Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Dokładne zapoznanie się z harmonogramem rekrutacji powinno znaleźć się w centrum zainteresowań każdego kandydata na studia wyższe. Znajdują się w nim bowiem terminy związane z rozpoczęciem rejestracji, zakończeniem rekrutacji oraz czasem składania podstawowych dokumentów. Szczegółowe informacje na jego temat znajdziesz zawsze na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich. Podstawa harmonogramu rekrutacji jest jednak wspólna dla większości kierunków.
Przyszli studenci swoją przygodę z rekrutacją zaczynają od rejestracji na wybrane przez siebie kierunki już na przełomie kwietnia oraz maja. Znaczenie ma jednak wyłącznie liczba punktów, jaką maturzyści zdobędą podczas egzaminów dojrzałości. To ona ma decydujące znaczenie, czy kandydaci na studia znajdą się na listach osób przyjętych. Dowiedzą się o tym na ogół w połowie lipca, bo wtedy też zamykany jest pierwszy etap rekrutacji.
Uczelnie w Łodzi otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji dla osób, które nie dostały się na studia w lipcu. Obywają się one na ogół w sierpniu oraz we wrześniu i obowiązują na tych kierunkach, na które nie zostały wypełnione limity miejsc podczas pierwszego etapu rekrutacji.
Warto, abyś odpowiednio wcześnie zorientował się, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni w pierwszej kolejności. Nie zaniedbaj tego etapu rekrutacji, ponieważ w innym przypadku zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych na studia. Terminowe dostarczenie dokumentów stanowi bowiem potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem wybranego przez siebie kierunku. Każda uczelnia indywidualnie ustala, co konkretnie powinno znaleźć się w takim zestawie dokumentów, ich trzon jest jednak bardzo podobny. Pośród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się zatem znaleźć:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
aktualna fotografia;
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
różnego rodzaju podpisane umowy.
Pamiętaj, żeby szczegółowych informacji szukać na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich. Dokumenty powinieneś na ogół dostarczyć w papierowej teczce, która opisana będzie twoim imieniem i nazwiskiem.
Opłaty rekrutacyjne stanowią w Polsce obligatoryjną część rekrutacji i sprawiają, że twoja kandydatura zostanie w ogóle rozważona. W zależności od kierunku wahają się one od 85 do nawet 150 zł i mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Ważne jest to, byś taką opłatę wykonał odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data uiszczenia tej opłaty. Opłatę rekrutacyjną możesz zrobić za pośrednictwem poczty polskiej lub przy pomocy przelewu oraz płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie przelewu dostarczyć także do dziekanatu uczelni.
Studia filologiczne w Łodzi mają charakter humanistyczny i w procesie rekrutacji uwzględniane są przede wszystkim przedmioty, które czerpią z tej potężnej dyscypliny. Do egzaminów maturalnych powinieneś przygotować się zatem z przedmiotów takich jak: wybrane języki nowożytne, język polski, WOS, historia, filozofia, historia sztuki, czy nawet język łaciński z elementami kultury antycznej. Nie zwlekaj i swoje przygotowania zacznij już dziś, by w przyszłości uniknąć rozczarowań.
Odpowiednie wczesne zapoznanie się z przelicznikami kwalifikacyjnymi bardzo przyda ci się podczas przygotowań do rekrutacji. To dzięki wymogom, które są w nim uwzględnione, będziesz wiedział, jakie przedmioty i na jakim poziomie najlepiej jest zdawać. Na każdy kierunek studiów obowiązują bowiem inne wymogi rekrutacyjne i są one uwzględnione właśnie w przeliczniku punktów. Każda uczelnia ustala go indywidualnie, a szczegółowe informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.
To, w jakiej olimpiadzie wziąć udział w przypadku studiów filologicznych, zależeć będzie przede wszystkim od konkretnie wybranej przez ciebie filologii. Mimo wszystko te prestiżowe konkursy zadedykowane są wyłącznie dla najlepszych uczniów szkół średnich, którzy nie boją się intelektualnych wyzwań. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ olimpijczycy i finaliści stopnia centralnego znajdują się na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześnie zastanowić się, jaką filologię chcesz studiować. Wtedy możesz wybrać przykładowo:
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego;
Olimpiada Języka Angielskiego;
Olimpiada Języka Niemieckiego;
Olimpiada Języka Francuskiego;
Olimpiada Języka Rosyjskiego itd.
Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.