Architektura studia stacjonarne Wrocław

Architektura studia stacjonarne Wrocław

Studia na kierunku architektura w mieście Wrocławiu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska

Architektura stopień: (I), czas trwania: 4 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie architektura jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Architektura krajobrazu stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku architektura krajobrazu

09.04.2024

Architektura - studia stacjonarne (dzienne) Wrocław - 2024 | woj. dolnośląskie

Studia na kierunku architektura we Wrocławiu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera architekta lub magistra inżyniera architekta).

Architektura studia stacjonarne Wrocław
Studia na kierunku architektura w mieście Wrocławiu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia)

Architekturę stacjonarnie można studiować na jednej wrocławskiej uczelni publicznej: Politechnice Wrocławskiej.

Ponadto architekturę jako specjalizację na innym kierunku (architektura krajobrazu) można studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

 

Studia na kierunku architektura we Wrocławiu przewidują realizowanie przez studentów licznych kursów projektowo-architektonicznych i urbanistycznych. Architektura jako nauka interdyscyplinarna przygotowuje przyszłych specjalistów zarówno w aspekcie inżynierskim, jak i artystycznym. W trakcie nauki młodzi architekci szkolą się z zakresu m.in. projektowania pojedynczych budowli i zespołów mieszkalno-usługowych. Warszawskie uczelnie zapewniają studentom dostęp do zaawansowanych narzędzi technologicznych, które stosowane są także w środowisku profesjonalnym.

Absolwenci architektury mogą rozwijać swoją karierę zawodową w takich dziedzinach związanych m.in. z budownictwem, projektowaniem przestrzennym czy zarządzaniem projektami inwestycyjnymi. Architekci mogą aplikować na stanowiska takie jak np. deweloper, menadżer lub rzeczoznawca budowlany.

 

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku architektura we Wrocławiu

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

Najczęściej branym pod uwagę w rekrutacji przedmiotem na kierunek architektura w Katowicach jest matematyka. Dobrze też, by przyszli architekci jeszcze przed studiami przykładali się do takich dziedzin, jak fizykajęzyk polski czy język obcy.

Kandydaci na architekturę powinni pamiętać o tym, że specyfika tego kierunku wymaga od studentów zdolności technicznych. Przyszli specjaliści muszą wykazać się umiejętnościami plastycznymi podczas egzaminu sprawdzającego, jeśli chcą oni studiować architekturę na katowickiej uczelni. W trakcie praktycznego testu będą tworzyć rysunki techniczne.

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku architektura we Wrocławiu?

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
 

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

sprawdź wszystko o: architektura studia we Wrocławiu

 

Program studiów i przedmioty

Architektura we Wrocławiu przewiduje przedmioty poświęcone róznorodnym dyscyplinom naukowym. Kompleksowe przygotowanie przyszłych architektów zapewnione są przez liczne warsztaty oraz zajęcia, w których trakcie studenci udoskonalają swoje zdolności techniczne i artystyczne. Program tego kierunku składa się także z przedmiotów o charakterze teoretycznych – w ich trakcie młodzi specjaliści poznają m.in. najważniejsze zagadnienia związane z różnorodnymi rodzajami sztuki w architekturze, historię i teorię architektury, znaczenie komunikacji wizualnej w architekturze, a także podstawowe zasady projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Studenci zmierzą się także z tematami poświęconymi fizyce i informatyce.


W programie studiów na kierunku architektura we Wrocławiu znajdują się przedmioty takie jak:

  • Komputerowe wspomaganie projektowania
  • Warsztaty rysunkowe i malarskie
  • Statyka i mechanika budowli
  • Historia architektury starożytnej
  • Budownictwo
  • Podstawy projektowania architektonicznego i urbanistycznego
  • Historia architektury średniowiecznej
  • Fotografia i kolaż w przestrzeni architektury
  • Komunikacja wizualna, pomiędzy znakiem a znaczeniem
  • Modelowanie i wizualizacje w programie Sketchup
  • Modelowanie kompozycji przestrzennych
  • Rysunek architektoniczny – forma, funkcja, techniki
  • Architektura społeczna – autonomiczna wioska miejska
  • Dom bioklimatyczny
  • Projektowanie domów jednorodzinnych w strukturze miasta
  • Projektowanie obiektów użyteczności publicznej w krajobrazie otwartym
  • Wizualizacja komputerowa w architekturze
  • Prawo w procesie inwestycyjnym

 

Wiedza i umiejętności

Studenci architektury na wrocławskich uczelniach poznają podstawowe zagadnienia związane m.in. z przeprowadzaniem procesów architektonicznych, urbanistycznych czy projektowych. Przyszli specjaliści mogą rozwijać swoje zdolności plastyczne i techniczne, a także zdobywać niezbędną do pracy architekta wiedzę inżynierską. Program tego kierunku przewiduje liczne przedmioty, które pozwalają studentom zapoznawać się z podstawowymi programami graficznymi, które stosowane są w profesjonalnym środowisku budowniczym i projektanckim.

 

Wiedza

Uczestnicy teoretycznych zajęć na kierunku architektura muszą być przygotowani do ciężkich zadań matematycznych i analitycznych. Przyszli specjaliści poznają najważniejsze rozwiązania matematyczne, które umożliwią im projektowanie przestrzenne. W trakcie nauki studenci zapoznawani są z podstawowymi zasadami estetycznymi, które uznawane są za znormalizowane wymogi powszechne w Polsce i w Europie. Ponadto absolwenci tego kierunku działają zgodnie z ograniczeniami ekologicznymi i technicznymi, które kształtują współczesną architekturę na całym świecie.

Teoretyczne zagadnienia pozwalają przyszłym architektom poznać historię oraz zrozumieć teorię architektury i budownictwa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym obecnie na polskich uczelniach, absolwenci wrocławskich szkół wyższych potrafią wskazać wpływy technologicznego rozwoju na kształtowanie się współczesnych trendów w architekturze. Studenci tego kierunku poznają także humanistyczne i społeczne aspekty architektonicznej dziedziny – zgłębiają różnorodne zagadnienia kulturowe, ekonomiczne, gospodarcze, prawne czy administracyjne.

 

Wiedza, którą nabywają studenci architektury:

  • Stosują rozwiązania matematyczne w projektowaniu
  • Stosują geometrię w projektowaniu przestrzeni użytkowej
  • Znają wymogi estetyczne, ekologiczne i techniczne powszechne w normach światowej architektury
  • Znają historię i teorię architektury
  • Znają wpływ rozwoju technologicznego na kształtowanie się rozwiązań i trendów w architekturze
  • Rozumieją wpływ działalności człowieka oraz jego potrzeb na rozwój przestrzeni urbanistycznej
  • Znają podstawy ekonomii, prawa i administracji w kontekście przetwarzania koncepcji projektowych


Umiejętności

W trakcie studiowania architektury przyszli specjaliści rozwijają w szczególności swoje zdolności techniczne i plastyczne. Studenci wrocławskich uczelni zajmują się m.in. projektowaniem pojedynczych budowli czy zespołów mieszkalno-usługowych. Kompleksowe przygotowanie umożliwia absolwentom konstruowanie elementów architektonicznych i urbanistycznych o zróżnicowanej funkcjonalności i skali. Uczestnicy praktycznych zajęć sprawdzają swoje umiejętności manualne w trakcie rozbudowanych warsztatów plastycznych czy bloków zajęć poświęconych komputerowemu wspomaganiu projektowania. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym przez uczelnie wrocławskie absolwenci tego kierunku doskonale obsługują podstawowe programy cyfrowe, służące projektowaniu architektonicznemu i urbanistycznemu.

 

Umiejętności, które posiadają absolwenci architektury:

  • Tworzą rzetelne rysunki techniczne
  • Stosują różnorodne rozwiązania w tworzeniu planów urbanistycznych, architektonicznych i budowlanych
  • Uwzględniają czynniki społeczne i kulturalne, które mają istotny wpływ na kształtowanie się trendów i norm w architekturze
  • Gromadzą informacje z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, społecznych i prawnych
  • Tworzą koncepcje projektowe w ramach narzuconych ograniczeń
  • Potrafią przeprowadzać poszczególne etapy procesów budowlanych czy architektonicznych
  • Działają twórczo


Jak wyglądają studia stacjonarne

Studia stacjonarne są trybem studiów, który w szczególności odpowiadać może potrzebom studentów chcących uczyć się w komfortowych i profesjonalnych warunkach. Współczesne uczelnie w Polsce oferują przyszłym specjalistom nowoczesne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia zawodowego. Ponadto studenci stacjonarni mogą stale korzystać ze specjalistycznie wyposażonych pracowni oraz bogatych księgozbiorów bibliotek uczelnianych.

Stacjonarna nauka pozwala studentom na nawiązanie bezpośredniego kontaktu zarówno z innymi studentami, jak i wykładowcami. Dzięki temu uczestnicy zajęć mają szansę w trakcie studiów rozwinąć znajomości o charakterze zawodowym, które ułatwią im późniejsze wejście w rynek pracy. Studenci stacjonarni częściej pracują w grupach – w ten sposób poznają oni specyfikę działania zespołu i rozwijają kompetencje miękkie, które cenione są przez pracodawców na całym świecie.

Studia stacjonarne najczęściej realizowane są w tygodniu – w przypadku studiów dziennych studenci spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Ten tryb przeznaczony jest w dla osób, które w szczególności chciałyby zdobywać wykształcenie wyższe. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one produktywnie wykorzystać swojego czasu wolnego. Wieczory oraz weekendy studenci mogą przeznaczyć m.in. na pracę dorywczą, realizację domowych obowiązków czy rozwijanie własnych pasji.

Uczelnie publiczne oferują studentom naukę stacjonarną najczęściej za darmo. Bezpłatna nauka ma pewne ograniczenia – na wybrane kierunki dostanie się zaledwie część kandydatów, rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Ci, którym matura nie poszła zbyt dobrze, mogą poszukać odpowiadającej im oferty kierunku na jednej z uczelni niepublicznych, gdzie o dostaniu się na studia decyduje najczęściej kolejność zgłoszeń.
zobacz wszystkie:

studia stacjonarne we Wrocławiu

studia niestacjonarne we Wrocławiu

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Przyszli architekci muszą odznaczać się wyjątkowym zmysłem estetycznym zdolnościami artystycznymi. Specyfika tego kierunku wymaga od studentów umiejętnego operowania różnorodnymi narzędziami technicznymi oraz wyobraźni przestrzennej. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki na studiach kandydaci muszą wykazać się tymi cechami podczas egzaminu sprawdzającego. Studentom przydatne mogą okazać się zdolności cyfrowe i analityczne – te umiejętności umożliwią przyszłych specjalistom zdobywanie doświadczenia w projektowaniu różnorodnych elementów architektonicznych i urbanistycznych. Kandydaci na ten kierunek powinni umiejętnie pracować w zespole i chcieć działać twórczo.

 

Co cechuje studenta architektury:

  • Zmysł estetyczny
  • Wyobraźnia przestrzenna
  • Talent artystyczny (techniczny)
  • Zdolności cyfrowe
  • Zdolności analityczne i matematyczne
  • Umiejętność pracy w zespole

 

Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku architektura we Wrocławiu

Uczelnie wyższe we Wrocławiu, na których można studiować architekturę:

czytaj dalej 

uczelnie we Wrocławiu

administracja studia we Wrocławiu

Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Wrocławska (Wydział Architektury) stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku Architektura we Wrocławiu

Architekci są cenieni przez pracodawców i prywatnych klientów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Specjaliści w tej dziedzinie pełnią szereg różnorodnych usług w zakresie działań związanych m.in. z designem i projektowaniem architektonicznym lub urbanistycznym, a także koordynowaniem prac budowlanych. Dzięki temu absolwenci architektury mogą znaleźć zatrudnienie w pracowniach architektonicznych, instytucjach administracji państwowej i samorządowej czy firmach wykonawczych. Utalentowani architekci mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

 

Absolwent architektury może rozpocząć pracę m.in. w:

  • biurach projektowych,
  • firmach wykonawczych,
  • pracowniach związanych z projektowaniem wnętrz,
  • własnej działalności gospodarczej,
  • instytucjach administracji państwowej i samorządowej,
  • pracowniach konserwatorskich.

 

Na architektów czekają także różnorodne przestrzenie artystyczne. Studenci tego kierunku mogą rozwijać umiejętności oraz wiedzę cenione w projektach filmowych i teatralnych czy mediach.

 

Kompetencje architekta cenione są w dziedzinach związanych z:

  • Produkcjami teatralnymi, filmowymi i telewizyjnymi
  • Organizowaniem inwestycji
  • Handlem technologiami i materiałami budowlanymi
  • Projektowaniem wnętrz, wystaw, targów, scenografii
  • Reklamą
  • Grafiką użytkową

 

Przyszli specjaliści mogą rozwijać swoją karierę w kierunku specjalności, która najbardziej ich interesuje. Studenci architektury kształtują swoje umiejętności plastyczne i techniczne – absolwenci tego kierunku nabywają także zdolności kierownicze.

 

Funkcje, które może pełnić absolwent architektury:

  • architekt
  • projektant
  • kierownik budowy w zakresie architektury
  • kreślarz
  • inspektor
  • asystent architekta
  • scenograf


 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów architektura we Wrocławiu?

Studenci architektury nabywają szereg kompetencji cenionych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Dzięki specjalistycznemu przygotowaniu przyszli eksperci mogą tworzyć indywidualne projekty, nadzorować prace architektoniczne i urbanistyczne, a nawet prowadzić działania doradcze lub konserwatorskie. Absolwenci tego kierunku mogą aplikować na różnorodne stanowiska, dzięki czemu mają szansę na pracę w zawodzie, który będzie najbardziej odpowiadać ich potrzebom i predyspozycjom.

Wielu przedsiębiorców oraz prywatnych klientów decyduje się na usługi architektoniczne – dziedzina ta dynamicznie rozwija się wraz z postępem cywilizacyjnym, dzięki czemu przyszli specjaliści mogą liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie, a także stałe zatrudnienie.

Projektant domów zarabia średnio 5480 zł brutto miesięcznie. Projektant wnętrz w tym samym czasie zarobi nieco mniej, bo 4430 zł brutto. Inspektor nadzoru budownictwa może liczyć nawet na 6000 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy kierownik budowy zarobić może średnio 8320 zł brutto.

 

Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na architekturę?

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)