytkiem w Warszawie. W Pałacu Kultury i Nauki ma swoją siedzibę m. in. Państwowa Akademia Nauk, niepubliczna uczelnia Collegium Civitas, kina, teatry, księgarnia, kluby sportowe oraz Sala Kongresowa i koncertowa.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jest to muzeum historyczne, które zostało otwarte w 60. Rocznicę Powstania Warszawskiego w hołdzie bohaterom ze stolicy. Ekspozycja przedstawia zarówno życie codzienne w oblężonym mieście, jak i dni walki uczestników powstania, a także sytuację powojennej Polski w czasach terroru komunistycznego. Zbiory dokumentują również dalsze losy powstańców w czasach PRL-u. Na powierzchni ponad 3000 m2 zostało pokazanych blisko 1000 eksponatów oraz 1500 fotografii i filmów. Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, dobiega z niego odgłos bicia serca, który symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Muzeum ma siedzibę w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich, XIX-wiecznym zabytku.

 

Muzeum Narodowe

Jedno z największych i najważniejszych muzeów w kraju. Gromadzi zbiory malarstwa polskiego od XII wieku i zagranicznego (włoskiego, francuskiego, holenderskiego, niemieckiego, rosyjskiego)  a także sztuki starożytnej (greckiej, egipskiej, rzymskiej).  Unikatami są: Galeria Faras (największa w Europie kolekcja zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu wczesnochrześcijańskiego), Galeria Sztuki Średniowiecznej (unikatowe rzeźby, malarstwo tablicowe i złotnictwo ze wszystkich regionów Polski z epoki średniowiecza, uzupełnione o dzieła z tego okresu stworzone w innych rejonach Europy) oraz największy polski obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Gmach mieści się w modernistycznym budynku projektu . Warto również wiedzie, że po wschodniej stronie muzeum znajduje się wspaniały Park na Książęcem, położony na skarpie wiślanej.

 

Centrum Nauki Kopernik

Tutaj nauka nabiera nowego znaczenia! To nie tylko wystawa, ale przede wszystkim centrum eksperymentów. Zwiedzający mogą na własnej skórze poczuć jak działają różne zjawiska zachodzące w przyrodzie.

 

Stadion Narodowy

Nie lada gratka dla kibiców! wybudowany na EURO 2012, supernowoczesny i ogromny. O jego randze świadczy chociażby to, że jest zwycięzcą konkursu CEEQA 2012 Industry Awards w kategoriach „Budynek Roku w Europie Środkowo-Wschodniej” i „Hotel, Centrum Rozrywki, Budynek Mieszkalny Roku”. Najważniejszy obiekt aktualnej sportowej Warszawy.

 

Multimedialny Park Fontann

To kompleks czterech fontann, który znajduje się Skwerze I Dywizji Pancernej Wojska Polskiego. Warszawa postanowiła w 2011 roku wyjść naprzeciw światowym trendom i stworzono Park Fontann, w którym w każdym sezonie pokazywane jest nowe widowisko.

 

Plaże miejskie

A właściwie sześć miejskich plaż. O ich popularności świadczy chociażby to, że w 2013 roku zostały zaliczone przez National Geografic  do najpiękniejszych miejskich plaż świata. Możesz na nich rozpalić ognisko (lepiej pomyśleć zawczasu o własnym drewnie, nie wycinać rosnących na plaży drzewek) i posiedzieć z jedzeniem, ale także poopalać się czy zagrać w siatkówkę plażową. I to bez wyjazdu z miasta!

Gdzie znajdują się plaże?

  • Plaża Praska (przy klubie muzycznym La Playa). Od lewej strony Wisły kursuje tramwaj wodny.
  • Plaża Stadion (przy Stadionie Narodowym) — z Powiślem również łączy ją tramwaj wodny.
  • Plaża Saska (przy Saskiej Kępie) — z lewą stroną Wisły połączona tramwajem wodnym.
  • Plaża Żoliborz (niedaleko ul. Wybrzeże Gdyńskie) - na miejscu dostępne są: plac zabaw, stanowiska grillowe, leżaki oraz wiklinowe siedziska, przystań kajakowa, stacja Veturillo.
  • Plaża Białołęka (przy Moście Marii Skłodowskiej-Curie).
  • Plaża Wilanów (niedaleko ul. Wilanowskiej).

 

Dominika Chachuła

Komentarze (0)