Interdyscyplinarne studia nad niepełnosprawnością

Interdyscyplinarne studia nad niepełnosprawnością

Studia Warszawa - Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

27.01.2022

INTERDYSCYPLINARNE STUDIA NAD NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie zaprasza od roku akademickiego 2016/2017 na studia o profilu ogólnoakademickim w obszarach nauk społecznych, humanistycznych i medycznych.

Pierwszy w Polsce taki kierunek kształcenia II stopnia przygotowujący profesjonalistów - liderów, rzeczników, specjalistów, badaczy zajmujących się niepełnosprawnością i osobami z niepełnosprawnością.

Dla kogo?

Studia przeznaczone są dla absolwentów I stopnia studiów kierunków społecznych, humanistycznych, medycznych, artystycznych, ale także technicznych, którzy swoje aspiracje zawodowe łączą z działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnością lub też planują karierę naukową w zakresie badań nad niepełnosprawnością i są zainteresowani kontynuowaniem studiów na III stopniu.

Jaki program studiów?

Ogólnoakademicki profil kierunku kształcenia interdyscyplinarne studia nad niepełnosprawnością obejmuje sześć modułów (teoretyczny, metodologiczny, badawczy, językowy, dydaktyczny, fakultatywny), których problematyka uwzględnia aktualną wiedzę z zakresu nauk społecznych, humanistycznych i medycznych. Szczegółowe obszary zagadnień modułu teoretycznego obejmują: (1) podstawy studiów nad niepełnosprawnością, (2) socjologiczno-etyczno-prawne aspekty dyskursu nad niepełnosprawnością, (3) antropologiczno-historyczne ujęcie niepełnosprawności, (4) psychologiczno-medyczne aspekty niepełnosprawności, (5) pedagogiczno-strategiczne konteksty niepełnosprawności.

Program studiów stwarza studentom możliwość projektowania wielorakich działań skierowanych do niepełnosprawnych i ich środowisk. Przygotowuje także do inicjowania
i prowadzenia badań dotyczących problematyki niepełnosprawności z interdyscyplinarnej perspektywy nauk społecznych (w tym pedagogiki, socjologii, psychologii, nauki o mediach, nauki o polityce publicznej, nauki o poznaniu i komunikacji społecznej), humanistycznych (w tym filozofii, nauki o rodzinie) oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Jakie kompetencje osiąga absolwent?

Studia zapewniają zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, niezbędnych do rozumienia i wyjaśniania niepełnosprawności oraz działania na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Studiowanie na tym kierunku dostarcza studentom merytorycznych, metodycznych i metodologicznych narzędzi do projektowania i realizacji złożonych i wielozakresowych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Absolwent osiąga kompetencje niezbędne do pełnienia działań eksperckich i opiniotwórczych
w zakresie problematyki związanej z niepełnosprawnością, a także do pełnienia funkcji lidera
w kierowaniu realizacją projektów, aktywnego uczestniczenia w kampaniach społecznych na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz podejmowania roli badacza społeczno-kulturowej i polityczno-prawnej problematyki niepełnosprawności.

Kształcenie na kierunku interdyscyplinarne studia nad niepełnosprawnością pozwoli także zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia badań nad osobistą, społeczną, polityczną, ekonomiczną i kulturową sytuacją niepełnosprawnych.

Gdzie można znaleźć pracę po studiach?

Absolwent uzyskuje tytuł magistra i jest przygotowany do pełnienia funkcji rzecznika osób niepełnosprawnych, specjalisty w dziedzinie projektowania systemów wsparcia, lidera walczącego o ich miejsce w społeczeństwie i o zmianę postaw społecznych, zaangażowanego w przygotowanie mediów do promocji osób niepełnosprawnych, specjalisty działającego w społecznościach lokalnych, naukowca zainteresowanego problematyką badań nad niepełnosprawnością. Jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Absolwent kierunku kształcenia interdyscyplinarne studia nad niepełnosprawnością ma kompetencje do realizacji zadań zawodowych w organizacjach rządowych i pozarządowych, w środkach masowego przekazu. Jest także przygotowany do kariery naukowej, akademickiej.

 

Kontakt

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa
e-mail: rekrutacja@aps.edu.pl
Tel. +48 22 589 36 00 w. 3507

 

Komentarze (0)