Kierunki studiów związane z żeglugą śródlądową to specjalistyczny program edukacyjny, który łączy zarówno teorię, jak i praktykę w dziedzinie transportu wodnego na śródlądowych drogach wodnych.
Studenci poznają zasady nawigacji a wodach śródlądowych, międzynarodowe i lokalne przepisy żeglugi oraz techniki sterowania jednostkami pływającymi. Uczą się też konstrukcji statków śródlądowych, silników oraz innych systemów technicznych na statkach.
W trakcie roku akademickiego mogą także korzystać z symulatorów żeglugi, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w sterowaniu jednostkami pływającymi. Odbywają również praktyki na statkach śródlądowych, gdzie mają szansę zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.
Poza tym program realizowany jest w dwóch ścieżkach dydaktycznych – na specjalności eksploatacja jednostek morskich i śródlądowych, a także zarządzanie w żegludze śródlądowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku żegluga śródlądowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci doskonale rozumieją zasady nawigacji na śródlądowych drogach wodnych oraz przepisy międzynarodowe i lokalne dotyczące żeglugi. Znają konstrukcję, działanie i eksploatację statków śródlądowych, w tym ich silników, systemów napędowych i innych urządzeń.
Mają wiedzę na temat planowania tras, organizacji transportu, zarządzania flotą oraz aspektów logistycznych w transporcie wodnym. Znają procedury bezpieczeństwa na wodach śródlądowych, w tym ratownictwa i zarządzania kryzysowego.
Wyróżnia ich też wiedza w zakresie przepisów prawnych dotyczących transportu wodnego, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Potrafią skutecznie i bezpiecznie sterować jednostkami pływającymi na śródlądowych drogach wodnych. Analizują i rozwiązują procesy techniczne związane z budową oraz eksploatacją statków.