Grafika - Katowice i woj. śląskie

Grafika - Katowice i woj. śląskie

Grafika - Katowice i woj. śląskie

Studia na Śląsku

Grafika

Odkryj kierunek Grafika w Katowicach i woj. śląskim i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Grafika studia Katowice | woj. śląskie

Studia na kierunku grafika w Katowicach to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku grafika, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Śląski w Katowicach oferuje 24 miejsca, a Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach 20 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni niepublicznej.

 

Grafika to kierunek przeznaczony dla osób odznaczających się kreatywnością i zainteresowaniem sztuką. Studenci w trakcie zdobywanego wykształcenia nabywają umiejętności w zakresie tworzenia grafiki, w obsłudze profesjonalnych i ciągle rozwijających się technikach i technologiach multimedialnych. Uczęszczają na zajęcia z tradycyjnych technik druku artystycznego, a także z nowoczesnych i różnorodnych technik wizualizacyjnych i projektowych w opracowaniu o najnowsze oprogramowanie.

Absolwenci zatrudniani są w wydawnictwach, artystycznych studiach projektowych i agencjach reklamowych, instytucjach kulturalno-artystycznych, takich jak galerie i teatry. Mogą pracować zarówno w szkolnictwie, jak i w reklamie i kulturze.

czytaj dalej wszystko o Grafika - Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek grafika

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku grafika

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Jednostka prowadząca

Grafika stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie grafika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Pokaż więcej
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Jednostka prowadząca

Informatyka +

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata,
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Wydział Zamiejscowy w Cieszynie stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Informatyka +

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata • 1,5 roku,
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Wydział Elektryczny PŚ stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku,
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek grafika w Katowicach?

W przypadku kierunku grafika w Katowicach najważniejszymi etapami rekrutacyjnymi będzie zaprezentowanie swojego portfolio, czyli dorobku artystycznego, a następnie zdanie egzaminu wstępnego teoretycznego i praktycznego na uczelniach śląskich. Jeśli masz większe ambicje, zastanów się nad tym, które przedmioty maturalne mogłyby pomóc Ci w dostaniu się na wymarzony kierunek. 
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Grafika w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

GRAFIKA KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

GRAFIKA KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE STUDIA STACJONARNE

GRAFIKA KATOWICE I WOJ. ŚLĄSKIE STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku grafika w Katowicach i woj. śląskim

Jak wyglądają studia na kierunku grafika w Katowicach?

1. Dla kogo ten kierunek?

Grafika to jeden z najpopularniejszych kierunków plastycznych tuż obok malarstwa i rzeźbiarstwa. Smak artystyczny jest bardzo cenną umiejętnością, która przydaje się w wielu dziedzinach nie tylko sztuki, ale i sektorach zawodowych. Studia graficzne wiążą się nie tylko z rynkiem wydawniczym i reklamą, ale i projektowaniem, a nawet wzornictwem.
Osoba, która myśli o studiach graficznych, powinna być uzdolniona plastycznie. Powinna także mieć poczucie estetyki i zmysł artystyczny, który pozwoli tworzyć oryginalne projekty, umożliwiające wybicie się w świecie, który nastawiony jest na nieszablonowość. Nieokiełznana natura i głowa pełna pomysłów pozwoli Ci realizować się w sztukach plastycznych i wyrażać przez nie swoją osobowość.
 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku grafika w Katowicach realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Program studiów i gdzie studiować

Program kształcenia jest nastawiony na zajęcia, które rozbudzą Twoją kreatywność i poszerzą wizje manualno-artystyczne. Prócz wielu przedmiotów związanych z różnego rodzaju grafiką, swoje umiejętności będziesz mógł rozwijać także w rysunku, rzeźbie, fotografii, reklamie czy filmie. Gruntowne wykształcenie, które zapewniają studia graficzne, kreuje specjalistów, którzy odnajdują się w wielu dziedzinach na rynku pracy.
Kierunek grafika w Katowicach można studiować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie te, mimo różnej specyfiki, starają się zapewnić swoim studentom zdobycie najpotrzebniejszej wiedzy i wykształcenia lub rozwijania umiejętności w dziedzinie grafiki i sztuk jej pokrewnych.
 

4. Praca po studiach

Wbrew pozorom grafika i studia artystyczne są coraz bardziej popularnym kierunkiem, zapewniającym także wiele możliwości rozwoju. Opanowanie najnowszych technologii powala na tworzenie zaawansowanych technicznie statystycznych i ruchomych obrazów, analizę, organizację, tworzenie prezentacji wizualnych odnoszących się do istniejących problemów projektowych i oferujących propozycję ich rozwiązania.
Absolwenci zdobywają wszechstronne wykształcenie z historii sztuki oraz zapoznają się ze znaczeniem sztuki w rozwoju kultury i społeczeństwa. Umiejętności plastyczne i zdobyta wiedza pozwalają na kreatywne wykonywanie projektów zleconych przez współczesną sztukę przy wykorzystaniu programów graficznych w stopniu zaawansowanym. Dzięki temu studenci są cennym nabytkiem pracodawców w zakresie reklamy, działalności wydawniczo-projektowej czy filmowo-fotograficznej.
Studia w Katowicach na kierunku grafika możesz realizować zarówno w sposób stacjonarny, jak i niestacjonarny. Uczelnie w Katowicach pragną zapewnić swoim studentom komfort studiowania, stąd podział na dwa różne tryby kształcenia. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka z zajęć na zajęcia, powinieneś rozważyć dzienny tryb studiowania.
Jeśli natomiast z różnych powodów nie masz czasu na edukację w tygodniu, warto rozważyć studiowanie zaoczne. Pamiętaj jednak o tym, że tryb niestacjonarny wiąże się z dodatkową opłatą i samodzielnym uzupełnianiem wiedzy, a jest to spowodowane tym, że podczas zajęć weekendowych nie uda się zrealizować całego programu kształcenia.
 

5. Program studiów i przedmioty

Siatka zajęć przewiduje szereg przedmiotów wiążących się bezpośrednio z historią sztuki i filozofii oraz zajęciami artystycznymi, takimi jak rysunek, rzeźba, fotografia, ale i różnego rodzaju grafika, na przykład warsztatowa czy edytorska. Wśród najważniejszych przedmiotów wymienić warto także na przykład:
 • animacje i gry komputerowe,
 • wizerunek, promocja i identyfikacja wizerunkowa,
 • liternictwo i typografia,
 • informacja wizualna,
 • multimedia,
 • i inne.

 

Wśród specjalności, które w zależności od specyfiki uczelni mogą się różnić, warto wspomnieć na przykład o grafice reklamowej lub grafice multimedialnej i animacji 3D, a także grafice edytorskiej.
Studia artystyczne w Katowicach na kierunku grafika pragną rozwinąć studentów w stopniu intelektualnym, technicznym i twórczym zarówno w fotografii, grafice, projektowaniu plakatu, ilustracji, książki, wizerunku i promocji, działaniach multimedialnych, edycji dźwięku bądź grach komputerowych. Rozwój indywidualnych predyspozycji w zakresie rysunku, kompozycji, malarstwa, filmu i grafiki ma na celu uwolnienie umiejętności, które przysłużą się w pracy zawodowej, nakierowanej na artystyczną.
Absolwenci kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach rozwijają swoje predyspozycje komunikacyjne i zdobywają odwagę do prezentowania pomysłów i walczenia o swoje koncepcje indywidualne, wyrażające niepowtarzalny styl i artystyczne ukształtowanie.
Ile trwają studia na kierunku grafika w Katowicach?

Ile trwają studia na kierunku grafika w Katowicach?

Studia na kierunku grafika w Katowicach trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie) .

Uczelnie w Katowicach proponują różne tryby studiowania w zależności od specyfiki uczelni. Studia graficzne możesz realizować w sposób jednolity lub podyplomowo. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat i zapewniają gruntowne wykształcenie w zakresie sztuk pięknych, grafiki i projektowania. Zastanów się, która opcja wydaje Ci się najodpowiedniejsza, a następnie zweryfikuj propozycje poszczególnych uczelni w Katowicach i Gliwicach.
Jaka praca po kierunku grafika w Katowicach?

Jaka praca po kierunku grafika w Katowicach?

Studenci kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach mają bardzo wiele możliwości zatrudnienia, ponieważ studia graficzne uchodzą za niezwykle prestiżowe i rozwojowe zwłaszcza w XXI wieku. Prawda jest taka, że niemal w każdej branży, a nawet sektorze przemysłu czy usług, ręka grafika bywa niezwykle przydatna, zwłaszcza w kwestiach reklamowych.
Absolwenci studiów graficznych z powodzeniem znajdują zatrudnienie w takich miejscach jak: agnacje reklamowe, wydawnictwa, studia grafiki reklamowej, galerie sztuki, telewizja, studia fotograficzne czy instytucje wystawiennicze. Wielu absolwentów decyduje się także na świadczenie usług w zakresie prywatnym lub otwiera własną działalność gospodarczą.
Studenci mogą pochwalić się wszechstronną wiedzą z zakresu historii sztuki, filozofii, socjologii, a także znaczenia sztuki w rozwoju kultury u społeczeństwa. Umiejętności plastyczne, wiedza teoretyczna i doświadczenia warsztatowe pozwalają na kreatywne podejmowanie pracy w zakresie sztuki współczesnej przy wykorzystaniu zaawansowanych programów graficznych. Najnowsze technologie pozwalają na tworzenie technicznie statystycznych i ruchomych obrazów, a również na analizę, organizację i tworzenie prezentacji wizualnych w odniesieniu do istniejących problemów projektowych.
Studia artystyczne w zakresie grafiki pozwalają na rozwinięcie artystycznych kompetencji i wykształcenie niezbędnych umiejętności, które zapewniają wiele ofert stabilnej pracy i nieustanny rozwój artystyczny i zawodowy w bardzo wielu dziedzinach. Jeśli marzysz o karierze grafika, już teraz zacznij tworzyć swoje portfolio i rozwijać się w tym kierunku. Kandydatów jest bardzo wielu, ale Ty jesteś jeden!
 
 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Grafika?

Absolwenci kierunku studiów Grafika po ukończeniu studiów mogą podjąć swoją pierwszą pełnoetatową pracę związaną z projektowaniem grafiki. Zazwyczaj kierują się oni do agencji reklamowych lub marketingowych, wydawnictw, biur projektowych, drukarni oraz do placówek kulturalnych takich jak np. domy kultury. Niektórzy z absolwentów decydują się na pracę freelancera i samodzielnie wybierają zlecenia oraz poszukują klientów. Absolwenci Grafiki najczęściej decydują się na pracę grafika lub projektanta. Czym zajmują się na co dzień, wykonując te zawody oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Grafik

Zawód grafika możemy zaliczyć do jednego z wolnych zawodów, a grafików możemy określać jako freelacerów. Są to osoby, które nie pracują na umowę o pracę, aa zazwyczaj przyjmują umowę zlecenie lub umowę o dzieło i wykonują zlecenie powierzone przez klienta. Czym zajmuje się grafik? Może on tworzyć logo dla firm, reklamy poprzez projektowanie plakatów, ulotek, bannerów czy nawet wizytówek, a także może zajmować się obrabianiem zdjęć. Na uwagę również zasługuje praca grafika w wydawnictwach, gdzie odpowiada za przygotowanie okładki do książki, a niekiedy ilustracji, które pojawiają się na kartach pozycji. Mediana zarobków grafika wynosi około 4510 zł brutto miesięcznie.

 

Projektant

Absolwenci kierunku studiów Grafika, mogą również pracować na stanowisku projektanta. Czym on się zajmuje? Projektant zazwyczaj kojarzy się z tworzeniem ubrań, jednak nie jest to jego jedyne zajęcie. Projektanci mogą również zajmować się projektowaniem mebli, a także tworzyć scenografię do teatrów lub zajmować się tworzeniem grafik lub aranżacji np. w muzeach lub domach kultury. Mediana zarobków projektanta wynosi około 5770 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (wrzesień 2021)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

 

Gdzie studiować na kierunku grafika w Katowicach?

 

Grafika studia w Katowicach i woj. śląskim - uczelnie:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

 

1. Uczelnie publiczne (państwowe)

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Kierunek studiów Grafika oferowany przez Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest realizowany w systemie jednostopniowym. Są to pięcioletnie jednolite studia magisterskie.

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • stacjonarnym (studia bezpłatne, limit miejsc: 24 osoby)

Jeśli interesujesz się grafiką, jesteś kreatyny oraz masz niebanalne pomysły, a w przyszłości chciałbyś zajmować się projektowaniem, to kierunek studiów Grafika może cię zainteresować. Uniwersytet Śląski w Katowicach ma w swojej ofercie dwie specjalności, dzięki czemu każdy ze studentów może już w trakcie studiów ukierunkować się zawodowo, są to:

 • grafika artystyczna,
 • grafika projektowa.

Decydując się na kierunek studiów Grafika, zdobędziesz wiele cennych umiejętności z zakresu projektowania komputerowego oraz rysunku i innych odręcznych technik. W trakcie studiów w zależności od wybranej specjalności zdobędziesz umiejętności m.in. z zakresu tradycyjnych oraz cyfrowych metod projektowania. W czasie zajęć nauczysz się pracować na nowoczesnych programach graficznych, a także dowiesz się, jak tworzyć strony internetowe pod względem wizualnym.

Program studiów na kierunku Grafika opiera się na wielu przedmiotach, które mogą się nieco różnić między sobą w zależności od wybranej przez ciebie specjalności. Niektóre z przedmiotów to m.in. animacje, ilustracje, grafika komputerowa, język obcy oraz typografia. W programie możemy również znaleźć godziny przeznaczone na praktyki studenckie.

Jako absolwent kierunku studiów Grafika możesz znaleźć zatrudnienie m.in. w biurach projektowych, agencjach reklamowych, wydawnictwach i drukarniach, instytucjach kulturalnych, a także możesz pracować jako freelancer i prowadzić własną działalność.

Dowiedz się więcej

 

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Kierunek studiów Grafika będący propozycją Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jest realizowany w systemie jednostopniowym jako pięcioletnie jednolite studia magisterskie.

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • stacjonarnym (studia bezpłatne, limit miejsc: 20 osób)

Kierunek studiów Grafika przeznaczony jest dla osób, które szczególnie interesują się rysunkiem, tworzeniem ilustracji oraz projektów, a dodatkowo są niezwykle kreatywne. Dlatego jeśli posiadasz talent artystyczni i nie brak ci pomysłów na nowe prace, to Grafika oferowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach może być właśnie dla ciebie.

Studiując na kierunku Grafika, będziesz rozwijać swoje umiejętności artystyczne, poprzez liczne zajęcia z rysunku, malarstwa i projektowania, gdzie dowiesz się jak tworzyć prace różnymi technikami – od tych najstarszych do najnowocześniejszych metod. W trakcie studiów będziesz również zobowiązany do zaliczenia obowiązkowych praktyk zawodowych w wybranej przez siebie placówce.

Przedmioty, jakie czekają na studentów Grafiki, opierają się m.in. na typografii, programach komputerowych, druku i jego metodach, rysunku czy ilustracji. Dodatkowo studenci są zobowiązani również do uczęszczania na zajęcia fakultatywne oraz z zakresu języka obcego ze słownictwem specjalistycznym na poziomie B2.

Absolwenci kierunku studiów Grafika mogą znaleźć zatrudnienie m.in. jako graficy, freelancerzy, specjaliści do spraw reklamy czy projektanci np. w wydawnictwach, drukarniach, domach kultury lub w muzeach.

Dowiedz się więcej

 

Politechnika Śląska w Gliwicach

Wiedzę z zakresu grafiki możesz również rozwijać na kierunku studiów Informatyka, który jest proponowany przez Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Informatyka jest realizowana w systemie dwustopniowym – jako pierwsze są to trzyipółletnie studia I stopnia, kończące się tytułem inżyniera, a następnie są to półtoraroczne studia II stopnia, które kończą się tytułem magistra inżyniera.

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • stacjonarnym
 • niestacjonarnym

Kierunek studiów Informatyka jest dla osób, które świetnie odnajdują się w świecie nowych technologii, a także nie mają problemów z przedmiotami ścisłymi, ponieważ to właśnie na nich opiera się ten kierunek. Politechnika Śląska w Gliwicach proponuje swoim studentom kilka specjalności, dzięki czemu mogą oni wybrać interesujący ich kierunek, są to m.in.:

 • grafika komputerowa i oprogramowanie,
 • bazy danych i inżynieria systemów,
 • computer graphics and software,
 • informatyczne systemy mobilne i przemysłowe,
 • informatyka w systemach elektrycznych,
 • internet of things,
 • it mobile and industrial systems.

Decydując się na studiowanie kierunku Informatyka o specjalności grafika komputerowa i oprogramowanie, zdobędziesz umiejętności nie tylko z zakresu informatyki i tworzenia oprogramowania, ale także z zakresu tworzenia projektów graficznych w specjalnych programach. Wiedzę, którą zdobędziesz, będziesz mieć okazję wykorzystać na praktykach zawodowych w wybranej przez siebie firmie.

Przedmioty, na których opiera się kierunek studiów Informatyka o specjalności to m.in. programowanie, matematyka, fizyka, struktury danych, ale także projektowanie komputerowe, czy rysunek. Dodatkowo studenci w czasie zajęć uczą się również wybranego języka obcego.

Absolwenci kierunku studiów Informatyka o specjalności grafika komputerowa i oprogramowanie mogą podjąć zatrudnienie m.in. jako graficy, a także programiści np. w wydawnictwach, drukarniach czy w agencjach marketingowych i reklamowych.

Dowiedz się więcej

 

2. Uczelnie niepubliczne (prywatne)

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Grafika będąca propozycją Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach jest realizowana w systemie jednostopniowym. Są to jednolite pięcioletnie studia, które kończą się tytułem magistra.

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • stacjonarnym
 • niestacjonarnym

Grafika jest kierunkiem studiów łączącym w sobie wiedzę i umiejętności z zakresu rysunku, malarstwa i ilustracji, a także projektowania komputerowego, co pozwala na tworzenie niezwykłych grafik oraz animacji. Jeśli jesteś osobą, która interesuje się sztuką, a także ma niebanalne poczucie estetyki, to kierunek studiów Grafika może być dla ciebie świetnym wyborem. W ofercie Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach możemy znaleźć kilka specjalności, takich jak:

 • projektowanie wizualnych elementów gier,
 • grafika multimedialna i animacja 3D,
 • grafika reklamowa.

Studiując kierunek studiów Grafika, zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu projektowania i druku, co pozwoli ci na pracę w wydawnictwach. W zależności od wybranej przez ciebie specjalności dowiesz się jak tworzyć gry komputerowe, animacje lub jak wykorzystać grafikę w reklamie i jak tworzyć logo lub plakaty reklamowe, aby te przyciągnęły wzrok.

Zajęcia, jakie możemy znaleźć w planie zajęć to m.in. grafika komputerowa, animacje, gry komputerowe, typografia, a także liternictwo. Dodatkowo każdy ze studentów jest zobowiązany do uczęszczania na zajęcia z języka obcego ze słownictwem specjalistycznym.

Po ukończeniu studiów na kierunku Grafika możesz znaleźć zatrudnienie m.in. w agencjach reklamowych, biurach projektowych, drukarniach, wydawnictwach gier komputerowych, a także w instytucjach kulturalnych. Możesz również pracować jako freelancer i przyjmować zlecenia na własną rękę.

Dowiedz się więcej

 

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Grafikę możesz również studiować w ramach specjalności na kierunku Informatyka, który jest propozycją Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Informatyka realizowana jest w systemie dwustopniowym – są to trzyipółletnie studia inżynierskie oraz dwuletnie studia magisterskie.

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • stacjonarnym
 • niestacjonarnym

Jeśli chciałbyś rozwijać się w kierunku informatyki, oprogramowania, a także tworzenia systemów baz danych, to kierunek Informatyka może być dla ciebie interesującą propozycją. W ofercie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej możemy znaleźć kilka specjalności, są to m.in.:

 • grafika komputerowa i elementy rzeczywistości mieszanej,
 • bezpieczeństwo danych i informatyka śledcza,
 • inżynieria internetu rzeczy,
 • sieci komputerowe i bazy danych,
 • aplikacje webowe i mobilne.

Studiując kierunek studiów Informatyka o specjalności grafika komputerowa i elementy rzeczywistości mieszanej, zdobędziesz wiedzę z zakresu tworzenia baz danych, bezpieczeństwa, a także tworzenia aplikacji. Dodatkowo dowiesz się jak tworzyć ciekawe projekty i grafiki, które możesz wykorzystać np. w reklamie.

Przedmioty, jakie czekają na studentów, opierają się na takich dziedzinach jak m.in. projektowanie, matematyka, bazy danych czy grafika komputerowa. Każdy ze studentów jest również zobowiązany do zaliczenia praktyk zawodowych.

Po ukończeniu studiów na kierunku Informatyka o specjalności grafika komputerowa i elementy rzeczywistości mieszanej możesz podjąć zatrudnienie m.in. w firmach zajmujących się tworzeniem gier, wydawnictwach, drukarniach, agencjach reklamowych, a także możesz poprowadzić własną działalność gospodarczą.

Dowiedz się więcej

 

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Wiedzę z zakresu grafiki możesz również zdobyć na kierunku studiów Informatyka, proponowanym przez Wyższą Szkołę Bankową w Chorzowie. Informatyka jest realizowana w systemie dwustopniowym jako trzyipółletnie studia inżynierskie oraz dwuletnie studia magisterskie.

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • stacjonarnym
 • niestacjonarnym

Informatyka jest kierunkiem studiów, który łączy w sobie wiedzę z zakresu matematyki oraz fizyki, dlatego, jeśli posiadasz umiejętności w tym kierunku oraz myślisz analitycznie, to ten kierunek może być dla ciebie. Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie oferuje swoim studentom kilka specjalności, takich jak:

 • multimedia i grafika komputerowa,
 • programowanie,
 • programowanie urządzeń mobilnych,
 • sieci komputerowe i bezpieczeństwo systemów informatycznych,
 • tester oprogramowania,
 • administrator baz danych,
 • cloud developer.

Studiując Informatykę o specjalności multimedia i grafika komputerowa, zdobędziesz wiedzę z zakresu tworzenia baz danych i systemów bezpieczeństwa, a także dowiesz się jak tworzyć grafikę za pomocą specjalistycznych programów. W trakcie studiów nauczysz się również m.in. jak tworzyć strony internetowe od podstaw oraz jak stworzyć dla nich spójną grafikę.

Przedmioty, na jakich opiera się kierunek studiów to m.in. automatyka, matematyka i fizyka, język obcy, programowanie oraz grafika. Pamiętaj, że niektóre przedmioty mogą się różnić w zależności od wybranej specjalności.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie m.in. jako programiści, graficy komputerowi czy administratorzy m.in. w działach IT, agencjach reklamowych i marketingowych, wydawnictwach, a także mogą otworzyć własną działalność.

Dowiedz się więcej

 

Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach

Kierunek studiów Grafika oferowany przez Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach realizowany jest w systemie jednostopniowym. Są to trzyletnie studia I stopnia, kończące się tytułem licencjata.

W rekrutacji 2021/2022 studia możesz podjąć w trybie:

 • stacjonarnym
 • niestacjonarnym

Grafika jest zaliczana do kierunków artystycznych, dlatego, jeśli odnajdujesz się w zajęciach manualnych i lubisz rysować oraz projektować to ten kierunek może cię zainteresować. Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach proponuje swoim studentom kilka specjalności, są to:

 • projektowanie graficzne,
 • projektowanie gier i rzeczywistości wirtualnej,
 • ux design – projektowanie użyteczności,
 • multimedia.

Będąc studentem na kierunku studiów Grafika, rozwiniesz swoje umiejętności artystyczne, a także kompetencje miękkie. Udział w plenerach oraz inne zajęcia praktyczne rozwiną twoją kreatywność oraz będziesz mieć okazję do wyćwiczenia swojej techniki. W trakcie studiów dowiesz się również jak tworzyć różnego rodzaju projekty np. logo, a także poznasz prawo autorskie, które jest istotne w pracy grafika.

Program studiów na kierunku Grafika może się różnić w zależności od wybranej specjalności, jednak do przedmiotów ogólnych możemy zaliczyć m.in. historię grafiki, design, techniki informatyczne, rysunek, malarstwo, język obcy oraz kompozycję. Dodatkowo studenci mogą uczestniczyć w plenerach oraz są zobowiązani do zaliczenia praktyk zawodowych.

Absolwenci kierunku studiów Grafika, mogą szukać zatrudnienia w wielu miejscach np. w wydawnictwach, agencjach reklamowych i marketingowych, drukarniach, biurach projektowych m.in. jako projektanci i graficy. Mogą oni również pracować jako freelancerzy.

Dowiedz się więcej

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek grafika w Katowicach?

Kierunki studiów w Katowicach takie jak grafika to bardzo ciekawa opcja dla osób, które mają predyspozycje artystyczne. Grafika stała się bardzo interesującą perspektywą, zwłaszcza w czasach animacji i nieustannie rozwijającej się techniki. Idealny kandydat na kierunek grafika w Katowicach powinien przede wszystkim:
 • być uzdolniony plastycznie i graficznie;
 • mieć wyczucie estetyczne i cechować się ponadprzeciętną kreatywnością;
 • posiadać wiedzę z zakresu sztuk pięknych, projektowania, animacji filmowej i innych.

 

Jeśli odnajdujesz w sobie odpowiednie predyspozycje, a także wyrażasz chęć dokształcania się w tym kierunku, studia graficzne mogą być właśnie dla Ciebie.
 
Proces rekrutacji i przedmioty
Pamiętaj, że w procesie rekrutacyjnym na tego typu studia artystyczne nie są najważniejsze wyniki maturalne, a bogate portfolio, które zaprezentuje Twój artystyczny dorobek, a przy tym kreatywność umysłu i duszy. Następnym etapem będzie zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego, dlatego przydatne będą również zdolności manualne. Szczegółowe informacje dotyczące egzaminów wstępnych znajdują się na stronach poszczególnych uczelni. Zapoznaj się z nimi jak najszybciej, by mieć jak najwięcej czasu na odpowiednie przygotowanie.
By zwiększyć swoje szanse, możesz zadbać o wyniki maturalne na przykład z takich przedmiotów jak:
 • historia sztuki,
 • historia,
 • filozofia,
 • język polski,
 • język obcy,
 • informatyka.

 

Twoje szanse mogą wzrosnąć także dzięki tytułowi finalisty lub laureata w różnych konkursach lub olimpiadach. Możesz rozważyć udział, chociażby w Olimpiadzie Artystycznej. Najważniejsze są jednak egzaminy wstępne i Twoje portfolio i właśnie te kwestie traktuj jako swoje priorytety!
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty pamiętaj o terminowym dostarczeniu pozostałych dokumentów, gdy tylko znajdziesz się na liście zakwalifikowanych. Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna oczekuje świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, podania i oświadczenia i wszelkich zaświadczeń odnoszących się do osiągnięć w olimpiadach i konkursach, jeśli takowe posiadasz. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania rekrutacyjnego znajdziesz na stronach uczelni w Katowicach.
 
STUDIA W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - ważne informacje

kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

studia w Katowicach i woj. śląskim

 

GRAFIKA - ważne informacje

grafika studia

grafika studia online

studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim

studia artystyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku grafika w Katowicach?

Kierunek grafika w Katowicach to studia kładące nacisk na umiejętności artystyczne, w których najlepiej odnajdą się pasjonaci sztuk pięknych.

Zuzanna, studentka czwartego roku studiów magisterskich, wyjaśniła:

Od dziecka uwielbiałam rysować, a moja wyobraźnia wydaje mi się ponadprzeciętna. Z tego powodu wybór studiów graficznych był dla mnie oczywisty. Idę w kierunku grafiki reklamowej. Bardzo mi się to podoba.

Kierunki artystyczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK GRAFIKA

Komentarze (0)