Nauczanie języka polskiego jako obcego - studia podyplomowe w Poznaniu

Nauczanie języka polskiego jako obcego - studia podyplomowe w Poznaniu

Nauczanie języka polskiego jako obcego - studia podyplomowe w Poznaniu
Dodaj do ulubionych

Nauczanie języka polskiego jako obcego - studia podyplomowe w Poznaniu

Studia na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie online.

 

Nauczanie języka polskiego jako obcego to studia podyplomowe w Poznaniu, których celem jest przekazanie słuchaczom wiedzy z zakresu dydaktyki języka polskiego jako obcego. Studenci dowiadują się także, jak uczyć dzieci, uwzględniając przy tym perspektywę psychologiczną i pedagogiczną.

Studia kształcą absolwentów, którzy odnajdą się w roli wykładowców kultury polskiej oraz lektorów języka polskiego jako obcego lub drugiego. Program kształcenia oparty jest na autorskich zagadnieniach i materiałach.

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest kierunek nauczanie języka polskiego jako obcego - studia podyplomowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

JAKIE WYMAGANIA REKRUTACYJNE?

Studia w Poznaniu na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego, przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych, a w szczególności filologicznych. Kształcenie mogą jednak podjąć absolwenci dowolnego kierunku.

Program nauczania zainteresuje osoby, które mają kwalifikacje pedagogiczne, ale pragną uzyskać umiejętności do podjęcia pracy w roli nauczyciela języka polskiego jako obcego. To też doskonały kierunek dla osób bez kwalifikacji pedagogicznych, które chciałyby móc pracować jako lektorzy języka polskiego jako obcego.

Kandydaci, którzy już pracują lub chcą pracować w placówkach oświaty, powinni złożyć dokumenty potwierdzające posiadane przygotowanie pedagogiczne. Absolwenci polskich studiów powinni dodatkowo przedstawić w procesie rekrutacji dyplom ukończenia studiów wyższych. Wymaga się też okazania dokumentu potwierdzającego znajomość języka obcego na poziomie minimum B1. Obcokrajowcy z kolei muszą przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie minimum C1.

W razie potrzeby zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna. Warunek przyjęcia kandydatów na studia stanowi nienaganna dykcja, predyspozycje do pracy w charakterze nauczyciela czy łatwość nawiązywania kontaktów.

Rekrutację prowadzi się do wypełnienia limitu miejsc, który jest z góry określony. O przyjęciu na studia może decydować kolejność zgłoszeń.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO?

Studia na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego realizowane są online na podstawie autorskiego programu oraz materiałów, z zastosowaniem nowoczesnych technik nauczania zdalnego – wideokonferencje, platformy, media społecznościowe czy quizy.

Zajęcia mają formę wykładów, konwersatoriów czy ćwiczeń warsztatowych. Słuchacze biorą także udział w praktykach zawodowych pod opieką wykwalifikowanych nauczycieli języka polskiego jako obcego.

Program nauki spełnia wszystkie wymogi określone przez Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 roku w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450).

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci studiów na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego wyróżniają się znajomością zagadnień dydaktyki języka polskiego, w tym nauczania dzieci. Uwzględniają przy tym perspektywy psychologiczne i pedagogiczne.

W trakcie studiów słuchacze poznają najnowsze zagadnienia związane z koncepcją współczesnej dydaktyki polonistycznej, technik nauczania czy form prowadzenia zajęć warsztatowych.

Absolwent jest przygotowany do skutecznego komunikowania się z cudzoziemcami oraz do nauczania dorosłych i dzieci języka polskiego. Zna też metody, które sprawiają, że nauka staje się bardziej efektywna.

Kształcenie na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego pozwala zdobyć dodatkowe umiejętności i uprawnienia w zakresie prowadzenia zajęć z języka polskiego jako obcego w szkołach.

W ramach licznych zajęć słuchacze zaznajamiają się ze specyfiką prowadzenia zajęć z języka polskiego podopiecznych, którzy pochodzą z różnych grup kulturowych i językowych. Dzięki zdobytym narzędziom edukacyjnym absolwenci potrafią prowadzić działania dydaktyczne i ewaluację postępów w nauczaniu kursantów. Uwzględniają przy tym potrzeby grupy.

Absolwent wyróżnia się też zaawansowaną wiedzą z zakresu struktury, zasad gramatyki, fonetyki i ortografii języka polskiego. Zna metodykę nauczania języka polskiego jako obcego i współczesne procesy w polszczyźnie.

Po zakończeniu studiów słuchacze potrafią samodzielnie tworzyć kursy językowe i plany dydaktyczne, które będą dobrane do potrzeb kursantów. Znają strategie nauczania i potrafią je dopasować do potrzeb odbiorców.

 

 

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO?

Studia na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego, trwają 1 rok (studia podyplomowe).

 

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

Absolwenci studiów są przygotowani do edukacji z zakresu z języka polskiego jako obcego w szkołach. Mogą też wykonywać pracę lektora na uczelniach wyższych czy kursach językowych.

Nabyta wiedza i umiejętności mogą zostać wykorzystane w pracy z dorosłymi w Polsce w ramach prowadzenia zorganizowanych lub indywidualnych kursów na uczelniach wyższych lub w szkołach językowych. Absolwenci mogą także nauczać dzieci obcokrajowców, którzy przebywają na terenie Polski.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego

  • lektorzy na uczelniach wyższych lub w szkołach językowych;
  • nauczyciele języka polskiego jako obcego dla dorosłych w ramach zorganizowanych kursów;
  • nauczyciele języka polskiego jako obcego dla dzieci cudzoziemców przybywających na terenie Polski w ramach zorganizowanych lub indywidualnych kursów;
  • prowadzący kursy w placówkach, które zajmują się szerzeniem kultury polskiej na świecie poza granicami Polski.

Studia na kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego umożliwiają słuchaczom rozwój swoich umiejętności. Dzięki temu odnajdą się na polskim i zagranicznym rynku pracy.

Komentarze (0)