Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Budownictwo to jeden z najpopularniejszych kierunków, który od wielu lat znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych studiów. Jednak to nie powinno wpływać na ostateczną decyzję studentów. Maturzyści powinni przede wszystkim kierować się własnymi zainteresowaniami oraz planami zawodowym. Przed przystąpieniem do rekrutacji warto zapoznać się ze szczegółowym opisem studiów na kierunku budownictwo w Szczecinie.
Decydując się na studia na kierunku budownictwo, studenci będą mieli szansę uzyskać wszechstronne wykształcenie techniczne. Ponadto skupią się oni na rozwijaniu wiedzy z zakresu następujących zagadnień:
W planie zajęć przewidziano także obieralne bloki specjalizacyjne, dzięki którym studenci zdobędą wiedzę z zakresu wąskiej dziedziny tematycznej i tym samym zyskają wszechstronne wykształcenie zawodowe.
Obecnie kierunek budownictwo w Szczecinie można realizować na dwóch stopniach kształcenia. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, studenci otrzymają tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, zdobędą wykształcenie magisterskie, które otworzy przed nimi wiele zawodowych drzwi.
Studenci kierunku budownictwo w Szczecinie, oprócz wiedzy teoretycznej, rozwiną także istotne umiejętności praktyczne oraz zdobędą cenne kwalifikacje zawodowe. Przede wszystkim zdobędą kwalifikacje z zakresu nauk ścisłych i technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem matematyki, geometrii oraz mechaniki.
W ramach kształcenia nauczą się klasyfikacji obiektów budowlanych. Ponadto wykształcą zdolność projektowania i wykonawstwa obiektów mieszkaniowych o przeznaczeniu mieszkalnym i usługowym. Ważnym elementem kształcenia będzie także rozwijanie umiejętności z obszaru obciążeń działających na obiekty budowlane. Studenci zyskają także kompetencje związane z projektowaniem obiektów budowlanych, konstrukcji oraz fundamentów dopasowanych do konkretnych budowli.
Ponadto nauczą się obsługi i zastosowania nowoczesnych narzędzi budowlanych. Co więcej, rozwiną kompetencje informatyczne i poznają zasady wykorzystywania zaawansowanych programów komputerowych, w celach pomiarowych oraz projektowych. Osoby, które aplikują na kierunek budownictwo w Szczecinie skupią się na doskonaleniu kwalifikacji związanych z wykonywaniem rysunku technicznego i architektonicznego, a także analizą map geodezyjnych. Dodatkowo, wykształcą zdolność tworzenia oraz odczytu profesjonalnej dokumentacji technicznej, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Pracownicy branży budowlanej powinni posiadać kompetencje z obszaru zarządzania, dlatego też studenci skupią się na nauce nadzorowania prac budowlanych. Ponadto rozwiną także zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię techniczną, tym samym zwiększając swoje szanse na karierę w zespole międzynarodowym lub poza granicami kraju.
Ukończenie studiów na kierunku budownictwo otwiera wiele zawodowych drzwi. Absolwenci, dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, nie powinni mieć problemu ze znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy zawodowej. Przede wszystkim idealnie odnajdą się w firmach budowlanych i architektonicznych. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z firmami deweloperskimi. Równie ciekawą opcją może być praca w przedsiębiorstwach zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych oraz maszyn wykorzystywanych w budownictwie. Dzięki bardzo dobrej znajomości języka obcego oraz specjalistycznej terminologii branżowej, studenci mogą rozważyć podjęcie pracy w środowisku międzynarodowym.