Budownictwo

19.02.2024

Budownictwo Politechnika Białostocka

Budownictwo – Politechnika Białostocka rekrutacja 2024/2025

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w północno- wschodniej Polsce, oferująca szeroki wachlarz kierunków kształcenia. Jednym z nich jest Budownictwo, prowadzone na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Studia na kierunku budownictwo w PB
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Nabywane umiejętności

Kierunek Budownictwo na Politechnice Białostockiej realizowany jest na Wydziale Budownictwo i Inżynierii Środowiska. Celem kształcenia jest nabycie wszechstronnej wiedzy z obszaru realizowania obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego oraz technologii i organizacji budownictwa, czy też kierowania zespołami. Budownictwo na Politechnice Białostockiej to przygotowanie do rozwiązywania złożonych problemów projektowych, organizacyjnych i technologicznych.

Progi punktowe na kierunek budownictwo - Politechnika Białostocka

Kandydaci na Politechnika Białostocka ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek budownictwo musieli uzyskać co najmniej 38.5 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Białostocka

Studia na kierunku Budownictwo na Politechnice Białostockiej, na drugim stopniu, dzielą się na następujące specjalności: Konstrukcje budowlane i inżynierskie, Budownictwo komunikacyjne, Realizacja i użytkowanie obiektów budowlanych. Każda realizowana specjalność zakłada rozwijanie konkretnych umiejętności oraz ukierunkowanie na konkretną ścieżkę kariery zawodowej.

Specjalność Konstrukcje budowlane i inżynierskie zakłada przekazanie dogłębnej wiedzy z zakresu projektowania i wykonawstwa konstrukcji metalowych, żelbetowych i sprężonych, drewnianych i będących ustrojami nośnymi budynków mieszkalnych, obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, czy infrastruktury komunalnej.

Specjalność Budownictwo komunikacyjne to nauka nowoczesnego projektowania dróg, ulic i skrzyżowań oraz obiektów mostowych, ich eksploatacji i utrzymania. Studenci przygotowują się do nadzorowania robót budowlanych, kierowania nimi, a także do rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych.

Specjalność Realizacja i użytkowanie obiektów budowlanych polega na uzyskaniu kompetencji z zakresu projektowania złożonych konstrukcji betonowych i metalowych oraz zaawansowanych procesów technologicznych. Studenci uczą się nadzorowania i zarządzania procesami budowlanymi.

Lista przedmiotów do zaliczenia na kierunku Budownictwo nie jest najkrótsza, a znajdują się na niej, między innymi, takie zagadnienia jak: chemia budowlana, geodezja inżynierska, rysunek techniczny i grafika inżynierska, fizyka budowli, technologia betonu, prawo budowlane, mechanika gruntów, organizacja robót budowlanych.

Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Budownictwa na PB mogą wykorzystać w przedsiębiorstwach robót drogowych i mostowych, przedsiębiorstwach budownictwa ogólnego, firmach produkujących materiały budowlane, biurach projektowych, zarządach dróg i ulic.

 

Opinie

Podczas szukania odpowiedniej oferty edukacyjnej, kandydaci na uczelnie zadają wiele pytań by upewnić się w swoim wyborze. Jakie ma Politechnika Białostocka opinie? Bartosz, student II- stopnia Budownictwa mówi:

„Budownictwo to bardzo ciekawy kierunek. Przede wszystkim dlatego, że wciąż się rozwija; zmieniają się technologie, zmieniają się materiały, zmieniają się trendy. Dzięki temu praca w tej branży nie może być nudna. Właśnie dlatego studiuję Budownictwo. A dlaczego studiuję na Politechnice Białostockiej? Aby posiadać dyplom ukończenia ważnej uczelni. „

 

Jednostka prowadząca

Studia na kierunku budownictwo prowadzone są przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej zlokalizowany przy ul. Wiejskiej 45a w Białymstoku.

Kontakt:

tel. 85 746 90 00 

https://wb.pb.edu.pl/

 

Budownictwo Politechnika Białostocka limity miejsc - rekrutacja 2023/2024

  • studia stacjonarne I stopnia: 180
  • studia niestacjonarne I stopnia: 75
  • studia niestacjonarne II stopnia: 60

 

Budownictwo Politechnika Białostocka ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

  • studia stacjonarne: bezpłatne
  • studia niestacjonarne: 6400 zł

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Budownictwo na Politechnice Białostockiej:

Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • geometrii wykreślnej i rysunku technicznego dotyczące zapisu i odczytu rysunków architektonicznych, budowlanych i geodezyjnych,
  • mechaniki ogólnej, wytrzymałości materiałów i zasad ogólnego kształtowania konstrukcji budowlanych,
  • prowadzenia działalności gospodarczej w branży budowlanej,
  • rozpoznawania i klasyfikowania obiektów budowlanych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Budownictwo na Politechnice Białostockiej:

Absolwent kierunku Budownictwo na Politechnice Białostockiej znajdzie zatrudnienie:

  • w przedsiębiorstwach robót drogowych i mostowych,
  • w przedsiębiorstwach budownictwa ogólnego,
  • w zakładach produkujących materiały budowlane,
  • w biurach projektowych,
  • w przedsiębiorstwach remontowych,
  • w instytucjach administrujących obiekty budowlane,
  • w zarządach dróg i ulic,
  • w jednostkach naukowo- badawczych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze:

Aby dołączyć do procesu rekrutacji na studia na kierunku Budownictwo na Politechnice Białostockiej należy dobrze radzić sobie z takimi przedmiotami jak: matematyka, fizyka i astronomia, informatyka, chemia. Warto do tego zestawu dodać jeszcze język obcy nowożytny.

*wymagania rekrutacyjne czasem się zmieniają, dokładne informacje znajdziesz tutaj

 

 

STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje

Kierunki studiów w Białymstoku

Studia w Białymstoku

 

 

BUDOWNICTWO - ważne informacje

Budownictwo studia Białystok

Budownictwo studia

 

 


 

# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Budownictwo - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Białymstoku

Politechnika Białostocka kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Białymstoku

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku budownictwo brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

chemia, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Warunkiem przyjęcia jest złożenie wymaganych dokumentów. W przypadku przekroczenia limitu miejsc decydować będzie: w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów; w drugiej kolejności średnia ocen ze studiów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Białostocka

Komentarze (0)