ŻYWIENIE KLINICZNE Z ELEMENTAMI DIETETYKI I PROFILAKTYKI CHORÓB ŻYWIENIOWO-ZALEŻNYCH - STUDIA PODYPLOMOWE

ŻYWIENIE KLINICZNE Z ELEMENTAMI DIETETYKI I PROFILAKTYKI CHORÓB ŻYWIENIOWO-ZALEŻNYCH - STUDIA PODYPLOMOWE

Studia na kierunku żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych - studia podyplomowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
    Czas trwania

      Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych - studia podyplomowe

      Studia na kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych to studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1 rok.

      Studia na kierunku żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych - studia podyplomowe
      Rok akademicki 2024/2025
      Forma studiów zjazdy
      Poziom studiów studia podyplomowe

      Uczelnie

      Studia na kierunku żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych - studia podyplomowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej | żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych - studia podyplomowe - uczelnie >

      Studia możesz podjąć w trybie niestacjonarnym.

      Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych to propozycja kształcenia podyplomowego, która adresowana jest do osób, które interesują się zagadnieniami zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej oraz odpowiedniego sposobu odżywiania, i które chcą pozyskać i pogłębić wiedzę z obszaru żywienia klinicznego i dietetyki. Studia pozwalają zapoznać się z takimi problemami jak: niedożywienie szpitalne, leczenie żywieniowe w chorobach układu pokarmowego czy żywienie w chorobach neurologicznych.

       

      Jakie wymagania rekrutacyjne?

      Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych to kierunek należący do obszaru studiów podyplomowych. Mówiąc o rekrutacji należy zacząć od tego, że studia podyplomowe, jak sama ich nazwa wskazuje, adresowane są do osób, które mają za sobą już pewien etap wyższej edukacji i mogą pochwalić się dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia. Ponadto, omawiany kierunek dedykowany jest w szczególności lekarzom, pielęgniarkom, dietetykom oraz osobom zajmującym się zdrowiem publicznym.

      *Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych

       

      szczegółowe wymagania na uczelniach

      Jak wyglądają studia na kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych?

      Studia podyplomowe na kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych to dwusemestralny proces kształcenia, którego fundamentalnym założeniem jest pogłębienie wiedzy oraz rozwinięcie umiejętności z zakresu żywienia klinicznego i dietetyki, które stanowią integralną część leczenia większości chorób przewlekłych przebiegających z niedożywieniem.

      1. Typ i tryb studiów:

      Studia na kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych możemy podzielić na:

      1. Typ:

      2. Tryb:

      2. Zdobywana wiedza i umiejętności

      Słuchacze studiów podyplomowych na kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych poznają zasady żywienia dojelitowego z wykorzystaniem diet przemysłowych w zapobieganiu i leczeniu niedożywienia związanego z chorobą oraz podstawy żywienia pozajelitowego. Uczą się jak oceniać stan odżywienia, określać stopień niedożywienia i ryzyko niedożywienia szpitalnego oraz planować i wdrażać odpowiednie postępowanie żywieniowe.

      Przykładowe przedmioty dla kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych:

      • żywienie i aktywność fizyczna w zapobieganiu nadwadze i otyłości
      • żywienie pozajelitowe. Żywienie w okresie okołooperacyjnym
      • leczenie żywieniowe w ostrym zapaleniu trzustki,  w zespole metabolicznym i w chorobach nerek
      • żywienie w zapobieganiu nowotworom
      • żywienie chorych w wieku podeszłym

       

      Ile trwają studia na kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych?

      Kształcenie na kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych realizowane jest w ciągu dwóch semestrów, a zatem studia trwają 1 rok.

       

      Jaka praca po studiach na kierunku Żywienie kliniczne z elementami dietetyki i profilaktyki chorób żywieniowo- zależnych?

      Jak już zaznaczyliśmy, wiedza oraz umiejętności pozyskane na tym kierunku studiów podyplomowych mogą być przydatne przede wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, dietetykom oraz osobom zajmującym się zdrowiem publicznym.

       

      Zobacz inne kierunki medyczne

      Filtrowanie
      Województwo
      Poziom studiów

      Zobacz inne kierunki medyczne - podyplomowe

      Filtrowanie
      Województwo
      Poziom studiów

      Teraz najważniejsze

      matura 2024

      zmiany na maturze 2024

      arkusze maturalne

      wyniki matur 2023

      rekrutacja na studia

      studia

      kierunki studiów

      studia podyplomowe

       

      Ciekawe

       


      gdzie studiować

       

       

      Nadchodzące wydarzenia

      Komentarze (0)