Uniwersytet Jagielloński

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

ul. Gronostajowa 7

30-387 Kraków

tel. 12 664 60 00

fax. 12 664 69 02

e-mail: student.wbbib@uj.edu.pl

www.wbbib.uj.edu.pl

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

Uniwersytet Jagielloński

ul. Gronostajowa 7

30-387 Kraków

tel. 12 664 60 00

fax. 12 664 69 02

e-mail: student.wbbib@uj.edu.pl

www.wbbib.uj.edu.pl

O Wydziale

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii jest jednym z najmłodszych wydziałów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mimo krótkiej historii zalicza się do najlepszych ośrodków naukowych w kraju (dwukrotnie, w roku 2013 oraz w 2017, w rankingu polskich jednostek naukowo-badawczych otrzymał najwyższą kategorię A+, od 2014 roku nosi miano Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, KNOW). WBBiB wyróżnia się także pod względem jakości kształcenia (dwie nagrody MNiSW za najlepsze programy studiów, kilkukrotne zwycięstwo w rankingu „Perspektyw”).

Budynek WBBiB mieści się na terenie nowego, III Kampusu UJ. W jego przestronnych wnętrzach znajdują się zarówno nowoczesne sale dydaktyczne jak również doskonale wyposażone laboratoria badawcze.

Przedmiotem zainteresowania naukowców pracujących na WBBiB są przede wszystkim molekularne mechanizmy funkcjonowania organizmów żywych. Prowadzone badania mają na celu poznanie struktury i funkcji białek i kwasów nukleinowych występujących w organizmach pro- i eukariotycznych, ustalenie przyczyn powstawania różnych chorób, opracowanie nowych, skutecznych terapii (m.in. antynowotworowych) dla medycyny. Na wydziale istnieje również Bank Komórek, w którym prowadzone są in vitro hodowle skóry ludzkiej wykorzystywanej następnie do autoprzeszczepów.

Na WBBIB UJ można studiować cztery interdyscyplinarne kierunki BIO: biotechnologię, biofizykę, biochemii oraz bioinformatykę. Główne zalety studiowania na WBBiB to:

  • wysoki poziom nauczania,
  • ścisłe połączenie przekazywanej wiedzy teoretycznej z praktyką,
  • dostęp do nowoczesnej aparatury laboratoryjnej,
  • elastyczne programy, duża liczba przedmiotów do wyboru,
  • wyjazdy na zagraniczne stypendia naukowe,
  • bardzo dobra opinia u pracodawców.

Najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia są liczne nagrody, stypendia oraz środki na własne projekty badawcze przyznawane co roku studentom i doktorantom z WBBiB przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Nauki i firmy z branży life science, a także referencje przesyłane z europejskich i amerykańskich uczelni, które goszczą wychowanków Wydziału w ramach programów wymian studenckich.

 

 

Opinie (3)

Agnieszka Ocena

Skończyłam kierunek Biofizyka na UJ 2 lata temu. Zdecydowanie poleciłabym go dla wszystkich żądnych wiedzy i ciekawych najświeższych informacji z pogranicza biologii, chemii i fizyki. 5-letni, jednolity tryb tych studiów zapewnia pozyskanie wszelkich podstawowych informacji budujących całościowy obraz procesów zachodzących w żywych organizmach, które później można swobodnie wykorzystywać na specjalistycznych kursach czy w laboratoriach przy pracy. Kierunek ten daje ogromne możliwości! Chcesz pracować w firmie z branży lifetech? Chcesz podążać ścieżką nauki zdobywając coraz to wyższe tytuły i wzbogacając przy tym świat wiedzy? A może interesuje Cię praca przy komputerze przy projektowaniu leków czy przeszukiwaniu baz danych? Wiedzę i umiejętności potrzebne Ci do tego na pewno zdobędziesz na tym kierunku!

Martyna Śniegocka Ocena

Jestem absolwentem biofizyki (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego). Studia skończyłam w 2013. Bardzo mile wspominam ten okres- atmosfera panująca na Wydziale jest niezwykle przyjazna dla studentów a Panie z Dziekanatu stoją za studentami murem i zrobią wszystko żeby im pomóc nawet w ciężkich, około sesyjnych chwilach ;-) W czasie tych 5 lat wiele się nauczyłam. Biofizyka jest bardzo szerokim pojęciem i w czasie studiów zostały zaprezentowane nam przeróżne możliwości poznania tego, co najbardziej nam przypasuje aby później móc się w tym zakresie specjalizować. Polecam wszystkim, którzy szukają niszowego, prestiżowego i przyszłościowego kierunku.

Biofizyczka Ocena

Jestem po kierunku biofizyka na UJ i jestem bardzo zadowolona. Jest to bardzo elitarny kierunek, na którym nauczyłam się wielu ciekawych rzeczy od programowania po hodowle komórkowe. Nie ważne czy chcesz tworzyć nowe leki poprzez modelowanie molekularne czy wymyślać nowe terapie przeciwnowotworowe ten kierunek jest dla Ciebie!