Architektura studia stacjonarne Katowice

Architektura studia stacjonarne Katowice

Studia na kierunku architektura w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku
forma: stacjonarne
Akademia Śląska

Akademia Śląska

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

15.12.2022

Architektura - studia stacjonarne (dzienne) Katowice - 2023 | woj. śląskie

Studia na kierunku architektura w Katowicach to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera architekta lub magistra inżyniera architekta).

Architektura studia stacjonarne Katowice
Studia na kierunku architektura w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Architekturę stacjonarnie można studiować na jednej katowickiej uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej.

Płatne studia na kierunku architektura w tym regionie oferuje jedna uczelnia niepubliczna: Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.

 

Studenci architektury zdobywają wiedzę oraz zdolności z zakresu techniki, matematyki, fizyki i sztuk pięknych. Przyszli architekci znają podstawy kształtowania przestrzeni, a także metody projektowania i techniki artystyczne stosowane we współczesnej architekturze. Absolwenci tego kierunku zapoznani są z przebiegiem procesu inwestycyjnego zarówno w kraju, jak i na terenie całej Unii Europejskiej.

Architektura pozwala przyszłym specjalistom rozwijanie kariery zawodowej w dziedzinach związanych z projektowaniem przestrzeni miejskiej, urbanistycznej czy krajobrazowej. Absolwenci tego kierunku mogą rozpocząć pracę na stanowisku m.in.: dewelopera, menadżera procesu inwestycyjnego czy rzeczoznawcą budowlanym.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura w Katowicach?

 

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

Najczęściej branym pod uwagę w rekrutacji przedmiotem na kierunek architektura w Katowicach jest matematyka.

 

Kandydaci na architekturę powinni pamiętać o tym, że specyfika tego kierunku wymaga od studentów zdolności technicznych. Przyszli specjaliści muszą wykazać się umiejętnościami plastycznymi podczas egzaminu sprawdzającego, jeśli chcą oni studiować architekturę na katowickiej uczelni. W trakcie praktycznego testu będą tworzyć rysunki techniczne.

 

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Architektura w Katowicach?

1. Wiedza i umiejętności

Studenci architektury rozwijają swoje zdolności artystyczne i manualne. W trakcie studiów zapoznawani są z najważniejszymi zagadnieniami technicznymi i prawnymi, które kształtują współczesną architekturę. Kierunek ten niewątpliwie jest skierowany do specyficznej grupy studentów, którzy mają określone predyspozycje umożliwiające im tworzenie graficznych planów prostych i skomplikowanych projektów budowlanych czy urbanistycznych.

 

Wiedza:

Przyszli specjaliści w trakcie studiów rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną. Studenci poznają założenia kompozycyjne i funkcjonalne większych przestrzeni zurbanizowanych, a także poprawnie analizują opracowania planistyczne całych regionów. W trakcie studiów uczestnicy zajęć poznają znormalizowane wymogi estetyczne, ekologiczne i techniczne, które uznane są w międzynarodowym środowisku architektonicznym.

Przyszli specjaliści znają historię i teorię współczesnej architektury, a także rozumieją dawne założenia architektoniczne. Podczas zajęć poświęconych naukom społecznym i humanistycznym studenci poznają najistotniejsze czynniki społeczne, kulturalne, gospodarcze i technologiczne na stan obecnej architektury. Absolwenci tego kierunku rozumieją podstawy ekonomii, prawa i administracji w kontekście przetwarzania określonych koncepcji projektowych.

 

Wiedza, którą nabywają studenci architektury:

  • Stosują rozwiązania matematyczne w projektowaniu
  • Stosują geometrię w projektowaniu przestrzeni użytkowej
  • Znają wymogi estetyczne, ekologiczne i techniczne powszechne w normach światowej architektury
  • Znają historię i teorię architektury
  • Znają wpływ rozwoju technologicznego na kształtowanie się rozwiązań i trendów w architekturze
  • Rozumieją wpływ działalności człowieka oraz jego potrzeb na rozwój przestrzeni urbanistycznej
  • Znają podstawy ekonomii, prawa i administracji w kontekście przetwarzania koncepcji projektowych


 

Umiejętności

Absolwenci architektury przygotowani są m.in. do projektowania budynków, planowania miast i osiedli, a także tworzenia założeń kompozycyjnych i funkcjonalnych zurbanizowanych przestrzeni miejskich. W trakcie zajęć praktycznych studenci architektury rozwijają swoje zdolności manualne i techniczne, poprawnie prezentują opracowania projektowe oraz charakteryzują się wyczuciem w kształtowaniu form i przestrzeni.

Przyszli specjaliści pracują nad swoją osobowością twórczą i zawodową – zdobywają cenne doświadczenie w zakresie m.in.: projektowania architektonicznego, urbanistycznego i konserwatorskiego; planowania przestrzennego oraz dziedzin sztuk pięknych czy nauk technicznych i humanistycznych.

 

Umiejętności, które posiadają absolwenci architektury:

  • Tworzą rzetelne rysunki techniczne
  • Stosują różnorodne rozwiązania w tworzeniu planów urbanistycznych, architektonicznych i budowlanych
  • Uwzględniają czynniki społeczne i kulturalne, które mają istotny wpływ na kształtowanie się trendów i norm w architekturze
  • Gromadzą informacje z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, społecznych i prawnych
  • Tworzą koncepcje projektowe w ramach narzuconych ograniczeń
  • Potrafią przeprowadzać poszczególne etapy procesów budowlanych czy architektonicznych
  • Działają twórczo


 

2. Jak wyglądają studia stacjonarne?

Studia stacjonarne to niepowtarzalna okazja do nawiązania pierwszych poważnych relacji zawodowych oraz prywatnych. Stacjonarni studenci częściej pracują w grupach i pod okiem doświadczonych specjalistów. Wspólne realizowanie licznych projektów zachęca do zdobywania wiedzy oraz rozwijania się w wybranym przez studenta kierunku. Stacjonarna nauka sprzyja również aktywnemu udzielaniu się w życiu uczelnianym – studenci mają okazję dołączyć do różnorodnych organizacji studenckich oraz kółek naukowych.

Studenci stacjonarni mogą korzystać z innowacyjnych sprzętów oraz rozwiązań proponowanych przez polskie uczelnie. W trakcie zajęć przyszli specjaliści poznają narzędzia stosowane w profesjonalnym środowisku, a także obsługują programy komputerowe, które znacznie ułatwiają zdobywanie praktycznego doświadczenia. Ponadto do dyspozycji studentów pozostają bogate księgozbiory bibliotek uczelnianych, które szczególnie przydatne mogą być w trakcie sesji.

Uczelnie publiczne oferują studentom naukę stacjonarną za darmo – rekrutacja przewiduje jednak przeprowadzenie selekcji wśród kandydatów na wybrane kierunki na podstawie konkursu świadectw. Ci, którym nie udało się osiągnąć wystarczająco wysokich wyników na egzaminie maturalnym, mogą rozpocząć naukę prywatną. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami.

Zajęcia na studiach stacjonarnych odbywają się najczęściej w tygodniu – w przypadku studiów dziennych studenci spotykają się systematycznie od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Wieczory oraz weekendy mogą oni wykorzystać na rozwijanie własnych zainteresowań, realizowanie domowych obowiązków lub pracę dorywczą.

 

 

zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Katowicach

studia niestacjonarne w Katowicach

 

 

3. Typ i tryb studiów
 

Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
 

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

sprawdź wszystko o: architektura studia w Katowicach

 

 

4. Program studiów i przedmioty

Studenci architektury szkolą się w zakresie projektowania przestrzennego. W trakcie zajęć przyszli specjaliści kształcą swoje zdolności artystyczne i umiejętności manualne. Program kierunku architektura przewiduje liczne przedmioty praktyczne, w których trakcie studenci korzystają z licznych programów oraz narzędzi stosowanych w profesjonalnym środowisku.

Przyszli specjaliści mierzyć się muszą z rysunkami technicznymi oraz grafiką komputerową. Absolwenci tego kierunku znają społeczne, kulturowe i gospodarcze aspekty tej dziedziny, a także rozumieją prawne i administracyjne czynniki kształtujące współczesną architekturę.

 

W programie studiów na kierunku architektura w Katowicach znajdują się przedmioty takie jak:

  • Teoria urbanistyki i analiza urbanistyczna
  • Rysunek odręczny
  • Budownictwo ogólne
  • Mieszkalnictwo jednorodzinne
  • Planowanie krajobrazu i terenów zielonych
  • Grafika komputerowa
  • Studia i plany zagospodarowania przestrzennego
  • Użyteczność publiczna
  • Infrastruktura techniczna miasta
  • Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych
  • Detal architektoniczno-urbanistyczny
  • Konserwacja i modernizacja zabytków

 


5. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Studenci architektury powinni mieć zmysł estetyczny, który niezbędny im będzie do tworzenia ciekawych i atrakcyjnych projektów. Kandydaci na ten kierunek odznaczać się muszą wyobraźnią przestrzenną i talentem artystycznym – w trakcie rekrutacji na architekturę w Katowicach przyszli studenci muszą przejść test, który polega na stworzeniu rysunku technicznego.

Współcześni architekci często korzystają z nowoczesnych programów cyfrowych. Dobrze więc, by studenci tego kierunku mieli już pewne doświadczenie w obsłudze podstawowych programów graficznych. Przyszłym specjalistom przydatne będą zdolności analityczne i matematyczne. Dobrze, by kandydaci na architekturę odnajdywali się w pracy zespołowej i byli komunikatywni.

 

Co cechuje studenta architektury:

  • Zmysł estetyczny
  • Wyobraźnia przestrzenna
  • Talent artystyczny (techniczny)
  • Zdolności cyfrowe
  • Zdolności analityczne i matematyczne
  • Umiejętność pracy w zespole

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Śląska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Architektury PŚ) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku Architektura w Katowicach

Dzięki specjalistycznym kompetencjom architekci zatrudniani są w profesjonalnych biurach, firmach czy pracowniach architektonicznych. Ponadto studenci architektury szkoleni są w zakresie przeprowadzania działań konserwatorskich oraz urbanistycznych – otwiera to przed absolwentami tego kierunku drogę do kariery administracyjnej. Utalentowani projektanci mogą rozpocząć własną działalność, projektując m.in. budynki, wnętrza czy meble, a także rozwijając się w branży doradczej.

 

Absolwent architektury może rozpocząć pracę m.in. w:

  • biurach projektowych,
  • firmach wykonawczych,
  • pracowniach związanych z projektowaniem wnętrz,
  • własnej działalności gospodarczej,
  • instytucjach administracji państwowej i samorządowej,
  • pracowniach konserwatorskich.

 

Wyczucie estetyczne oraz artystyczne zdolności architektów często wykorzystywane są w dziedzinach zawodowych związanych m.in. z teatrem, filmem czy telewizją. Swoje umiejętności mogą oni zastosować np. przy projektowaniu scenografii i reklamy.

 

Kompetencje architekta cenione są w dziedzinach związanych z:

  • Produkcjami teatralnymi, filmowymi i telewizyjnymi
  • Organizowaniem inwestycji
  • Handlem technologiami i materiałami budowlanymi
  • Projektowaniem wnętrz, wystaw, targów, scenografii
  • Reklamą
  • Grafiką użytkową

 

Przyszli specjaliści mogą rozwijać swoją karierę w kierunku specjalności, która najbardziej ich interesuje. Studenci architektury kształtują swoje umiejętności plastyczne i techniczne – absolwenci tego kierunku nabywają także zdolności kierownicze.

 

Funkcje, które może pełnić absolwent architektury:

  • architekt
  • projektant
  • kierownik budowy w zakresie architektury
  • kreślarz
  • inspektor
  • asystent architekta
  • scenograf


 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów architektura w Katowicach?

Wyjątkowe zdolności architektów są cenione przez pracodawców i klientów na całym świecie. Absolwenci tego kierunku przygotowani są do prowadzenia licznych działań związanych z projektowaniem przestrzeni miejskiej i domowej, a także prowadzeniem działań doradczych czy konserwacyjnych. Architekci najczęściej decydują się na kontynuowanie kariery w zawodach twórczych. Uzdolnieni specjaliści mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie.

Projektant domów zarabia średnio 5480 zł brutto miesięcznie. Projektant wnętrz w tym samym czasie zarobi nieco mniej, bo 4430 zł brutto. Inspektor nadzoru budownictwa może liczyć nawet na 6000 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy kierownik budowy zarobić może średnio 8320 zł brutto.

Źródło: wynagrodzenia.pl (październik 2021)

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)