Kierunek żegluga śródlądowa uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych kierunków, który daje wiele perspektyw na dobrą pracę i szybki awans zawodowy. Studenci mają okazję uczęszczać na różnego rodzaju szkolenia w zakresie STCW. Wśród nich znajdziemy techniki ratunkowe, ochronę przeciwpożarową, udzielanie pierwszej pomocy medycznej.
Dowiesz się, na czym polega bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna, problematyka ochrony na statku, przewóz ładunków niebezpiecznych. Możesz nauczyć się wykorzystywać radar i ARPA na poziomie operacyjnym oraz obsługiwać i wykorzystywać ECDIS.
Studenci odbywają praktyki zawodowe, które realizowane są zarówno na jednostkach śródlądowych takich jak barki, pchacze oraz w firmach spedycyjnych i logistycznych, jak i na statkach pełnomorskich, promach, statku szkolnym. Nacisk kładzie się na nauczanie języka angielskiego i niemieckiego, ponieważ dają one możliwości zatrudnienia we flocie śródlądowej na terenie Unii Europejskiej na stanowisku kapitana.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Żegluga śródlądowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia morskie w zakresie żeglugi śródlądowej umożliwią Ci zdobycie potrzebnej wiedzy i umiejętności. Wśród nich zapoznasz się z informacjami technicznymi, które dotyczą statków, ich wyposażenia i obsługi, dowiesz się, jak powinien przebiegać skuteczny załadunek statków, a także jak manewrować jednostką śródlądową, szczególnie na akwenach ograniczonych, podejściach do portów i śluz.
Studenci mają okazję zgłębiać wiedzę z zakresu nowoczesnych systemów nawigacji elektronicznej oraz map elektronicznych – w szczególności Inland ECDIS, wykorzystywać systemy zarządzania i monitorowania ruchu VTMS i RIS, a także korzystać z cyfrowych bazy nawigacyjnych oraz baz hydrometeorologicznych i meteorologicznych do planowania bezpiecznej nawigacji.
Dowiesz się, czym jest oznakowanie nawigacyjne, budowle hydrotechniczne, zgłębisz zagadnienia z logistyki i łańcucha transportowego w żegludze śródlądowej. Nabędziesz kompetencje w zakresie komunikacji i łączności w systemie międzynarodowym.
3. Gdzie studiować kierunek Żegluga śródlądowa
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Żegluga śródlądowa: