Ogólne zasady rekrutacji na rok 2018/2019

Artykuł archiwalny

 

Politechnika Białystocka rekrutacja 2018 - zasady rekrutacji na PB 2018/19.

Opracowanie zawiera zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2018/2019 na Politechnice Białystockiej. W zestawieniu znajdziesz informacje na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, przeliczniki punktów, przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie kwalifikacji, limity miejsc oraz terminy rekrutacji 2018.

 

Załącznik do Uchwały Nr 100/VI/XV/2017 z dnia 20 kwietnia 2017 roku

WARUNKI I TRYB REKRUTACJI  NA PIERWSZY ROK STUDIÓW  STACJONARNYCH I NIESTACJONARNYCH  PIERWSZEGO I DRUGIEGO STOPNIA  W ROKU AKADEMICKIM 2018/2019 (tekst ujednolicony)

             

Dział I

 

Warunki rekrutacji wspólne dla wszystkich kierunków  studiów stacjonarnych i niestacjonarnych

 

Rozdział 1

Część ogólna

 

§ 1

1. Do odbywania studiów w Politechnice Białostockiej może być dopuszczona osoba, która spełnia warunki rekrutacji ustalone przez Uczelnię oraz ma:

  1. świadectwo dojrzałości - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia;
  2. tytuł magistra, licencjata, inżyniera lub równorzędny - w przypadku ubiegania się  o przyjęcie na studia drugiego stopnia.

 

§ 2

  1. Rekrutację kandydatów przeprowadza się na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia. 
  2. Warunki i tryb rekrutacji na studia trzeciego stopnia określają odrębne przepisy.
  3. Rekrutacja na studia stacjonarne w Politechnice Białostockiej rozpoczyna się nie później niż:
    1. 31 maja 2018 roku, kończy się 1 października 2018 roku na studia rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2018/2019; 
  4. 31 stycznia 2019 roku, kończy się 25 lutego 2019 roku na studia rozpoczynające się  od semestru letniego roku akademickiego 2018/2019. 
  5. Rekrutacja na studia niestacjonarne trwa do pierwszego zjazdu w semestrze.
  6. Uczelnia może przeprowadzić rekrutację uzupełniającą dla absolwentów, którzy ubiegali się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia na danym kierunku studiów na rok akademicki, na który jest przeprowadzana rekrutacja oraz których wynik egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów został podwyższony w wyniku odwołania, o którym mowa w art. 44zzz ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943).
  7. Jeśli w ramach przeprowadzonej rekrutacji na kierunkach pozostaną wolne miejsca, Politechnika Białostocka może ogłosić rekrutację uzupełniającą na studia.

 

§ 3

1. Przyjęcie na studia na poszczególne kierunki studiów odbędzie się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.

2. W przypadku niewypełnienia limitów miejsc na poszczególnych kierunkach studiów Uczelnia zastrzega możliwość przesunięcia liczby miejsc między kierunkami. Decyzje o przesunięciach podejmuje Rektor.

 

§ 4

  1. Warunkiem podjęcia kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów stacjonarnych  i niestacjonarnych jest przyjęcie na I rok studiów co najmniej 30 kandydatów.  W przypadku mniejszej liczby kandydatów decyzję o uruchomieniu kształcenia podejmuje Rektor.
  2. Uczelnia zastrzega możliwość zmiany oferty dydaktycznej w zakresie uruchamianych kierunków studiów oraz specjalności na poszczególnych kierunkach studiów. 
  3. Utworzenie specjalności może nastąpić po zgłoszeniu się na nią minimum 30 kandydatów. W przypadku mniejszej liczby kandydatów decyzję o utworzeniu specjalności podejmuje Dziekan.

 

§ 5

  1. Na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia z pominięciem konkursu świadectw, będą przyjmowani:
    1. laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego;
    2. laureaci konkursów międzynarodowych;
    3. laureaci ogólnopolskich konkursów organizowanych przez Politechnikę Białostocką;
    4. uczestnicy zawodów rangi: Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Uniwersjada oraz medaliści zawodów rangi: Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych w kategorii juniorów  i seniorów. 
  2. Na pierwszy rok studiów drugiego stopnia z pominięciem konkursu dyplomów, będą przyjmowani uczestnicy zawodów rangi: Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Uniwersjada oraz medaliści zawodów rangi: Mistrzostwa Polski  i Puchar Polski w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych w kategorii juniorów  i seniorów.
  3. Szczegółowe zasady przyjmowania na studia laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego, laureatów konkursów międzynarodowych, laureatów ogólnopolskich konkursów organizowanych przez Politechnikę Białostocką oraz uczestników  i medalistów zawodów sportowych określają odrębne przepisy.
  4. Przy ustalaniu liczby punktów L, zgodnie ze wzorami rekrutacyjnymi, przyjmuje się następujące przeliczenia:
    1. wyniki egzaminu maturalnego wyrażone w procentach: liczba punktów = procent wyniku;
    2. wyniki egzaminu dojrzałości w skali 100 punktów: liczba punktów = wynik egzaminu; 3) ocen:

 

skala 6-stopniowa

ocena

liczba punktów

celująca

100

bardzo dobra

86

dobra 

70

dostateczna

50

dopuszczająca 

30

 

 

skala 4-stopniowa

ocena

liczba punktów

bardzo dobra

100

dobra

70

dostateczna

40

niedostateczna

0

 

niedostateczna

0

 

       
  1. wyniki egzaminu matury międzynarodowej wyrażone dla poziomu podstawowego  w skali 2-7 i poziomu rozszerzonego w skali 1-7: a) poziom podstawowy

ocena 

2

 

3

 

4

 

 

5

 

6

 

7

liczba punktów

30

 

40

 

55

 

 

70

 

85

 

100

poziom rozszerzony

 

 

 

 

 

 

 

 

ocena

1

 

2

3

 

4

5

6

 

7

liczba punktów

10

 

25

40

 

55

70

85

 

100

                           

b)

  1. wyniki egzaminu matury europejskiej wyrażone w skali 1-10: liczba punktów = 10 x ocena z egzaminu;
  2. w postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę wyniki z części pisemnej egzaminu maturalnego lub wyniki z części pisemnej egzaminu dojrzałości;
  3. w przypadku, gdy kandydat zdawał więcej niż jeden przedmiot z branych pod uwagę  na danym kierunku, w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniany jest przedmiot,  z którego kandydat uzyskał najwyższą punktację;
  4. brak na świadectwie dojrzałości oceny z przedmiotu branego pod uwagę  w postępowaniu kwalifikacyjnym nie stanowi przeszkody w przyjęciu kandydata na studia;
  5. w przypadku kandydatów, którzy nie zdawali na egzaminie dojrzałości lub na egzaminie maturalnym w latach 2002, 2005 i 2006 przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym lub zdawali je tylko w części ustnej, przy obliczaniu sumy punktów L zostaną uwzględnione oceny ze świadectwa ukończenia szkoły. Przyjmuje się, że M lub O = 0,25 liczby punktów wynikających z przeliczenia oceny z brakującego przedmiotu;
  6. w przypadku, gdy kandydat nie przystąpił do części rozszerzonej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu, w postępowaniu kwalifikacyjnym otrzymuje punkty za poziom podstawowy (wynikające ze świadectwa dojrzałości) oraz 0 punktów za poziom rozszerzony;
  7. zasady zawarte w punktach 8 – 10 nie mają zastosowania w przypadku kierunku construction and building systems engineering w zakresie wyniku z języka obcego.
  8. użyta w tekście nazwa przedmiotu fizyka jest traktowana na równi z przedmiotem fizyka z astronomią;
  9. użyte w tekście określenie „język obcy nowożytny” należy rozumieć zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego;
  10. kandydatów legitymujących się dyplomem matury międzynarodowej (IB) wydanym przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie oraz dyplomem matury europejskiej (EB) wydanym przez Szkoły Europejskie zgodnie z Konwencją sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. o statusie Szkół Europejskich traktuje się na równi z kandydatami legitymującymi się świadectwem dojrzałości wydanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną;
  11. kandydatom posiadającym maturę dwujęzyczną w postępowaniu kwalifikacyjnym  z języka obcego przyznaje się maksymalną liczbę 100 punktów z poziomu podstawowego. Do wyniku egzaminu z poziomu rozszerzonego dodaje się 10 punktów, przy czym wynik maksymalny nie może przekroczyć 100 punktów.
  12. Czynności związane z rekrutacją na studia przeprowadza Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna powołana przez Dziekana zgodnie z harmonogramem rekrutacji ustalonym przez Rektora w odrębnym zarządzeniu.
  13. Od decyzji Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej przysługuje odwołanie do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
  14. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji.
  15. Uczelniana Komisja Rekrutacyjna, na wniosek Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, za zgodą Rektora, może ustalić minimalną liczbę punktów wymaganą do przyjęcia na studia na poszczególnych kierunkach studiów.

 

§ 6

Warunkiem przyjęcia kandydata zakwalifikowanego na studia jest złożenie kompletu dokumentów w terminie podanym w harmonogramie rekrutacji. Niedostarczenie dokumentów w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z podjęcia studiów.

 

§ 7

O przyjęciu na studia drugiego stopnia w przypadku przekroczenia limitu miejsc decydować będzie w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia lub studiów drugiego stopnia (lub jednolitych magisterskich), w drugiej kolejności średnia ocen ze studiów.

 

Rozdział 2

Wzór rekrutacyjny

 

§ 8 

1. W celu sporządzenia listy rankingowej kandydatów ubiegających się o przyjęcie na poszczególne kierunki studiów pierwszego stopnia oblicza się liczbę punktów L według wzorów dla kandydatów, którzy:

1) ukończyli szkołę w latach szkolnych 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018:

  1. Wydziały: Architektury, Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektryczny,

Informatyki, Inżynierii Zarządzania, Zamiejscowy Wydział Leśny: 

L = 0,5 Mp + 1,25 Mr + 1,75 Fr + 0,25 Op + 0,75 Or + 4 R,

  1. Wydział Mechaniczny:

L = 0,5 Mp + 1,25 Mr + Wr Fr + 0,25 Op + 0,75 Or;

  1. ukończyli szkołę w latach szkolnych: 2009/2010, 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014:
    1. Wydziały: Architektury, Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektryczny, Informatyki, Inżynierii Zarządzania, Zamiejscowy Wydział Leśny:

                      L = 0,5 Mp + 1,25 Mr + 0,5 Fp + 1,75 Fr + 0,25 Op + 0,75 Or + 4 R,          

  1. Wydział Mechaniczny,

                               L = 0,5 Mp + 1,25 Mr + 0,5 Fp + Wr Fr + 0,25 Op + 0,75 Or;          

  1. ukończyli szkołę w latach szkolnych: 2007/2008, 2008/2009:

L = Mp + 2,5 Mr + Op + 2 Or + 4 R; 

4) ukończyli szkołę w latach szkolnych: 2001/2002, 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007: L = Mp + 1,5 Mr + Op + Or + 4 R;

 

gdzie: 

Mp –       liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym;

Mr  –       liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie rozszerzonym;

Fp –  liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym z przedmiotu dodatkowo branego pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na poziomie podstawowym;

Wr  –      waga przedmiotu: fizyka – 2, chemia, informatyka – 1,75, biologia – 1,5;

Fr – liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym z przedmiotu dodatkowo branego pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na poziomie rozszerzonym;

Op  –  liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym z języka obcego nowożytnego  na poziomie podstawowym;

Or  – liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym z języka obcego nowożytnego  na poziomie rozszerzonym;

R  –        suma punktów z egzaminu z rysunku na kierunkach, na których jest wymagany;

 

5) zdali egzamin dojrzałości:

L = 2,5 M + 2 O + 4 R;

gdzie: 

M  –  liczba punktów uzyskanych z przeliczenia ocen z części pisemnej egzaminu dojrzałości z przedmiotu branego pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym;

O  –  liczba punktów uzyskanych z przeliczenia ocen z części pisemnej egzaminu dojrzałości z języka obcego nowożytnego;

R    –      suma punktów z egzaminu z rysunku na kierunkach, na których jest wymagany.

  1. Absolwentów techników przy obliczaniu liczby punktów L obowiązuje wzór rekrutacyjny z roku poprzedzającego rok, w którym ukończyli szkołę.
  2. Kandydatów, którzy poprawiali egzamin maturalny obowiązuje wzór rekrutacyjny z roku, w którym ukończyli szkołę, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

Rozdział 3

Oferta edukacyjna w roku akademickim 2018/2019

 

§ 9

1. Kierunki studiów realizowane na poszczególnych wydziałach: 

WYDZIAŁ

KIERUNEK STUDIÓW

studia I stopnia

studia II stopnia

stacjonarne

niestacjo- narne

stacjonarne

niestacjo- narne

ARCHITEKTURY

architektura 

X

X

X

X

architektura wnętrz

X

X

X

X

grafika

X

X

 

 

BUDOWNICTWA

I INŻYNIERII

ŚRODOWISKA

architektura krajobrazu

X

X

X

X

biotechnologia

X

X

X

X

budownictwo

X

X

X

X

construction and building systems engineering

X

 

 

 

ekoinżynieria

X

X

 

 

gospodarka przestrzenna

X

X

X

X

inżynieria procesowa w ochronie zdrowia i środowiska

X

 

 

 

inżynieria rolno-spożywcza i leśna

X

X

X

X

inżynieria środowiska

X

X

X

X

ochrona środowiska

 

 

X

X

ELEKTRYCZNY

ekoenergetyka

X

X

 

 

elektronika i telekomunikacja

X

X

X

X

elektrotechnika

X

X

X

X

INFORMATYKI

informatyka

X

X

X

X

informatyka i ekonometria 

X

X

 

 

matematyka stosowana 

X

 

X

 

MECHANICZNY

automatyka i robotyka

X

 

X

 

inżynieria biomedyczna

X

 

X

 

mechanika i budowa maszyn

X

X

X

X

mechatronika

X

 

 

 

mechatronics

X

 

 

 

INŻYNIERII

ZARZĄDZANIA

inżynieria meblarstwa

X

X

 

 

logistyka

X

X

X

X

logistics

 

 

X

X

management

 

 

X

X

turystyka i rekreacja

X

X

 

 

zarządzanie

X

X

X

X

zarządzanie i inżynieria usług 

X

 

 

zarządzanie i inżynieria produkcji

X

X

X

X

ZAMIEJSCOWY

WYDZIAŁ LEŚNY 

W HAJNÓWCE

leśnictwo

X

X

 

 

 

          

Dział II

 

Tryb rekrutacji na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych  pierwszego i drugiego stopnia 

 

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

 

§ 10

  1. Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia w Politechnice Białostockiej jest zarejestrowanie i zapisanie się kandydata w Systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji, terminowe wniesienie opłaty rekrutacyjnej oraz na studia:
    1. pierwszego stopnia - wskazanie przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i wpisanie uzyskanych wyników;
    2. drugiego stopnia - wprowadzenie oceny z dyplomu ukończenia studiów oraz średniej ocen ze studiów.
  2. Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia na studia zobowiązany jest do złożenia wymaganych dokumentów w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji. Przez złożenie dokumentów rozumie się doręczenie dokumentów do właściwej wydziałowej komisji rekrutacyjnej w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji. Niezłożenie kompletu dokumentów w tym terminie jest jednoznaczne z rezygnacją z podjęcia studiów w Politechnice Białostockiej.
  3. Kandydat zobligowany jest do sprawdzania informacji na swoim koncie. Poprzez IRK będzie informowany o przebiegu procesu rekrutacji.
  4. Politechnika Białostocka nie ponosi odpowiedzialności za:
    1. wprowadzenie błędnych lub nieprawdziwych danych w IRK;
    2. niewprowadzenie danych do IRK;
    3. niemożność rejestracji, spowodowaną awariami sieci internetowej lub okresowym przeciążeniem serwerów uczelnianych; w takich przypadkach kandydat powinien osobiście zgłosić się do właściwej wydziałowej komisji rekrutacyjnej lub do Centrum Rekrutacji, Studiów Podyplomowych i Szkoleń Politechniki Białostockiej;
    4. skutki udostępnienia osobom trzecim hasła dostępu do osobistego konta w IRK,  w szczególności za zmianę danych;
    5. skutki niezapoznania się kandydata z wiadomościami umieszczonymi w IRK.
  5. Kandydat przystępujący do egzaminu wstępnego zobowiązany jest przed wejściem na salę egzaminacyjną do okazania dowodu tożsamości oraz dowodu wniesienia opłaty za postępowanie rekrutacyjne. Kandydat, w trakcie egzaminu, nie może mieć przy sobie telefonu komórkowego, ani innego urządzenia rejestrującego obraz i/lub dźwięk.
  6. Kandydat przystępujący do egzaminu wstępnego z rysunku zobowiązany jest do przyniesienia na egzamin przyborów niezbędnych do wykonania zadań egzaminacyjnych we wskazanej technice wykonania. Politechnika Białostocka zapewnia deskę kreślarską i brystol.

 

Rozdział 2

Dokumenty rekrutacyjne

 

§ 11

  1. Wymagane dokumenty wydane w języku innym niż polski muszą być przetłumaczone na język polski przez:
    1. osobę wpisaną przez Ministra Sprawiedliwości na listę tłumaczy przysięgłych, lub
    2. osobę zarejestrowaną jako tłumacz przysięgły w państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub państwie członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), lub
    3. konsula Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego dla państwa, na terytorium którego wydano dokument, lub
    4. akredytowane w Rzeczypospolitej Polskiej przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, na terytorium którego wydano dokument.
  2. Komplet wymaganych dokumentów od kandydata na studia stanowi:
    1. ankieta osobowa;
    2. podanie o elektroniczną legitymację studencką PB (ELS PB) – w przypadku, gdy kandydat jej nie posiada;
    3. przy ubieganiu się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia:
      1. świadectwo dojrzałości lub świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, o których mowa  w ustawie o systemie oświaty, lub w przypadku osób zdających maturę przed 2007 rokiem świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły średniej, 4) przy ubieganiu się o przyjęcie na studia drugiego stopnia: 
      2. odpis dyplomu ukończenia studiów (do czasu otrzymania dyplomu – zaświadczenie o ukończeniu studiów),
  3. suplement do dyplomu; w przypadku posiadania dyplomu bez suplementu wypis wszystkich ocen z indeksu potwierdzony przez dziekanat,
  4. zaświadczenie o średniej ocen ze studiów wystawione przez dziekanat, gdy w powyższych dokumentach nie została ona wyszczególniona,
  5. przy ubieganiu się o przyjęcie na studia na podstawie dokumentu potwierdzającego uzyskane wykształcenie wydanego za granicą, dokument ten musi być:  a) zalegalizowany lub opatrzony apostille,
    1. uznany w wyniku postępowania administracyjnego kuratora oświaty za dokument potwierdzający wykształcenie; uznaniu nie podlegają dokumenty wydane za granicą uznane na mocy umów międzynarodowych lub odpowiednich przepisów prawa – dotyczy kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia,
    2. uznany w trybie nostryfikacji; nostryfikacji nie podlegają dokumenty wydane za granicą uznane za równorzędne z odpowiednim dokumentem wydanym w Polsce na mocy umów międzynarodowych lub odpowiednich przepisów prawa – dotyczy kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia,
  6. w przypadku wątpliwości dotyczących dokumentu, na podstawie którego kandydat ubiega się o przyjęcie na studia, Politechnika Białostocka ma prawo żądać przedłożenia dodatkowych dokumentów,
  7. przy ubieganiu się o przyjęcie na studia z pominięciem konkursu świadectw, oryginał dokumentu potwierdzającego uzyskanie tytułu:
    1. laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego,
    2. uczestnika lub medalisty zawodów sportowych, 
    3. laureata konkursu międzynarodowego,
    4. laureata konkursu organizowanego przez Politechnikę Białostocką,
  8. poświadczona przez Politechnikę Białostocką kopia dowodu osobistego lub,  w przypadku cudzoziemca, kopia innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia;
  9. dowód wniesienia opłaty za postępowanie rekrutacyjne;
  10. dowód wniesienia opłaty za legitymację gdy kandydat nie posiada ELS PB;
  11. oświadczenie kandydata w sprawie posiadania numeru albumu Politechniki Białostockiej;
  12. zaświadczenie o braku przeciwwskazań do nauki na kierunkach studiów, na których zaświadczenie jest wymagane; zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy kandydat ma obowiązek złożyć we właściwej wydziałowej komisji rekrutacyjnej lub we właściwym dziekanacie najpóźniej do dnia rozpoczęcia zajęć dydaktycznych;
  13. zgoda           rodziców/opiekunów prawnych        na        podjęcie          studiów           przez   osobę niepełnoletnią;
  14. poświadczona przez Politechnikę Białostocką kserokopia Karty Polaka lub innego dokumentu upoważniającego do podjęcia studiów na zasadach obowiązujących obywateli polskich – w przypadku cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich.

 

Rozdział 3

Opłata rekrutacyjna

 

§ 12

  1. Opłata rekrutacyjna wnoszona jest na indywidualny numer rachunku. Opłata rekrutacyjna powinna być widoczna na koncie kandydata w IRK najpóźniej w dniu zakończenia rejestracji kandydatów. Dokonanie opłaty rekrutacyjnej po terminie skutkuje nieobjęciem kandydata postępowaniem kwalifikacyjnym, co jest jednoznaczne z wykluczeniem jego udziału  w rekrutacji na studia.
  2. Kandydat wnosi opłatę rekrutacyjną za każdy kierunek studiów, na który ubiega się  o przyjęcie.
  3. Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia tego samego kierunku wnosi jedną opłatę rekrutacyjną. 
  4. Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia tego samego kierunku wnosi jedną opłatę rekrutacyjną. 
  5. Opłata rekrutacyjna nie podlega zwrotowi. Jedynie nieuruchomienie kierunku studiów, na który kandydat ubiegał się o przyjęcie oraz niezdanie egzaminu maturalnego, gdy opłatę wniesiono przed ogłoszeniem wyników maturalnych, uprawnia do ubiegania się o jej zwrot.  

 

Rozdział 4

Postępowanie rekrutacyjne

 

§ 13

  1. Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia ma możliwość zapisania się w IRK na dowolną liczbę kierunków studiów. 
  2. W wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego kandydat może być przyjęty tylko na jeden kierunek studiów, z zastrzeżeniem pkt. 3.
  3. Rektor może wyrazić zgodę na podjęcie przez kandydata studiów na dwóch kierunkach jednocześnie. W tym celu kandydat zobowiązany jest złożyć, zaopiniowane przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną, podanie w Centrum Rekrutacji, Studiów Podyplomowych i Szkoleń Politechniki Białostockiej.
  4. Kandydat rejestrując się w IRK dokonuje zapisu na poszczególne kierunki studiów, wskazując priorytety. Rekrutacja będzie odbywać się zgodnie z zaznaczonymi przez kandydata priorytetami.
  5. W wyniku przeprowadzonej kwalifikacji, kandydat umieszczany jest na listach rankingowych wszystkich wybranych kierunków i w przypadku każdego kierunku ustalana jest lista kandydatów zakwalifikowanych na studia, zgodnie z liczbą oferowanych miejsc. Jeżeli kandydat został umieszczony na liście kandydatów zakwalifikowanych na więcej niż jednym kierunku, pozostawia się jego nazwisko tylko na liście rankingowej kierunku  o najwyższym priorytecie. Wykreśla się go z list kierunków o niższych priorytetach.
  6. Listy kandydatów zakwalifikowanych na studia będą publikowane w terminie zgodnym  z harmonogramem rekrutacji.
  7. Kandydat zakwalifikowany na studia składa komplet dokumentów w celu potwierdzenia chęci studiowania.
  8. Kandydat, który w ramach przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego nie został przyjęty na studia stacjonarne na wybranych kierunkach, może zapisać się na studia niestacjonarne na tych kierunkach w ramach tej samej opłaty rekrutacyjnej.

 

 

Rozdział 5

Postanowienia dodatkowe

 

§ 14

Tryb rekrutacji obowiązuje również cudzoziemców mających uprawnienia do podejmowania i odbywania kształcenia na zasadach obowiązujących obywateli polskich. Przyjęcia pozostałych cudzoziemców odbywają się zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi podejmowania i odbywania studiów przez cudzoziemców.

 

§ 15

Szczegółowe warunki rekrutacji na kierunki studiów oferowane na poszczególnych wydziałach Politechniki Białostockiej stanowią załączniki do warunków i trybu rekrutacji na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2018/2019:

  1. Wydział Architektury – Załącznik nr 1
  2. Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska – Załącznik nr 2
  3. Wydział Elektryczny – Załącznik nr 3
  4. Wydział Informatyki – Załącznik nr 4
  5. Wydział Mechaniczny – Załącznik nr 5
  6. Wydział Inżynierii Zarządzania – Załącznik nr 6
  7. Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce – Załącznik nr 7

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Białostocka

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Białostocka

Komentarze (0)