Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Jeśli chcielibyśmy stworzyć ranking studiów prestiżowych, to studia medyczne znalazłby się w ścisłej czołówce. Są to studia przygotowujące do wykonywania zawodów ważnych, niezbędnych ludzkości, a co się z tym wiąże są to studia perspektywiczne, po ukończeniu których zawsze znajdzie się praca, nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Studia medyczne to szeroka paleta kierunków. Można odnaleźć w niej dyscypliny popularne, sztandarowe dla tego obszaru kształcenia, czyli między innymi Kierunek Lekarski, Farmację, Dietetykę, czy Pielęgniarstwo, jak również dyscypliny, które nieco rzadziej występują w ofertach dydaktycznych: Analitykę medyczną, Optometrię, Audiofonologię.
Część kierunków prowadzona jest wedle podziału na pierwszy i drugi stopień, a część w ramach jednolitych studiów magisterskich. Jakie kierunki znajdują się w tej pierwszej grupie? Na przykład Kosmetologia, czy Techniki dentystyczne. Istnieją także kierunki, które zazwyczaj realizowane są wyłącznie na pierwszym stopniu i najlepszymi przykładami takich kierunków są Ratownictwo medyczne, czy Audiofonologia. Z racji tego, że są to dyscypliny prowadzone na studiach pierwszego stopnia, to nauka w ich zakresie trwa zazwyczaj 3 lata.
Kierunki medyczne:
KIERUNEK LEKARSKI (medycyna)
LOGOPEDIA OGÓLNA I KLINICZNA
ZASTOSOWANIA FIZYKI W BIOLOGII I MEDYCYNIE
Kierunki medyczne:
CHEMIA I TOKSYKOLOGIA SĄDOWA
MEDICAL BIOTECHNOLOGY
MEDYCZNA BIOTECHNOLOGIA MOLEKULARNA
Kierunki medyczne:
ANALITYKA MEDYCZNA
BIOFIZYKA
DIETETYKA
Pokaż więcej
Kierunki medyczne:
DIETETYKA
FIZJOTERAPIA
KIERUNEK LEKARSKI (medycyna)
Pokaż więcej
Kierunki medyczne:
COSMETOLOGY
DIETETICS
DIETETICS - STUDIA ONLINE
Pokaż więcej
Kierunki medyczne:
FIZJOTERAPIA
KIERUNEK LEKARSKI (medycyna)
KOSMETOLOGIA
Pokaż więcej
Kierunki medyczne:
DIETETYKA
DIETETYKA - STUDIA ONLINE
KOSMETOLOGIA
Pokaż więcej
Studia medyczne w Polsce kojarzone są z zawodami, które niosą ze sobą prestiż, wysoką pozycję i niemałe wynagrodzenie. Niewątpliwie absolwenci studiów medycznych mogą liczyć na społeczne uznanie oraz docenienie ich pracy w zależności od zawodu, który wykonują. Studia medyczne wiążą się jednak także ze sporymi wymogami oraz ciężką nauką.
Specjaliści dziedzin medycznych muszą być przygotowani do poświęcenia dużej ilości czasu na zdobywanie wiedzy i doświadczenia w wybranym przez siebie kierunku. Niełatwo jest dostać się na studia medyczne i równie ciężko jest się na nich utrzymać. Dlatego przyszli absolwenci kierunków medycznych muszą konsekwentnie uczyć się w trakcie zajęć i poza nimi.
Studenci poznają zarówno podstawy medycyny, jak i jej poszczególne zagadnienia specjalistyczne. Dzięki komplementarnej wiedzy absolwenci studiów medycznych przygotowani są do szeroko rozumianej pracy z pacjentami oraz przedstawicielami personelu medycznego. Polscy studenci mogą rozpocząć profesjonalną pracę w wybranym zawodzie w każdym systemie opieki zdrowotnej – z uwzględnieniem znajomości prawa medycznego, etyki lekarskiej czy elementów zarządzania.
Studia medyczne w Warszawie możemy podzielić w zależności od typu na:
Typ studiów zależny jest od wybranego kierunku medycznego. Przyszli specjaliści, którzy ukończyli studia medyczne, mogą poszczycić się tytułem licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnego.
Studia jednolite magisterskie
Niektóre dyscypliny oferują absolwentom otrzymanie dyplomu w ramach ukończenia jednolitych studiów magisterskich. Do takich kierunków należą m.in.: analityka medyczna, farmacja, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny czy wojskowy, a także psychologia zdrowia lub weterynaria. Nauka na studiach jednolitych magisterskich trwa zazwyczaj od 5 do 6 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra lub równorzędnego (np. lekarza, lekarza dentysty).
Studia I stopnia
Część kierunków medycznych realizowana jest w formule dwustopniowej. Studenci swoje pierwsze doświadczenia zdobywają na studiach I stopnia, które kończą uzyskaniem dyplomu licencjata lub inżyniera. Ten etap studiowania dziedzin medycznych może trwać od 3 lat do 3,5 roku. W ofercie polskich uczelni znajdują się takie kierunki, których nie można kontynuować po ukończeniu I stopnia. Należą do nich m.in.: analityka weterynaryjna, bezpieczeństwo zdrowotne, higiena stomatologiczna czy medycyna roślin.
Studia II stopnia
Po obronie pracy licencjackiej absolwenci mogą kontynuować swoją ścieżkę kształcenia na tym samym lub zbliżonym kierunku studiów II stopnia. Po 1,5 roku lub 2 latach nauki absolwenci uzyskują tytuł magistra czy równorzędnego.
Studia dwustopniowe to z pewnością znaczna większość kierunków medycznych w Polsce. Naukę dwustopniową mogą rozpocząć kandydaci na takie kierunki jak m.in.: dietetyka, biofizyka, biologia medyczna, kosmetologia, logopedia, pielęgniarstwo czy położnictwo.
W ofercie polskich uczelni znajdują się także kierunki, które realizowane są jedynie w formie studiów II stopnia. Najczęściej dziedziny te stanowią uzupełnienie kompetencji studentów, którzy chcieliby wzbogacić zdobytą wcześniej wiedzę o nowe konteksty medyczne. Do takich kierunków należą m.in.: coaching medyczny, neurobiologia, odnowa biologiczna czy prawo medyczne.
Medyczne kierunki studiować można na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest z pewnością studiowanie stacjonarne, które cieszy się ogromną popularnością. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na codzienną naukę. Z pomocą przychodzą studia niestacjonarne oraz studia online.
Studia medyczne w Polsce można rozpocząć w jednym z trzech dostępnych trybów:
Studia stacjonarne
Stacjonarna nauka pozwala studentom kierunków medycznych poznać z bliska specjalistyczne środowisko, w którym kiedyś przyjdzie im pracować. Ten tryb umożliwia uczestnikom zajęć bezpośredni kontakt z profesjonalistami, którzy zawodowo powiązani są ze światem klinicznym i lekarskim. Stacjonarni studenci spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku, najczęściej w godzinach porannych i popołudniowych. Stacjonarna nauka pozwala studentom korzystać z profesjonalnych narzędzi zapewnionych przez uczelnię. Ponadto stacjonarne nauczanie na uczelniach publicznych najczęściej jest darmowe.
Studia niestacjonarne
Niestacjonarne studia programowo zbliżone są do studiów stacjonarnych. Najbardziej zauważalną cechą odróżniającą te dwa tryby nauczania są godziny i dni spotkań uczestników zajęć oraz fakt, że są to zazwyczaj studia płatne. Niestacjonarni studenci mogą kształcić się wieczorowo lub zaocznie.
Studia wieczorowe zazwyczaj są tylko z nazwy, ponieważ przeważnie studenci uczęszczają na zajęcia razem ze studentami dziennymi od poniedziałku do piątku.
Zaoczne studia, które cieszą się nieco większą popularnością wśród studentów niestacjonarnych, odbywają się najczęściej w formie zjazdów, które organizowane są w weekendy (średnio co 2 tygodnie). Taka nauka umożliwia studentom rozwijanie własnych zainteresowań, pracę dorywczą lub wypełnianie obowiązków domowych poza godzinami zajęć, czyli w trakcie tygodnia.
Studia online
Nauczanie online to najszybciej rozwijający się współcześnie tryb nauczania na polskich uczelniach. Jest on wynikiem technologicznego rozwoju oraz dynamicznych zmian, które są wynikiem nowych potrzeb społeczeństwa. Co istotne, studiowanie online nie wyklucza obecności studentów w szkole wyższej – uczestnicy zajęć okazjonalnie muszą pojawić się na terenie uczelni, np. podczas sesji lub w ramach praktycznych zajęć.
Zdalne nauczanie pozwala jednak studentom pogodzić aktywny i nieregularny tryb życia, podróże czy obowiązki zawodowe lub domowe z nauką. Studia online dają także możliwość studiowania osobom, które nie mogą uczyć się stacjonarnie ze względów zdrowotnych.
Tryb studiów zależny jest od preferencji i potrzeb studenta. Przed rozpoczęciem nauki na studiach medycznych warto zapoznać się z ofertami poszczególnych szkół wyższych w Polsce – niektóre kierunki studiować można jedynie w określonym przez uczelnię trybie.
Zobacz jakie są: studia medyczne jednolite | studia medyczne I stopnia | studia medyczne II stopnia
Kierunki medyczne to prestiżowe studia, które najczęściej znaleźć można w ofercie uczelni znajdujących się w dużych miastach. Nie oznacza to jednak, że mniejsze miejscowości nie kształcą przyszłych specjalistów dziedzin medycznych.
O tym, czy na danej uczelni znajduje się kierunek medyczny, decyduje najczęściej charakter danej szkoły wyższej. Takie studia rozpocząć można na uniwersytetach medycznych, które zatrudniają profesjonalną kadrę składającą się z doświadczonych specjalistów klinicznych. Dzięki temu studenci przygotowywani są do profesjonalnego wykonywania zawodów medycznych, a także częściej mają okazję do odbywania praktyk w instytucjach ochrony zdrowia.
Popularne uczelnie medyczne w Polsce:
Poszczególne kierunki medyczne znaleźć można także w ofercie innych szkół wyższych, np. w tradycyjnych uniwersytetach lub na politechnikach. Przed rozpoczęciem nauki na studiach medycznych, warto zapoznać się ze szczegółową charakterystyką danego kierunku, a także z tym, w jaki sposób organizowane są zajęcia na wybranej uczelni.
Liczba kandydatów na kierunki medyczne (studia I stopnia i jednolite - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
analityka medyczna:
dietetyka:
farmacja:
fizjoterapia:
kosmetolgia:
lekarski:
lekarsko dentystyczny:
pielęgniarstwo:
położnictwo:
Zobacz jakie są: uczelnie oferujące kierunki medyczne
Studia medyczne w zależności od wybranego kierunku studiów trwają od 3 do 6 lat. Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, studia medyczne to dość szeroki obszar, na dodatek o niejednorodnej strukturze. Omówiony Kierunek Lekarski realizowany jest w systemie jednolitym magisterskim, podobnie jak Farmacja, czy Analityka Medyczna.
To, w jakim trybie będziesz się kształcić, zależy wyłącznie od kierunku, który wybierzesz. Studia takie jak kierunek lekarski czy farmacja kształcą bowiem studentów w trybie jednolitym i trwają 6 lat kształcenia (kierunek lekarski) lub 5,5 roku (farmacja).
Część pozostałych kierunków posiada znany wszystkim podział na pierwszy i drugi stopień. Za przykład mogą posłużyć Pielęgniarstwo, czy Dietetyka, które na pierwszym stopniu trwają 3 lata, a na drugim stopniu 2 lata.
Należy podkreślić, że ukończenie uczelni medycznej na kierunku lekarskim nie daje absolwentowi pełnego prawa wykonywania zawodu, czyli kształcenie na tym, wydawać by się mogło ostatnim, etapie jeszcze się nie kończy. Aby wspomniane prawo uzyskać, należy odbyć roczny staż podyplomowy, a następnie zdać lekarski egzamin państwowy. Jak to wygląda? W czasie stażu realizowany jest określony program obejmujący, między innymi, naukę chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii ogólnej, położnictwa i ginekologii.
Nauka poszczególnych dziedzin, czyli tzw. staże cząstkowe, kończy się kolokwiami. Lekarze ubiegający się o przyznanie miejsca stażowego, muszą złożyć w biurze Komisji Staży Podyplomowych, działających przy okręgowych izbach lekarskich, następujące dokumenty: podanie o przyznanie miejsca stażowego z określeniem dwóch preferowanych placówek, zaświadczenie o uzyskanej średniej z ocen w trakcie odbywania studiów, kserokopię dowodu osobistego. |
Inaczej wygląda obraz kształcenia na kierunku charakteryzującym się podziałem na stopnie, na przykład na Pielęgniarstwie. Absolwent studiów pierwszego stopnia jest już przygotowany do pracy z pacjentem, a osoba, która ukończyła naukę na drugim stopniu posiada dodatkowo wiedzę na temat dydaktyki, pedagogiki, organizacji i zarządzania, dlatego przygotowana jest także do wykonywania zadań na stanowiskach nauczycielskich lub kierowniczych.
Chętnych na studia medyczne nie brakuje. W zależności od wybranej uczelni na jedno wolne miejsce próbuje dostać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kandydatów rocznie. O przyjęciu chętnych na uczelnie publiczne decydują zazwyczaj wyniki konkursu świadectw. Oznacza to, że przyszli medycy powinni myśleć o ciężkiej nauce jeszcze w trakcie zdobywania średniego wykształcenia.
Kandydaci na studia medyczne powinni przyłożyć dużą uwagę do przedmiotów o charakterze ścisłym. Najczęściej w rekrutacji na medyczne kierunki brane są pod uwagę takie przedmioty jak chemia czy biologia. Często jednak od przyszłych studentów wymagana jest także wiedza matematyczna i fizyczna. Wymagania przedmiotowe mogą różnić się w zależności od tego, na jaki kierunek chętny kandyduje oraz w jakim trybie nauczania chciałby on studiować.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w rekrutacji na kierunki medyczne:
* Przed udziałem w rekrutacji na określony kierunek studiów medycznych należy upewnić się, jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę w danym trybie nauczania. Szczegółowe informacje dotyczące wymogów rekrutacyjnych znaleźć można na oficjalnej stronie wybranej przez kandydata uczelni.
Kierunki medyczne zobacz co zdawać na maturze
Studia medyczne pozwalją studentom zdobyć specjalistyczną wiedzę oraz rozwijać umiejętności niezbędne do pełnienia różnorodnych funkcji w świecie medycznym. Studia tego typu nie tylko przygotowują przyszłych ekspertów do pracy w dziedzinach lekarskich, ale także zapoznają ich ze specyfiką zawodów laboratoryjnych lub związanych z ochroną i promocją zdrowia.
Przykładowe zawody, w jakich może pracować absolwent studiów medycznych:
Absolwenci mogą rozwijać się zarówno w kierunkach typowo medycznych, jak i technicznych czy medialnych. Kompetencje medyków cenione są w różnorodnych środowiskach zawodowych na całym świecie. W zależności od wybranej ścieżki kształcenia przyszli specjaliści mogą prowadzić prace badawcze lub pełnić usługi pielęgnacyjne, opiekuńcze czy lecznicze.
Medycyna nie bez powodu kojarzy się z zawodami, które wydają się opłacalne. Zapotrzebowanie na usługi medyczne stale rośnie, a świadomość społeczna dotycząca promocji zdrowia ciągle się rozwija. Nie zaskakuje zatem to, że zawody medyczne są doceniane zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku pracy.
Przed wybraniem ścieżki kariery należy jednak zwrócić najpierw uwagę na to, która dziedzina najbardziej odpowiada naszym wymaganiom i upodobaniom. Istotne jest przecież to, jak czujemy się, wykonując dany zawód. Dobrze więc kierować się własnymi odczuciami oraz wybrać kierunek studiów, do którego najlepiej dopasujemy nasze predyspozycje.
Przyszli medycy, którzy pragną nieść pomoc ludziom w każdych warunkach, mogą rozpocząć naukę na kierunkach, które szkolą przyszłych lekarzy. Ci, którzy chętniej pracują ze zwierzętami, mogą udać się na weterynarię. Odporni na stres i presję studenci, chcący aktywnie działać w instytucjach ochrony zdrowia, powinni zastanowić się nad ratownictwem medycznym, a posiadający zmysł badawczy przyszli specjaliści zawodową karierę mogą wiązać z pracą w laboratoriach.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:
Medycyna to dyscyplina, która stale rozwija się i wymaga profesjonalnej kadry składającej się z różnorodnych specjalistów. Usługi medyczne we współczesnym świecie niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania zarówno jednostek, jak i całego społeczeństwa. Z pomocy ekspertów korzystają zarówno ci, którzy zmagają się z problemami zdrowotnymi, jak i chcący promować zdrowy i aktywny tryb życia.
Absolwenci kierunków medycznych niewątpliwie nie powinni skarżyć się na brak pracy lub rozwoju zawodowego w przyszłości. Technologiczne zmiany kształtujące współczesną medycynę są motywacją do prowadzenia dalszych działań zarówno w sferze lekarskiej, jak i pielęgnacyjnej czy naukowej. Studenci kierunków medycznych zdobywają cenne doświadczenie oraz wiedzę, które umożliwiają im rozpoczęcie pracy w środowisku specjalistycznym.
Przyszłość medyka wymaga jednak od niego ogromnego poświęcenia – szczególnie w czasie studiów. Uczestnicy zajęć na kierunkach medycznych muszą poświęcić dużo czasu i zaangażowania nauce. Czekać ich będą liczne wykłady i ćwiczenia, w których trakcie niezwykle szczegółowo zbadają różnorodne aspekty związane ze zdrowiem człowieka.
Ponadto studia medyczne przewidują profesjonalne praktyki, które studenci poszczególnych kierunków odbywać będą m.in. w klinikach, szpitalach, aptekach, laboratoriach czy gabinetach specjalistycznych. Niektórych taka ilość obowiązków może przytłoczyć – dla innych będzie to niepowtarzalna okazja do zdobycia cennego doświadczenia.
Studia medyczne pozwalają studentom poznać różnorodne aspekty zdrowia zarówno człowieka, jak i innych istot żywych. Przyszli specjaliści analizują i wyciągają rzetelne wnioski na temat kondycji współczesnej medycyny. Studenci zdobywają kompetencje niezbędne do prowadzenia działań na rzecz ochrony zdrowia, a także poznają i wykorzystują profesjonalne narzędzia i rozwiązania technologiczne w produkcji sprzętów i produktów medycznych.
Kierunki medyczne poświęcone zdrowiu człowieka, zwierząt i roślin:
Medycyna obecna jest w niemal każdym aspekcie życia człowieka. Studenci kierunków medycznych mogą szkolić się w zakresie farmacji, dietetyki czy kosmetologii. Różnorodność kierunków medycznych w Polsce umożliwia przyszłym specjalistom zdobycie kompletnego wykształcenia w zakresie wybranej dziedziny. Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że kandydaci na studia medyczne mogą wybierać spośród licznych kierunków.
Innowacyjne kierunki medyczne oferowane przez polskie uczelnie:
Przyszli specjaliści dziedzin medycznych mogą rozwijać się w kierunku, który najbardziej ich interesuje. Medycyna składa się z szeregu różnorodnych dyscyplin, które charakteryzują odmienne predyspozycje czy wymagania. Współczesne uczelnie w Polsce zapewniają swoim studentom możliwość zdobywania doświadczenia oraz wiedzy w profesjonalnych warunkach, które często zbliżone są do realiów świata medycznego. W trakcie studiów przyszli eksperci nie tylko zgłębiają zagadnienia teoretyczne poszczególnych dziedzin medycyny, ale także rozwijają swoje umiejętności miękkie oraz zdolności specjalistyczne.
Popularne kierunki studiów medycznych:
Sprawdź czy warto iść na studia
Absolwenci mogą wykorzystać swoje zdolności zarówno w dziedzinach rozwiniętych technologicznie, jak i tych bliższych codziennemu życiu człowieka. Interdyscyplinarny charakter wielu kierunków medycznych zmusza studentów do zgłębiania różnorodnych nauk – zarówno biologiczno-chemicznych, jak i matematycznych czy fizycznych.
Studia medyczne mają specyficzny charakter i wiążą się z wymagającymi dla studentów warunkami edukacyjnymi. Nie każdy student medycyny będzie czuć się komfortowo w takiej sytuacji – dobrze więc, by kandydat dobrze zastanowił się nad tym, w jakim kierunku chciałby się kształcić. W tym celu może szerzej zapoznać się z charakterystyką interesującego go zawodu.
Przed rozpoczęciem nauki na dowolnym kierunku medycznym dobrze jest upewnić się, czy wybrana przez nas uczelnia spełnia nasze wymagania. Kandydaci na medyczne studia powinni nie tylko zastanowić się nad trybem studiowania, który dopasowany będzie do ich potrzeb, ale także przeanalizują możliwe koszty, które będą musieli ponieść np. na studiach niestacjonarnych lub studiach oferowanych przez uczelnie prywatne.
Podczas wyboru uczelni odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:
Wiele o danej uczelni mówią studentowi opisy interesujących go kierunków. Istotne jest zatem to, by przed kandydowaniem na medyczne studia zaznajomić się z charakterystyką wybranych programów. Poza tym warto sprawdzić opinie innych studentów lub absolwentów danej uczelni w niezależnych źródłach.
Studia medyczne są wyjątkowym obszarem kształcenia i przed ich rozpoczęciem należy być pewnym nie tylko zasobu swoich wiadomości i wstępnego przygotowania, ale i charakteru. Dlaczego? Praca w zawodach medycznych to kontakt z poważnymi chorobami, a więc także z ludzkim cierpieniem.
Nie każdy człowiek jest w stanie poradzić sobie z odpowiedzialnością i presją, które podyktowane są udzieleniem trafnej diagnozy i słusznego rozwiązania problemu, oraz nie każdy człowiek potrafi znieść widok osoby, którą dręczy przytłaczający ból. Tam, gdzie w grę wchodzą emocje, przygotowanie teoretyczne może być tylko zasłoną dymną, która i tak nie podziała zbyt długo.
Warto zapytać siebie, czy rzeczywiście jest się na to gotowym. Chęć wystartowania w procesie rekrutacji na studia medyczne, zazwyczaj, pojawia się dość wcześnie – nie bywa efektem chwili, ani nie jest propozycją podyktowaną brakiem innych pomysłów. Dlatego od pojawienia się w głowie zainteresowania kształceniem, należy wziąć się ostro do nauki- zwłaszcza, że przedmiot zaliczony na poziomie podstawowym nie zrobi na nikim żadnego wrażenia.
Istnieje grono kierunków kształcenia, które – słusznie czy nie – robi na osobach postronnych duże wrażenie. Studia medyczne bezsprzecznie do nich należą. Kształcą tych, których najwyższą ideą będzie pomoc innym ludziom, a więc dużo się uczą na wymagających studiach, aby potem wypełniać szlachetną misję. Na tej podstawie studia medyczne otoczone są szacunkiem, a nierzadko także szczerym zachwytem.
Dyskusji nie powinien podlegać również fakt, iż nie są to studia łatwe, które można przejść „na skróty” – a nawet jeśli się da, to po co, jeśli pewnego dnia i tak może wyjść na światło dzienne nasze niedostateczne przygotowanie, które na dodatek może wyrządzić komuś krzywdę. Trzeba mieć świadomość jaki jest obszar naszej edukacji i dokąd powinna ona prowadzić. Ale czy studia medyczne to rzeczywiście tylko szlachetne idee? Czy medycyna to obszar, któremu należy poświęcić się w stu procentach?
Agnieszka, studentka Kierunku Lekarskiego na III roku mówi:
„Często zdarza się tak, że studia medyczne wybiera się przez rodzinne tradycje. Takie osoby nie mają żadnego wyboru i bez zastanowienia wybierają medycynę. Nie jestem przeciwna podtrzymywaniu tradycji, ale w tym powinno być jednak coś więcej.
Pasja i chęć wykonywania ważnego zawodu.” Filip, student II roku Fizjoterapii dodaje: „Uczę się, aby pomagać. Nie muszę być nazywany specjalistą i nie wymagam, aby ktoś kłaniał mi się w pas już od drzwi. Pomaganie daje mnóstwo satysfakcji. Jeśli ktoś startuje na studia tylko po to, aby ludzie mówili do niego „panie doktorze”, to nie jest to, moim zdaniem, silna podstawa wyboru studiów.”