Filologia studia I stopnia - Warszawa

Filologia studia I stopnia - Warszawa

Filologia studia I stopnia - Warszawa

Studia I stopnia w Warszawie

filologia

Odkryj filologię w Warszawie i i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Filologia studia I stopnia (licencjackie) Warszawa 2021 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku Filologia w Warszawie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Filologia studia I stopnia - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek filologia polska

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Jednostka prowadząca

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Jednostka prowadząca

Filologia polska stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia w Warszawie?

Język polski, język obcy nowożytny, WOS, historia, filozofia, czy nawet język łaciński z elementami kultury łacińskiej lub historia sztuki – to właśnie te przedmioty mogą sprawdzić, że znajdziesz się na listach osób przyjętych kierunków takich jak filologia. Pamiętaj, by część z wybranych przez siebie przedmiotów zdawać na poziomie rozszerzonym. Wtedy twoje szanse znacznie wzrosną.

Możesz zapoznać się także z ofertą studiów prywatnych. Ich rekrutacja wygląda odrobinę inaczej, ponieważ podczas niej wystarczy dostarczyć świadectwo maturalne z pozytywnymi wynikami.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia w Warszawie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia polska w Warszawie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA?

Studia filologiczne od wielu lat znajdują się w kręgu zainteresowań wielu absolwentów szkół średnich. Jeśli i ty nie wyobrażasz sobie tygodnia bez nieprzeczytanej książki, a do tego łatwo przychodzi ci nauka języków obcych, to może być to obszar stworzony właśnie dla ciebie. Jest on wyjątkowo atrakcyjny, ponieważ nie nakłada praktycznie żadnych ograniczeń i daje różnorodne możliwości zawodowego rozwoju.

Kierunki studiów takie jak filologia zadedykowane są na ogół otwartym umysłom humanistycznym. Zastanów się jednak najpierw, tajniki jakiej filologii chciałbyś zgłębić najpierw. Wybór jest bowiem ogromny. W zależności od indywidualnych zainteresowań będziesz mógł studiować przykładowo filologię hiszpańską, romańską, rosyjską, czy polską. To, którą z nich wybierzesz, zależy wyłącznie od twoich osobistych fascynacji.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku filologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym lub online. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

2. Program studiów i przedmioty

Studia stacjonarne czy studia niestacjonarne – oto pytanie, które z nich wybrać. Przyszli studenci mierzą się nie tylko z szerokim wyborem kształcenia filologicznego. Warto także odpowiednio wcześnie zastanowić się, który z trybów nauki przyniesie najwięcej satysfakcji. Studia stacjonarne wciąż cieszą się dużą popularnością ze względu na brak opłat za czesne na państwowych uczelniach. Studia zaoczne to z kolei dobra propozycja dla osób, które chciałby równolegle rozwijać inne aktywności, np. te związane z pracą. Zajęcia w tym trybie odbywają się bowiem podczas weekendowych zjazdów naukowych, studenci muszą jedynie część materiału opanowywać we własnym zakresie i liczyć się z uiszczaniem opłat za czesne.

Studia filologiczne mają charakter teoretyczno-praktyczny. Można je jednak podzielić śmiało na dwie podstawowe części. Z jednej strony studenci poznają bowiem szczegółowo zagadnienia językoznawcze. Poznają między innymi tajniki:

 • gramatyki opisowej (współczesnej)
 • gramatyki historycznej
 • praktycznej stylistyki

 

Z drugiej strony na każdego studenta czeka intensywny kurs z zakresu literaturoznawstwa. Zajęcia o tym profilu pozwolą na zapoznanie ze sztuką danego kręgu kulturowego. Studia I stopnia wyposażą studentów w wiedzę o poszczególnych epokach literackich, twórcach i dziełach. To jednak nie wszystko – otrzymają oni także praktyczne zdolności analityczne i interpretacyjne. Naczelnym celem studiów filologicznych jest zapewnienie absolwentom tego kierunku doskonałych kompetencji, które pozwolą na świadome posługiwanie się danym językiem i zakorzenienie go w przestrzeni kulturowej. Wszystko to zostaje wzbogacone o treści związane z:

 • kulturą
 • historią
 • sztuką danego kręgu kulturowego

Ile trwają studia I stopnia na kierunku filologia w Warszawie?

Studia na kierunku Filologia w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia filologiczne w Warszawie poddają się najpopularniejszemu podziałowi kształcenia. Nauka odbywa się dwustopniowo, studia I stopnia na kierunku filologia są jednak dla absolwentów szkół średnich obligatoryjnym początkiem dydaktycznym na uczelniach wyższych. W trakcie trwania trzyletniej nauki zdobywają oni podstawową wiedzę i kwalifikacje. Ostatni etap nauki na tym stopniu to obrona pracy dyplomowej oraz otrzymanie tytułu licencjata.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FILOLOGIA?

Kierunki studiów takie jak filologia dają bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju, dlatego też tak chętnie wybierane są przez absolwentów szkół średnich. Musisz tylko odpowiednio wcześnie zastanowić się, jaka praca sprawi ci najwięcej satysfakcji. A możesz być pewien, że jest w czym wybierać. Studia filologiczne otwierają bowiem wiele różnorodnych propozycji na ciekawą i stabilną pracę!

W zależności od ukończonej specjalizacji będziesz mógł pracować we wszelkiego rodzaju wydawnictwach, gdzie zajmiesz się:

 • edycją i korektą tekstów
 • tłumaczeniami tekstów
 • przekładami tekstów

 

Pamiętaj, że to będzie jednak wymagać od ciebie dużej wrażliwości na tkankę języka. Jeśli czujesz w sobie powołanie, do wykonywania odpowiedzialnego zawodu nauczyciela, to będziesz mógł rozpocząć pracę w sektorze edukacji. Czekają na ciebie także wszelkie biura tłumaczeń lub korporacje, gdzie wysoko rozwinięte kompetencje odgrywają największe znaczenie.

Gdzie studiować na kierunku filologia w Warszawie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia w Warszawie

 • Europejska Uczelnia Inofrmatyczno - Ekonomiczna w Warszawie
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie

 

Kierunki filologiczne w Warszawie

fennistyka
germanistyka
hungarystyka
Rozwiń

Popularne kierunki filologiczne niestacjonarne w Warszawie

Komentarze (0)