Architektura studia stacjonarne Warszawa

Architektura studia stacjonarne Warszawa

Studia na kierunku architektura w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Architektura stopień: (I), czas trwania: 4 lata
forma: stacjonarne
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

Architektura stopień: (I), czas trwania: 4 lata
forma: stacjonarne
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Architektura stopień: (II)  (Jednolite), czas trwania: 2 lata • 6 lat
forma: stacjonarne

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie architektura jako specjalność / ścieżka kształcenia

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Zarządzanie informacją stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku zarządzanie informacją

Akademia WIT w Warszawie

Akademia WIT w Warszawie

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

08.03.2024

Architektura - studia stacjonarne (dzienne) Warszawa- 2024 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku Architektura w Warszawie to studia inżynierskie, magisterskie lub jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 4 lata (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub 6 lat (jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Architektura studia stacjonarne Warszawa
Studia na kierunku architektura w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia), 6 lat (studia jednolite magisterskie)

Bezpłatnie architekturę możemy studiować w ramach  studiów stacjonarnych na jednej warszawskiej uczelni publicznej: Politechnice Warszawskiej.

Płatne studia stacjonarne na kierunku architektura oferują dwie uczelnie niepubliczna w Warszawie: Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania oraz Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

Ponadto architekturę jako specjalizację na innym kierunku znaleźć można na dwóch uczelniach warszawskich:

  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (zarządzanie informacją)
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie (budownictwo)

 

Architektura to kierunek, który łączy wiedzę z zakresu humanistyki, techniki i matematyki. Studenci architektury rozwijają swoje zdolności plastyczne, artystyczne i estetyczne, które niezbędne są do tworzenia podstawowych projektów budowli, wnętrz czy mebli. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu absolwenci tego kierunku potrafią organizować i kształtować przestrzeń użytkową w sposób zgodny z międzynarodowymi wymogami i trendami.

Przyszli specjaliści mogą rozpocząć pracę w środowiskach związanych z projektowaniem różnorodnych elementów urbanistycznych, budowlanych czy architektonicznych. Oznacza to, że absolwenci architektury mają szansę współpracować m.in. z pracowniami architektonicznymi, administracji samorządowej wszystkich szczebli czy przedsiębiorstwach budowlanych. Zdolności techniczne i projektowe studentów warszawskich uczelni wyższych cenione są przez pracodawców na całym świecie.

 

Jakie są wymagania na stacjonarne (dzienne) na kierunku architektura w Warszawie

Rekrutacja na większość kierunków studiów stacjonarnych na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

Kandydaci na architekturę powinni pamiętać o tym, że specyfika tego kierunku wymaga od studentów zdolności technicznych. Przyszli specjaliści muszą wykazać się umiejętnościami plastycznymi podczas egzaminu sprawdzającego, jeśli chcą oni studiować architekturę na warszawskiej uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku architektura w Warszawie?

Studenci architektury zdobywają najważniejszą wiedzę z zakresu geometrii, matematyki i fizyki. Dzięki temu przygotowani są oni do tworzenia projektów na podstawie norm przyjętych w środowiskach specjalistycznych na całym świecie. Uczestnicy zajęć kształcą swoje zdolności m.in. plastyczne, techniczne czy humanistyczne. Studenci poznają wszelkie aspekty składające się na kształtowanie się trendów współczesnej architektury. W trakcie studiów przyszli specjaliści rozwijają także swoje umiejętności miękkie, które niezbędne są do zarządzania większymi projektami.

 

Wiedza:

Architektura wymaga od studentów znajomości podstawowych dla budownictwa założeń matematycznych. W trakcie zajęć studenci poznawać będą różnorodne rozwiązania geometryczne, które ułatwią im projektowanie przestrzeni użytkowej. Studia na tym kierunku nauczą przyszłych specjalistów metod stosowanych w tworzeniu projektów architektonicznych, spełniających wymogi estetyczne, ekologiczne i techniczne.

Studenci poszerzają swoją wiedzę m.in. z zakresu historii i teorii architektury, technologii, ochrony środowiska czy wzornictwa. Dzięki odpowiednio skonstruowanej ofercie dydaktycznej studenci znają zależności między działalnością i potrzebami człowieka a przestrzenią urbanistyczną.

Warszawskie uczelnie starają się przygotować przyszłych architektów do prowadzenia własnej działalności, dzięki czemu uczestnicy zajęć poznają także podstawy ekonomii, prawa czy administracji.

 

Wiedza, którą nabywają studenci architektury:

  • Stosują rozwiązania matematyczne w projektowaniu
  • Stosują geometrię w projektowaniu przestrzeni użytkowej
  • Znają wymogi estetyczne, ekologiczne i techniczne powszechne w normach światowej architektury
  • Znają historię i teorię architektury
  • Znają wpływ rozwoju technologicznego na kształtowanie się rozwiązań i trendów w architekturze
  • Rozumieją wpływ działalności człowieka oraz jego potrzeb na rozwój przestrzeni urbanistycznej
  • Znają podstawy ekonomii, prawa i administracji w kontekście przetwarzania koncepcji projektowych

 

Umiejętności:

Studenci architektury szkolą swoje zdolności plastyczne w zakresie rysunku technicznego. Dzięki praktycznym zadaniom przyszli architekci umiejętnie tworzą plany projektowe, które znajdują zastosowanie w urbanistyce, architekturze czy budownictwie. Absolwenci tego kierunku znają znaczenie roli społecznej architekta – specjalista trafnie uwzględnia czynniki społeczne i kulturowe przy opracowywaniu koncepcji do projektu, a także umiejętnie gromadzi informacje.

Studenci potrafią projektować różnorodne elementy przestrzeni użytkowej w ramach narzuconych ograniczeń finansowych czy przepisowych. Zdolności te cenione są przez wielu pracodawców w różnorodnych firmach zajmujących się tworzeniem m.in. budowli, wnętrz czy mebli. Absolwenci architektury znają proces przygotowawczy prac budowlanych, a także działają twórczo w tworzeniu planów urbanistycznych i architektonicznych.

 

Umiejętności, które posiadają absolwenci architektury:

  • Tworzą rzetelne rysunki techniczne
  • Stosują różnorodne rozwiązania w tworzeniu planów urbanistycznych, architektonicznych i budowlanych
  • Uwzględniają czynniki społeczne i kulturalne, które mają istotny wpływ na kształtowanie się trendów i norm w architekturze
  • Gromadzą informacje z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, społecznych i prawnych
  • Tworzą koncepcje projektowe w ramach narzuconych ograniczeń
  • Potrafią przeprowadzać poszczególne etapy procesów budowlanych czy architektonicznych
  • Działają twórczo

 

Dla kogo są studia stacjonarne

Studenci studiów stacjonarnych częściej pracują w zespołach oraz pod okiem specjalistów. Dzięki temu uczestnicy zajęć mają szansę zdobyć cenne doświadczenie, które ułatwi im odnalezienie się w przyszłym zawodzie. Stacjonarna nauka pozwala studentom rozwijać zdolności miękkie oraz umiejętności praktyczne. Studiowanie na terenie uczelni motywuje studentów do nauki oraz ułatwia im przygotowanie się do egzaminów.

Stacjonarne studia skierowane są do tych studentów, którzy chcieliby poznawać nowych ludzi oraz zdobywać ciekawe doświadczenia zawodowe. Większość polskich uczelni umożliwia uczestnikom zajęć korzystanie z profesjonalnych narzędzi, które stosowane są w środowisku ekspertów z różnych dziedzin. Ponadto studenci mogą uczyć się na terenie uczelnianych bibliotek, co ułatwia im zdobywanie wiedzy teoretycznej.

Uczelnie publiczne oferują studentom darmową naukę stacjonarną – charakteryzują się jednak ograniczoną liczbą miejsc dostępnych dla kandydatów na poszczególne kierunki. W rekrutacji brane pod uwagę są najczęściej wyniki egzaminów maturalnych oraz naukowe osiągnięcia. Ci, którym nie udało dostać się na uczelnię publiczną, mogą rozpocząć naukę w prywatnej szkole wyższej – o przyjęciu na wybrany kierunek decyduje zazwyczaj kolejność zgłoszeń. Prywatne stacjonarne studia są związane jednak z dodatkowymi kosztami, które studenci będą musieli ponieść.

zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Warszawie

studia niestacjonarne w Warszawie

 

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
 

1. Typ:

  • Studia I stopnia i jednolite (inżynierskie, jednolite magisterskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)


2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

sprawdź wszystko o: architektura studia w Warszawie

 

 

Program studiów i przedmioty

Studenci architektury przygotowani muszą być do ciężkiej nauki. Na kierunek ten składa się wiele dziedzin naukowych o różnorodnym charakterze. Przyszli specjaliści szkolą swoje umiejętności artystyczne i plastyczne, rozwijając m.in. wyobraźnię przestrzenną, poczucie estetyki czy własny styl architektoniczny. Studenci architektury muszą zmierzyć się z dużą ilością przedmiotów matematycznych. W trakcie zajęć poznają aspekty fizyczne, geometryczne i ekonomiczne, które mają wpływ na tworzenie różnorodnych projektów.

Absolwenci tego kierunku znają także humanistyczny aspekt architektury – zgłębiają wiedzę socjologiczną, kulturową i historyczną, kształtującą trendy i normy powszechne w światowym budownictwie i architekturze.
 

W programie studiów na kierunku architektura w Warszawie znajdują się przedmioty takie jak:

  • Rysunek odręczny
  • Materiałoznawstwo
  • Elementy matematyki i geometrii
  • Elementy kompozycji urbanistycznej
  • Cyfrowe techniki geometryczne
  • Malarstwo i grafika architektoniczna
  • Osadnictwo wiejskie
  • Projektowanie konstrukcji
  • Ekologia i technologie energooszczędne
  • Socjologia mieszkalnictwa i miasta
  • Ekonomika i realizacja inwestycji
  • Modelowanie komputerowe
  • Rzeźba, model i rysunek analityczny

 

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Architektura wymaga od studentów zmysł estetycznego, niezbędnego do tworzenia pomysłowych i zadowalających projektów. Dzięki odpowiednim zdolnościom technicznym i artystycznym kandydaci mają większe szanse dostać się na studia na kierunku architektonicznym – zanim rozpoczną naukę w szkole wyższej, często wykazać się muszą wyjątkowymi umiejętnościami.

Ponadto studenci architektury powinni umiejętnie stosować rozwiązania technologiczne i cyfrowe, które wykorzystywane są przez profesjonalistów w budownictwie. Oznacza to zatem, że kandydat na ten kierunek musi umieć obsługiwać różnorodne programy komputerowe.

Przyszli specjaliści powinni także komunikatywnie posługiwać się językiem obcym, w szczególności językiem angielskim. Architekci muszą mieć zdolności pracy w zespole – niezbędne jest to w realizacji licznych projektów.

Co cechuje studenta architektury:

  • Zmysł estetyczny
  • Wyobraźnia przestrzenna
  • Talent artystyczny (techniczny)
  • Zdolności cyfrowe
  • Zdolności analityczne i matematyczne
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Znajomość języków obcych

 

Gdzie studiować na kierunku architektura w Warszawie

Uczelnie wyższe w Warszawie, na których można studiować architekturę stacjonarnie:

czytaj dalej 

uczelnie w Warszawie

architektura studia niestacjonarne w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie stacjonarne I stopnia więcej
Politechnika Warszawska (Wydział Architektury PW) stacjonarne II stopnia, jednolite więcej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku architektura w Warszawie

Architekci, którzy ukończyli warszawską uczelnię wyższą, mogą rozpocząć pracę w jednej z firm lub instytucji związanych z tworzeniem i realizowaniem projektów budowlanych, urbanistycznych lub architektonicznych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu absolwenci architektury mają szansę projektować wnętrza, meble i elementy przestrzeni użytkowej.

Studenci tego kierunku szkoleni są do twórczej pracy zawodowej, dzięki czemu mogą oni prezentować swoje zdolności zarówno na polskich rynku, jak i zagranicznym. Przyszli specjaliści mogą pracować m.in.: w różnorodnych pracowniach architektonicznych i urbanistycznych; wydziałach architektury i urbanistyki urzędów wojewódzkich, gminnych i powiatowych; służbach konserwatorskich; przedsiębiorstwach budowlanych.

 

Absolwent architektury może rozpocząć pracę m.in. w:

  • biurach projektowych,
  • firmach wykonawczych,
  • pracowniach związanych z projektowaniem wnętrz,
  • własnej działalności gospodarczej,
  • instytucjach administracji państwowej i samorządowej,
  • pracowniach konserwatorskich.

 

Ponadto uzdolnieni architekci zatrudniani są także w produkcjach filmowych i teatralnych. Nabyte w trakcie studiów zdolności oraz wiedza umożliwiają absolwentom architektury aktywny udział w organizowaniu inwestycji, a także w handlu technologiami i materiałami budowlanymi. Przyszli specjaliści plastyczne umiejętności oraz wiedzę architektoniczną wykorzystać mogą w projektowaniu i realizacji m.in.: wnętrz, wystaw i targów, scenografii teatralnej, filmowej i telewizyjnej, reklamie czy grafice użytkowej.

 

Kompetencje architekta cenione są w dziedzinach związanych z:

  • Produkcjami teatralnymi, filmowymi i telewizyjnymi
  • Organizowaniem inwestycji
  • Handlem technologiami i materiałami budowlanymi
  • Projektowaniem wnętrz, wystaw, targów, scenografii
  • Reklamą
  • Grafiką użytkową

 

Zdolności architektoniczne cenione są w różnorodnych dziedzinach technicznych, związanych z projektowaniem i organizowaniem przestrzeni budowlanej. Dzięki temu przyszli specjaliści mogą rozwijać swoją karierę w kierunku specjalności, która najbardziej ich interesuje. Studenci architektury kształtują swoje umiejętności plastyczne i techniczne – absolwenci tego kierunku nabywają także zdolności kierownicze.

 

Funkcje, które może pełnić absolwent architektury:

  • architekt
  • projektant
  • kierownik budowy w zakresie architektury
  • kreślarz
  • inspektor
  • asystent architekta
  • scenograf

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów architektura w Warszawie?

Studenci architektury szkolą się do wykonywania różnorodnych zawodów, które funkcjonują w przestrzeni architektonicznej, budowlanej i urbanistycznej. Dzięki temu absolwenci tego kierunku mogą kandydować na stanowiska związane z projektowaniem czy kierowaniem zespołem lub pracami budowlanymi. Wysokość wynagrodzenia architekta zależna jest od tego, jakie pomysły on realizuje.

Projektant domów zarabia średnio 5480 zł brutto miesięcznie. Projektant wnętrz w tym samym czasie zarobi nieco mniej, bo 4430 zł brutto. Inspektor nadzoru budownictwa może liczyć nawet na 6000 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy kierownik budowy zarobić może średnio 8320 zł brutto.

Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na architekturę?

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)