Inżynieria środowiska - Poznań

Inżynieria środowiska - Poznań

Studia na kierunku inżynieria środowiska w Poznaniu możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Inżynieria środowiska stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Inżynieria środowiska stopień: (II) , czas trwania: 2 lata • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku inżynieria środowiska

Inżynieria środowiska w Poznaniu - uczelnie publiczne


19.01.2024

Inżynieria środowiska studia Poznań |woj. wielkopolskie

Studia na kierunku inżynieria środowiska w Poznaniu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Inżynieria środowiska - Poznań
Studia na kierunku inżynieria środowiska w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Poznaniu 2024/2025 na kierunku inżynieria środowiska możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Poznańskiej (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PP) oraz Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UP).
 
Opis kierunku
 
Studia na kierunku inżynierii a środowiska adresowane są do miłośników nauk ścisłych przyrodniczych — matematyki, fizyki, chemii i informatyki. Studenci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji systemów melioracyjnych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a także urządzeń i budowli wodnych. Uczestnicy zajęć zapoznają się także z zagadnieniami związanymi ze składowiskiem odpadów i oczyszczalniami ścieków oraz instalacjami wewnętrznych budynków. Nauczą się także prawidłowego przygotowania zabezpieczeń przed zagrożeniami powodzią i suszą czy regulacji cieków.
 
Praca po studiach
Absolwenci tego kierunku studiów znajdują zatrudnienie w biurach projektowych i administracji publicznej na stanowiskach np. specjalistów ds. gospodarki wodnej, melioracji bądź środowiska. Mogą liczyć na pracę w przedsiębiorstwach związanych z usługami: komunalnymi, wykonawczo-budowlanymi i instalacyjnymi. Niektórzy absolwenci decydują się na rozwój kariery zawodowej w instytucjach związanych z zarządzaniem środowiska, firmach konsultingowych, a nawet ośrodkach badań i kontroli środowiska. 

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek inżynieria środowiska w Poznaniu?

Aby zostać studentem kierunku inżynieria środowiska powinieneś zdać egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, do których należą między innymi: biologia, chemia, fizyka, geografia lub informatyka.

W przypadku studiów drugiego stopnia, kandydaci będą zobowiązani do przedstawienia dyplomu ukończenia studiów wyższych o podobnym profilu kształcenia.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA ŚRODOWISKA?

W dobie rozwoju przemysłowego i urbanistycznego, ingerencja człowieka w środowisko naturalne jest czymś nieuniknionym. Przejawia się to w takich dziedzinach gospodarki, jak rolnictwo, przemysł cy budownictwo, które mają bezpośredni związek z funkcjonowaniem natury. Dlatego też niezwykle ważne jest zapewnienie, jak największej równowagi pomiędzy przyrodą a działalnością ludzką. Kształceniem specjalistów z tego obszaru zajmuje się kierunek inżynieria środowiska w Poznaniu.

Idealnymi kandydatami na studia inżynierskie w Poznaniu będą osoby o wszechstronnych zainteresowaniach z obszaru nauk ścisłych i technicznych. W przypadku kierunku inżynieria środowiska warto posiadać wiedzę dotyczącą przyrody, biologii i funkcjonowania środowiska naturalnego. Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki, to studia na kierunku inżynieria środowiska powinny być twoim wyborem.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku inżynieria środowiska możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku inżynieria środowiska w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat. 

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako że studia inżynierskie zyskują dużą popularność wśród studentów, uczelnie w Poznaniu coraz częściej decydują się na wprowadzenie ich do swojej oferty kształcenia. Obecnie kierunek inżynieria środowiska możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie te mają odmienny program kształcenia, dzięki czemu studenci mogą wybrać najlepszą i najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb, opcje.

Program kształcenia na kierunku inżynieria środowiska jest w pełni dopasowany do realiów współczesnego świata. Tematyka zajęć oscyluje wokół nauk technicznych, ścisłych, biologicznych i przyrodniczych. W planie znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:

  • matematyka
  • technologie informacyjne
  • fizyka
  • ekonomia
  • ochrona środowiska
  • termodynamika techniczna

 

Oprócz wiedzy teoretycznej, zdobędziesz także cenne umiejętności praktyczne, związane między innymi z projektowaniem inżynierskim. Ponadto, w programie znajdą się obieralne bloki specjalizacyjne. Ich dokładną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych uczelni.

Uczelnie w Poznaniu - kierunek inżynieria środowiska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Poznańska (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PP) stacjonarne, niestacjonarne II stopnia więcej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UP w Poznaniu) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU INŻYNIERIA ŚRODOWISKA?

Studia w Poznaniu kształcą specjalistów z zakresu różnorodnych dziedzin, którzy doskonale odnajdują się na współczesnym, niekiedy wymagającym rynku pracy. Podobnie jest z absolwentami kierunku inżynieria środowiska, którzy mają dużo ciekawych możliwości rozwoju.

Przede wszystkim zostaniesz kompleksowo przygotowany do pracy w jednostkach administracji publicznej i usługach komunalnych. Równie ciekawą opcją jest zatrudnienie w:

  • biurach projektowych
  • firmach konsultingowych
  • firmach doradczych

 

Uzyskaną wiedzę i kompetencje wykorzystasz w pracy w przedsiębiorstwach wykonawczo-budowlanych, firmach energetyki cieplnej czy tych związanych z branżą gazowniczą. Absolwenci często decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej o profilu dopasowanym do ich wykształcenia. Ponadto, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i tym samym zyskać nowe, ciekawe perspektywy zawodowe.

Gdzie studiować na kierunku inżynieria środowiska w Poznaniu?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Politechnice Poznańskiej.

Uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria środowiska w Poznaniu:

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Inżynieria środowiska w Poznaniu?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria środowiska Poznań studia i stopnia

Inżynieria środowiska Poznań studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria środowiska Poznań studia stacjonarne

Inżynieria środowiska Poznań studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku inżynieria środowiska w Poznaniu

Inżynieria środowiska w Poznaniu

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Poznaniu

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Poznaniu

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

Studia na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania

Studia na Wydziale Maszyn Roboczych i Transportu

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować