Studia muzyczne Rzeszów

Studia muzyczne Rzeszów

Studia muzyczne Rzeszów

Największy wybór studiów

muzycznych w Rzeszowie

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia muzyczne Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Studia muzyczne w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia muzyczne Rzeszów
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia muzyczne w Rzeszowie rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 19 lipca 2024 r. | terminy rekrutacji >

Popularne specjalności na kierunkach muzycznych w Rzeszowie: wykonawstwo wokalnewykonawstwo instrumentalne, akordeonfortepian, gitara, organy.

Studia muzyczne w Rzeszowie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Jazz i muzyka rozrywkowa stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie są muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki muzyczne w Rzeszowie

SORTOWANIE:

Studia muzyczne w Rzeszowie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia muzyczne 2024/2025

Rekrutacja na studia muzyczne w Rzeszowie to połączenie konkursu świadectw ze sprawdzianem praktycznym, który obejmuje sprawdzian dyspozycji: słuchowych, głosowych, manualnych i gry na instrumencie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia muzyczne w Rzeszowie?

„Życie bez muzyki jest błędem.” Słowa Friedricha Nietzschego są najmocniejszym cytatem związanym z tą dziedziną sztuki. Każdy wyznawca tej, jakże prawdziwej, tezy może się przed tym błędem ustrzec, wybierając studia muzyczne. Jednym z miast, w którym można znaleźć kształcenie w tym zakresie jest Rzeszów, czyli stolica województwa podkarpackiego.

Studia muzyczne w Rzeszowie prowadzone są na Wydziale Muzyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Choć kształcenie nie jest prowadzone na odrębnej uczelni artystycznej, program nauczania zdaje się być bogaty. W siatce zajęć widnieją, między innymi: Historia muzyki z literaturą, Harmonia jazzowa, Zagadnienia wykonawcze muzyki dawnej, Kształcenie słuchu, Kultura muzyczna regionu, Rytmika z metodyką.

Studia muzyczne to bardzo istotny profil kształcenia. W XXI wieku, w którym coraz trudniej o dźwięki stanowiące muzykę, niezwykle istotne jest to, by znalazł się ktoś, kto pokaże innym na czym ta dziedzina sztuki polega i jak wiele ma do zaproponowania.

Warto pamiętać słowa hiszpańskiego kompozytora Jordiego Savalla: „Zajmowanie się muzyką to przywilej.” Jeśli chcesz doświadczyć tego przywileju, to przeczytaj co oferują studia muzyczne w Rzeszowie. 

 

Studia muzyczne w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia muzyczne w Rzeszowie możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Pierwszy stopień to trzyletnie studia licencjackie (sześć semestrów, tytuł licencjata), natomiast drugi stopień to dwuletnie studia magisterskie (cztery semestry, tytuł magistra).

Rzeszowskie uczelnie przygotowały także ofertę kierunków podyplomowych, które umożliwiają zdobywanie dodatkowych kompetencji w zakresie nauk muzycznych. Kształcenie podyplomowe możesz realizować w trybie niestacjonarnym w trakcie kilku semestrów (z reguły od dwóch do czterech). W ten sposób możesz studiować na przykład prowadzenie zespołów tanecznych – taniec towarzyski.

Zajęcia na studiach muzycznych prowadzone są w trybie dziennym (stacjonarnym), co oznacza, że odbywają się od poniedziałku do piątku, lub w trybie zaocznym (niestacjonarnym), gdzie zajęcia odbywają się w weekendy.

czytaj dalej studia w Rzeszowie

 

Kierunki studiów muzycznych w Rzeszowie

Do kategorii studiów muzycznych, które znajdziesz na rzeszowskich uczelniach, zaliczyć możemy takie kierunki, jak edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, instrumentalistyka lub jazz i muzyka rozrywkowa. Propozycje kształcenia w tym zakresie realizowane są w odpowiednio przygotowanych do tego salach, a opracowywane programy studiów mają charakter interdyscyplinarny.

Rzeszowskie uczelnie przygotowują także kierunki podyplomowe, które przeznaczone są dla osób, mających już tytuł licencjata/magistra. Studia tego typu pozwolą Ci zdobyć dodatkowe kwalifikacje do aktualnej pracy lub kompetencje istotne w przypadku przebranżowienia.

Wśród najpopularniejszych opcji kształcenia znajdziemy muzykę XX i XXI wieku, muzykoterapię, a także prowadzenie zespołów tanecznych – taniec towarzyski. Studia pierwszego i drugiego stopnia rozszerzane są poprzez specjalizacje, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na kreowaną ścieżkę kariery.

 

Kierunki muzyczne w Rzeszowie - rekrutacja 2024/2025

  • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
  • instrumentalistyka
  • jazz i muzyka rozrywkowa

czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie

 

Gdzie studiować kierunki muzyczne w Rzeszowie?

Studia muzyczne pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: edukacji artystycznej i muzyki rozrywkowej. Absolwenci studiów muzycznych odnajdują się w pracy w teatrach, filharmoniach, wytwórniach muzycznych, mediach, szkolnictwie muzycznym.

Poszczególne kierunki muzyczne możesz realizować na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Znajdziesz tutaj propozycje kształcenia, które możesz realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu, a także różnego rodzaju specjalizacje, które umożliwią Ci zgłębianie najbardziej interesujących dla Ciebie zagadnień i rozwijanie ważne dla Twojej przyszłej kariery zawodowej umiejętności.

Rzeszowskie uczelnie przygotowują także propozycje kształcenia podyplomowego. Wszelkiego rodzaju zajęcia realizowane są w przystosowanych do tego pracowniach. Interdyscyplinarne programy kształcenia realizowane są przez wyspecjalizowane grono praktyków. Studentów kierunków muzycznych czeka wiele przedsięwzięć, również występów, ale także spotkań z ludźmi nauki i z branży muzycznej.

 

Gdzie studiować kierunki muzyczne w Rzeszowie:

  • Uniwersytet Rzeszowski

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie


Kierunki muzyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie

  • Uniwersytet Rzeszowski

czytaj dalej uczelnie publiczne w Rzeszowie

 

 

Jak wybrać studia muzyczne w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?

Studia muzyczne są idealne dla osób, które mogą poszczycić się szczególnymi predyspozycjami muzycznymi/wokalnymi. To także świetna opcja dla miłośników nauk muzycznych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć praktyczne umiejętności, a może rozwinąć dodatkowe talenty. Warto wybierać studia, które są tożsame z naszymi aspiracjami i zainteresowaniami, ponieważ wpływa to na naszą chęć zgłębiania wiedzy oraz parcie na sukces zawodowy.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

  • nauczyciel muzyki
  • dyrygent
  • kompozytor
  • publicysta
  • prezenter telewizyjny
  • sprawozdawca radiowy
  • dziennikarz muzyczny
  • krytyk muzyczny
  • montażysta muzyczny
  • prelegent

 

Rynek pracy jest specyficzny, jeśli chodzi o muzyków i osoby z wykształceniem muzycznym. Ofert pracy jest jednak więcej niż można się spodziewać. Nim wybierzesz idealny dla siebie kierunek zapoznaj się z aktualnymi potrzebami pracodawców. To oni wyznaczają rynkowe trendy i pomogą Ci wybrać kierunek, który pozwoli Ci realizować pasje, a jednocześnie umożliwi Ci pracę w zawodzie.

Absolwenci studiów muzycznych bardzo często znajdują zatrudnienie w instytucjach upowszechniania kultury, przy obsłudze festiwali, konkursów i imprez muzycznych, przy animowaniu szeroko pojętej kultury muzycznej. Możesz pracować w charakterze krytyka muzycznego, dziennikarza, prelegenta, prezentera, moderatora, publicysty, sprawozdawcy radiowego i telewizyjnego, redaktora merytorycznego w prasie i innych mediach.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?

Nim wybierzesz uczelnię wyższą, warto zapoznać się z propozycjami kształcenia poszczególnych wydziałów podlegających pod daną placówkę akademicką. Pamiętaj, że nie wszędzie znajdziesz taki sam kierunek studiów, a nawet jeśli oferta kształcenia jest niejako tożsama, proces kształcenia w każdym ośrodku akademickim wygląda nieco inaczej.

Studia muzyczne w Rzeszowie możesz realizować na Uniwersytecie Rzeszowskim. Przed rekrutacją na dany kierunek warto sprawdzić, jak przebiega proces kształcenia, czy uczelnia oferuje wyjazdy i wymiany krajowe i zagraniczne, jakie możliwości rozwoju dają ośrodki akademickie w Rzeszowie. Ważne jest, by wybrać najlepszą z możliwych uczelni, ponieważ jakoś kształcenia wpływa na poziom wiedzy i zdobywane umiejętności, tak cenione przez współczesnych pracodawców.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia muzyczne w Rzeszowie?

Rzeszowskie uczelnie cieszę się zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Duży wybór kierunków w różnych dziedzinach sprawia, że chętnych na studia w stolicy województwa podkarpackiego jest coraz więcej. Maturzyści i studenci zwracają uwagę na możliwości, które daje im dane miasto nie tylko pod względem kształcenia, ale i pracy czy rozwoju kulturalnego. Władze organizują szereg wydarzeń o charakterze kulturowym, sportowym, a także różnego rodzaju imprezy masowe, między innymi koncerty i festiwale, w których studenci mogą wziąć udział nie tylko jako widzowie, ale także występujący.

Uczelnie i władze miasta otaczają opieką studentów, przygotowując programy stypendialne i socjalne, które pod względem finansowym w znaczący sposób ułatwiają zdobywanie wiedzy. W porozumieniu z instytucjami i ośrodkami kultury, a także z firmami o różnej specyfice, ale przede wszystkim powiązanymi z branżą muzyczną i kulturą, opracowują także programy stażowe i oferty praktyk.

Wybór miasta akademickiego jest uwarunkowany różnymi czynnikami, jednak niezależnie od tego, gdzie będziesz studiował/a, pamiętaj, że przez lata studenckie miasto i uczelnia stają się Twoim nowym domem. Jest to czas zdobywania doświadczeń życiowych i zawodowych, ale przede wszystkim okres poznawania samego siebie, innych ludzi oraz rozwijania pasji.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach muzycznych w Rzeszowie

Muzyka łagodzi obyczaje? Oczywiście, że tak, choć czasem mogłoby się wydawać, że coraz słabiej. Dlatego sytuacja muzyków na rynku pracy nie należy do najbardziej kolorowych. Czym może zająć się absolwent studiów muzycznych? Studia muzyczne uczą, między innymi, pracy w zespole – zatem, będąc absolwentem studiów muzycznych można szukać zatrudnienia w orkiestrach i innych zespołach; w filharmonii, teatrze, operze.

Jeśli chcemy rozpocząć drogą solową, to w tej materii bywa nieco ciężej, gdyż trzeba albo samemu zająć się aspektami managementu, bądź znaleźć osobę do pomocy w tych działaniach. Część absolwentów studiów muzycznych obiera pracę w szkole, w roli nauczyciela. Uczą kształcenia słuchu, zasad muzyki, gry na instrumencie, historii muzyki. Nierzadko też, absolwenci łączą obowiązki. Bywają nauczycielami, którzy pełnią rolę pianistów w zespołach jazzowych.

Wykształcenie muzyczne daje pewien rodzaj swobody, który pozwala robić wiele rzeczy i ze wszystkich czerpać ogromną radość i satysfakcję. Tzw. muzyka rozrywkowa zdaje się być jeszcze cięższym kawałkiem chleba, gdyż w tej materii nie ma czegoś takiego jak etat. Wszystko się robi na własną rękę, według własnego pomysłu, a pytanie czy on się sprawdzi bywa opatrzone ogromnym znakiem zapytania.

Niezależnie od tego, warto próbować spełniać marzenia, na dodatek przy akompaniamencie pięknych dźwięków. Należy wierzyć, że każdy muzyk będzie miał swoje pięć minut.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET RZESZOWSKI STUDIA MUZYCZNE

Wydział Muzyki:

  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Specjalności: Muzyka chóralna, Muzyka estradowa, Rytmika w edukacji przedszkolnej i szkolnej, Muzyka w mediach, Edukacja tańca, Prowadzenie zespołów muzycznych;
  • Instrumentalistyka. Specjalności: Gra na akordeonie, Gra na fortepianie, Gra na gitarze, Gra na organach;
  • Jazz i muzyka rozrywkowa. Specjalności: Wykonawstwo wokalne, Wykonawstwo instrumentalne.

Wydział Muzyki prowadzi także studia podyplomowe, na kierunkach: Prowadzenie zespołów tanecznych- Taniec polski, Muzykoterapia.

dowiedz się więcej

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)