matura matematyka 2017

Matura z matematyki 2017: Królowała geometria

Matematyka to królowa nauk. W przypadku matury z matematyki, opinie są o wiele bardziej zróżnicowane: dla niektórych to łatwizna, dla innych jest królową... bólu. Dzisiaj – 5 maja – o godzinie 9 rano rozpoczęła się matura podstawowa z matematyki 2017. Trwała 170 minut i zakończyła się o 11:50. Ta część egzaminu jest obowiązkowa dla wszystkich maturzystów, natomiast jeśli ktoś zdecydował się na zdawanie również matury rozszerzonej z matematyki, do egzaminu przystąpi dopiero po weekendzie: 9 maja.

W tym roku matematykę zdawało ponad 340 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i liceów ogólnokształcących. Skąd ta różnica w liczbach, skoro polski jest również obowiązkowy, a zdawało go tylko 280 tysięcy uczniów? Te dodatkowe 60 tysięcy to osoby, które chcą poprawić zeszłoroczny wynik lub... poprawiają niezdany egzamin. Nic dziwnego, że matura z matematyki u niejednego wywołuje nieprzyjemne dreszcze. A jak wyglądał egzamin na poziomie podstawowym w tym roku?

Pojawiły się na przykład zadania związane z obliczaniem obwodu trójkąta, współczynniki funkcji kwadratowej, obliczanie objętości graniastosłupa trójkątnego, obliczanie sinusa kąta pomiędzy promieniem a odcinkiem łączącym podstawy walca, obliczanie pola trójkąta, obliczanie prawdopodobieństwa czy obliczanie potęg.

– Chyba nie było tak źle – mówi Mateusz z XII LO – choć przy niektórych pytaniach trzeba się było nagłowić. Mam nadzieję, że w jednym z zadań nie odejmą mi punktów za to, że nie sprowadziłem wyniku do najprostszej postaci, bo poprawności wykonania jestem w sumie pewien.

– Zobaczymy jak poszło – dodaje jego koleżanka. – Teraz czekamy na arkusze od CKE, żeby mniej więcej sprawdzić odpowiedzi.

Nowa wersja egzaminu maturalnego, wprowadzona od 2015 roku, dosyć dokładnie określa, jaka wiedza sprawdzana jest podczas matematycznej części egzaminu. W przypadku matury podstawowej z matematyki abiturienci mogli spodziewać się aż 34 zróżnicowanych zadań, a sam egzamin składa się z trzech głównych części. Pierwsza grupa zadań zawiera pytania zamknięte, przy czym tylko jedna z czterech odpowiedzi jest prawidłowa. W drugiej grupie zadań znajdują się pytania otwarte, na które trzeba udzielić krótką odpowiedź. Najtrudniejsze są zadania otwarte w części trzeciej. Tutaj przed przystąpieniem do rozwiązywania wymagane jest staranne zaplanowanie strategii rozwiązania oraz przedstawienie sposobu rozumowania. Są to także najlepiej punktowane zadania, można na nich zyskać (lub stracić!) nawet 4 do 6 punktów na jednym zadaniu. W sumie z części podstawowej można zdobyć 50 punktów.

Na maturze podstawowej z matematyki może pojawić się tematyka związana z obliczaniem potęgi o wykładnikach wymiernych, a także logarytmy iloczynu, ilorazu czy logarytm potęgi o wykładniku naturalnym, obliczenia procentowe, wzory skróconego mnożenia, liczby rzeczywiste, zależności między kątem środkowym, a kątem wpisanym, ciągi arytmetyczne i geometryczne, odcinki i płaszczyzny, graniastosłupy i ostrosłupy, teoria prawdopodobieństwa czy kombinatoryka.

W przypadku egzaminu rozszerzonego z matematyki nowy egzamin sprawdza rozumienie pojęć matematycznych i umiejętność tworzenia własnych, przemyślanych strategii do wykorzystania w nietypowych warunkach. W tej części arkusz również składa się z trzech grup zadań: Pierwsza grupa to zadania zamknięte, druga grupa wymaga krótkich odpowiedzi otwartych, natomiast grupa trzecia – podobnie jak w przypadku części podstawowej – to rozszerzone odpowiedzi otwarte. Te ostatnie zadania punktowane są od 5 do 7 punktów za zadanie.

Jeśli komuś nie udało się dzisiaj zdobyć 30% lub z jakiegoś powodu nie mógł dotrzeć na egzamin, maturalna sesja poprawkowa z matematyki zaplanowana jest na 22 sierpnia 2017 roku. A wyniki tegorocznych matur już 30 czerwca. Wszystkim życzymy powodzenia!

Anna SzumacherTEMATY POWIĄZANE

 

Jakie studia wybrać?

Jaki kierunek studiów wybrać?

Jak wybrać uczelnię?

zasady rekrutacji na studia 2017

 

 


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE