Branże rozwojowe w Słupsku

Branże rozwojowe w Słupsku

18.06.2021

Branże rozwojowe w Słupsku

Słupsk jest miastem o dużym potencjalne. Ma dobre położenie geograficzne i historię rozwoju przemysłu. Czy jednak władze miasta, znajdujące się tam firmy, instytucje i placówki naukowe wiedzą, jak wykorzystać szansę?

Zacznijmy od placówek naukowych, bo to z nich wychodzi późniejsza kadra. Akademia Pomorska w Słupsku dostała kilkunastomilionowe dofinansowanie na stworzenie nowych kierunków kształcenia związanych z potrzebami lokalnego rynku pracy. Udało się to dzięki współpracy ze Słupskim Ośrodkiem Akademickim, Słupską Izbą Przemyslowo-Handlową oraz dzięki pozyskaniu funduszy z Unii europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Nowe specjalności powstały specjalności, wyposażone zostały także pracownie w nowoczesne pomoce naukowe niezbędne w kształceniu praktycznym. Do nowych specjalności należą specjalności inżynierskie, materiałoznawstwo, programowanie w robotyce i automatyce, odnawialne źródła energii, przyrodnicze zarządzanie przestrzenią miejską, gospodarka komunalna inteligentne technologie, energetyka i środowisko, zrównoważony rozwój oraz turystyka i zdrowie.

W rozwoju miasta i tworzeniu nowych branż pomaga również działalność Niepublicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej rzemiosło, wspomaganej przez Cech Rzemiosł Różnych w Słupsku. Działania szkoły to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, który od kilku, jeśli nie kilkunastu lat zmaga się z brakiem wykwalifikowanych pracowników w zawodach technicznych. Szkolenie w NZSZ ma wypełnić tę lukę i uzupełnić pracowników w małych zakładach i w większych firmach przemysłowych.

Rozwój miasta jest również wspomagany przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. PARR od 1994 roku działa przy rozwoju i implementowaniu idei na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Agencja zajmuje się rozwojem rynku regionalnego, w tym wsparciem rynku pracy. Zarządza także od 1997 roku Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną, natomiast od 2012 roku zaangażowana jest w działania Słupskiego Inkubatora Technologicznego. PARR przez dziesięć lat aktywności pozyskało 85 milionów złotych z funduszy europejskich na rozwój regionalny i wsparło powstanie 250 firm i 12 spółdzielni socjalnych. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego prowadzi także projekt aktywizacji osób trwale bezrobotnych. PARR współpracowało również z Urzędem Miasta ustki przy otwarciu Usteckiego Generatora Przedsiębiorczości. UGP ma na celu działanie informacyjno-konsultacyjne w kwestiach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna to kolejne miejsce, w którym może rozwijać się program inwestycji w regionie. Słupska SSE działa też przy tworzeniu nowych miejsc pracy oraz posiada najbogatszą ofertę terenów inwestycyjnych w środkowej części Pomorza. Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna przez rok pozyskała 11 nowych projektów inwestycyjnych o wartości 84 milionów złotych i stworzyła 160 nowych miejsc pracy. Obecnie SSSE posiada tereny przekraczające dziewięćset hektarów i cały czas się rozwija oraz zatrudniła ponad sześć tysięcy osób. Firmy związane ze Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną działają w sprawach szkolnictwa zawodowego: Tworzą klasy patronackie, fundują stypendia i nagrody w konkursach a także organizują dni otwarte w zakładach. SSSE posiada tereny inwestycyjne w takich miejscowościach jak Czarne, Dębrzno, Lębork, Płaszewko, Redzików, Wieszyn, Słupsk, Włynków, Ustka, Darłów, Kalisz Pomorski, Karlinek, Koszalin, Szczecinek, Wałcz, Polanów i Tychów.

Słupski Inkubator Technologiczny także związany jest z PARR. Jest on zlokalizowany na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jego celem jest wspomaganie startu nowych firm innowacyjnych. Na terenie SIT działają dwie pracownie specjalistyczne: Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych (dostarcza zrobotyzowane stanowiska zwiększające wydajność linii produkcyjnych) oraz Odnawialnych Źródeł Energii (bada wydajność różnorodnych odnawialnych źródeł energii, posiada wertykalną elektrownię wiatrową i dachową elektrownię fotowoltaniczną).

Dodatkowo miasto zwalnia z podatków on nieruchomości niektóre grupy społeczne. Dotyczy to chociażby branż zanikających, chronionych i preferowanych na wskazanym obszarze w centrum miasta. Dotyczy to m.in. mikro i małych przedsiębiorców z branż antykwarycznej, brązownictwa, filatelistyki, garncarstwa, gorseciarstwa, grawerstwa, galerii sztuki, introligatorstwa, kowalstwa artystycznego, krawiectwa na miarę, kuśnierstwa, lutnictwa, kapelusznictwa i czapnictwa, piekarnictwa i cukiernictwa, stolarstwa, szewstwa, rzeźby w drewnie, renowacji przedmiotów zabytkowych, szklarstwa, sztukatorstwa, tapicerstwa, witrażownictwa czy zegarmistrzostwa.

Zwolnieniu podlegają także grunty związane z nowoczesnymi technologiami, innowacją i działalnością badawczo-rozwojową na terenie Słupska. Zaliczają się do tego chociażby inkubatory i parki technologiczne.

 

 

 

Komentarze (0)