Grafika - Katowice i woj. śląskie

Grafika - Katowice i woj. śląskie

Grafika - Katowice i woj. śląskie

Studia na Śląsku

Grafika

Odkryj kierunek Grafika w Katowicach i woj. śląskim i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Grafika studia Katowice | woj. śląskie

Studia na kierunku grafika w Katowicach to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku grafika, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Śląski w Katowicach oferuje 24 miejsca, a Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach 20 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni niepublicznej.

 

Grafika to kierunek przeznaczony dla osób odznaczających się kreatywnością i zainteresowaniem sztuką. Studenci w trakcie zdobywanego wykształcenia nabywają umiejętności w zakresie tworzenia grafiki, w obsłudze profesjonalnych i ciągle rozwijających się technikach i technologiach multimedialnych. Uczęszczają na zajęcia z tradycyjnych technik druku artystycznego, a także z nowoczesnych i różnorodnych technik wizualizacyjnych i projektowych w opracowaniu o najnowsze oprogramowanie.

Absolwenci zatrudniani są w wydawnictwach, artystycznych studiach projektowych i agencjach reklamowych, instytucjach kulturalno-artystycznych, takich jak galerie i teatry. Mogą pracować zarówno w szkolnictwie, jak i w reklamie i kulturze.

czytaj dalej wszystko o Grafika - Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek grafika

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku grafika

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie grafika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Pokaż więcej
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Jednostka prowadząca

Informatyka +

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata,
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Wydział Zamiejscowy w Cieszynie stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Informatyka +

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata • 1,5 roku,
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Wydział Elektryczny PŚ stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku,
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek grafika w Katowicach?

W przypadku kierunku grafika w Katowicach najważniejszymi etapami rekrutacyjnymi będzie zaprezentowanie swojego portfolio, czyli dorobku artystycznego, a następnie zdanie egzaminu wstępnego teoretycznego i praktycznego na uczelniach śląskich. Jeśli masz większe ambicje, zastanów się nad tym, które przedmioty maturalne mogłyby pomóc Ci w dostaniu się na wymarzony kierunek. 
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Grafika w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

GRAFIKA KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

GRAFIKA KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE STUDIA STACJONARNE

GRAFIKA KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku grafika w Katowicach i woj. śląskim

Jak wyglądają studia na kierunku grafika w Katowicach?

1. Dla kogo ten kierunek?

Grafika to jeden z najpopularniejszych kierunków plastycznych tuż obok malarstwa i rzeźbiarstwa. Smak artystyczny jest bardzo cenną umiejętnością, która przydaje się w wielu dziedzinach nie tylko sztuki, ale i sektorach zawodowych. Studia graficzne wiążą się nie tylko z rynkiem wydawniczym i reklamą, ale i projektowaniem, a nawet wzornictwem.
Osoba, która myśli o studiach graficznych, powinna być uzdolniona plastycznie. Powinna także mieć poczucie estetyki i zmysł artystyczny, który pozwoli tworzyć oryginalne projekty, umożliwiające wybicie się w świecie, który nastawiony jest na nieszablonowość. Nieokiełznana natura i głowa pełna pomysłów pozwoli Ci realizować się w sztukach plastycznych i wyrażać przez nie swoją osobowość.
 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku grafika w Katowicach realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Program studiów i gdzie studiować

Program kształcenia jest nastawiony na zajęcia, które rozbudzą Twoją kreatywność i poszerzą wizje manualno-artystyczne. Prócz wielu przedmiotów związanych z różnego rodzaju grafiką, swoje umiejętności będziesz mógł rozwijać także w rysunku, rzeźbie, fotografii, reklamie czy filmie. Gruntowne wykształcenie, które zapewniają studia graficzne, kreuje specjalistów, którzy odnajdują się w wielu dziedzinach na rynku pracy.
Kierunek grafika w Katowicach można studiować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie te, mimo różnej specyfiki, starają się zapewnić swoim studentom zdobycie najpotrzebniejszej wiedzy i wykształcenia lub rozwijania umiejętności w dziedzinie grafiki i sztuk jej pokrewnych.
 

4. Praca po studiach

Wbrew pozorom grafika i studia artystyczne są coraz bardziej popularnym kierunkiem, zapewniającym także wiele możliwości rozwoju. Opanowanie najnowszych technologii powala na tworzenie zaawansowanych technicznie statystycznych i ruchomych obrazów, analizę, organizację, tworzenie prezentacji wizualnych odnoszących się do istniejących problemów projektowych i oferujących propozycję ich rozwiązania.
Absolwenci zdobywają wszechstronne wykształcenie z historii sztuki oraz zapoznają się ze znaczeniem sztuki w rozwoju kultury i społeczeństwa. Umiejętności plastyczne i zdobyta wiedza pozwalają na kreatywne wykonywanie projektów zleconych przez współczesną sztukę przy wykorzystaniu programów graficznych w stopniu zaawansowanym. Dzięki temu studenci są cennym nabytkiem pracodawców w zakresie reklamy, działalności wydawniczo-projektowej czy filmowo-fotograficznej.
Studia w Katowicach na kierunku grafika możesz realizować zarówno w sposób stacjonarny, jak i niestacjonarny. Uczelnie w Katowicach pragną zapewnić swoim studentom komfort studiowania, stąd podział na dwa różne tryby kształcenia. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka z zajęć na zajęcia, powinieneś rozważyć dzienny tryb studiowania.
Jeśli natomiast z różnych powodów nie masz czasu na edukację w tygodniu, warto rozważyć studiowanie zaoczne. Pamiętaj jednak o tym, że tryb niestacjonarny wiąże się z dodatkową opłatą i samodzielnym uzupełnianiem wiedzy, a jest to spowodowane tym, że podczas zajęć weekendowych nie uda się zrealizować całego programu kształcenia.
 

5. Program studiów i przedmioty

Siatka zajęć przewiduje szereg przedmiotów wiążących się bezpośrednio z historią sztuki i filozofii oraz zajęciami artystycznymi, takimi jak rysunek, rzeźba, fotografia, ale i różnego rodzaju grafika, na przykład warsztatowa czy edytorska. Wśród najważniejszych przedmiotów wymienić warto także na przykład:
 • animacje i gry komputerowe,
 • wizerunek, promocja i identyfikacja wizerunkowa,
 • liternictwo i typografia,
 • informacja wizualna,
 • multimedia,
 • i inne.

 

Wśród specjalności, które w zależności od specyfiki uczelni mogą się różnić, warto wspomnieć na przykład o grafice reklamowej lub grafice multimedialnej i animacji 3D, a także grafice edytorskiej.
Studia artystyczne w Katowicach na kierunku grafika pragną rozwinąć studentów w stopniu intelektualnym, technicznym i twórczym zarówno w fotografii, grafice, projektowaniu plakatu, ilustracji, książki, wizerunku i promocji, działaniach multimedialnych, edycji dźwięku bądź grach komputerowych. Rozwój indywidualnych predyspozycji w zakresie rysunku, kompozycji, malarstwa, filmu i grafiki ma na celu uwolnienie umiejętności, które przysłużą się w pracy zawodowej, nakierowanej na artystyczną.
Absolwenci kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach rozwijają swoje predyspozycje komunikacyjne i zdobywają odwagę do prezentowania pomysłów i walczenia o swoje koncepcje indywidualne, wyrażające niepowtarzalny styl i artystyczne ukształtowanie.
Ile trwają studia na kierunku grafika w Katowicach?

Ile trwają studia na kierunku grafika w Katowicach?

Studia na kierunku grafika w Katowicach trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie) .

Uczelnie w Katowicach proponują różne tryby studiowania w zależności od specyfiki uczelni. Studia graficzne możesz realizować w sposób jednolity lub podyplomowo. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat i zapewniają gruntowne wykształcenie w zakresie sztuk pięknych, grafiki i projektowania. Zastanów się, która opcja wydaje Ci się najodpowiedniejsza, a następnie zweryfikuj propozycje poszczególnych uczelni w Katowicach i Gliwicach.
Jaka praca po kierunku grafika w Katowicach?

Jaka praca po kierunku grafika w Katowicach?

Studenci kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach mają bardzo wiele możliwości zatrudnienia, ponieważ studia graficzne uchodzą za niezwykle prestiżowe i rozwojowe zwłaszcza w XXI wieku. Prawda jest taka, że niemal w każdej branży, a nawet sektorze przemysłu czy usług, ręka grafika bywa niezwykle przydatna, zwłaszcza w kwestiach reklamowych.
Absolwenci studiów graficznych z powodzeniem znajdują zatrudnienie w takich miejscach jak: agnacje reklamowe, wydawnictwa, studia grafiki reklamowej, galerie sztuki, telewizja, studia fotograficzne czy instytucje wystawiennicze. Wielu absolwentów decyduje się także na świadczenie usług w zakresie prywatnym lub otwiera własną działalność gospodarczą.
Studenci mogą pochwalić się wszechstronną wiedzą z zakresu historii sztuki, filozofii, socjologii, a także znaczenia sztuki w rozwoju kultury u społeczeństwa. Umiejętności plastyczne, wiedza teoretyczna i doświadczenia warsztatowe pozwalają na kreatywne podejmowanie pracy w zakresie sztuki współczesnej przy wykorzystaniu zaawansowanych programów graficznych. Najnowsze technologie pozwalają na tworzenie technicznie statystycznych i ruchomych obrazów, a również na analizę, organizację i tworzenie prezentacji wizualnych w odniesieniu do istniejących problemów projektowych.
Studia artystyczne w zakresie grafiki pozwalają na rozwinięcie artystycznych kompetencji i wykształcenie niezbędnych umiejętności, które zapewniają wiele ofert stabilnej pracy i nieustanny rozwój artystyczny i zawodowy w bardzo wielu dziedzinach. Jeśli marzysz o karierze grafika, już teraz zacznij tworzyć swoje portfolio i rozwijać się w tym kierunku. Kandydatów jest bardzo wielu, ale Ty jesteś jeden!

Gdzie studiować na kierunku grafika w Katowicach?

 

Grafika studia w Katowicach i woj. śląskim - uczelnie:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek grafika w Katowicach?

Kierunki studiów w Katowicach takie jak grafika to bardzo ciekawa opcja dla osób, które mają predyspozycje artystyczne. Grafika stała się bardzo interesującą perspektywą, zwłaszcza w czasach animacji i nieustannie rozwijającej się techniki. Idealny kandydat na kierunek grafika w Katowicach powinien przede wszystkim:
 • być uzdolniony plastycznie i graficznie;
 • mieć wyczucie estetyczne i cechować się ponadprzeciętną kreatywnością;
 • posiadać wiedzę z zakresu sztuk pięknych, projektowania, animacji filmowej i innych.

 

Jeśli odnajdujesz w sobie odpowiednie predyspozycje, a także wyrażasz chęć dokształcania się w tym kierunku, studia graficzne mogą być właśnie dla Ciebie.
 
Proces rekrutacji i przedmioty
Pamiętaj, że w procesie rekrutacyjnym na tego typu studia artystyczne nie są najważniejsze wyniki maturalne, a bogate portfolio, które zaprezentuje Twój artystyczny dorobek, a przy tym kreatywność umysłu i duszy. Następnym etapem będzie zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego, dlatego przydatne będą również zdolności manualne. Szczegółowe informacje dotyczące egzaminów wstępnych znajdują się na stronach poszczególnych uczelni. Zapoznaj się z nimi jak najszybciej, by mieć jak najwięcej czasu na odpowiednie przygotowanie.
By zwiększyć swoje szanse, możesz zadbać o wyniki maturalne na przykład z takich przedmiotów jak:
 • historia sztuki,
 • historia,
 • filozofia,
 • język polski,
 • język obcy,
 • informatyka.

 

Twoje szanse mogą wzrosnąć także dzięki tytułowi finalisty lub laureata w różnych konkursach lub olimpiadach. Możesz rozważyć udział, chociażby w Olimpiadzie Artystycznej. Najważniejsze są jednak egzaminy wstępne i Twoje portfolio i właśnie te kwestie traktuj jako swoje priorytety!
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty pamiętaj o terminowym dostarczeniu pozostałych dokumentów, gdy tylko znajdziesz się na liście zakwalifikowanych. Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna oczekuje świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, podania i oświadczenia i wszelkich zaświadczeń odnoszących się do osiągnięć w olimpiadach i konkursach, jeśli takowe posiadasz. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania rekrutacyjnego znajdziesz na stronach uczelni w Katowicach.
 
STUDIA W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - ważne informacje

kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

studia w Katowicach i woj. śląskim

 

GRAFIKA - ważne informacje

grafika studia

grafika studia online

studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim

studia artystyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku grafika w Katowicach?

Kierunek grafika w Katowicach to studia kładące nacisk na umiejętności artystyczne, w których najlepiej odnajdą się pasjonaci sztuk pięknych.

Zuzanna, studentka czwartego roku studiów magisterskich, wyjaśniła:

Od dziecka uwielbiałam rysować, a moja wyobraźnia wydaje mi się ponadprzeciętna. Z tego powodu wybór studiów graficznych był dla mnie oczywisty. Idę w kierunku grafiki reklamowej. Bardzo mi się to podoba.

Kierunki artystyczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK GRAFIKA

Komentarze (0)