Studia na kierunku Budownictwo w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Budownictwo w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Budownictwo w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Budownictwo w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Budownictwo w Lublinie jest kierunkiem, który zwykle realizowany jest w dwóch formach, a więc na studiach stacjonarnych i studiach niestacjonarnych. Nie inaczej jest w Lublinie, gdzie studenci tego kierunku mogą wybrać odpowiednią dla siebie formę kształcenia.

Studia stacjonarne bardzo często nazywane są studiami dziennymi, ponieważ przypominają formę nauki znaną ze szkoły średniej. Otóż, studia stacjonarne polegają na odbywaniu zajęć w tygodniu, a więc od poniedziałku do piątku, zazwyczaj od godzin porannych. Przeglądając harmonogramy i plany zajęć łatwo dojść do wniosku, że kształcenie w ramach tego trybu, w pewnym sensie, rozłożone jest w czasie w sposób płynny. Taki charakter kształcenia daje studentom więcej czasu na zadawanie pytań w trakcie zajęć, rozwiewanie występujących wątpliwości, czy też po prostu na prowadzenie dłuższych dyskusji na dany temat.

Mówiąc o studiach dzienny trudno nie wspomnieć o aspekcie finansowym. Otóż, studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne. Należy to wyraźnie zaznaczyć, ponieważ studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych są płatne.

 

Studia niestacjonarne.

Pomimo tego, że studia niestacjonarne dzielą się na studia wieczorowe i zaoczne, to więcej czasu należy poświęcić tej drugiej formie, ponieważ studia wieczorowe występują dość rzadko, a na dodatek zmieniają swój charakter. Mówiąc dokładniej, studia wieczorowe polegają na odbywaniu zajęć w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, a więc podobnie do studiów dziennych. Jak sama nazwa wskazuje, zajęcia te powinny rozpoczynać się w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale wcale nie jest to regułą. Zdarza się, że studia wieczorowe są wieczorowymi wyłącznie z nazwy, a zajęcia realizowane są przez cały dzień.

Studia zaoczne wydają się znacznie prostsze do umówienia. Polegają na odbywaniu zajęć w weekendy, czyli w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele. Dni, w których studenci spotykają się na uczelni nazywane są zjazdami i zazwyczaj są one organizowane co dwa tygodnie.

Studia zaoczne mają zgoła odmienny charakter od studiów dziennych, a jest to efekt organizacji zjazdów, czasu spędzanego na zajęciach i ułożonego planu. Od studentów zaocznych wymagana jest większa samodzielność w nauce, ponieważ czasu na zadawanie pytań, ponownie omawianie bardziej skomplikowanych zagadnień, czy prowadzenie dyskusji jest znacznie mniej. Nie oznacza to jednak, że nauka jest trudniejsza. Wymaga po prostu większej dyscypliny i systematyczności.

Mówiąc o studiach niestacjonarnych również należy zaznaczyć aspekt finansowy. Otóż, studia te zawsze są płatne. Wszędzie. Za naukę niestacjonarną każda uczelnia pobiera opłaty. W jakiej wysokości? Niestety, nie istnieje jeden, obowiązujący cennik za usługi edukacyjne, dlatego należy dokładnie zaznajamiając się z ofertami kształcenia i regulaminami studiowania.

 

Jak podjąć decyzję?

Należy zacząć od tego, że studia stacjonarne i studia niestacjonarne nie różnią się w jednej kwestii. Jest nią program kształcenia. Studenci obu form zdobywają identyczne wykształcenie, realizują te same przedmioty, a zdobywany dyplom ma taką samą wartość. Dlaczego należy to podkreślać? Ponieważ dość często słyszy się dyskusje na temat wyższości jednego trybu nad drugim. Nieistotne są dni tygodnia, w których zdobywamy wiedzę. Istotne jest zaangażowanie w ten proces.

Każdy student jest inny i posiada własny plan na studia w Lublinie. Niektórzy pragną skupić się wyłącznie na nauce, a niektórzy pragną połączyć ją z dodatkowymi obowiązkami, na przykład natury zawodowej. Czy można podjąć pracę będąc studentem? Oczywiście, że tak. Należy jednak przeanalizować plany zajęć i przemyśleć czy pomysł ten uda się zrealizować. Zdecydowanie łatwiej jest prowadzić życie zawodowe będąc studentem studiów zaocznych. W tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, pracujemy, a w weekendy zjawiamy się na uczelni, aby odbyć zajęcia.

Osoby, które chcą studiować w uczelni publicznej na pewno zwracają uwagę na kwestię finansową, ponieważ jak już wspomnieliśmy, studia stacjonarne są w nich bezpłatne. Osoby chcące kształcić się w uczelniach niepublicznych nie mają takiego dylematu, ponieważ w nich każda forma kształcenia jest płatna.

Sprawdź

Kierunki studiów w Lublinie

Studia techniczne

WSZYSTKO O KIERUNKU BUDOWNICTWO - LUBLIN

Komentarze (0)