PSYCHOLOGIA SYTUACJI KRYZYSOWYCH

PSYCHOLOGIA SYTUACJI KRYZYSOWYCH

Psychologia sytuacji kryzysowych studia - specjalność / ścieżka kształcenia

Psychologia sytuacji kryzysowych to propozycja kształcenia, która adresowana jest do osób zainteresowanych pozyskaniem wiedzy na temat funkcjonowania człowieka w sytuacjach wyjątkowych, które mogą mieć na niego ponad przeciętny negatywny wpływ. O jakie sytuacje chodzi? Mogą to być między innymi: wypadki, katastrofy naturalne, ataki terrorystyczne, pożary, powodzie, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy czy ciężka choroba. Najistotniejszym elementem nauki jest pozyskanie wiedzy i nabycie umiejętności, które razem stanowią przygotowanie do pracy na różnych etapach sytuacji kryzysowej, od pierwszej pomocy po długoterminową opiekę.

Psychologia sytuacji kryzysowych skupia się na zrozumieniu i rozwiązywaniu problemów związanych z radzeniem sobie z trudnymi sytuacjami. Oznacza to, że studenci rozwijają umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy psychicznej, diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych powstałych w wyniku kryzysu, dostarczaniem wsparcia emocjonalnego oraz pomocą w powrocie do normalnego funkcjonowania.

Absolwenci tej ścieżki kształcenia posiadają wiedzę i umiejętności, które razem stanowią podstawę do pracy przede wszystkim w służbach mundurowych, organizacjach rządowych i pozarządowych w działach zarządzania kryzysowego, pogotowiach opiekuńczych, świetlicach środowiskowych i terapeutycznych, kuratoriach sądowych czy ośrodkach socjoterapeutycznych i opiekuńczo- resocjalizacyjnych.

 

Komentarze (0)