Studia na kierunku Informatyka w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Informatyka w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Informatyka w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Informatyka w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne zamiennie nazywane są studiami dziennymi. Charakteryzują się tym, iż zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku i rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych. Taka forma kształcenia pozwala na bardziej dogłębne analizowanie zagadnień podczas zajęć, dłuższe dyskusje na temat omawianego problemu, jak również powtarzanie trudniejszego materiału, czy zadawanie licznych pytań.

Warto podkreślić, że studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne i jest to jeden z tych czynników, który bardzo często brany jest pod uwagę przez kandydatów.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne dzielą się na dwa rodzaje, a więc studia wieczorowe i studia zaoczne. Studia wieczorowe, podobnie jak studia dzienne, realizowane są w tygodniu, ale z tą różnicą, że zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Warto jednak dokładnie przeglądać katalogi dydaktyczne, ponieważ nierzadko studia wieczorowe realizowane są w praktyce przez cały dzień, zatem studiami wieczorowymi są tylko z nazwy.

Studia zaoczne występują znacznie częściej w ofertach dydaktycznych. Charakteryzują się tym, że zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele i organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie, w ramach tzw. zjazdów.

Mówiąc o studiach niestacjonarnych należy wspomnieć o aspekcie finansowym. Otóż, studia te płatne są w każdej uczelni. Ile kosztuje nauka? Niestety, nie istnieje jeden cennik za usługi edukacyjne, dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie zaznajamiać się z ofertami dydaktycznymi i zasadami odbywania studiów.

Jak już wspomnieliśmy, studenci studiów stacjonarnych mają nieco więcej czasu na dogłębne analizowanie zagadnień w trakcie zajęć. Studenci niestacjonarni tego czasu mają mniej. Dlatego wymagana jest od nich spora samodzielność, a także umiejętność wyszukiwania, analizowania i selekcjonowania informacji, czy też umiejętność zarządzania czasem.

 

Jak podjąć decyzję?

Należy podkreślić, że studia stacjonarne i niestacjonarne posiadają jedną, fundamentalną cechę wspólną, a jest nią program kształcenia. Dlatego jest to ważne, ponieważ dość często dyskutuje się o wyższości jednej formy nad drugą. Zaznaczmy, że zdobywane wykształcenie jest identyczne, pozyskiwane umiejętności są takie same, a zdobywane dyplomy mają taką samą wartość.

Zastanawiając się nad trybem kształcenia należy pomyśleć o tym, jak chcemy pokierować swoją edukacją. Część studentów pragnie podjąć pracę jeszcze w trakcie nauki, aby nabrać doświadczenia, poczuć nieco samodzielności, podreperować studencki budżet. Prawdą jest, że łączenie obowiązków zawodowych z obowiązkami studenckimi jest łatwiejsze na studiach niestacjonarnych, choć naturalnie na studiach stacjonarnych nie jest to zupełnie niemożliwe.

Czy aspekt finansowy jest rzeczywiście istotny? Istotny jest wtedy, gdy rozważamy kształcenie w uczelniach publicznych. W nich bowiem studia dzielą się nie tylko na stacjonarne i niestacjonarne, ale również na bezpłatne i płatne.

Sprawdź

Studia informatyczne

Studia informatyczne w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie

Studia w Krakowie

Informatyka w Krakowie

WSZYSTKO O KIERUNKU INFORMATYKA - KRAKÓW

Komentarze (0)