Festiwal Filmów Studenckich

Festiwal Filmów Studenckich „Łodzią po Wiśle” to premierowa prezentacja dokonań filmowych młodych twórców kina z łódzkiej Szkoły Filmowej z ostatniego roku akademickiego. Od 2003 r. organizujemy Festiwal w Warszawie, gdzie pokazujemy publiczności około 100 spośród niemal 300 najnowszych krótkometrażowych filmów naszych studentów. To w sumie ponad 900 minut projekcji filmowych, równe niemal 10 pełnometrażowym filmom.
Podczas święta młodych filmowców widzowie oglądają etiudy reżyserskie - fabularne i dokumentalne, etiudy operatorskie oraz animacje. Festiwal jest nie tylko miejscem pierwszej konfrontacji twórczości młodych filmowców z szeroką publicznością, ale również forum, na którym rozmawia się o przyszłości polskiego kina i gdzie można przyszłość polskiego kina „zobaczyć”. Festiwal promuje studentów i absolwentów PWSFTviT, a także integruje środowisko praktyków i teoretyków filmu przez pokazy i dyskusje o sytuacji młodego kina, które towarzyszą Festiwalowi. 
Od 2004 roku Festiwal ma formę konkursu. Pierwszymi jurorami byli Krzysztof Krauze, Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń, a później Jan Jakub Kolski, Piotr Wojtowicz oraz Dorota Masłowska. W kolejnych latach filmy oceniali Władysław Pasikowski, Paweł Edelman, Sławomir Fabicki, Petr Zelenka, Artur Reinhart, Xawery Żuławski, Andrzej Jakimowski, Grażyna Torbicka, Adam Bajerski, Borys Lankosz, Zdzisław Najda, Jerzy Kapuściński, Andrzej Bart, Tomasz Raczek, Paweł Sala, Piotr Śliskowski, Rafael Lewandowski, Radosław Ładczuk, Kamil Polak, Przemysław Wojcieszek i Jakub Kijowski.
Organizując pierwszy Festiwal mieliśmy nadzieję na zbliżenie środowiska szkolnego z profesjonalnym. Wzorowaliśmy się na imprezach organizowanych przez szkoły filmowe w Europie, gdzie regularnymi gośćmi są profesjonalni producenci, doświadczeni reżyserzy oraz krytycy filmowi. Z każdą kolejną edycją Festiwalu nasz zamiar staje się coraz bardziej rzeczywisty.
Co roku już pierwszego dnia na projekcji pojawia się nadkomplet widzów, a biletów brakuje dla wielu chętnych. Udało nam się zrealizować jedno z głównych założeń Festiwalu:  żeby filmy młodych reżyserów, operatorów i animatorów oraz sami twórcy spotkali się w jednym miejscu ze zwykłą widownią oraz osobami z kręgów profesjonalnych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Komentarze (0)