Inżynieria obliczeniowa

Inżynieria obliczeniowa

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Warszawski

Inżynieria obliczeniowa – Uniwersytet Warszawski

Studia na kierunku inżynieria obliczeniowa na Uniwersytecie Warszawskim to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku inżynieria obliczeniowa znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • metody analityczne modelowania
  • współczesne systemy obliczeniowe
  • bazodanowe i sieciowe
  • obliczenia naukowe w naukach przyrodniczych
  • obliczenia naukowe w naukach społecznych
  • wizualizacja danych i analiza wizualna
  • modelowanie matematyczne w biologii i medycynie
  • zagadnienia analityczne i badawcze w lotnictwie i komunikacji

 

Uniwersytet Warszawski to jedna z najbardziej znamienitych polskich szkół wyższych. W bogatej ofercie dydaktycznej, kandydaci odnajdą kierunek Inżynieria obliczeniowa, prowadzony na studiach drugiego stopnia.

Celem kształcenia jest pozyskanie wiedzy na temat zastosowania obliczeń naukowych, w tym obliczeń wykorzystujących systemy wielkoskalowe, do rozwiązywania zaawansowanych problemów naukowych i technicznych. Studenci uzyskują podstawową wiedzę z zakresu systemów wielkoskalowych, ich architektury, a także zarządzania nimi i wykorzystania w wybranych dziedzinach. Ponadto, zapoznają się z metodami przetwarzania, analizy i wizualizacji wielkich danych w tym metodami uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Inżynieria obliczeniowa na Uniwersytecie Warszawskim to także metody i paradygmaty programowania systemów wielkoskalowych ze szczególnym uwzględnieniem programowania równoległego i rozproszonego, w tym systemów gridowych oraz przetwarzania w chmurze.

W programie nauczania znajdują się następujące przedmioty: metody analityczne modelowania, współczesne systemy obliczeniowe, bazodanowe i sieciowe, obliczenia naukowe w naukach przyrodniczych, obliczenia naukowe w naukach społecznych, wizualizacja danych i analiza wizualna, modelowanie matematyczne w biologii i medycynie, zagadnienia analityczne i badawcze w lotnictwie i komunikacji, modelowanie numeryczne w mechanice płynów. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Inżynierii obliczeniowej na Uniwersytecie Warszawskim będą mogli wykorzystać jako programiści, administratorzy systemów informatycznych, pracownicy firm współpracujących ze specjalistami z różnych gałęzi gospodarki.

Wybór studiów, składający się z podjęcia decyzji odnośnie kształcenia na konkretnym kierunku i konkretnej uczelni, nierzadko sprawia kandydatom problemy. Która uczelnia zapewni dobre wykształcenie? Która szkoła wyższa spełni edukacyjne oczekiwania? Takie i tym podobne pytania stawiane są niemal bez przerwy. Jakie ma Uniwersytet Warszawski opinie? Kamil, student Inżynierii obliczeniowej mówi:

„Uniwersytet Warszawski to dogodne miejsce do rozwijania zainteresowań w rejonie nauk ścisłych. Każdy nauczy się tutaj czegoś nowego.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Inżynierię obliczeniową na Uniwersytecie Warszawskim:

Absolwent kierunku Inżynieria obliczeniowa na Uniwersytecie Warszawskim może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • programowania równoległego,
  • metod analitycznych modelowania,
  • realizacji instalacji systemu komputerowego lub sieci komputerowej wraz z instalacją i administracją poprawnie dobranych urządzeń oraz konfiguracją odpowiedniego oprogramowania,
  • modelowania komputerowego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Inżynieria obliczeniowa:

Absolwent kierunku Inżynieria obliczeniowa na Uniwersytecie Warszawskim może znaleźć zatrudnienie jako:

  • programista,
  • administrator systemów informatycznych,
  • analityk i projektant zaawansowanych algorytmów numerycznych wykorzystywanych do modelowania zjawisk fizycznych,
  • projektant sparametryzowanych modeli numerycznych,
  • konsultant.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Warszawski

Komentarze (0)