Studia we Wrocławiu to trzeba zobaczyć

Studia we Wrocławiu to trzeba zobaczyć

Studia we Wrocławiu to trzeba zobaczyć

18.06.2021

Studia we Wrocławiu to trzeba zobaczyć

Aby poczuć prawdziwy klimat miasta warto przejść się Rynkiem Starego Miasta. Jest to jeden z największych rynków europejskich a znajduje się na nim największy Ratusz w Polsce. Usiąść i odpocząć można w kilkudziesięciu kafejkach, pubach, klubach oraz w najstarszym lokalu, Piwnicy Świdnickiej, która działalność rozpoczęła w XIII wieku. Po odpoczynku, warto przejść się na plac Solny gdzie możemy kupić przede wszystkim kwiaty. A na samym rynku znajdziemy prawdziwe atrakcje turystyczne: kościół św. Elżbiety, XIV-wieczny kościół św. Marii Magdaleny i urocze kamienice „Jaś i Małgosia” oraz kamienice: Pod Gryfami, Pod Zieloną Dynią, pod Złotym Słońcem i in.

Fenomenem w mieście są… wrocławskie krasnale. Od lat 80. XX wieku niewielkie rysunki krasnali były efektem działań „Pomarańczowej Alternatywy”, która za pomocą takich malunków chciała ośmieszyć system komunistyczny. Po upadku PRL-u tradycja rysowania krasnali zaniknęła, lecz od 2005 roku na ulicach sukcesywnie pojawiają się małe figurki przedstawiające krasnale. Są to rzeźby-pomniki postawione ku czci walczących z komunizmem, ufundowane zarówno przez osoby prywatne, artystów jak i większe firmy. Stały się integralnym symbolem Wrocławia: organizowane są gry, wycieczki w poszukiwaniu krasnali oraz spektakle teatralne z motywem małego ludzika w tle.

W poszukiwaniu ciekawostek warto zajrzeć do Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Jest to najstarszy taki obiekt w kraju, działa od 1865 roku. Najnowszym, otwartym w październiku 2014 roku pawilonem jest Afrykarium: prezentuje ono zwiedzającym zwierzęta żyjące w wodzie i blisko wody w Afryce. Możemy tu zobaczyć zarówno egzotyczne ryby jak i kotiki oraz pingwiny tońce.
Równie często polecany jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który w słoneczne dni jest odwiedzany także przez artystów, którzy chcą uchwycić piękno przyrody. To z pewnością inspirujące miejsce.

Na początku maja i w sezonie turystycznym warto po zmroku trafić do wrocławskiej pergoli przy Hali Stulecia i obejrzeć pokaz Fontanny Multimedialnej. Sama Hala została niedawno wpisana na listę UNESCO jako jedna z pierwszych konstrukcji żelbetowych na świecie. Znajduje się ona przy Parku Szczytnickim, również chętnie odwiedzanym terenie rekreacyjnym.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Wrocławia jest Panorama Racławicka ze słynnym obrazem „Bitwa po Racławicami” malowanym pod kierunkiem Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Tego miejsca zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać — nie zobaczyć Panoramy Racławickiej to jakby nie być we Wrocławiu. Chętnych do obejrzenia dzieła zazwyczaj jest tak dużo, że warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji.

Rezerwacje warto zrobić także by podziwiać Wrocław z bardzo wysoka, ze Sky Tower czyli budynku, który podjął rywalizację z osławionym Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie (jednak póki co nie przewyższył go). Jest to tak naprawdę kompleks mieszkalny, usługowy, handlowy, biurowy a nawet rekreacyjny. W 2014 roku odbył się w budynku Sky Tower Run — bieg po 1142 schodach budynku.

Wrocław jest także związany z przemysłem i technologiami: warto zobaczyć budynki browarów, młynów, wodociągi i wieże ciśnień (na przykład najsłynniejszą przy ulicy Studenckiej). Można także udać się w trasę Szlakiem Zabytków Techniki Śródmiejskiego Węzła Wodnego by zobaczyć mosty i inne konstrukcje hydrotechniczne.

Ważny dla studentów może być zabytkowy gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, wybudowany przez Jezuitów. Koniecznie trzeba zobaczyć Aulę Leopoldyńską, która zachwyca wspaniałą sztukaterią, freskami i malunkami. Warto również wejść do Auli Muzycznej i na Wieżę Matematyczną, z której można podziwiać panoramę miasta.

 

 

(Dominika Chachuła)

Komentarze (0)