Studia rolnicze Poznań

Studia rolnicze Poznań

Studia rolnicze Poznań

Największy wybór studiów

rolniczych w Poznaniu

Odkryj kierunki rolnicze i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia rolnicze Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Studia rolnicze w Poznaniu możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3,5 do 5,5 roku. 

Studia rolnicze Poznań
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia rolnicze w Poznaniu rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 15 lipca 2024 r. | terminy rekrutacji >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia rolnicze w Poznaniu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, matematyka, geografia, chemia, fizyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia rolnicze w Poznaniu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Inżynieria rolnicza stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Leśnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo - leśna stacjonarne II stopnia
Rolnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Zootechnika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są rolnicze

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki rolnicze w Poznaniu

SORTOWANIE:

Studia rolnicze w Poznaniu - podyplomowe

D
G
I
M
N
O
P
U
Rozwiń

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia rolnicze 2024/2025

Osoby, które myślą o studiach rolniczych w Poznaniu powinny najmocniej przyłożyć się do nauki przedmiotów, które będą brane pod uwagę podczas procesu rekrutacyjnego. Są wśród nich: biologia, chemia, fizyka. Warto nie zapominać o geografii, języku obcym, języku polskim i matematyce.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia rolnicze w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 30 punktów na ogrodnictwo, leśnictwo, rolnictwo czy inżynierię rolniczą. 

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Ile osób na miejsce na studia rolnicze w Poznaniu

Studia rolnicze w Poznaniu należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na leśnictwo ubiegało się prawie 2 kandydatów na jedno miejsce.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia rolnicze w Poznaniu?

Czy warto wybrać się na studia rolnicze? Odpowiedź jest krótka: tak. Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki, a rolnicy dzierżą znamienity i ważny tytuł największych producentów żywności na świecie. A dla kogo przeznaczone są te studia? Tak naprawdę, dla każdego. Wystarczy interesować się biologią, techniką, ekonomią i lubić przyrodę.

Ale to, oczywiście, nie wszystko. Zmiany zachodzące w różnych dziedzinach, mają wpływ także na rolnictwo. Studia rolnicze w Poznaniu to połączenie aspektu przyrodniczego i technicznego, których pojęcie jest po prostu niezbędne do tego, by stać się wykwalifikowanym specjalistą. Studia rolnicze w Poznaniu realizowane są na Uniwersytecie Przyrodniczym, na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii, najstarszym, bo z prawie stuletnią tradycją, wydziale tej uczelni. Tutaj studenci zaznajamiają się z długą listą zagadnień, a są wśród nich, między innymi: uprawa roli i roślin, technologia produkcji rolniczej, ekonomia i finanse, zarządzanie przedsiębiorstwami, biogeochemia ekosystemów.

Studia rolnicze w Poznaniu mają za zadanie przygotowanie do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego zgodnie z zasadami nowoczesnej agrotechniki i zrównoważonego rozwoju. Ale nie tylko. Ponadto stawiają sobie za cel przygotowanie specjalistów z zakresu użytkowania i obsługi technicznej ciągników, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej, zwierzęcej, ogrodniczej, czy komunalnej. 

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Kształcenie na tych studiach ukazuje, że rolnictwo to szeroki temat, podzielony na kilka kategorii. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak powinno wyglądać innowacyjne rolnictwo, to przeczytajcie konieczne co oferują studia rolnicze w Poznaniu.

 

Studia rolnicze w Poznaniu możemy podzielić na:

 

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Początek kształcenia na dowolnym kierunku rolniczym będzie się wiązał z wyborem studiów pierwszego stopnia. Niektóre kierunki rolnicze zostają zwieńczone uzyskaniem dyplomu licencjata, absolwenci pozostałych uzyskują tytuł inżyniera. Kształcenie licencjackie trwa trzy lata, natomiast inżynierskie – trzy i pół roku.

Studia magisterskie drugiego stopnia powstały dla osób chcących poszerzać posiadaną już wiedzę i zdobywać nową. Zanim uzyskasz tytuł magistra zmierzysz się z sześcioma lub siedmioma semestrami, w zależności od posiadanego tytułu naukowego. Osoby, które ukończyły studia dowolnego typu mogą aplikować na rolnicze kierunki podyplomowe.

Najchętniej wybieranym trybem kształcenia jest stacjonarny, ponieważ umożliwia on naukę systematyczną i regularną oraz nie jest związany z dodatkowymi opłatami, jeżeli decydujesz się na naukę na uczelniach publicznych. Edukacja niestacjonarna odbywa się w weekendy, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, a osoby marzące o takiej organizacji nauki powinny przygotować odpowiednie zaplecze finansowe, aby opłacić czesne.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów rolniczych w Poznaniu

Wśród kierunków rolniczych, oferowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nie mogło zabraknąć tych najchętniej podejmowanych. Znajdziesz wśród nich między innymi te, które umożliwią ci zdobycie wykształcenia przydatnego w pracy terenowej na obszarze lasów państwowych, parków krajobrazowych i narodowych oraz innych miejsc chronionych prawnie.

Absolwenci innych studiów z kanonu rolniczych mogą zająć się profesjonalną samodzielną pracą w ramach działalności gospodarczej, objąć odpowiedzialne stanowiska w przedsiębiorstwach maszynowych przy ich produkcji, konserwacji i eksploatacji.

W Poznaniu możesz kształcić się na niezwykle interesującej inżynierii rolniczej, leśnictwie oraz rolnictwie, osoby najbardziej zainteresowane profesjonalną hodowlą zwierząt gospodarskich zastanowią się nad rozpoczęciem bądź kontynuowaniem edukacji na zootechnice, studiach dualnych – żywieniu zwierząt, natomiast ci, którzy chcieliby stosować nowoczesne rozwiązania w prowadzonym gospodarstwie, rozważą kształcenie na nowoczesnych technologiach w produkcji roślinnej, będącej kierunkiem podyplomowym.

 

Kierunki rolnicze w Poznaniu - rekrutacja 2024/2025

  • Inżynieria rolnicza
  • Leśnictwo
  • Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo-leśna
  • Rolnictwo
  • Studia dualne – żywienie zwierząt
  • Zootechnika

kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki rolnicze w Poznaniu?

Studia pozwalają zdobyć umiejętności i wiedzę z zakresu m.in.: zootechniki, produkcji i bezpieczeństwa żywności czy leśnictwa. Absolwenci studiów rolniczych odnajdują się w pracy jako np. rolnik, biotechnolog, hodowca, technolog żywności.

Obecnie kierunki rolnicze w Poznaniu możesz rozpocząć wyłącznie na jednej uczelni wyższej. Jest nim Uniwersytet Przyrodniczy, a w jego ofercie znajdziesz różnorodne kierunku, począwszy od leśnictwa, przez inżynierię rolniczą, na interdyscyplinarnym kierunku podyplomowym – nowoczesnych technologiach w produkcji roślinnej skończywszy.

Jeżeli wybierzesz edukację właśnie w tej placówce, umożliwisz sobie sukcesywne pozyskiwanie cennych na dzisiejszym rynku pracy kompetencji oraz posiądziesz umiejętności możliwe do wykorzystania we własnym gospodarstwie rolnym.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu to uczelnia publiczna z wieloletnią tradycją akademicką, sięgającą pierwszej połowy dwudziestego wieku. Wyróżnia się nieposzlakowaną opinią wśród ambitnych studentów oraz absolwentów, głodnych przydatnej wiedzy i umiejętności odnoszących się między innymi do rolnictwa. Jeśli wybierzesz właśnie tę placówkę, będziesz uczestniczył w kształceniu na najwyższym poziomie.

 

Gdzie studiować kierunki rolnicze w Poznaniu

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu


Kierunki rolnicze - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie publiczne w Poznaniu

 

 

Jakie kierunki rolnicze w Poznaniu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Polska jest jednym z najważniejszych krajów na europejskiej arenie produkcji wysokiej klasy sprzętów rolniczych, mięsa oraz produktów rolnych. Coraz więcej osób docenia walory upraw i hodowli ekologicznych zarówno jeśli chodzi o owoce, warzywa i zboża, ale również ryby oraz mięso.

To tylko niektóre z czynników przyczyniających się do rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych absolwentów kierunków rolniczych, którzy idąc z duchem czasu i najnowszych technologii, są w stanie zadbać o obecność świeżych produktów wysokiej jakości na lokalnych targach oraz półkach spożywczych sklepów. Dlatego podjęcie dowolnego kierunku rolniczego może zagwarantować ci zadowalające zarobki oraz możliwość pracy terenowej w ciągłym kontakcie z przyrodą.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, czyli obecnie jedyna uczelnia wyższa oferująca możliwość kształcenia na studiach rolniczych, posiada w swojej ofercie kierunki pierwszego i drugiego stopnia oraz atrakcyjne studia podyplomowe.

Dzięki temu edukacja w tym obszarze jest możliwa nie tylko dla świeżo upieczonych maturzystów, ale również dla osób chcących kontynuować zdobywanie pragmatycznych kompetencji. Jaki kierunek wybrać, aby mieć dobrą pracę? Wybór powinien być uzależniony od twoich preferencji, planów na przyszłość oraz wrodzonego talentu – pamiętaj, że zawód spójny z indywidualnymi talentami będzie dla ciebie czystą przyjemnością.

Jeżeli posiadasz własne gospodarstwo rolne lub planujesz zakup ziemi pod uprawę, cennej wiedzy teoretycznej dostarczy ci kształcenie na rolnictwie, inżynierii rolniczej oraz nowoczesnych technologiach w produkcji roślinnej, jeśli chcesz studiować podyplomowo. Osoby zainteresowane amatorską lub przemysłową hodowlą zwierząt, mogą rozważyć aplikację na zootechnikę oraz studia dualne – żywienie zwierząt. Jeśli natomiast interesujesz się szeroko rozumianym leśnictwem oraz kształtowaniem przyrody w sposób zgodny z ekologią, aplikuj na ochronę przyrody i edukację przyrodniczo-leśną lub leśnictwo.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

  • Rolnik
  • Hodowca zwierząt
  • Leśniczy
  • Zootechnik
  • Inżynier rolnictwa
  • Rybak
  • Dietetyk zwierzęcy
  • Technik mechanizacji rolnictwa i agrotechniki
  • Technik rolnik
  • Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych
czytaj dalej jakie studia wybrać
 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem kształcenia na kierunkach rolniczych, a Poznań to miasto, którego oferta programowa interesuje cię szczególnie bardzo, do wyboru będziesz miał wyłącznie jedną uczelnię wyższą. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest placówką cieszącą się nienaganną opinią zarówno wśród aktualnych studentów, jak i absolwentów. Mimo to istnieje szerokie grono osób niezdecydowanych w kwestii miejsca zdobywania wymarzonego wyższego wykształcenia.

Dlatego zanim aplikujesz, dokładnie przeanalizuj ofertę programową tej uczelni w celu upewnienia się, że przynajmniej jeden z kierunków odpowiada twoim oczekiwaniom. Sam nie poznasz efektów kształcenia na studiach rolniczych zanim ich nie ukończysz.

Dlatego niezwykle istotne okazuje się dokładne zapoznanie z opiniami studentów oraz absolwentów – w ten sposób zdobędziesz cenne rozeznanie w zakresie potencjalnych szans zawodowych po zdobyciu dyplomu ukończenia studiów. Pamiętaj, że dobrze przemyślana decyzja może być kluczem do twojego sukcesu, a ten z kolei przełoży się na jakość twojego życia zawodowego.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 
Czy warto iść na studia rolnicze w Poznaniu?

Współcześnie obserwujemy coraz prężniej postępujące zmiany gospodarcze i ekonomiczne, które dotyczą wielu obszarów życia, między innymi rolnictwa. Rosnąca popularność żywienia ekologicznego, roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych oraz zwracanie coraz większej uwagi na sposób uprawy owoców, warzyw i zbóż sprawia, że rolnicy muszą iść z duchem czasu, aby znaleźć swoje miejsce na dzisiejszej arenie zawodowej.

Podczas gdy jedni starają się prowadzić swoje gospodarstwo rolne w sposób amatorski, zgodny z doświadczeniem starszych znajomych rolników, inni stawiają na profesjonalne wykształcenie i jednoczesne zdobycie tytułu naukowego. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, zdecydowanie powinieneś rozważyć studia rolnicze w Poznaniu.

Wysoka jakość kształcenia pozwoli ci na zdobycie obszernej wiedzy teoretycznej, którą z powodzeniem wykorzystasz podczas praktycznej pracy zawodowej. W zależności od kierunku, na który się zdecydujesz, będziesz mógł zapoznać się z nowoczesnymi metodami uprawy i hodowli zwierząt w sposób jak najbardziej humanitarny, nauczysz się obsługi maszyn rolniczych, dowiesz się wiele o metodach żywienia trzody chlewnej, drobiu i krów mlecznych, aby jakość pozyskiwanych od nich surowców była jak najlepsza.

Pamiętaj jednak, że specyfika zarówno kształcenia rolniczego jak i przyszłej pracy w zawodzie wymaga odpowiedniego podejścia i zainteresowań. Jeżeli je posiadasz, możesz liczyć na szerokie i pragmatyczne propozycje zawodowe tak w istniejących gospodarstwach rolnych, jak i na swoim własnym.

Poznań jest miastem wielu możliwości. Znajdziesz tutaj najwyższej klasy uczelnie wyższe, z powodzeniem weźmiesz udział w atrakcyjnych stażach i praktykach zawodowych, a dostępność bibliotek i księgarni pozwoli ci na samodzielne poszerzanie wiedzy z interesujących cię obszarów. W czasie wolnym od nauki udasz się do jednego z ogromu atrakcyjnych miejsc gwarantujących wysokiej jakości rozrywkę, które również znajdziesz na mapie Poznania. Być może warto, abyś i ty spróbował swojego szczęścia na wybranym kierunku rolniczym w Poznaniu?

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach rolniczych w Poznaniu

Zazwyczaj, znaczna część absolwentów studiów rolniczych decyduje się na prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego, choć nie jest to jedyna opcja, którą mogą wybrać. Czeka na nich zatrudnienie w instytucjach naukowo- badawczych, czy też administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem; mogą to być, na przykład: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Sejmiki Województw, Urzędy Gminne, czy Starostwa Powiatowe.

Do potencjalnych obowiązków absolwenta może należeć także zarządzanie przedsiębiorstwami zajmującymi się skupem i obrotem produktami rolniczymi, zarządzanie przedsiębiorstwami związanymi z obsługą rolnictwa i kompleksu gospodarki żywnościowej, praca w stacjach hodowli roślin i oceny odmian roślin uprawnych, praca w roli inżyniera serwisu technicznego, czy też w roli doradcy klienta w firmach zajmujących się sprzedażą ciągników, maszyn rolniczych i części zamiennych.

Wachlarz możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów rolniczych wcale nie jest takie mały, a przecież można się zająć rolnictwem także w zupełnie inny sposób. Można zostać ekspertem i pracować w redakcjach czasopism i poradników rolniczych, bądź realizować audycje radiowe i telewizyjne.

komentarze (0)