Filologia angielska - Szczecin

Filologia angielska - Szczecin

Filologia angielska - Szczecin

Studia w Szczecinie

filologia angielska

Odkryj filologię angielską w Szczecinie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Filologia angielska - studia Szczecin 2021 | woj. zachodniopomorskie

Studia na kierunku Filologia angielska w Szczecinie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia angielska, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Szczeciński oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnymPonadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na USZ. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4096 zł.

 

Kierunek filologia angielska w Szczecinie przeznaczony jest dla osób, które posiadają predyspozycje językowe i chcą je rozwijać. Studenci mają okazję nabyć wszechstronne wykształcenie z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, przekładoznawstwa. Poznają także rzeczywistość krajów anglojęzycznych. Studenci mają do wyboru różnego typu specjalizacje, które umożliwiają zdobycie potrzebnych do pracy kwalifikacji.

Absolwenci studiów filologicznych pracują przede wszystkim w wydawnictwach i redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających zaawansowanej znajomości języka i kultury, w szkołach po nabyciu kwalifikacji pedagogicznych.

czytaj dalej wszystko o Filologia angielska - Szczecin

Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie jest kierunek filologia angielska

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Szczeciński

Jednostka prowadząca

Filologia angielska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia angielska w Szczecinie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku filologia angielska najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • geografia
 • historia
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka
 • wiedza o społeczeństwie

 

Podczas rekrutacji na uczelnie w Szczecinie, które oferują studentom możliwość podjęcia Filologii angielskiej, szczególnie ważne jest posiadanie dobrze ugruntowanej wiedzy językowej, historycznej i kulturowej, która będzie podstawą pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji. Dlatego jeśli aplikujesz na studia pierwszego stopnia na Filologii angielskiej, postaraj się jak najlepiej napisać maturę z języka obcego nowożytnego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej przez ciebie uczelni i ulegać pewnym zmianom, dlatego staraj się być na bieżąco i regularnie śledzić ustalenia wybranej przez siebie uczelni, aby nie doznać dodatkowego stresu związanego z niepewnością.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia angielska w Szczecinie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA ANGIELSKA SZCZECIN STUDIA I STOPNIA

FILOLOGIA ANGIELSKA SZCZECIN STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA ANGIELSKA SZCZECIN STUDIA STACJONARNE

FILOLOGIA ANGIELSKA SZCZECIN STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia angielska w Szczecinie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Jak wyglądają studia na kierunku Filologia angielska w Szczecinie

Studia w Szczecinie na kierunku Filologia angielska dają wybór w kwestii trybu ich podjęcia. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli zależy ci na „standardowym” toku nauki, czyli takim, który odbywa się codziennie przez pięć dni w tygodniu oraz niestraszna ci konkurencja – studia stacjonarne wybiera znaczna większość kandydatów, to powinieneś zdecydować się właśnie na tę opcję.

Jeżeli natomiast zależy ci z jakichś powodów na posiadaniu wolnego tygodnia, wybierz studia niestacjonarne, odbywające się jedynie w weekendy. Pamiętaj, że uczelnie ustalają opłaty za podjęcie studiów zaocznych. Celem zgłębienia szczegółów, zapoznaj się ze stroną internetową wybranego ośrodka akademickiego.

Z perspektywy przyszłego zatrudnienia, a także otrzymania adekwatnego do pracy wykształcenia, wybór jednego z trybów studiów nie ma najmniejszego znaczenia. Każdy absolwent Filologii angielskiej w Szczecinie tak samo dobrze spisze się w zawodzie.

Istnieje bardzo wiele różnic pomiędzy mieszkańcami każdego z zakątków świata, objawiającymi się na każdym kroku w postaci innych przekonań światopoglądowych, zachowań kulturowych, umiłowania do określonego rodzaju potraw a przede wszystkim językiem, jakim dane jednostki się posługują.

Z różnicami w postaci sposobu wyrażania swoich myśli i formułowania wniosków poprzez użycie słów o określonym brzmieniu wiąże się niesamowita różnorodność międzyludzka, jaka bez wątpienia jest obecna na świecie. Jednak taki stan rzeczy ma również swoje wady – powstają bariery językowe nie do pokonania przez przeciętnych zjadaczy chleba, znających tylko swój własny język. Z odsieczą przybywa język angielski, którego wymowę i znaczenie opanowała przeważająca część ludzkości sprawiając, że stał się to najbardziej uniwersalny język świata, którego używanie da gwarancję porozumienia się z niemal każdym człowiekiem na tej planecie.

Studia filologiczne i ich rosnąca w ostatnim czasie popularność sprawiły, że stają się wyborem numer jeden ogromnej części studentów z zamiłowaniami humanistycznymi. Język angielski, będący najbardziej uniwersalnym językiem ludzkości, zdominował tym samym nie tylko większość państw zachodnich, ale cały świat. Również świat studentów mających nadzieję na zdobycie kierunkowego wykształcenia i znalezienia idealnego dla siebie zawodu w przyszłości.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku filologia angielska możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia angielska w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Czego się nauczysz na studiach

Studia w Szczecinie na kierunku Filologia angielska powstały, aby odpowiedzieć na szerokie zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na ludzi zdolnych do przekazywania wiedzy językowej oraz porozumienia się z obcokrajowcami na gruncie biznesowym w wielu działalnościach gospodarczych. Dlatego jako student będziesz mógł liczyć na przyswojenie wiedzy nie tylko z zakresu poprawnej wymowy i gramatyki opisywanego języka, ale również zgłębisz kulturę państw anglojęzycznych, poznasz ich historię i literaturę.

Przedmioty, dzięki którym zdobędziesz pożądane wykształcenie, będą się nieco różnić w zależności od ostatecznie wybranej uczelni, jednak ich ogólny kształt powinien być jednolity. Na swojej edukacyjnej drodze z dużym prawdopodobieństwem spotkasz:

 • Sprawności zintegrowane
 • Gramatyka praktyczna
 • Wymowa
 • Pisanie
 • Historia i literatura krajów anglojęzycznych
 • Technologia informacyjna
 • Język obcy
 • Podstawy psychopedagogiki
 • Metodyka nauczania języka angielskiego

 

3. Dla kogo te studia

Studia filologiczne w Szczecinie bez wątpienia nie są dla każdego, podobnie jak kierunki z jakiegokolwiek kanonu nauk. Nie istnieje na świecie człowiek, którego zainteresowałby dosłownie każdy kierunek studiów, dlatego niesamowicie ważne jest, abyś dobrze zastanowił się nad tak ważnym dla siebie wyborem.

Nauka języka angielskiego od zawsze była dla ciebie przyjemnością? Uzyskiwane z tego przedmiotu oceny to wciąż powód do dumy większej części rodziny? Interesujesz się szeroko pojętą kulturą i historią państw z obszaru kulturowego języka Szekspira? Przede wszystkim – czy widzisz dla siebie przyszłość jako praktyk jednego z możliwych do wykonywania po ukończeniu Filologii angielskiej zawodów?

Jeśli tak, to nie wahaj się dłużej i aplikuj na Filologię angielską w Szczecinie!

 

4. Wiedza i umiejętności

Filarem pod rozwój wszystkich umiejętności filologicznych będzie historia samej filologii oraz kultura i literatura występująca na danym obszarze językowym. Dlatego jako student opisywanego kierunku będziesz miał okazję poznać dzieła, o których nie mówiono w szkołach, dowiedzieć się o dorobku kulturowym cywilizacji zamieszkujących dany teren na przestrzeni wieków, a także zgłębić teorię języka – jego użyteczność w różnych perspektywach, zmiany jakich doświadczała dana mowa dzięki wpływom innych krajów oraz wiele innych.

W trakcie zajęć praktycznych, nastawionych głównie na naukę codziennego obchodzenia się z językiem angielskim, nauczysz się zaawansowanych zasad gramatycznych, zgłębisz specjalistyczne słownictwo, a na późniejszym etapie nauki staniesz przed koniecznością wyboru jednej z następujących specjalności, które przygotują cię do pracy w wybranej dziedzinie filologii:

 • Specjalność nauczycielska
 • Specjalność translatorska
 • Mass media i komunikacja społeczna
Ile trwają studia na kierunku Filologia angielska w Szczecinie

Ile trwają studia na kierunku Filologia angielska w Szczecinie

Studia na kierunku Filologia angielska w Szczecinie, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Filologia angielska, jak zdecydowana większość istniejących kierunków studiów, dzieli się na dwa komplementarne etapy, zwane studiami pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień studiów będzie trwał trzy lata, a jego pomyślne ukończenie zostanie nagrodzone tytułem licencjata oraz uprawnieniami do wykonywania pracy w zawodzie.

Magisterskie studia drugiego stopnia warto rozważyć szczególnie wówczas, jeśli nigdy nie dość ci nauki, a ponadto chcesz udoskonalić swoją wiedzę i umiejętności. Na ten etap studiów będziesz musiał poświęcić dwa lata, które zaprocentują tym, że w oczach przyszłego pracodawcy staniesz się bardziej atrakcyjnym pracownikiem.

Gdzie studiować na kierunku filologia angielska w Szczecinie?

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia angielska w Szczecinie

 • Uniwersytet Szczeciński

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia angielska w Szczecinie

Kierunki studiów w Szczecinie cechuje duża różnorodność wynikająca z ich specyfiki, również w kwestii potrzebnych do spełnienia w toku rekrutacji ustaleń. Aby móc je zrozumieć, powinieneś najpierw zapoznać się z programem nauczania na danym kierunku, czyli innymi słowy – zerknąć na kilka akapitów wyżej. Wówczas stanie się dla ciebie jasne, że przedmiotami odgrywającymi pierwsze skrzypce w procesie rekrutacji na Filologię angielską będą: język angielski, wiedza o społeczeństwie, historia oraz język polski.

Zdobycie zaszczytnego tytułu laureata lub finalisty jednego z ogólnopolskich konkursów z przedmiotów humanistycznych przybliży cię do upragnionego miejsca na wybranej przez siebie uczelni w jeszcze większym stopniu. Dlatego warto rozważyć tę alternatywę, zwłaszcza, jeśli jest się ponadprzeciętnie uzdolnionym.

 

Proces rekrutacji

Aby zgłosić swoją kandydaturę na Filologię angielską, należy wejść na stronę uczelni, jaką obrało się za miejsce zdobycia wyższego wykształcenia, oraz znaleźć zakładkę o nazwie ”elektroniczna rejestracja kandydatów” lub podobnej. Po jej otworzeniu twoim oczom ukaże się przejrzysta instrukcja, która bezproblemowo przeprowadzi cię przez cały proces aplikacji.

 

Potrzebne dokumenty

Rekrutacja jest procesem, którego zakończenie to potwierdzenie prawdziwości podanych przez kandydata na drodze rejestracji informacji poprzez sprawdzenie kilku niezbędnych dokumentów. Dlatego jeżeli udało ci się odnaleźć swoje nazwisko na liście przyjętych na Filologię angielską w Szczecinie,  dostarczysz:

 • Fotografię do legitymacji studenckiej
 • Świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia
 • Kserokopię powyższych dokumentów
 • Dowód osobisty

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia angielska w Szczecinie

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia angielska w Szczecinie

Jednym z ważniejszych czynników, które determinują przyszłych studentów do aplikowania na dany kierunek studiów, są bez wątpienia oferowane przez rynek pracy perspektywy zawodowe. Nic w tym dziwnego – każdy z nas chciałby mieć pracę zgodną ze swoimi zainteresowaniami i jednocześnie zapewniającą życie na zadowalającym poziomie. Jako absolwent Filologii angielskiej będziesz mógł liczyć na zatrudnienie w następujących miejscach:

 • Biurach tłumaczeniowych
 • Żłobkach, przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych
 • Domach kultury, teatrach, muzeach i innych miejscach związanych z kulturą
 • Mass mediach
 • Wydawnictwach prasowych
 • Międzynarodowych korporacjach związanych z kontaktem z klientem zagranicznym

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia angielska w Szczecinie?

Zastanawiając się nad wyborem przyszłego kierunku studiów, zdecydowanie warto zasięgnąć opinii studentów – to właśnie oni, jako że zajmują miejsce, nad którym sam się zastanawiasz, będą w stanie powiedzieć ci najwięcej.

Katarzyna, studentka pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Filologia angielska w Szczecinie, mówi:

„Odkąd pamiętam, bardzo lubiłam naukę języków obcych. Moim ulubionym był angielski. Postanowiłam spróbować swojego szczęścia na studiach filologicznych, gdyż chciałam szerzyć swoją pasję dalej, nauczając. Udało się, obecnie jednocześnie pracuję i zaczynam studia magisterskie. To wspaniała opcja.”

Kierunki filologiczne w Szczecinie

Rozwiń

11 uczelni w Szczecinie

Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)

 

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

 

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie

 

 

Komentarze (0)