Mechatronika - Szczecin

Mechatronika - Szczecin

Mechatronika - Szczecin

Studia w Szczecinie

na kierunku mechatronika

Odkryj mechatronikę w Szczecinie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Mechatronika - studia Szczecin 2021 | woj. zachodniopomorskie

Studia na kierunku mechatronika w Szczecinie to studia inżynierskiektórych program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika, w roku akademickim 2021/2022, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oferuje 60 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia oferuje również Akademia Morska w Szczecinie. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na AM. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 2950 zł.

 

Mechatronika w Szczecinie to kierunek dla osób, które chcą opanować umiejętności odnoszące się do projektowania, wytwarzania, eksploatacji oraz badań nowoczesnych urządzeń mechatronicznych. Wszechstronne wykształcenie obejmuje dziedziny wchodzące w skład mechatroniki: mechaniki i budowy maszyn, elektroniki, informatyki i automatyki.

Absolwenci mechatroniki pracują jako inżynierowie mechatronicy, konstruktorzy urządzeń mechatronicznych, inżynierowie automatyki i robotyki, projektanci systemów automatyki, robotyki oraz aparatury kontrolno-pomiarowej, integratorzy zrobotyzowanych systemów wytwarzania. Zatrudniani są w zakładach eksploatujących i serwisujących układy mechatroniczne, maszyny i urządzenia elektryczne oraz elektromaszynowe.

czytaj dalej wszystko o Mechatronika - Szczecin

Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie jest kierunek mechatronika

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie

Jednostka prowadząca

Mechatronika stopień: (I), czas trwania: 4 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Jednostka prowadząca

Mechatronika stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechatronika w Szczecinie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechatronika najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • fizyka
 • geografia
 • informatyka
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka
 • przedmiot dodatkowy

 

Uczelnie w Szczecinie, na których możliwe jest podjęcie studiów mechatronicznych, podnoszą wysoko poprzeczkę podczas rekrutowania nowych studentów. Nic w tym dziwnego – odpowiedzialność wynikająca z przyszłej roli zawodowej wymusza wdrożenie dość rygorystycznej selekcji.

Jeżeli marzysz o podjęciu Mechatroniki w Szczecinie, powinieneś przyłożyć się do nauki matematyki, fizyki, informatyki i języka obcego, gdyż to właśnie te przedmioty odgrywają główną rolę w toku rekrutacji.

Pamiętaj, aby na bieżąco sprawdzać aktualności na stronie internetowej wybranej przez siebie uczelni w Szczecinie, gdyż mogą się one między sobą różnić oraz ulegać zmianom na przestrzeni czasu. Dokładne zgłębienie regulaminu aplikacyjnego zagwarantuje ci wkroczenie w rolę studenta pewnym krokiem.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechatronika w Szczecinie - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MECHATRONIKA SZCZECIN STUDIA I STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MECHATRONIKA SZCZECIN STUDIA STACJONARNE

MECHATRONIKA SZCZECIN STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechatronika w Szczecinie

Jak wyglądają studia na kierunku Mechatronika w Szczecinie

Pomimo faktu, że niektóre kierunki studiów w Szczecinie wymagają od przyszłych absolwentów zgłębienia bardzo trudnej wiedzy, na drodze do uzyskania której z pewnością napotkają wiele przeciwności losu, to niektóre uczelnie starają się dopasować specyfikę studiów do potrzeb studentów poprzez zaoferowanie możliwości podjęcia Mechatroniki w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

Doskonałym wyborem dla tych, którzy chcieliby rozpocząć zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego i równocześnie uczyć się na studiach wyższych będą studia niestacjonarne, mające charakter zjazdów, odbywających się każdego weekendu lub jedynie dwa bądź trzy razy w miesiącu.

Studia stacjonarne odbywają się w trakcie pięciu dni roboczych i stanowią wybór znacznej większości przyszłych studentów. Systematyczność i regularność kształcenia to zaleta, której nikt nie zaprzeczy.

Studia inżynierskie należą do grona najchętniej wybieranych kierunków. Nic w tym dziwnego – największą zachętą młodych ludzi jest perspektywa godnego, dostatniego życia, które bez wątpienia zapewni ten kanon nauki.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechatronika w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat.

Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Czego się nauczysz na studiach

Mechatronika zawdzięcza swoją popularność i renomę specjalnie zaprojektowanym przedmiotom, mającym na celu pokazanie specjalistycznej wiedzy każdemu ze studentów. Wśród siatki studiów najprawdopodobniej znajdziesz:

 • Techniki komputerowe
 • Historia techniki
 • Laboratorium materiałów konstruktywnych
 • Modelowanie geometryczne
 • Wprowadzenie do systemów mikroprocesowych
 • Termodynamika
 • Mechanika płynów

I wiele, wiele innych.

 

3. Dla kogo te studia

Każdy z kandydatów na Mechatronikę w Szczecinie tuż przed przystąpieniem do rekrutacji powinien się zastanowić, czy aby na pewno są to studia stworzone dla niego. Jesteś wszechstronnie uzdolniony w zakresie przedmiotów technicznych, a w przyszłości nie chciałbyś ograniczać się do zgłębiania jednej z nauk? Uzyskiwane przez ciebie oceny są twoją dumą? Fascynuje cię świat nowinek technicznych i chciałbyś być jego częścią?

Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z powyższych pytań może świadczyć o tym, że Mechatronika to kierunek, dzięki któremu spełnisz swoje aspiracje!

 

4. Wiedza i umiejętności

Interdyscyplinarny charakter, jaki bez wątpienia cechuje Mechatronikę w Szczecinie, zapewni ci możliwość zgłębienia edukacji z pogranicza różnych dziedzin nauki, nie wykraczając jednak poza obręb tych najbardziej przyszłościowych, których filarem są przedmioty techniczne.

Jako student będziesz miał okazję pogłębić swoją umiejętność sprawnego rozwiązywania złożonych problemów logicznych dzięki rozwinięciu zdolności analitycznych za pomocą narzędzi oferowanych przez królową nauk. Ponadto posiądziesz podstawy programowania, automatyki i konstruowania maszyn oraz pracy z podzespołami elektronicznymi, a także dowiesz się nieco o powszechnie stosowanych materiałach w mechatronice.

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Szczecinie

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Szczecinie

Studia na kierunku Mechatronika w Szczecinie trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia).

Czas, jaki należy poświęcić do zgłębienia pełnej oferty edukacyjnej, prezentowanej przez dany kierunek studiów, to jedna z najważniejszych kwestii, które powinny znaleźć się w zasięgu zainteresowania wszystkich kandydatów, chcących uniknąć ewentualnych rozczarowań, a zamiast tego być przygotowanym na wszystko.

Mechatronika należy do kanonu studiów opartych na filarze dorobku naukowego wybitnych matematyków, fizyków i informatyków. Z tego względu tytuł otrzymywany przez absolwentów tego kierunku będzie miał charakter inżynierski. Aby mieć szansę na podjęcie pracy w zawodzie, należy ukończyć pierwszy etap studiów, trwający trzy i pół roku lub cztery lata.

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika w Szczecinie

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika w Szczecinie

Przyszłość zawodowa każdego z absolwentów Mechatroniki jawi się niezwykle optymistycznie nie tylko na rynku krajowym, ale również międzynarodowym. Wynika to z szerokiego zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Jesteś ciekaw, w jakich dokładnie branżach będziesz mógł znaleźć zatrudnienie po ukończeniu Mechatroniki?

Interdyscyplinarność, jaką cechują się studia inżynierskie w Szczecinie, sprawia, że spektrum możliwości zawodowych, zapewnionych przez uzyskane kompetencje, jest niezwykle szerokie. Pozwala to na pogodzenie osobistych predyspozycji i zainteresowań kandydata ze specyfiką przyszłej pracy zawodowej.

Mechatronicy znajdą pracę w międzynarodowych korporacjach, których poprawne funkcjonowanie uzależnione jest od sprawnego działania wszystkich komputerowych stanowisk pracy. Zadaniem absolwenta studiów mechatronicznych będzie czuwanie nad działaniem systemu, nadzorowanie uszkodzeń części fizycznych maszyn, a nawet proste prace w obrębie oprogramowania.

Wyniesione ze studiów umiejętności informatyczne być może zainspirują cię do jeszcze bardziej znacznego ich poszerzenia, co zaprocentuje możliwością zatrudnienia w pracowniach informatycznych przy tworzeniu stron internetowych, aplikacji, programów i wdrażaniu różnorakich działań, ściśle związanych z branżą IT.

Własna działalność gospodarcza, będąca kolejną z możliwych do podjęcia opcji zawodowych, umożliwi realizację własnych planów, pozwoli na elastyczny grafik oraz stworzenie własnych warunków biurowych wedle swojego uznania.

Jak sam widzisz, możliwości zawodowe, oferowane przez studia w Szczecinie na kierunku Mechatronika, pozwolą ci na samorealizację połączoną z wysokimi, ponadprzeciętnymi zarobkami. Jeżeli więc główną siłą napędową, motywującą do wyboru danego kierunku studiów jest ich pragmatyzm, powinieneś zdecydować się właśnie na Mechatronikę.

Gdzie studiować na kierunku mechatronika w Szczecinie?

Uczelnie na których można studiować kierunek mechatronika w Szczecinie

 • Akademia Morska w Szczecinie
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechatronika w Szczecinie

Zależy ci na tym, aby być jak najlepiej przygotowanym do pełnienia przyszłej roli studenta, w której niebawem się znajdziesz? Zdecydowanie powinieneś dowiedzieć się nieco o procedurach rekrutacyjnych, obowiązujących wybrany przez ciebie kierunek.

Jeżeli rozważasz Mechatronikę, musisz wiedzieć, że główne zasady swojego funkcjonowania opiera ona na owocach pracy najwybitniejszych naukowców różnych dziedzin. W związku z tym, że matematyka, fizyka, informatyka, robotyka i mechanika będą towarzyszyły ci w codziennym starciu ze zdobywaniem wyższego wykształcenia, w procesie rekrutacji główną rolę odegrają pierwsze trzy przedmioty, które warto zdać na rozszerzonej maturze.

Mechatronikę można podjąć także w ramach studiów drugiego stopnia. W tym celu postaraj się, aby uzyskane na pierwszym etapie wyniki były jak najbardziej satysfakcjonujące – to właśnie one zadecydują o tym, czy zostaniesz przyjęty na opisywany kierunek studiów.

Kolejnym sposobem, który otworzy ci furtkę do studiów mechatronicznych w Szczecinie będzie zdobycie tytułu laureata lub finalisty w jednym z ogólnopolskich konkursów przedmiotowych. Warto rozważyć:

 • Olimpiadę Matematyczną
 • Olimpiadę Fizyczną
 • Olimpiadę Informatyczną

 

Proces rekrutacji

Elektroniczna rejestracja kandydatów jest procesem doskonale znanym większości absolwentów szkół średnich. To bardzo wygodny i intuicyjny sposób, aby pochwalić się osiągniętymi wynikami w celu zgłoszenia swojej kandydatury na dany kierunek studiów. Wszystkie informacje na temat tego procesu znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni.

 

Potrzebne dokumenty

Kiedy na jednej z list przyjętych na kierunek Mechatronika w Szczecinie uda ci się odnaleźć swoje nazwisko, będzie to oznaczało, że już od października rozpoczniesz swoją przygodę z tymi studiami. Do zwieńczenia rekrutacji będziesz potrzebował:

 • fotografii do legitymacji studenckiej
 • formularza zgłoszeniowego ze strony uczelni
 • kserokopii świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia

 

STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje

kierunki studiów w Szczecinie

studia w Szczecinie

 

MECHATRONIKA - ważne informacje

mechatronika studia

studia inżynierskie i techniczne w Szczecinie

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechatronika w Szczecinie

Studia inżynierskie w Szczecinie zajmują najwyższe miejsca w rankingach popularności. Nic w tym dziwnego – oferują stabilne i dobrze płatne zatrudnienie tuż po ich ukończeniu. O renomie Mechatroniki najlepiej świadczą opinie studentów.

Marta, studentka pierwszego roku Mechatroniki w Szczecinie, mówi:

„Niejednokrotnie spotkałam się z opinią, że Mechatronika i inne kierunki ścisłe są dla mężczyzn. Chcąc obalić ten niezwykle krzywdzący stereotyp, postanowiłam aplikować na jedną ze szczecińskich uczelni i sprawdzić swoje siły. Dziś nie wyobrażam sobie studiowania czegokolwiek innego. Chociaż z Mechatroniką wiąże się wiele wyrzeczeń i trudów, polecam wszystkim ten kierunek.”

Kierunki inżynierskie i techniczne w Szczecinie

Rozwiń

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Szczecinie

11 uczelni w Szczecinie

Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)

 

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

 

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie

 

 

Komentarze (0)