Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Teraz najważniejsze
Arkusze egzaminacyjne: 9 | Rok |
---|---|
Język polski | 2024 |
Język polski - dla obywateli Ukrainy | 2024 |
Język polski | 2023 |
Język polski - dla obywateli Ukrainy | 2023 |
Język polski | 2022 |
Język polski - dla obywateli Ukrainy | 2022 |
Język polski | 2021 |
Język polski | 2020 |
Język polski | 2019 |
W arkuszach na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego znajdzie się około 20 zadań oraz wypracowanie. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 45 punktów.
Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku wyniósł 66 procent, czyli lepiej od tego z 2022 roku, który wyniósł 60%.
Już 14 maja 2024 uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, który jest najważniejszym egzaminem w całej szkole podstawowej. Składa się on z trzech egzaminów: z języka polskiego, z matematyki oraz języka angielskiego. Większość uczniów obawia się egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – poza posiadaną wiedzą uczeń musi wykazać się także znajomością lektur oraz stanąć przed zadaniem napisania wypracowania, co dla niektórych uczniów jest naprawdę wyzwaniem.
Podczas przygotowań warto zwrócić uwagę również na to, jak będzie wyglądał arkusz egzaminu ósmoklasisty – pozwoli to uczniowi oswoić się z formą testu, zadaniami, etc. Poniżej tłumaczymy, jak będzie wyglądał arkusz egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku.
sprawdź egzamin ósmoklasisty 2024 j. polski
Arkusz ósmoklasisty z języka polskiego będzie miał ponumerowane wszystkie strony. Przy każdym zadaniu będzie podana liczba punktów, jaką maksymalnie może uzyskać uczeń. W arkuszu egzaminacyjnym znajduje się także brudnopis, gdzie uczeń może zapisywać swoje notatki. Ta część nie będzie sprawdzana przez egzaminatora.
Na pierwszej stronie arkusza egzaminu ósmoklasisty znajdują się także najważniejsze informacje o tym egzaminie: ile trwa, data oraz godzina rozpoczęcia. Na samej górze jest miejsce na PESEL oraz kod ucznia (tę część uzupełnia uczeń). W arkuszu znajdują się także specjalne pola do wypełnienia przez egzaminatora – uczeń pod żadnym pozorem nie powinien tam nic wpisywać.
Na pierwszej stronie arkusza egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego znajduje się również instrukcja dla zdającego. Oto przykładowa instrukcja z arkusza ósmoklasisty z języka polskiego:
1. Sprawdź, czy na kolejno ponumerowanych 24 stronach jest wydrukowanych 19 zadań.
2. Sprawdź, czy do arkusza jest dołączona karta odpowiedzi.
3. Ewentualny brak stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.
4. Na tej stronie i na karcie odpowiedzi wpisz swój kod, numer PESEL i przyklej naklejkę z kodem.
5. Czytaj uważnie wszystkie teksty i zadania. Wykonuj zadania zgodnie z poleceniami.
6. Rozwiązania zadań zapisuj długopisem lub piórem z czarnym tuszem/atramentem.
7. Nie używaj korektora.
8. Rozwiązania zadań: 1, 2, 4, 6, 9, 12, 13 oraz 16, zaznacz na karcie odpowiedzi zgodnie z informacjami zamieszczonymi na następnej stronie. W każdym zadaniu poprawna jest zawsze tylko jedna odpowiedź.
9. Rozwiązania zadań: 3, 5, 7, 8, 10, 11, 14, 15, 17, 18 oraz 19, zapisz czytelnie i starannie w wyznaczonych miejscach w arkuszu egzaminacyjnym. Odpowiadaj tylko własnymi słowami, chyba że w zadaniu polecono inaczej.
10. Ewentualne poprawki w odpowiedziach zapisz zgodnie z informacjami zamieszczonymi na następnej stronie.
11. Zapisy w brudnopisie nie będą sprawdzane i oceniane.
12. Lista lektur obowiązkowych znajduje się na stronie 3 tego arkusza egzaminacyjnego
W arkuszu egzaminacyjnym ósmoklasisty z języka polskiego znajdą się zarówno zadania otwarte (takie, w których ósmoklasista samodzielnie udziela odpowiedzi), jak i zadania zamknięte (czyli takie, w których uczeń musi wybrać odpowiedź z kilku podanych).
W pierwszej części arkusza znajdą się dwa teksty: jeden literacki, drugi nieliteracki, a także odnoszące się do nich zadania. Mogą pojawić się także zadania odnoszące się do innych tekstów literackich i nieliterackich.
W arkuszu ośmioklasisty z języka polskiego znajdą się zadania, które będą sprawdzać następujące umiejętności uczniów: wnioskowanie, argumentowanie, formułowanie opinii. Żeby poprawnie rozwiązać zadania, uczeń będzie musiał posiadać także kompetencje kulturowe, literackie językowe.
Z kolei w drugiej części arkusza uczeń będzie musiał zmierzyć się z wypracowaniem. Do wyboru będzie miał dwa tematy wypracowania, z czego musi zdecydować się na jeden z nich: temat o charakterze twórczym (na przykład opowiadanie twórcze) lub temat o charakterze argumentacyjnym (na przykład rozprawka, artykuł, przemówienie).
Wiedza ucznia będzie sprawdzana także z obowiązkowych lektur, które ósmoklasista powinien przeczytać:
Lista lektur w zadaniach na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku:
Uczeń może jednak odwołać się też do lektur zawartych w podstawie programowej, nieujętych w wymaganiach egzaminacyjnych:
Podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego warto swoją wiedzę i umiejętności ćwiczyć i sprawdzać na arkuszach z poprzednich lat.
Warto również zapoznać się z zagadnieniami, z którymi rok temu uczniowie mieli największy problem podczas egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Najtrudniejsze dla uczniów okazały się zadanie sprawdzające znajomość środków językowych, które wymagało przekształcenia zdania wyjściowego na zdanie o jak najbardziej zbliżonym sensie. Między innymi właśnie na to należy zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do egzaminu.
Uczeń powinien być także systematyczny i odpowiednio wcześniej zacząć naukę. Ważne jest także jej rozplanowanie. Należy pamiętać o tym, żeby materiał dzielić na mniejsze części i nie zostawiać nic "na ostatnią chwilę".
sprawdź
harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2024
terminy rekrutacji do liceum i technikum 2024
egzamin ósmoklasisty 2024 j. polski
egzamin ósmoklasisty 2024 matematyka
egzamin ósmoklasisty 2024 j. angielski
zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2024
kalkulator ósmoklasisty - jak liczyć punkty do liceum i technikum