Studia chemiczne Rzeszów

Studia chemiczne Rzeszów

Studia chemiczne Rzeszów

Największy wybór studiów

chemicznych w Rzeszowie

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia chemiczne Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Studia chemiczne w Rzeszowie możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Politechnicze Rzeszowskiej im. Ignacego Łukaszewicza. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia chemiczne Rzeszów
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Studia chemiczne w Rzeszowie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Biotechnologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemical engineering and technology stacjonarne I stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne I stopnia
Inżynieria farmaceutyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia chemiczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie są chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Rzeszowska

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki chemiczne w Rzeszowie

SORTOWANIE:

Studia chemiczne w Rzeszowie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne 2024/2025

Aby dostać się na studia chemiczne w Rzeszowie nie wystarczy pochwalić się znajomością symboli wiązań chemicznych, czy też prawa działania mas.  Należy zdawać maturę z chemii – oczywiście – na poziomie rozszerzonym. Warto przyłożyć się do matematyki, która łączy się z każdą nauką ścisłą oraz do języka obcego, który przyda się zawsze, niezależnie od wybranego kierunku czy specjalności.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia chemiczne w Rzeszowie?

Studia chemiczne w Rzeszowie to najlepsza opcja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez nauki o atomach, jonach, rodnikach czy roztworach. W trakcie nauki będą mogli oddać się tej dziedzinie w całości.

Absolwenci studiów chemicznych w Rzeszowie opuszczają mury uczelni z konkretnymi umiejętnościami. A można do nich zaliczyć, między innymi: umiejętność projektowania i nadzorowania procesów i aparatów stosowanych w przemyśle chemicznych, farmaceutycznym czy spożywczym, umiejętność korzystania z programów do komputerowego wspomagania projektowania typu CAD, czy też umiejętność projektowania i wytwarzania nowoczesnych produktów. Z tak szeroką wiedzą, młodzi chemicy znajdują zatrudnienie w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, biotechnologicznym, czy też przemyśle przetwórczym.

Studia chemiczne w Rzeszowie realizowane są na uczelni publicznej, czyli Politechnice RzeszowskiejWydział Chemiczny należy do najlepszych w kraju, a jeden z prowadzonych kierunków- Technologia chemiczna. Tytuł ten otrzymują kierunki studiów, które przekazują aktualną, nowoczesną wiedzę, stwarzają możliwość uzyskania umiejętności i kompetencji poszukiwanych przez pracodawców oraz inwestują w najwyższą jakość edukacji.

Stolica województwa podkarpackiego jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym zarówno w regionie, jak i kraju, zatem wykwalifikowani specjaliści z dziedzin chemicznych odnajdą się tutaj bez żadnych problemów. A jak zostać takim wykwalifikowanym specjalistą? Sprawdź i przekonaj się! Studia chemiczne w Rzeszowie czekają!

 

Studia chemiczne w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Poszczególne kierunki chemiczne możesz studiować w Rzeszowie w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Stopień pierwszy trwa trzy i pół roku i kończy się tytułem inżyniera. Drugi stopień trwa półtora roku i kończy się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach inżynierskich.

Studia chemiczne możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych realizowane jest od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy. Rzeszowskie uczelnie przygotowują bogatą ofertę kierunków podyplomowych, które umożliwią Ci zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych.

Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób posiadających już wykształcenie wyższe, a realizowane są w trakcie dwóch/trzech semestrów w trybie niestacjonarnym. W ten sposób możesz studiować na przykład inżynierię materiałów polimerowych lub kwalifikacyjne studia podyplomowe z chemii dla nauczycieli.

czytaj dalej studia w Rzeszowie

 

Kierunki studiów chemicznych w Rzeszowie

Wśród najpopularniejszych kierunków chemicznych w Rzeszowie znajdziesz biotechnologię, inżynierię chemiczną i procesową, inżynierię farmaceutyczną, technologię chemiczną. Niektóre propozycje kształcenia mają swoje odpowiedniki anglojęzyczne: biotechnology oraz chemical and process engineering.

Kształcenie w języku angielskim otwiera możliwość sprawnego wkroczenia na międzynarodowy rynek pracy. Rzeszowskie uczelnie proponują także studia podyplomowe, które pozwolą Ci zdobyć dodatkowe kompetencje zawodowe. W ofercie znajdziesz takie kierunki jak: farby i lakiery proszkowe – technologia wytwarzania, aplikacja, zastosowanie; inżynieria materiałów polimerowych; kwalifikacyjne studia podyplomowe z chemii dla nauczycieli.

Ośrodki akademickie w Rzeszowie są odpowiednio przystosowane do realizowania kształcenia w zakresie nauk chemicznych. Warto zapoznać się z ofertami poszczególnych placówek, by wybrać studia, które najbardziej odpowiadają naszym zainteresowaniom i umożliwią nam objęcie wymarzonej posady.

 

Kierunki studiów chemicznych w Rzeszowie - rekrutacja 2024/2025

  • biotechnologia
  • biotechnology
  • chemical and process engineering
  • inżynieria chemiczna i procesowa
  • inżynieria farmaceutyczna
  • technologia chemiczna

czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Rzeszowie?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: analityki chemicznej, nanotechnologii, chemii materiałówAbsolwenci studiów chemicznych odnajdują się w pracy w laboratoriach badawczych, firmach kosmetycznych i farmaceutycznych, branży medycznej, przemyśle spożywczym.

Rzeszowskie uczelnie mają bogate oferty kształcenia, jednak nie zawsze są one ze sobą tożsame, co oznacza, że na różnych placówkach akademickich możesz studiować różne kierunki. Studia chemiczne w Rzeszowie możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.

Znajdziesz tu wszystkie najpopularniejsze kierunki obejmujące nauki chemiczne i ścisłe. Wśród nich uwagę zwracają, chociażby biotechnologia czy inżynieria farmaceutyczna. Ośrodki akademickie prócz podstawowych propozycji studiów mają także ofertę obejmującą kierunki podyplomowe.

Politechnika Rzeszowska jest bardzo popularna w stolicy województwa podkarpackiego, a kształcenie na niej wybiera wielu absolwentów szkół średnich i zawodowych. Uwagę przyciągają rzetelnie opracowane programy studiów, grono specjalistów prowadzących zajęcia, a także odpowiednio wyposażone pracownie komputerowe i laboratoryjne.

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Rzeszowie:

  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie


Kierunki chemiczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie

  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

czytaj dalej uczelnie publiczne w Rzeszowie

 

 

Jak wybrać studia chemiczne w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?

Studia chemiczne są popularne wśród miłośników nauk ścisłych. Poszczególne kierunki przygotowują studentów do podejmowania pracy badawczej i laboratoryjnej. Wielu pracodawców poszukuje ekspertów chemicznych, dlatego absolwenci studiów tego typu mogą liczyć na wiele propozycji zatrudnienia.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

  • analityk chemiczny
  • nauczyciel chemii
  • kontroler jakości
  • inżynier technolog
  • kierownik produkcji kosmetyków
  • specjalista z zakresu projektowania, wytwarzania i badania materiałów
  • chemik
  • nanotechnolog
  • specjalista ds. ochrony środowiska
  • specjalista budowlany

 

Kierunki chemiczne są idealne dla umysłów analitycznych, osób cierpliwych, lubiących pracę w zaciszu, które może dać biblioteka czy laboratorium. Wybierając kierunek studiów, warto zwrócić uwagę na sytuację na rynku pracy, ale także na własne predyspozycje i zainteresowania. Ułatwi to zaangażowanie w zdobywaną wiedzę oraz zwiększy chęć walki o awans.

Absolwenci kształcenia w zakresie nauk chemicznych zatrudniani są w instytucjach badawczych, laboratoriach diagnostycznych i w przedsiębiorstwach, wykorzystujących nowoczesną aparaturę i współczesne technologie, a także w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, spożywczego i farmaceutycznego, w laboratoriach kontrolno-pomiarowych, kontroli jakości produkcji, ochronie środowiska. Możesz także wybrać ścieżkę dydaktyczną i poświęcić się nauczaniu. Wszystko zależy od realizowanego kierunku, specjalizacji, studiów podyplomowych.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?

Wybór uczelni wyższych w Rzeszowie jest duży, jednak należy pamiętać, że każda placówka akademicka przedstawia inną ofertę kształcenia, tożsamą z dziedzinami, w których się specjalizuje. Nie znajdziesz na Politechnice Rzeszowskiej studiów filologicznych, ale z pewnością odkryjesz kierunki chemiczne.

Poszczególne ośrodki mają różną specyfikę i podejście dydaktyczne, co oznacza, że każda z uczelni ma inne sposoby na realizowanie założeń programowych. Pamiętaj, by zapoznać się szczegółowo z sylwetką danej placówki akademickiej i podlegających jej wydziałów. Zweryfikuj proponowane programy studiów, ofertę zajęć pozauczelnianych, programy stażowe i stypendialne, a także możliwości wymian krajowych i zagranicznych.

Sprawdź też, czy uczelnie mają odpowiednio wyposażone pracownie komputerowe i laboratoryjne. Studia chemiczne znajdziesz przede wszystkim na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia chemiczne w Rzeszowie?

Rzeszów to popularne miasto akademickie, które usytuowane jest w południowo-wschodniej Polsce. Szczyci się wieloma ważnymi uczelniami publicznymi i prywatnymi, ale także słynie z atrakcji, które są odskocznią dla dni spędzanych na nauce i w bibliotece. Czekają na Ciebie wydarzenia sportowe, kulturowe, imprezy masowe, ale także targi pracy i festiwale naukowe.

Uczelnie zachęcają studentów do rozwoju badawczego poprzez udział w konferencjach naukowych, grantach badawczych, kołach naukowych. Możesz także skorzystać z programu ERASMUS bądź MOST, umożliwiającego podjęcie studiów na innych uczelniach w kraju lub za granicą.

Władze uczelni współpracują z największymi firmami i instytucjami, jednocześnie opracowując programy stażowe i oferty praktyk, które studentom i absolwentom pozwalają zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.

Studia to bardzo istotny okres w życiu młodego człowieka, dążącego do wiedzy i samorozwoju. To idealny czas na rozwijanie najskrytszych pasji i łączenie ich z praktycznymi umiejętnościami, ważnymi dla współczesnych pracodawców. Warto wybrać kształcenie w mieście innowacyjnym, nastawionym na rozwój własny, ale i mieszkańców. Wybierz kierunki chemiczne i zbieraj doświadczenia egzystencjalne, badawcze, zawodowe, studiując w Rzeszowie.

czytaj dalej czy warto iść na studia
 

Praca po studiach chemicznych w Rzeszowie

Studia chemiczne w Rzeszowie przekazują solidną porcję wiedzy, którą można wykorzystać na różnych ścieżkach zawodowych. Przykładowo, absolwent kierunku Biotechnologia uzyskuje interdyscyplinarne przygotowanie pozwalające na pracę, która wymaga łączenia różnych wiadomości dotyczących procesów chemicznych i mechanizmów funkcjonowania żywych organizmów.

Jest przygotowany teoretycznie i praktycznie do stosowania podstawowych technik biotechnologicznych umożliwiających selekcję i ukierunkowaną modyfikację mikroorganizmów i komórek organizmów wyższych oraz do projektowania i wdrażania procesów biotransformacji i biosyntezy.

Między innymi z takimi umiejętnościami, absolwenci studiów chemicznych w Rzeszowie bez problemu znajdą zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, przemyśle tekstylnym, przemyśle kosmetycznym, przemyśle petrochemicznym, firmach i biurach projektowych z dziedziny inżynierii chemicznej i bioprocesowej, ośrodkach naukowo- badawczych, ochronie środowiska, czy też laboratoriach badawczych i kontrolnych.

Naturalnie, część absolwentów zapewne pozostanie na uczelni, aby kontynuować karierę naukową i przeprowadzać własne badania, bądź eksperymenty. Pozostali mogą poświęcić się pracy w szkolnictwie i zająć się edukacją z zakresu chemii nowych pokoleń. 

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


POLITECHNIKA RZESZOWSKA IM. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA STUDIA CHEMICZNE

Wydział Chemiczny:

- Technologia chemiczna. Specjalności: Analiza chemiczna w przemyśle i środowisku, Inżynieria chemiczna i bioprocesowa, Technologia organiczna i tworzywa sztuczne, Technologia produktów leczniczych, Inżynieria materiałów polimerowych;

- Inżynieria chemiczna i procesowa. Specjalności: Przetwórstwo tworzyw polimerowych, Inżynieria produktu i procesów proekologicznych;

- Biotechnologia. Specjalności: Biochemia stosowana, Oczyszczanie i analiza produktów biotechnologicznych, Biotechnologia farmaceutyczna, Diagnostyka laboratoryjna w biotechnologii, Inżynieria procesowa i bioprocesowa.

dowiedz się więcej

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)