Czy studia humanistyczne w Gdańsku to dobry pomysł? Stolica województwa pomorskiego zdaje się być idealnym miejscem do podjęcia studiów humanistycznych. Miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był niegdyś największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla, a w XVI wieku był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej. Po tych kilku zdaniach, zainteresowani studiowaniem nauk humanistycznych nie powinni mieć już żadnych wątpliwości, które miasto uczynić siedzibą swojego kształcenia.
Studia humanistyczne w Gdańsku to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zgłębiamy wiedzę, a możemy to robić spacerując urokliwymi ulicami miasta. Czytamy dzieła Arthura Schopenhauera, Guntera Grassa, poznajemy malarstwo Antona Mollera i architekturę autorstwa Jana Strakowskiego.
Studia humanistyczne w Gdańsku widnieją w ofercie kształcenia uczelni publicznych i niepublicznych, na czele których stoi Uniwersytet Gdański, największa uczelnia w rejonie pomorskim. Na kandydatów czeka wiele kierunków do wyboru, od archeologii po teatrologię. Zmienia się oferta kształcenia, a także zmienia się rynek pracy. Wykształceni humaniści coraz częściej znajdują zatrudnienie, w których wykorzystują rozwinięte na studiach umiejętności. Jeśli chcesz zdobyć istotne, poszukiwane na rynku pracy umiejętności, to nie zastanawiaj się zbyt długo. Przeczytaj, co oferuję studia humanistyczne w Gdańsku.
Kierunki studiów:
Aby dostać się na studia humanistyczne, należy błyszczeć z następujących przedmiotów: języka polskiego, języka obcego, historii, czy wiedzy o społeczeństwie. Warto jednak sprawdzić i upewnić się jakie wymagania stawiają poszczególne wydziały uczelni.
Studia skończone, dyplom uzyskany i co dalej? Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku się kształciliśmy. Jeśli ukończyliśmy Dziennikarstwo i komunikację społeczną to na pewno odnajdziemy się w świecie mediów oraz w dziedzinach bliskoznacznych, takich jak Public Relations, czy rzecznictwo prasowe. Ponadto, możemy znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, agencjach interaktywnych, zostać specjalistą do spraw marketingu, sprzedaży, promocji, specjalistą do spraw komunikacji, czy kampanii wizerunkowych. Wszystko jasne. A co możemy robić, na przykład, po filozofii? Obszarami zatrudnienia mogą być: media, konsulting, doradztwo, instytucje kultury i sztuki, wydawnictwa, marketing, fundacje i stowarzyszenia, organizacje polityczne, instytucje humanitarne. Zrozumiałe. A czym możemy się zająć po ukończeniu filologii? Możemy otrzymać pracę w największych firmach wielorakiego biznesu, gdyż tam jednym z najważniejszych aspektów jest znajomość języków obcych i perfekcyjne władanie nimi. Jak widać, wykształceni humaniści stają się grupą absolwentów coraz częściej poszukiwaną przez pracodawców.
Jan Jarmuż
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia humanistyczne wybrać