Dodaj do ulubionych

Ekomiasto studia - kierunek studiów

Studia na kierunku ekomiasto to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku ekomiasto
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku ekomiasto rozpocznie się 5 maja 2023 r. i potrwa do 18 września 2023 r. | ekomiasto - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności ekomiasto możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | ekomiasto - uczelnie >

Opis kierunku

Jak powinien wyglądać zrównoważony rozwój miast? Między innymi poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie przyświecać będzie nauce na kierunku takim jak ekomiasto. Jego studenci otrzymają interdyscyplinarne wykształcenia z pogranicza ochrony środowiska, nauk społecznych i ekonomiczynych. Studenci nie tylko wzbogacają wiedzę, lecz dbają także o rozwój umiejętności. Uczą się między innymi, jak korzystać z nowoczesnych metod i narzędzi zarządzania czy sterowania procesami rozwoju.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku ekomiasto najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Absolwenci ekomiasta przygotowani są do pracy w różnorodnych instytucjach administracji publicznej, które zajmują się między innymi zrównoważonym gospodarowaniem przestrzenią. Czekać na nich będą również przedsiębiorstwa związane z ochroną środowiska oraz zarządzania energią. Interesujące zatrudnienie może przynieść także praca w organizacjach działających na rzecz poprawy klimatu.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku ekomiasto:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • geografia,
 • informatyka,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK EKOMIASTO

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Ekomiasto +

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ stopień: (I), czas trwania: 3 lata,
tryb: stacjonarne

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ stopień: (I), czas trwania: 3 lata,
tryb: stacjonarne

Ekomiasto - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ekomiasto studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ekomiasto studia I stopnia

POPULARNE MIASTA

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku ekomiasto

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku ekomiasto

Program studiów i przedmioty

Jako student nauczysz się zauważać powiązania między ekonomicznymi, społecznymi, środowiskowymi oraz instytucjonalnym aspektami funkcjonowania miasta.

Poznasz zagrożenia czyhające na mieszkańców miast, jakie niesie za sobą nadmierny ruch pojazdów na ulicach, wzmożona aktywność fabryk przemysłowych i brak zieleni.

Pod kątem teoretycznym zagłębisz podstawy chemii pozwalające na analizę składu procentowego zanieczyszczeń miejskich trujących nasze płuca.

Poprzez wybór jednej z pracowni specjalistycznych (Zintegrowany rozwój miasta – profil środowiskowy lub Zintegrowany rozwój miasta – profil społeczno-gospodarczy) nabędziesz kompetencje specjalistyczne odpowiednie dla każdej ze specjalności.

W toku studiów przewidziane są czterotygodniowe praktyki zapewniające studentom odpowiednie przygotowanie praktyczne pod kątem wybranego przez siebie zawodu.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • ekonomii środowiska
 • konfliktów środowiskowych
 • wyceny środowiska
 • marketingu terytorialnego
 • wpływu zanieczyszczeń miasta na zdrowie człowieka
 • systemów zarządzania miastem
 • rewitalizacji przyrodniczej

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU EKOMIASTO?

1. Tryb i typ studiów

Studia na kierunku ekomiasto możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

2. Dla kogo ten kierunek

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy miejskie powietrze, którym oddychasz na co dzień, jest czyste? Wiesz jakie koszta zdrowotne możesz ponieść w związku z wypełnianiem płuc szkodliwymi substancjami chemicznymi? Myślałeś kiedyś, czy korki sprawiające, że większe miasta w godzinach szczytu są nie przejezdne, dałoby się jakoś zmniejszyć? Obecnie miasta kojarzą się z szarymi blokowiskami bez grama zieleni, gdzie czyste powietrze jest na wagę złota.

Tysiące samochodów przemierzających daną drogę w ciągu godziny produkują ilość spalin niemożliwą do usunięcia przez środowisko pozbawione roślinności. Kwaśne deszcze, zjawisko, które wydaje się tak odległe i obecne tylko w podręcznikach do biologii, staje się miejską codziennością. Interdyscyplinarne studia na kierunku ekomiasto wykształcą w tobie świadomość problemów, jakimi zagrożone są wszystkie miasta.

Zmniejszające się obszary zieleni, degradacja środowiska, czy problemy komunikacyjne to zagadnienia, które zostaną poruszone w toku studiów. Jeśli chciałbyś mieć czynny wkład w procesy prowadzące do poprawy jakością życia mieszczan, studia na kierunku ekomiasto mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

3. Gdzie studiować ekomiasto

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek ekomiasto:

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku ekomiasto

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz pracę jako absolwent studiów na kierunku ekomiasto? Z otwartymi ramionami przyjmą cię służby ochrony środowiska, sprawdzisz się w branżach związanych z zarządzaniem energią w celu zminimalizowania emisji szkodliwych gazów cieplarnianychBędziesz mógł zając się logistyką miasta pod kątem usprawnienia ruchu pojazdów w godzinach szczytu.

Jeśli czujesz się na siłach i chcesz podjąć dalsze kształcenie po studiach, w zależności od wykonanych kursów będziesz mógł zostać pracownikiem naukowym laboratoriów zajmujących się badaniem składu opadów atmosferycznych na terenie miast, zbieraniem próbek gleby czy powietrza pod kątem analizy zawartych w nich substancji szkodliwych. Zajmiesz się planowaniem ekologicznej rozbudowy, modyfikowania terenów miejskich czy rewitalizacji przyrodniczej.

 

Absolwent kierunku ekomiasto znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • instytucjach samorządu miejskiego i terytorialnego
 • organach kontrolnych i urzędach ochrony środowiska
 • służbach ochrony środowiska
 • biurach planowania przestrzennego
 • ośrodkach masowego przekazu

Zobacz inne kierunki Biologiczne i przyrodnicze

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Biologiczne i przyrodnicze - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU EKOMIASTO

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Kokoszków 71 Nowy Targ 34-400 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJscWt8r3kFUcRfsh_Lo4XfW4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/1a717-ppuz-nowy-targ.jpg Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
 • Wielka i Mała Zbrojownia, Patio ASP i Dom Angielski, Gdańsk Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • ul. Krupnicza 33, 31-123 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJC0cMNgxbFkcRB9jDVXm1yK8 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/3f77d-uj-krakow.jpg Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/34f7e-ujd-czestochowa.jpg Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 • ul. Plac Polski 3/4 50-156 Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJFcT9oH7CD0cR7RuVE8m7mEU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a332-asp-worclaw.jpg Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
 • Drzwi otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ0Z9P6HfLHkcRaeqX_nj9aBE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/166b7-wsr-studia-warszawa.jpg Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie