System SAP - co to jest i dlaczego warto go wdrożyć

System SAP - co to jest i dlaczego warto go wdrożyć

System SAP - co to jest i dlaczego warto go wdrożyć

SAP przez większość, jeżeli w ogóle, jest kojarzony jako system, którego używa się w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Jak on jednak wygląda od strony technicznej? Czy jest to oprogramowanie, w którym można się spełniać jako programista? O systemie SAP i możliwościach rozwoju, które oferuje, rozmawiamy z Adamem Grzelewskim, Advanced Technology Center Managerem w Accenture.

 

SAP to jedna z największych na świecie firm produkujących oprogramowanie, tuż obok Microsoft i Oracle, o których większość z nas słyszała. Dlaczego w takim razie taki gigant pozostaje niezauważony przez szersze grono odbiorców?

To jest bardzo ważne pytanie i bardzo ważna kwestia, z którą tak naprawdę borykamy się na codzień przy rekrutacji osób do grupy SAP-owej. To faktycznie jedna z głównych firm produkujących oprogramowanie, trzecia na świecie, natomiast kieruje swoje usługi wyłącznie do największych przedsiębiorstw, a nie do osób prywatnych czy małych firm. 90% dużych firm korzysta z rozwiązań SAP-owych, ale nie wybierają tych rozwiązań w oparciu o reklamy zamieszczone w czasopismach branżowych czy telewizji. Dlatego też raczej nie ujrzymy tam informacji o SAPie, tak jak możemy zobaczyć coś o Microsoft czy Oracle.

Jest to też związane z tym, są to rozwiązania najlepsze na rynku, ale stosunkowo drogie.
W Polsce do niedawna średnie firmy nie myślały o wdrażaniu SAP-a, robiły to tylko największe przedsiębiorstwa- takie jak banki czy firmy telekomunikacyjne. Ta sytuacja też się zmienia. Jak wiemy, Polska powoli goni zachód i stać nas na coraz lepsze rozwiązania, więc też SAP powoli zaczyna się u nas popularyzować. Kiedyś na lotnisku w Monachium widziałem informacje o SAP-ie na tablicy reklamowej, więc być może za jakiś czas zobaczymy coś takiego w Polsce.

Z SAPa korzysta ponad 300 tysięcy firm, zatem rynek pracy dla specjalistów SAP jest olbrzymi i czas najwyższy go zauważyć.

 

Czy to ciekawy kierunek rozwoju dla młodych programistów?

Myślę, że zdecydowanie tak. Młodzi programiści kończąc uczelnię często patrzą na świat przez pryzmat języka- chcieliby pracować w Javie, we Frontendzie albo C++. Jednak wyszkolenie się w kierunku programistycznym to tylko mała część kariery IT. Ważne jest to, co chcemy z tym zrobić.

Czyli czy mamy jakiś pomysł na tworzenie architektury rozwiązania czy pomysł na użycie naszego rozwiązania do jakiejś konkretnej potrzeby biznesowej. I tutaj pojawia się element specjalizacji, który SAP umożliwia. Tak jak powiedzieliśmy na początku- to olbrzymia firma, która tworzy olbrzymią ilość oprogramowania, zaraz po Microsoft i Oracle. Mnóstwo firm na świecie korzysta z SAPa i jest ogromne zapotrzebowanie na ludzi, którzy zajmują się tym oprogramowaniem.

Młodzi ludzie, wybierając taką ścieżkę kariery, mogą być pewni, że wybierają specjalizację bardzo poszukiwaną i bardzo docenianą. Wg strony Payscale.com developer SAP zarabiał średnio znacznie więcej niż developer PHP, a Forbes podawał, że konsultant SAP to jeden z najbardziej poszukiwanych i opłacanych zawodów świata. Co jest też ważne- pracując z tym oprogramowaniem mamy świadomość, że tworzymy coś ważnego, coś, co na pewno będzie używane.

Wynik naszej pracy to często być albo nie być bardzo dużych przedsiębiorstw. W tej chwili, gdyby SAP zniknął z powierzchni ziemi, okazałoby się, że większość dużych firm nie jest w stanie w ogóle funkcjonować. Programowanie w SAP to okazja do tego, aby naprawdę wpływać na świat.

 

Dlaczego akurat teraz warto zainteresować się tym systemem?

W tej chwili SAP wykonał bardzo dużą zmianę w systemie. Kilka lat temu została zaprezentowana światu baza HANA, która jest bazą in memory- z najnowocześniejszym podejściem do relacyjnych baz danych jakie w tej chwili mamy. Jest ona niesamowicie szybka, kompresuje dane kolumnowo, przechowuje mnóstwo danych w pamięci podręcznej. Dzięki temu można nieco inaczej pisać systemy, dostęp do danych operacyjnych jest znacznie szybszy.

Razem z tą bazą pojawiła się nowa wersja systemu- SAP S4HANA, który również zawiera duże zmiany w kierunku poprawy wydajności i możliwości szybszego dostępu do szczegółowych danych. Ta zmiana nie jest banalna- nie możemy jej wdrożyć poprzez uruchomienie instalatora na jakimś systemie. Wymaga ona przemyślenia kodu i wprowadzenia wielu zmian w istniejącym systemie, a bardzo często firmy decydują się na wdrożenie S4HANA zupełnie od nowa, przemyślając od początku swoje procesy i starając się w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie oferuje ta wersja systemu.

W związku z tym w najbliższym czasie spodziewamy się olbrzymiej fali zadań i projektów związanych z migracją ze starej wersji SAP do wersji S4HANA. SAP zapowiada, że wsparcie dla poprzedniej wersji będzie zakończone w 2025 roku, więc firmy mają już stosunkowo niewiele czasu żeby zaplanować sobie te projekty.

 

Jakiego rodzaju specjaliści są poszukiwani do pracy przy projektach?

To pytanie dotyka też tego, o czym mówiliśmy na początku- czy jest to ciekawy kierunek rozwoju dla młodych ludzi. Mówimy tutaj o bardzo rozległym systemie, gdzie mamy różnego rodzaju prace i potrzeby. Po pierwsze jest tu praca dla programisty. Programuje się w języku ABAP- to język obiektowy wysokiego poziomu w znanym programistom środowisku Eclipse, o wygodnej i przemyślanej architekturze, który został stworzony przez SAPa i dla SAPa. Dla osob preferujących frontend mamy w wersji S4HANA tworzenie aplikacji SAP Fiori. To nowy interface użytkownika oparty na Java Script i bibliotece SAP IU5.

Osoby szukające pracy przy bazach danych bądź hurtowniach danych znajdą ją bezpośrednio na bazie S4HANA, gdzie możemy tworzyć procedury składowane na bazie. Jest tam też dużo zadań związanych z hurtownią danych SAP, czyli SAP BW. Mamy też część funkcjonalną pracy w SAP, która jest zadaniem konsultanta. To osoba, która łączy wiedzę techniczną i biznesową, zajmuje się zrozumieniem potrzeb klienta, zebraniem wymagań, a następnie skonfigurowaniem systemu i przekazaniem dalszej pracy do programistów. Podsumowując- każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

***

 

Accenture Advanced Technology Center Poland to centrum deweloperskie działające w obszarze nowoczesnych technologii. Posiada oddziały w Łodzi i Katowicach.

W związku ze stałym rozwojem firmy oraz coraz liczniejszym zapotrzebowaniem na specjalistów branży IT, do swoich zespołów SAP poszukujemy osób z praktyczną znajomością przynajmniej jednego języka programowania np. Java, SQL, C++, C#, PHP, JavaScript oraz dobrą znajomością języka angielskiego. Kandydatom oferujemy 3-miesięczne, płatne praktyki w obszarze programowania, program szkoleniowy SAP, elastyczne godziny pracy, szansę na zdobycie cennego doświadczenia pod okiem profesjonalistów oraz możliwość zatrudnienia na umowę o pracę po realizacji praktyk.

Prosimy o składanie aplikacji mailowo na adres: lodz.recruitment@accenture.com, lub
w odpowiedzi na ogłoszenia dostępne na stronie https://www.accenture.com/pl-pl/careers.

 

 

 

Komentarze (0)