Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie większość kierunków można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Podobnie jest z kosmetologią w Rzeszowie. Maturzyści, którzy stoją przed takim wyborem powinni zapoznać się z niniejszym artykułem, w którym szczegółowo opisano powyższe formy nauczania.
Studia stacjonarne nadal cieszą się największą popularnością wśród maturzystów. Ten tryb nauczania zakłada realizacje zajęć od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Zachowanie tego typu regularności wpływa na efektywniejsze przyswajanie treści i tym samym osiąganie lepszych wyników w nauce. Jednak to co postrzegane jest jako zaleta, dla wielu osób może stanowić wadę. Napięty harmonogram często uniemożliwia podjęcia innych aktywności, takich jak pełnoetatowa praca zawodowa czy drugi kierunek kształcenia. Nadal możliwe jest znalezienie pracy dodatkowej lub w niepełnym wymiarze godzin, którą można połączyć z nauką.
Plusem studiów stacjonarnych jest także ich darmowy charakter w przypadku uczelni publicznych, dzięki czemu każdy może zdobyć wykształcenie wyższe bez względu na swoją sytuację materialną. Wybierając uczelnie niepubliczne trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych (które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy) są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Kolejną formą kształcenia są studia online. Ten tryb nauczania zakłada realizacje zajęć na specjalnej platformie e-learningowej. Jednak warto pamiętać, że niektóre warsztaty wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek kosmetologia w Rzeszowie studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Studia zaoczne są częstym wyborem maturzystów o elastycznym podejściu, którym zależy na swobodzie nauczania i połączenia nauki z innymi aktywnościami. Weekendowa forma kształcenia umożliwi podjęcie pracy zawodowej na pełen etat. Co więcej, studenci mogą realizować równocześnie dwa kierunku studiów. Ponadto studia zaoczne i online pozwalają na zachowanie większej mobilności i nie wymagają przeprowadzki do miasta, w którym znajduje się uczelnia. Ponadto skupienie się na rozwoju zawodowym ma dużo zalet. Studenci mogą szybciej osiągnąć niezależność finansową i większą samodzielność.
Wadą studiów niestacjonarnych jest ich odpłatność, zarówno w przypadku uczelni publicznych i niepublicznych. Studenci muszą być przygotowani na uiszczenie czesnego za każdy semestr nauki. Jednak uczelnie coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzeb studentów i decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji i możliwości płatności ratalnej, co dla wielu osób jest dużym ułatwieniem.
Decyzja dotycząca trybu kształcenia powinna być podjęta w sposób przemyślany, po ówczesnej analizie wszystkich istotnych kwestii. Przyszli studenci powinni wziąć pod uwagę następujące czynniki:
Tylko rozważenie wszystkich możliwości daje gwarancje, że studia staną się źródłem satysfakcji, a ich ukończenie zaowocuje znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy zawodowej.