Praktyki i staże w Łodzi. Jak można je znaleźć?

Praktyki i staże w Łodzi. Jak można je znaleźć?

Praktyki i staże w Łodzi. Jak można je znaleźć?

26.10.2021

Praktyki i staże w Łodzi. Jak można je znaleźć?

Być może wiele osób mocno się zdziwi, lecz trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że studia i zdobyte wykształcenie nie gwarantują szybkiego znalezienia pracy. Jak to możliwe? Rynek pracy się zmienia i coraz częściej wymaga od nas nie tylko dyplomu ukończenia studiów, lecz przede wszystkim konkretnych umiejętności. Współczesnych pracodawców interesują odbyte staże, praktyki i kursy, ponieważ to one są świadectwem posiadania praktycznych kwalifikacji. Na szczęście uczelnie reagują na zmiany zachodzące na rynku, oferując swoim studentom coraz więcej możliwości rozwijania kompetencji, tym samym lepiej przygotowując ich do zawodowego startu.

 

Biura do spraw kariery

W ramach każdej szkoły wyższej działa tzw. biuro karier, bądź komórka o innej nazwie, lecz podobnych kompetencjach i zadaniach. Pomagają one w znalezieniu odpowiednich praktyk, ułatwiają kontakt między studentem i pracodawcą, doradzają w jaki sposób stworzyć najlepsze CV. Chociaż nie każdy student korzysta z tych usług, to biura karier bardzo często stanowią pierwszy krok nie tylko do zdobycia pierwszej pracy, lecz także pierwszy poważny odcinek na drodze ku karierze zawodowej.

 

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki może pochwalić się prężnie działającym biurem karier, które prowadzi działania na wielu płaszczyznach, a ilość realizowanych przez nie projektów jest niemal trudna do zliczenia. W ofercie przedsięwzięć jakie prowadzi ta komórka można znaleźć: Uniwersyteckie targi pracy, Kreatora kariery, Akademię kompetencji, Monitorowanie karier, Staż na start, Doradztwo zawodowe, Branżowe targi pracy „WorkShow”, Ambasadora biura karier. Istotą działalności biura jest zapewnienie studentom i absolwentom jak najlepszych warunków i możliwości wejścia w aktywną przestrzeń zawodową.

To, co charakterystyczne i od razu zwraca uwagę to różnorodność, która wynika z tego, że rynek pracy zmienia się i niereagowanie na te zmiany stawia studenta i absolwenta na gorszej, nierzadko przegranej od razu pozycji. Do flagowych inicjatyw biura karier Uniwersytetu Łódzkiego należy organizacja Uniwersyteckich targów pracy, które zawsze odbywają się w murach uczelni późną jesienią. W wydarzeniu udział biorą wystawcy, czyli firmy z bogatymi ofertami płatnych praktyk, staży i pracy, a także specjaliści w zakresie planowania kariery, którzy oceniają dokumenty aplikacyjne, a nawet doradzają jak powinno wyglądać profesjonalne zdjęcie do CV.

W szerokim wachlarzu propozycji biura karier znajdują się także liczne dodatkowe szkolenia dla studentów: Akademia kompetencji, Studenckie czwartki, Własna firma od podstaw, Aktywni mogą więcej, Przystanek pomysł, czy Przestrzeń from Facebook, będąca zestawem szkoleń, w których poruszane są takie zagadnienia jak: innowacje, obecność w sieci, marketing społecznościowy i cyberbezpieczeństwo.

 

Politechnika Łódzka

Biuro karier Politechniki Łódzkiej funkcjonuje w ramach Centrum Współpracy z Gospodarką, Innowacji i Transferu Technologii. Prowadzi bazę ofert pracy stałej i tymczasowej, indywidualne doradztwo z zakresu problematyki startu zawodowego, szkolenia indywidualne i zbiorowe, jak również obszerną bibliotekę książek dotyczących poszukiwania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, rozmów kwalifikacyjnych i autoprezentacji.

Ponadto, studenci i absolwenci mogą korzystać z szerokiej gamy szkoleń i kursów dokształcających, a także kursów językowych. Od pewnego czasu biuro karier PŁ realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – „Lepsze przygotowanie studentów Politechniki Łódzkiej do wejścia na rynek pracy.” Jest to tzw. program mentoringowy, który pozwala zdobyć wartościowe doświadczenie zawodowe oraz poznać specyfikę wybranej branży. Jak to działa? Zgłaszający otrzymują pracę na co najmniej 3 miesiące oraz wsparcie mentora w miejscu pracy. Mentor ułatwia wdrożenie się w strukturę firmy i wspiera rozwój potencjału i kompetencji związanych z konkretnym stanowiskiem. Do kogo skierowany jest ten program? Do studentów dwóch ostatnich lat studiów stacjonarnych I stopnia oraz wszystkich lat studiów stacjonarnych II stopnia.

 

Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadzi szereg działań skupionych wokół przygotowania do wejścia na rynek pracy. Jednym z projektów jest ABK for UMED. Na czym on polega? Program zakłada wsparcie doradcze w zakresie diagnozy kompetencji zawodowych i przedsiębiorczych, pomoc w rozpoznawaniu swoich mocnych stron oraz obszarów do rozwoju, dostęp do szeregu specjalistów i ludzi związanych z biznesem, a także pakiet różnorodnych warsztatów.

Uczelnia realizuje także projekty dla wybranych kierunków kształcenia. Przykładem jest program o nazwie „Studiujesz- pracujesz”, skierowany do studentów Ratownictwa medycznego, Zdrowia publicznego, Dietetyki i Fizjoterapii. Jego celem jest podniesienie kompetencji co najmniej 300 studentów dwóch ostatnich semestrów studiów stacjonarnych I stopnia. O czym jeszcze warto wspomnieć? O „studiach z powerem”, czyli projekcie zakładającym przeprowadzenie intensywnych szkoleń zawodowych, zajęć z pracodawcami i wizyt studyjnych.

 

Akademia Muzyczna i Akademia Sztuk Pięknych

Mogłoby się wydawać, że uczelnie artystyczne nie posiadają komórek wspierających karierę i wejście na rynek zawodowy, ponieważ absolwenci sami wytaczają swoje ścieżki. Nic bardziej mylnego. Szkoły wyższe o profilu artystycznym również posiadają biura karier o jasno określonych zadaniach. Czym one się zajmują? Kształtowaniem wizerunku, rozwijaniem umiejętności negocjacji biznesowych, pisania CV i listów motywacyjnych, a także prowadzeniem szkoleń; na przykład z zakresu zakładania i prowadzenia własnych inicjatyw gospodarczych, czy dotyczących prawa autorskiego i dotyczących organizacji działalności kulturalnej.

 

Biura karier to nie wszystko

Poszukiwaniu praktyk, staży i pracy nie służą wyłącznie biura karier umiejscowione w uczelniach. Pomagają w tym stowarzyszenia, inicjatywy, a także serwisy internetowe i wydawnictwa, takie jak otouczelnie.pl, które w jednym miejscu oferują szereg ofert wystawianych przez najbardziej prestiżowe i renomowane firmy, czy też praktyki.lodz.pl, czyli jedna z inicjatyw programu „Młodzi w Łodzi”. Gdzie jeszcze szukać? Warto zwrócić uwagę na Stowarzyszenie Inicjatyw Studenckich, nagradzane za takie projekty jak „Pracuję w Łodzi” czy „Łódź Akademicka - studia, praktyki, staże, praca”. Na tych, którzy chcieliby wybrać znaleźć wszystkie oferty praktyk i staży w jednym czeka protal www.otouczelnie.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)