Studia medyczne Katowice

Studia medyczne Katowice

Studia medyczne Katowice

Największy wybór studiów

medycznych w Katowicach

Odkryj kierunki medyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia medyczne w Katowicach | woj. śląskie

Studia medyczne w Katowicach to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym) . Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są Studia medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MEDYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:

KIERUNKI MEDYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia medyczne w Katowicach

Niełatwo jest znaleźć się na liście przyjętych na studia medyczne. Wszystko zależy od uczelni i od wydziału, na które chcemy się dostać, jednak średnia krajowa obłożenia wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce na uczelni. W związku z tym, warto już w liceum albo na początku innej szkoły ponadgimnazjalnej zwrócić szczególną uwagę na takie przedmioty, jak biologia, chemia, fizyka, a także matematyka.

Te cztery przedmioty są zazwyczaj brane pod uwagę, gdy dochodzi do procesu rekrutacji. I to osiągnięta punktacja właśnie z tych przedmiotów pozwala na przekroczenie magicznego progu zdawalności na wybrane studia medyczne.

Nie warto jednak się poddawać, gdy nie znajdziemy się od razu na liście przyjętych. Większość potencjalnych studentów składa swoje papiery na kilka uczelni i wybiera potem tę, która wydaje im się najlepsza, jednocześnie zwalniając miejsce na innych. Warto więc sprawdzać aktualizowane listy na stronach uczelnianych, może się okazać, że udało nam się dostać na studia medyczne z listy oczekujących.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia medyczne niestacjonarne w Katowicach

Studia medyczne to obszar kształcenia, który śmiało można określić najbardziej wymagającym. Z tego względu trwają głośne dyskusje na temat tego, czy możliwe jest profesjonalne przygotowanie do wykonywania zawodów medycznych w ramach studiów niestacjonarnych. Odpowiedź może wydać się banalna, ale jakże stanowcza: gdyby było to niemożliwe, to studia medyczne byłyby realizowane wyłącznie w formie dziennej. Jaka oferta czeka na kandydatów planujących kształcenie w Katowicach? Jest ona bogata i wiele kierunków kształcenia dostępnych jest w obu formach.

Czy studia niestacjonarne są trudniejsze? Ogólnie rzecz ujmując nauka profesji medycznych nie należy do łatwych, a zgłębianie dyscyplin z tego zakresu w trybie niestacjonarnym wymaga nieco innego podejścia od samych studentów. Dlaczego? Niestacjonarne studia medyczne w Katowicach można rozumieć jako studia zaoczne, czyli takie, w ramach których zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.

Mniej dni do nauki, lecz materiału do przyswojenia tyle samo co na studiach stacjonarnych. Kryje się za tym skondensowanie programu, który należy pojąć w stosunkowo krótszym czasie i z mniejszą pomocą wykładowcy. Ogólnie, studia niestacjonarne opierają się na większej samodzielności studentów, którzy sami muszą zadbać o aktualizowanie swoich wiadomości i selekcjonowanie tych najbardziej istotnych.

Nie dość, że studia medyczne wymagają sporego wysiłku i skupienia, to studia medyczne w formie niestacjonarnej wymagają tego wszystko w podwójnej dawce. Ale nie jest to droga nie do przejścia. Wystarczy tylko poważnie podejść do nauki.

czytaj dalej studia medyczne niestacjonarne (zaoczne) w Krakowie

STUDIA MEDYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

A
B
C
D
E
F
G
K
M
N
O
P
Ś
S
T
Z
Rozwiń

Jak wyglądają studia medyczne w Katowicach i woj. śląskim?

Ci, którzy decydują się na studiowanie medycyny muszą zdawać sobie sprawę, że wybierają jeden z najbardziej opłacalnych i prestiżowych, ale też obleganych kierunków. Jest to związane z faktem, że absolwenci medycyny nie tylko mogą podjąć pracę w szeroko pojętej medycynie, ale także farmacji czy kierunkach inżynierskich, związanych choćby z biotechnologią czy fizyką medyczną. A to przynosi nie tylko możliwość rozwoju, ale przede wszystkim pieniądze.

 

Studia medyczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Każdy, kto planuje rozpoczęcie studiów medycznych w Katowicach i województwie śląskim prawdopodobnie wkrótce stanie przed wyborem jednego z kierunków pierwszego stopnia. Kształcenie może odbywać się w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia i będzie ono miało miejsce w przypadku większości kierunków.

W praktyce oznacza to, że studenci zmierzą się z trzyletnim okresem edukacji, który zostanie zwieńczony uzyskaniem tytułu licencjata lub poświęcą trzy i pół roku na zdobycie tytułu inżyniera. Jeśli wybierzesz kierunek lekarski lub fizjoterapię, będziesz się kształcił w ramach studiów jednolitych, które będą trwały co najmniej pięć lat. Absolwenci studiów dowolnego stopnia powinni zapoznać się z ofertą kierunków dyplomowych.

Przeważająca większość studentów decyduje się na studia stacjonarne. Umożliwiają one zdobywanie wiedzy i umiejętności kierunkowych podczas nauki przez pięć dni roboczych w tygodniu. Studenci niestacjonarni kształcą się w weekendy, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Wybierz kształcenie zaoczne, jeżeli z jakichś powodów wolisz uniknąć uczęszczania na zajęcia w tygodniu.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów medycznych w Katowicach i woj. śląskim

Studia medyczne od lat cieszą się ogromną popularnością wśród przyszłych studentów, którzy wykazują się ponadprzeciętnymi ambicjami i osiągnięciami na egzaminie dojrzałości. Możliwość ujrzenia swojego nazwiska na liście przyjętych na wymarzony kierunek bez wątpienia przynosi wiele satysfakcji.

Musisz jednak pamiętać, że przyszli kandydaci na kierunki medyczne powinni posiadać naturalną zdolność do przyswajania wiadomości z obszaru fizyki, biologii i chemii a także wykazywać się empatią i chęcią niesienia pomocy ludziom w potrzebie.

W województwie śląskim możesz realizować zarówno najbardziej popularne propozycje, jakimi są między innymi kierunek lekarski, pielęgniarstwo czy dietetyka, ale również te unikalne, jak coaching medyczny, analityka medyczna oraz inżynieria biomedyczna. Wysoka jakość kształcenia jest związana ze śląskimi uczelniami wyższymi, dlatego jeżeli zdecydujesz się na studia właśnie tam, możesz być pewien, że uzyskasz wszechstronne i cenne kwalifikacje zawodowe.

 

Kierunki medyczne w Katowicach:

 • Biotechnologia medyczna
 • Dietetyka
 • Fizjoterapia
 • Kierunek lekarski
 • Kosmetologia
 • Pielęgniarstwo
 • Fizyka medyczna
 • Inżynieria biomedyczna
 • Analityka medyczna
 • Coaching medyczny

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Kierunki medyczne w Katowicach i całym województwie śląskim można realizować na kilkunastu różnych uczelniach wyższych. Ogromna różnorodność w zakresie realizowanych przez nie kierunków oraz specyfiki prowadzenia zajęć i wykładów sprawia, że nawet najbardziej wymagający znajdą odpowiednią dla siebie opcję. Wśród śląskich uczelni znajdziesz zarówno prywatne, jak i publiczne.

Część z nich zaoferuje ci możliwość kształcenia tak w trybie stacjonarnym jak i zaocznym, inne natomiast skupią się na realizowaniu przedmiotów jedynie dziennie. Jeżeli zależy ci na kształceniu w placówce nastawionej na edukowanie jedynie medyków i pracowników służby zdrowia, wybierzesz Wyższą Szkołę Medyczną w Sosnowcu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach lub Śląską Wyższą Szkołę Medyczną w Katowicach.

Na uwagę zasługują również pozostałe uczelnie, których poziom jest równie wysoki. Zadbaj o dokładne zaznajomienie się z charakterem realizowania wybranych kierunków na poszczególnych uczelniach oraz nie rezygnuj z możliwości wzięcia udziału w dniach otwartych – w ten sposób stworzysz sobie szansę na dokonanie optymalnego wyboru.

 

Uczelnie, na których możesz realizować kierunki medyczne w Katowicach i woj. śląskim:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Politechnika Śląska w Gliwicach
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
 • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
 • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
 • Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach
 • Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
 • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
 • Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej
 • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim
 

Jaki kierunek medyczny w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Bez wątpienia wiele osób marzy o dobrej pracy. W większości przypadków wybór kierunku kształcenia jest zdeterminowany możliwościami zawodowymi, jakie zapewnią kompetencje uzyskane w trakcie procesu edukacji. Jeżeli zastanawiasz się, jakie kierunki medyczne na Śląsku stworzą przed tobą najkorzystniejsze możliwości, powinieneś uprzednio zastanowić się nad twoją własną definicją dobrej pracy.

Podczas gdy dla jednych pod tym pojęciem kryją się jedynie wysokie dochody, pozwalające na życie na wysokim standardzie, inni doceniają elastyczne godziny pracy lub możliwość realizowania własnych celów naukowych, aby nieustannie rozwijać się na płaszczyźnie intelektualnej.

Jeżeli jesteś w tej pierwszej grupie, powinieneś zapoznać się z wiarygodnymi informatorami, opisującymi realne szanse absolwentów danych kierunków medycznych na dzisiejszym rynku pracy. Możesz również nawiązać kontakt z medykami, którzy już ukończyli kształcenie. Zebranie informacji na temat ich obecnego życia zawodowego pozwoli ci na lepsze rozeznanie wśród czekających cię możliwości. Pamiętaj, że zwykle absolwenci kierunków medycznych nie narzekają na niskie zarobki.

Osoby, które pragną połączyć realizację swoich pasji z kształceniem na uczelni wyższej powinny dokładnie rozeznać się w ofercie kierunków śląskich uczelni, a następnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Na podstawie odpowiednio długich przemyśleń dokonasz najodpowiedniejszego z możliwych wyborów.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Lekarz
 • Pielęgniarka/pielęgniarz
 • Kosmetolog
 • Fizjoterapeuta
 • Dietetyk
 • Fizyk medyczny
 • Biotechnolog
 • Inżynier biomedyczny
 • Coach medyczny

 

Absolwenci studiów medycznych w województwie śląskim bez trudu pracują na wysokich stanowiskach w publicznych i niepublicznych przychodniach, niejednokrotnie otwierają własne dobrze prosperujące gabinety, zajmują się działalnością polegającą na świadczeniu usług opiekuńczych lub podejmują działania zmierzające do rozwoju posiadanych kompetencji. Jeśli i ty chciałbyś zadbać o swoją przyszłość, w najbliższym możliwym terminie aplikuj na interesujący cię kierunek medyczny w Katowicach i woj. śląskim!

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Wybór uczelni wyższej może być niełatwy, a czeka każdego świeżo upieczonego maturzystę, który pragnie kontynuować edukację na studiach. Katowice i województwo śląskie to potężny ośrodek akademicki, który umożliwi ci kształcenie na kilkunastu tamtejszych uczelniach. Czy istnieje jedna, uniwersalna i idealna pod każdym względem placówka? Bez wątpienia nie. Dlatego twoja decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana.

Przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz od przyszłej nauki. Jeśli zależy ci na realizowaniu konkretnego kierunku, sprawdź która z uczelni posiada go w swojej ofercie. Następnie przeanalizuj siatkę przedmiotów, aby upewnić się w słuszności przyszłego wyboru.

Uczelnie każdego roku organizują dni otwarte dla zainteresowanych przyszłych studentów. Weź w nich udział i nie rezygnuj z możliwości rozeznania się w rozkładzie budynku, porozmawiania z wykładowcami oraz studentami, od których zbierzesz jednocześnie interesujące cię informacje.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 

Czy warto iść na studia medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Codzienna odpowiedzialność za ludzkie zdrowie, samopoczucie, komfort, a niekiedy także życie, jest bez wątpienia nierozerwalnie związana z wieloma zawodami medycznymi. Studia medyczne są uznawane za prestiżowe, a sami studenci oraz absolwenci doceniają ich wartość merytoryczną.

Czy warto iść na studia medyczne w Katowicach i województwie śląskim? Tak, jeżeli jesteś zainteresowany naukami przyrodniczymi, chciałbyś sukcesywnie pogłębiać naukową wiedzę o ludzkiej fizjologii, anatomii i genetyce, a ponadto lubisz kontakt z drugim człowiekiem, dlatego świadczenie usług na korzyść ich zdrowia byłoby dla ciebie satysfakcjonujące.

Zanim zdecydujesz się na aplikacje na jakikolwiek kierunek, powinieneś dobrze przemyśleć swoją decyzję. Zastanów się, czego oczekujesz od edukacji na studiach wyższych? Czy wykształcenie jest dla ciebie naprawdę ważne? Co będziesz mógł dzięki niemu osiągnąć? Na podstawie udzielonych odpowiedzi podejmij właściwe kroki.

Studia wyższe na kierunkach medycznych wiążą się nie tylko z uczęszczaniem na bardzo ciekawe wykłady wyposażające w wszechstronną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne zajęcia warsztatowe, do przeprowadzenia których wykorzystywane są nowoczesne rekwizyty i preparaty.

To również możliwość wzięcia udziału w atrakcyjnych kursach i stażach, zajęciach pozauczelnianych oraz różnych wydarzeniach związanych z kulturą. Wszystkie z wymienionych opcji powinny zainteresować osoby o szerokich horyzontach, które chciałyby wykorzystać czas akademicki w jak najlepszy sposób.

Województwo śląskie jest dużym ośrodkiem akademickim przyjaznym studentom, o czym świadczą między innymi tamtejsze uczelnie wyższe. Znaczna część z nich ma długoletnią tradycję, a jej absolwenci bez większych problemów znajdują pracę w zawodzie. Jeżeli rozważasz pójście na studia wyższe, zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę jedną ze śląskich uczelni i oferowanych przez nie kierunków – być może właśnie dzięki nim zostaniesz wyposażony w interesujące cię kompetencje?

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach medycznych

Po studiach medycznych można wykonywać pracę w takich zawodach jak chociażby farmaceuta, lekarz specjalista, pielęgniarz, coach medyczny, stomatolog, protetyk słuchu, analityk medyczny, lekarz rodzinny, informatyk medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, technik radiologiczny, dietetyk, fizjoterapeuta, inżynier wyrobów medycznych, rehabilitant, laborant, reprezentant ds. odszkodowań, analityk laboratoryjny, przedstawiciel medyczny, przedstawiciel farmaceutyczny ratownik medyczny, rejestrator medyczny albo konsultant medyczny.

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH SĄ STUDIA MEDYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

Jedną z głównych uczelni medycznych w Katowicach i na terenie Górnego Śląska jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. W Katowicach uruchomiony został dla studentów m.in. Wydział Lekarski, na którym można studiować na kierunkach Lekarskim i Neurobiologicznym. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu znajdują się takie kierunki, jak: Fizjoterapia, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Coaching medyczny oraz Elektroradiologia.

Śląski Uniwersytet Medyczny ma również kilka placówek pozamiejskich. Katowicki Wydział Lekarski posiada specjalistyczny Oddział Lekarsko - Dentystyczny w Zabrzu. Natomiast w Sosnowcu otwarto Wydział Farmaceutyczny z oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Tutaj studenci mogą uczyć się na kilku kierunkach. Są to: Farmacja, Analityka medyczna, Biotechnologia, Biotechnologia Medyczna oraz Kosmetologia. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach posiada również Wydział Zdrowia Publicznego z oddziałem w Bytomiu, gdzie można kształcić się na kierunkach: Zdrowie publiczne oraz Dietetyka.

 


ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY - STUDIA MEDYCZNE

Największym ośrodkiem naukowym, prowadzącym studia medyczne w Katowicach jest Śląski Uniwersytet Medyczny, na którym realizowane są kierunki na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.

Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym

 • kierunek lekarski - studia stacjonarne i niestacjonarne
 • kierunek lekarsko-dentystyczny - studia stacjonarne i niestacjonarne, również w języku angielskim
 • ratownictwo medyczne - studia I stopnia, stacjonarne

dowiedz się więcej>

Wydział Lekarski

 • kierunek lekarski - studia jednolite magisterskie, zdobycie tytułu lekarza, również w języku angielskim
 • neurobiologia - unikatowe studia II stopnia, magisterskie

dowiedz się więcej>

Wydział Farmaceutyczny

 • Farmacja – jednolite studia magisterskie
 • Analityka medyczna – jednolite studia magisterskie
 • Biotechnologia (od roku akademickiego 2012/2013 Biotechnologia medyczna) – studia I stopnia
 • Biotechnologia medyczna – studia II stopnia
 • Kosmetologia – studia I stopnia i II stopnia

dowiedz się więcej>

Wydział Zdrowia Publicznego

 • zdrowie publiczne - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • dietetyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • zarządzanie ryzykiem zdrowotnym - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

dowiedz się więcej>

Wydział Nauk o Zdrowiu

 • Fizjoterapia - I stopnia i II stopnia studia stacjonarne i niestacjonarne
 • Pielęgniarstwo - I stopnia i II stopnia studia stacjonarne i niestacjonarne
 • Położnictwo - I stopnia i II stopnia studia stacjonarne i niestacjonarne
 • Coaching medyczny II stopnia
 • Elektroradiologia I stopnia

dowiedz się więcej>

 


POLITECHNIKA ŚLĄSKA - STUDIA MEDYCZNE

Uczelnią nakierowaną bardziej na technologię w medycynie jest Politechnika Śląska w Gliwicach. Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej prowadzone są wykłady z Informatyki i aparatury medycznej, Biomateriałów i inżynierii wyrobów medycznych, Biomechatroniki oraz Biosensorów i przetwarzania sygnałów biomedycznych.

dowiedz się więcej>


ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA MEDYCZNA - STUDIA MEDYCZNE

W Katowicach znajduje się również Śląska Wyższa Szkoła Medyczna, kształcąca na kierunkach Kosmetologii, Dietetyki i Gastronomii, jak również Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego, organizująca zajęcia z Fizjoterapii i Kosmetologi. Natomiast w Sosnowcu działa Wyższa Szkoła Medyczna, prowadząca zajęcia z zakresu Pielęgniarstwa i Ratownictwa medycznego.

 


AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO - STUDIA MEDYCZNE

Ostatnią uczelnią, oferującą naukę przedmiotów około-medycznych jest Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Znajduje się tutaj Wydział Fizjoterapii, oferujący studia właśnie z tego przedmiotu.

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)