Elektronika i telekomunikacja - Warszawa

Elektronika i telekomunikacja - Warszawa

Elektronika i telekomunikacja - Warszawa

Studia w Warszawie

elektronika i telekomunikacja

Odkryj kierunek elektronika i telekomunikacja w Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Elektronika i telekomunikacja studia Warszawa 2021| woj. mazowieckie

Studia na kierunku Elektronika i  telekomunikacja w Warszawie to studia inżynierskie, magisterskie lub jednolite magisterskiektórych program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Elektronika i telekomunikacja to interdyscyplinarny kierunek, dzięki któremu można zdobyć wszechstronne wykształcenie ścisłe. Studenci poznają między innymi zagadnienia związane z elektroniką profesjonalną i użytkową. Uczą się również, jak powinno wyglądać projektowanie układów i systemów telekomunikacyjnych – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.

By możliwe było zdobycie tak szczegółowych kwalifikacji potrzebna jest najpierw rozległa wiedza z podstawowych nauk – matematyki, informatyki czy fizyki. Na studentów czekać będą także atrakcyjne specjalności. Po zakończeniu kształcenia absolwenci rozwiną się zawodowo w sektorze IT, a w szczególności firmach zajmujących się telekomunikacją.

czytaj dalej wszystko o Elektronika i telekomunikacja - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek elektronika i telekomunikacja

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Jednostka prowadząca

Elektronika i telekomunikacja stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Jednostka prowadząca

Elektronika i telekomunikacja stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: niestacjonarne

Specjalności na kierunku elektronika i telekomunikacja

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

Studia w Warszawie na kierunku elektronika i telekomunikacja mają charakter ścisły – nikogo nie trzeba o tym przekonywać. W praktyce oznacza to, że od kandydatów już na poziomie rekrutacji wymaga się rozbudowanej wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych. Dwa najważniejsze przedmioty, którym musisz poświęcić maksymalnie dużo uwagi, to oczywiście matematyka i fizyka. Dodatkowo bardzo ważne będzie twoje bardzo dobre przygotowanie z dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Elektronika i telekomunikacja w Warszawie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów


Jak wyglądają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

1. Dla kogo ten kierunek

Czy ktoś z nas wyobraża sobie dzisiaj życie bez Internetu czy telefonu komórkowe? Możliwości elektroniczne i telekomunikacyjne nieustannie rozwijają się, poprawiają jakość naszego życia i sprawiają, że możemy kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi z dowolnie wybranego miejsca na świecie. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było oto możliwe – nauka od tego czasu poszła tak bardzo do przodu, że dziś nikogo nie dziwią video rozmowy pomiędzy osobami chociażby w Nowym Jorku i Warszawie.

W praktyce oznacza to również, że wciąż potrzebni są specjaliści, którzy będą nieustannie czuwać nad stabilnym rozwojem telekomunikacji i związanym z nią przetwarzaniem sygnałów elektronicznych. Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja stanowią zatem odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój współczesnej nauki. Dziś chcemy bowiem mieć pewność, że nasza komunikacja nie zostanie przez nic zaburzona. Jeżeli jesteś osobą, która chce uczestniczyć w dalszym rozwoju tych fascynujących nauk ścisłych, to studia na kierunku elektronika i telekomunikacja będą dla ciebie stworzone.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie, jednolite)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Program kształcenia i gdzie studiować

Studia w Warszawie na łączonym kierunku jakim jest elektronika i telekomunikacja możesz podjąć na Wojskowej Akademii im. Jarosława Dąbrowskiego i w Politechnice Warszawskiej. To uczelnie techniczne z bardzo długą tradycją dydaktyczną, które każdego roku kształcą nowe pokolenia inżynierów. Jeżeli wybierzesz te uczelnię, będziesz mieć pewność, że twój intelektualny rozwój został oddany w dobre ręce. Pamiętaj jedynie, że czeka cię bardzo intensywny czas, bo studia na kierunku elektronika i telekomunikacja zaliczają się do grona renomowanych kierunków inżynieryjnych.

Osoby, które wybiorą studia w Warszawie na ścieżkę swojego kształcenia wyższego, będą spotykać na swojej drodze przede wszystkim przedmioty ścisłe. Przygoda z elektroniką i telekomunikacją zaczyna się od doskonałego opanowania zagadnień związanych z matematyką oraz fizyką. Dopiero bardzo dobre zaznajomienie z tymi dwiema dziedzinami pozwoli na zrównoważoną naukę projektowania i obsługi złożonych urządzeń elektronicznych.

 

4. Praca po studiach

Kierunki studiów w Warszawie takie jak elektronika i telekomunikacja bardzo chętnie wybierane są przez absolwentów szkół średnich właśnie ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Osoby, które otrzymują inżynieryjne wykształcenie, są bowiem najbardziej doceniane na aktualnym rynku pracy i mają możliwość przebierania w wielu atrakcyjnych ofertach. Dziś każdy z nas ma związek z telekomunikacją. Oznacza to więc, że wciąż potrzebni są specjaliści, którzy będą nad rozwojem telekomunikacji i elektroniki pracować.

Absolwenci tego kierunku studiów mogą zatem liczyć na stabilne zatrudnienie w różnego rodzaju przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych oraz firmach konsultingowych. Ponadto wykształcenie absolwentów elektroniki i telekomunikacji pozwala im na pracę w sektorze przemysłowym, gdzie wytwarza się urządzenia elektroniczne oraz rozbudowane systemy operacyjne, wpływające na jakość przepływu danych. Na wykwalifikowanych inżynierów z tej dziedziny czekają również wszelkiego rodzaju jednostki badawcze oraz instytucje naukowe, które zajmują się wdrażaniem oraz badaniem najnowszych możliwości telekomunikacyjnych.

Studia inżynierskie w Warszawie na kierunku elektronika i telekomunikacja możesz rozpocząć w trybie dziennym, czyli stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Nauka ma postać studiów wojskowych lub cywilnych, więc studenci – mimo że kształcą się na uczelni wojskowej (w przypadku WAT) – otrzymują przygotowanie wyłącznie z przedmiotów politechnicznych. To otwiera ścieżki dodatkowego rozwoju dla tych osób, które swojej przyszłości zawodowej nie chciałby wiązać z karierą wojskową, a zależy im na rzetelnym, politechnicznym wykształceniu. Studia stacjonarne mają także formę regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia, więc wiedza przyswajana jest przez studentów w sposób zrównoważony i systematyczny.

Każdy, kto decyduje się na studia na kierunku elektronika i telekomunikacja swoją przygodę rozpoczyna od dokładnego zgłębienia dwóch najpotężniejszych dziedzin ścisłych, czyli matematyki oraz fizyki. Wśród przedmiotów podstawowych znajdą się przykładowo:

 • matematyka i analiza;
 • algorytmy obliczeniowe;
 • fizyka;
 • teoria obwodów;
 • teoria pola elektromagnetycznego itd.

 

Są to niezbędne podstawy kształcenia, które musi opanować każdy ze studentów podczas pierwszych semestrów nauki. Bez bardzo dobrego zrozumienia podstawowych zależności nie będzie bowiem możliwe przejście do dużo bardziej skomplikowanych zagadnień, które już ściśle związane są elektroniką i telekomunikacją. Uczelnie w Warszawie dążą do tego, by zapewnić swoim studentom jak najbardziej rozległe i wszechstronne wykształcenie, a Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska stoją bez wątpienia na ich czele. W ofercie tego ośrodka akademickiego na kierunku elektronika i telekomunikacja znalazło się bowiem siedem niezależnych specjalizacji. Studenci mogą przykładowo wybrać:

 • inżynierię systemów bezpieczeństwa;
 • systemy cyfrowe;
 • systemy informacyjno-pomiarowe;
 • systemy teleinformatyczne itd.

 

Każdy ze studentów może rozwijać się w wybranej przez siebie dziedzinie. Jedno jest pewne – osoby, które kończą studia na kierunku elektronika i telekomunikacja posiadają nie tylko rozbudowaną wiedzę techniczną, lecz przede wszystkim potrafią wykorzystać ją w praktyce. Inżynierowie z tej dyscypliny dysponują szeregiem narzędzi, które pozwalają na projektowanie, wytwarzanie, czy eksploatację urządzeń oraz systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych.

Ile trwają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

Ile trwają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

Studia na kierunku Elektronika i telekomunikacja w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite).

Studia techniczne na kierunku elektronika i telekomunikacja dzielą się na dwa komplementarne cykle kształcenia oraz jednolite magisterskie w przypadku studiów wojskowych. Pierwszy z nich obejmuje trzy i pół letnie studia inżynierskie. Oznacza to, że trwają one siedem semestrów, podczas których studenci otrzymują niezbędną wiedzę oraz umiejętności z zakresu elektroniki i telekomunikacji. To również czas przygotowań do obrony pracy dyplomowej, która gwarantuje doceniany na rynku pracy tytuł inżyniera.

Osoby, które w dalszym ciągu chcą poszerzać swoją wiedzę, otrzymują taką możliwość na studiach drugiego stopnia. Obejmują one trzy semestry kształcenia, czyli półtora roku. Studia drugiego stopnia mają charakter uzupełniający oraz komplementarny. Pasjonaci elektroniki i telekomunikacji znacznie poszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Studenci na zakończenie nauki przystępują do obrony najważniejszej pracy dyplomowej, czyli pracy magisterskiej.

Studia o profilu wojskowym mają charakter jednolitych studiów magisterskich, których program kształcenia trwa pięć lat.

Jaka praca po studiach na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

Jaka praca po studiach na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie to gwarant nie tylko rzetelnego wykształcenia, lecz także perspektywa dobrej i stabilnej pracy. Współcześnie nikt nie wyobraża sobie, że mógłby przestać korzystać ze zdobyczy telekomunikacji. Dlatego też nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy dbać będą o zrównoważony przepływ danych przy pomocy urządzeń i systemów elektronicznych.

Kierunki studiów takie jak elektronika i telekomunikacja przygotowują swoich absolwentów do rozwijania kariery zawodowej w wielu różnorodnych sektorach. To, jakie miejsce pracy będzie najbardziej dogodne dla inżynierów, zależy w dużej mierze od ukończonej specjalizacji. Osoba, która kształciła się w zakresie systemów bezpieczeństwa będzie mogła w pełni rozwijać się w firmach zajmujących się chociażby ochroną danych osobowych, czy w centrach zarządzania kryzysowego. Z kolei ukończenie specjalizacji związanej z systemami informacyjno-pomiarowymi daje możliwości zatrudnienia w różnego rodzaju jednostkach badawczych.

Niezależnie jednak od ukończonej specjalizacji absolwenci studiów na kierunku elektronika i telekomunikacja mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • różnego rodzaju sektorach przemysłu, gdzie wykorzystywane są systemy elektroniczne i telekomunikacyjne;
 • firmach konsultingowych;
 • przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych;
 • jednostkach produkcyjnych urządzenia elektroniczne oraz systemy telekomunikacyjne;
 • instytucjach badawczych;
 • centrach przekazywania danych np. w bankowości itd.

Uczelnie w Warszawie – a w tym Wojskowa Akademia Techniczna – oferują swoim studentom międzynarodowy profil wykształcenia, który pozwala także na podjęcie satysfakcjonujących aktywności zawodowych w dowolnym miejscu na świecie.

Gdzie studiować na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek elektronika i telekomunikacja w Warszawie

 • Politechnika Warszawska
 • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

Kierunki techniczne i inżynieryjne bardzo często wybierane są przez absolwentów szkół średnich ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że nie są to kierunki, na których odnajdzie się każda osoba. Przyszli studenci politechnik i uczelni technicznych powinni mieć jasno sprecyzowane zainteresowania. Jeżeli poważnie myślisz o studiach na kierunku elektronika i telekomunikacja, zastanów się, czy jesteś osobą, która:

 • nie ma problemu z nauką przedmiotów ścisłych;
 • interesuje się nowymi zdobyczami techniki;
 • lubi logiczne łamigłówki;
 • nie boi się intelektualnych wyzwań i pracy w grupie.

 

Jeżeli dostrzegasz te cechy u siebie, to możesz rozważyć wzięcie udziału w rekrutacji na kierunek elektronika i telekomunikacja. Pamiętaj jednak, że decydujące znaczenie będą mieć wyniki, jakie uzyskasz podczas egzaminów maturalnych. Musisz jak najlepiej przygotować się z dwóch przedmiotów ścisłych, czyli matematyki, fizyki lub fizyki oraz astronomii. W procesie rekrutacji uwzględniany jest także wynik z egzaminu z dowolnie wybranego języka nowożytnego.

Ciekawą formą znalezienia się na listach osób przyjętych jest także wzięcie udziału w dowolnie wybranej olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja dla najbardziej ambitnych uczniów szkół średnich, którzy uwielbiają poszerzać swoją wiedzę o ponadprogramowe wiadomości. Laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Trzeba jedynie pamiętać, że udział w olimpiadzie nie zwalnia z obowiązku przystąpienia do podstawowych egzaminów maturalnych.

Zanim przystąpisz do procedury rekrutacyjnej, sprawdź także, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu w pierwszej kolejności. Powinny się pośród nich znaleźć zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz oczywiście świadectwo maturalne.

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Warszawie

studia w Warszawie

 

ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA - ważne informacje

elektronika i telekomunikacja studia

studia inżynierskie i techniczne w Warszawie

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w Warszawie?

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja to niepodważalna inwestycja w rozwój intelektualny, który w przyszłości zaowocuje w formie bardzo dobrych perspektyw zatrudnienia.

Dominik, student drugiego roku, mówi:

Od zawsze chciałem studiować w Warszawie, a moje zainteresowania naukami ścisłymi towarzyszą mi od bardzo dawna, więc wybór studiów nie stanowił dla mnie problemu. Na uczelni mamy możliwość uczestniczenia w wielu projektach badawczych, które dodatkowo poszerzają wiedzę i które mogę wykorzystać podczas konstruowania swojego przyszłego CV. To dla mnie niezwykle ważne!

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

POKAŻ WSZYSTKIE

Kierunki inżynierskie i techniczne w Warszawie

fotonika
informatyka
Rozwiń

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)